1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Tunus Uçak Bileti

Tunus Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Ulusal Bardo Müzesi
 2. Medina Bölgesi
 3. Kartaca Harabeleri
 4. Sidi Bou Said
 5. Al-Zaytuna Camii
 6. La Goulette
 7. Ville Nouvelle
 8. Place de I'Independance
 9. St. Vincent de Paul Katedrali
 10. Sidi Mahrez Camii
 11. Parc du Belvedere
 12. Modern Sanatlar Müzesi
 13. Tunus Hayvanat Bahçesi
 14. Dar Hussein Sarayı
 15. Sidi Brahim ve Pacha Caddeleri

1. Ulusal Bardo Müzesi

Ulusal Bardo Müzesi, Tunus'un en önemli kültürel noktaları arasında yer alıyor. Oldukça geniş kapsamlı bir müze olan Bardo Müzesi, barındırdığı mozaikler ile dikkatleri çekiyor. Müzenin en beğenilen sergileri Sousse Odası, Odysseus Odası ve Dougga Odası'nda sergilenmektedir.

Ulusal Bardo Müzesi

2. Medina Bölgesi

Medina, Tunus'un merkezine verilen isimdir. Medina bölgesinde gezerken Tunus kültürünü daha yakından görme fırsatını yakalayacaksınız. Burada yer alan geleneksel Tunus evleri, renkli kapılarıyla sizi bambaşka bir zamana ve mekana ışınlayacak. Burada Fatımi ve Osmanlı mimarisinden izleri de görebilirsiniz.

Medina Bölgesi

3. Kartaca Harabeleri

Medinanın dışında bulunan Kartaca'nın kalıntıları, Tunus'un körfez bölgesinde ziyaretçilerini bekliyor. Bölgenin en önemli antik kentlerinden olan Kartaca, Fenikelilerce kurulmuştur. Milattan önce 146 yılında savaş sırasında yok edilen şehrin harabeleri hala ayakta duruyor.

Kartaca Harabeleri

4. Sidi Bou Said

Sidi Bou Said, Tunus'ta yer alan bir deniz kenarı kasabası. Tunus merkezinin 20 kilometre kuzeyinde yer alır. Harika görünümlü beyaz evleri ve müthiş Akdeniz manzarası ile Sidi Bou Said'e hayran kalmamak elde değil.

Sidi Bou Said

5. Al-Zaytuna Camii

Al-Zaytuna Camii, kimi zaman Ez-Zitouna Camii ismiyle de anılır. Kelime olarak Zeytin Camii anlamına gelmektedir. Medina bölgesinde yer alan Al-Zaytuna Camii, Emeviler döneminde inşa edilmiştir. Al-Zaytuna Camii'nin çatısına çıkarsanız, harika bir Tunus manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

Al-Zaytuna Camii

6. La Goulette

La Goulette, Tunus'un dünyaya açılan limanıdır. Tarih boyunca stratejik öneme sahip olan liman, bugün mükemmel bir sahile de ev sahipliği yapıyor. La Goulette sahilinde dinlenebilir, denizin güzelliğini izleyerek sohbet edebilirsiniz. Buranın akşamları ve hafta sonları oldukça kalabalık olduğunu göreceksiniz.

La Goulette

7. Ville Nouvelle

Tunus'un yeni yapılarını ve caddelerini barındıran bölgenin ismi Ville Nouvelle'dir. Kelime olarak 'Yeni Şehir' anlamına gelmektedir. Fransız işgali sırasında inşa edilen Ville Nouvelle, Fransız mimarisinin izlerini taşıyor. Bölgenin merkezi olan Habib Bourguiba Caddesi, koloni ve koloni sonrası zamanlarda inşa edilen yapıları bir arada barındırıyor. Bu yönüyle cadde, mimari açıdan ilginç bir görünüm sunuyor.

Ville Nouvelle

8. Place de I'Independance

Ville Nouvelle bölgesinde yer alan Place de I'Independance, tarihi açıdan önemli bir meydandır. Burada İbn-i Haldun'un heykelini de görebilirsiniz. Özellikle hatıra fotoğrafı çektirmek için ideal olan Place de I'Independance, gezginlerin akın ettiği noktalar arasında.

Place de I'Independance

9. St. Vincent de Paul Katedrali

Fransız koloni döneminden kalan St. Vincent de Paul Katedrali, bu dönemden sağ çıkan tarihi mekanlar arasındadır. Neo-Romanesk tarzda inşa edilen katedral, Place de l'Indépendance meydanının kuzey noktasında konumlanmıştır. 1897 yılında inşa edilen katedral, bugün Fransız işgalinin bir hatırlatıcısı olarak görülmektedir.

St. Vincent de Paul Katedrali

10. Sidi Mahrez Camii

Osmanlı tarzında inşa edilen camii, 10. yüzyılda bölgede etkin olan Muhammed Mahrez'in adını taşımaktadır. Caminin ismi aslen hemen yanında bulunan Sidi Mahrez Zaviyesi'nden gelmektedir. Mehmed Bey tarafından yaptırılan caminin tarihi 1100'lü yıllara kadar gitmektedir.

Sidi Mahrez Camii

11. Parc du Belvedere

Parc du Belvedere ya da Belverede Parkı, Mustapha Khaznadar Caddesi'nde yer almaktadır. 1910 yılında açılan park, Tunus'un en önemli parklarından birisi. Burayı gün boyu pek çok kişinin dinlenmek ve rahatlamak için tercih ettiğini görebilirsiniz.

Parc du Belvedere

12. Modern Sanatlar Müzesi

Tunus seyahatiniz sırasında Modern Sanatlar Müzesi'ni de gezebilirsiniz. Parc du Belvedere'nin doğu ucunda bulunan müze, pek çok turistin uğrak noktalarındandır. Modern Sanatlar Müzesi'nde Tunus sanatına dair değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Modern Sanatlar Müzesi

13. Tunus Hayvanat Bahçesi

Parc du Belvedere içinde yer alan bir diğer gezi alanı da hayvanat bahçesidir. Tunus gezisine çocuklarınızla beraber çıktıysanız, burası ideal bir gezi rotası olabilir. Hayvanat bahçesine giriş ücreti 25 dinardır.

Tunus Hayvanat Bahçesi

14. Dar Hussein Sarayı

Gezebileceğiniz tarihi alanlardan birisi de Dar Hussein Sarayı'dır. 18. yüzyılda inşa edilen Dar Hussein Sarayı, 19 . yüzyılda onarıma girmiştir. Bugün Dar Hussein Sarayı Ulusal Arkeoloji ve Sanat Enstitüsü'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Dar Hussein Sarayı

15. Sidi Brahim ve Pacha Caddeleri

Sidi Brahim ve Pacha, Tunus'un mimari açıdan zengin iki caddesidir. Tunus'un restorasyondan önce nasıl göründüğüne dair fikir sunan caddeler, görsel açıdan adeta bir şölen yaşatıyor. Sidi Brahim ve Pacha Caddeleri haricinde bu caddelerin çevresindeki sokaklar da gezmeye değer.

Sidi Brahim ve Pacha Caddeleri

Daha Fazlasını Keşfet!

Tunus Nerede Yenir?

Tunus Nerede Yenir?

Birbirinden güzel Tunus yemeklerini tatmak için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Tunus restoranlarına ufak bir ziyarette bulunabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz. Tunus'ta hem bölgenin geleneksel yemeklerini, hem de dünya yemeklerini bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Otel Tavsiye

Tunus Otel Tavsiye

Tunus seyahatinizin en iyi şekilde geçmesi için size uygun bir otelde konaklamalısınız. Konaklama kararını verirken olanaklar, bütçe ve konum gibi etkenleri göz önüne almanız size yardımcı olacaktır. Tunus'ta tüm ihtiyaca ve her bütçeye uygun otel alternatifleri bulmak mümkündür.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Tunus Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Gezdiğiniz ülkeyi ve şehri daha iyi tanımak için geleneksel festivallerine katılmak güzel bir yöntemdir. Tunus'ta düzenlenen festivallere ve fuarlara katılım göstererek buranın insanını, kültürünü ve yaşam tarzını daha iyi anlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Alışveriş | Ne Alınır?

Tunus Alışveriş | Ne Alınır?

Tunus, tarihi boyunca çeşitli medeniyetlerin yerleşim yeri olmuştur. Bölgenin tarihi dokusu, burayı eşsiz yapan unsurların başında geliyor. Tunus'un büyüleyici atmosferini her daim hatırlamak için buradan hatıra eşyası almayı düşünebilirsiniz. El yapımı seramikler hem kendinize, hem de sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz ürünlerden. Pek çok el sanatına ev sahipliği yapan Tunus'tan deri terlik almak da harika bir fikirdir. Tunus'un geleneksel tarzını yansıtan deri terlikler, burada Balgha olarak adlandırılıyor. El yapımı özel satranç setleri de şık bir hediyelik olarak öne çıkıyor.

Gümüş ürünler de Tunus'tan alabileceğiniz hatıra eşyaları arasında yer alıyor. Burada gümüşçülüğün büyük bir gelişim gösterdiğini görebilirsiniz. Ayrıca darbuka da da müzikle ilgili olan yakınlarınız için harika bir hediyelik olacaktır.

Tunus'ta alışveriş merkezlerine göz atmak isterseniz, Azur City'e gelebilirsiniz. Azur City, Ben Arous üzerinde bulunmaktadır. Tunus'ta gidebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi de The Palmarium'dur. Habib Bourguiba Bulvarı'nda yer almaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tunus'ta eğlenmek için tercih edebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor. Genellikle Tunus'un genç kesiminin gittiği bu mekanlar, gezinizde yeni insanlarla ve yerel halkla tanışmanız için iyi bir fırsat olabilir. Buralarda Tunus'tan arkadaş edinerek bu güzel şehirle bağınızı güçlendirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Ne Yenir?

Tunus Ne Yenir?

Tunus'a gittiğinizde bölgenin zengin mutfağının sizi büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Tunus'ta hem Türk mutfağına yakın yemekleri, hem de Fransız işgali zamanından kalan lezzetleri de bir arada görebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha önce hiç denemediğiniz, Tunus'a özgü yemekleri de çok beğeneceğinize eminiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Tunus Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Tunus iklimini tek bir kelimeyle ifade etmek çok zordur. Burada hava durumu, mevsimden mevsime büyük değişiklikler gösterir. Yine de Tunus için 'kurak' bir bölge olduğu söylenebilir. Tunus'ta yaz aylarında neredeyse hiç yağış görülmezken, en çok yağış Ocak ve Şubat'ta gerçekleşir. Özellikle havaların iyice ısındığı Temmuz ayında yağış oranı sıfırdır.

Tunus'ta yaz ayları sıcak geçer. Haziran ayının başında 25-27 derece arasında değişen sıcaklıklar, Temmuz'a gelindiğinde ortalama 30 dereceyi bulur. Temmuz boyunca havaların 35 dereceyi bulduğunu, hatta geçtiğini görebilirsiniz. Ağustos'ta da aşağı yukarı aynı kalan sıcaklıklar, Eylül ayında 30 derecenin altına inmeye başlar.

Kış aylarındaysa en soğuk dönem Şubat ortalarında yaşanır. Aralık ve Ocak aylarında hava ortalama 10-12 derecede seyretmeye devam eder.

Tunus gezinizi daha rahat tamamlamak için en ideal havalar, Mart ortasından Ekim başına kadar yaşanır. Sıcak havalardan hoşlanmıyorsanız bu aralıkta bulunan Temmuz ve Ağustos aylarından kaçınmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Genel Bilgiler

Tunus Genel Bilgiler

Kuzey Afrika'nın en güzel noktalarından Tunus, Akdeniz'e kıyısı bulunan dikkat çekici bir şehirdir. Tunus'a başkentlik yapan şehir, hem ülkeyle, hem de ülkenin Tunus vilayetiyle aynı isme sahiptir. Tunus şehri aynı zamanda vilayetin de başkentidir. Tunus'un '' Büyük Tunus '' olarak da anıldığını duyabilirsiniz. Metropolit bir yapıya sahip olan şehrin nüfusu 3 milyonu aşmıştır. Burası hem merkezi, gelişmiş noktalarıyla, hem de şehrin dışındaki mahalle ve kasabalarıyla ülkenin en ilgi çekici noktasıdır.

Tunus'un merkezi, Tunus Gölü ve La Goulette, yani Tunus'un antik limanının arkasında konumlanmıştır. Her yanı güzelliklerle çevrili olan Tunus merkezine medina da denir. Burası Arap geleneğini yansıtan ve 'suk' adı verilen dar sokaklardan meydana gelmektedir. Medinanın en önemli özelliği, UNESCO tarafından Dünya Mırası olarak gösterilmesidir.

Tunus madinasının dışında Kartaca isimli antik kent bulunur. Kartaca'nın tarihi, milattan önce 814 yılına dek uzanır. Fenikeliler tarafından kurulan şehir, koloni olarak düşünülmüştü. Kartaca ismiyse 'Yeni Şehir' demektir.

Tunus'ta Fransız sömürgesinin izleri bugün tüm canlılığıyla görülebilir. Özellikle Habib Bougiba Bulvarı'nın çevresinde sömürge döneminden kalan Fransız yapıları görülebilir. Tunus'un geri kalanıyla oldukça uyumsuz olan bu yapılar hemen ayırt edilebilir.

Tunus doğal güzellikleri, kültürü ve tarihiyle herkesin görmesi gereken şehirlerden. Burada her açıdan dolu dolu bir gezi planı yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tunus Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz