1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Sinop Uçak Bileti

Sinop'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Ayancık Kültür Keten Ahşap Festivali (Temmuz)
 2. Erfelek Tatlıca Şelaleleri Festivali (Temmuz)
 3. Gerze Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)
 4. Dikmen Karakucak Şenlikleri (Temmuz)
 5. Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali (Eylül)
 6. Geleneksel Ayancık Panayırı (Eylül / Ekim)
 7. Boyabat Panayırı (Ekim)
 8. Lakerda Festivali ()

1. Ayancık Kültür Keten Ahşap Festivali (Temmuz)

Sinop kültüründe önemli bir yer tutan keten işlemeciliğinin ve ahşap zanaatinin gelecek nesillere aktarılması için uzun senelerdir düzenlenen Geleneksel Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali, her sene Temmuz ayında Sinop Belediye'sinin katkılarıyla düzenlenmektedir. İki gün süren festival boyunca etkinlikler, sergiler ve yöresel lezzetlerin tadımı gibi aktiviteler yapılacak. Pek çok sanatçının katılımı ile gerçekleşecek bu festivali katılmak için gezinizi Temmuz ayında düzenleyebilirsiniz.

Ayancık Kültür Keten Ahşap Festivali

2. Erfelek Tatlıca Şelaleleri Festivali (Temmuz)

Sinop'un görece yeni keşfedilen güzelliklerinden olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri kendi festivaline de sahip. Her yıl Temmuz ayında gerçekleşen Erfelek Tatlıca Şelaleleri Festivali kapsamında çok sayıda ünlü sanatçı performanslarını sergiliyor. 2004 yılından beri gerçekleştirilen bu festivale katılarak hem eğlenebilir, hem de Sinop'un doğal güzelliklerinden Erfelek'i görebilirsiniz. Sinop gezinizi Temmuz ayına denk getirerek bu festivale katılabilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Festivali

3. Gerze Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)

Her yıl Ağustos ayında düzenlenen Gerze Kültür ve Sanat Festivali, Sinop'un kültürel birikiminin ve geçmişten günümüze gelen sanatsal yönünün tanıtılması ve devamının sağlanması için düzenlenmektedir. Festival kapsamında yöresel halk oyunlarından çeşitli sanatçıların performanslarına kadar pek çok etkinlik gerçekleşmekte ve festival oldukça hareketli geçmektedir. Gerze Kültür ve Sanat Festivali'ne katılarak Sinop'un, özellikle Gerze'nin kültürünü daha iyi tanıyabilirsiniz.

Gerze Kültür ve Sanat Festivali

4. Dikmen Karakucak Şenlikleri (Temmuz)

İçerisinde pek çok farklı etkinliği barındıran Dikmen Karakucak Şenlikleri, 1990'lardan beri yapılmakta ve eğlenceli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Şenlikler kapsamında özellikle güreşlerin büyük bir yer kapladığı görülür. Bununla beraber yöresel lezzetlerin yapılması ve dağıtılması, özellikle kebapların tanıtılması şenliklerde öne çıkan bir aktivitedir. Temmuz ayında Sinop'a gelerek Dikmen Karakucak Şenlikleri'ne katılabilirsiniz.

Dikmen Karakucak Şenlikleri

5. Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali (Eylül)

Sinop yapılan anketlere ve çalışmalara göre Türkiye'nin en mutlu insanlarının yaşadığı şehirlerdendir. Bu özelliğini festivalleriyle de yansıtan Sinop'ta mutluluk temalı bir festival düzenlenmemesi düşünülemezdi. Eylül ayının ilk haftasında düzenlenen Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali'ne katılarak festival boyunca yapılacak etkinliklere katılabilir ve Sinop'un mutluluğuna ortak olabilirsiniz. Festival kapsamında ülke çapından dans toplulukları performanslarını sergilemektedir.

Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali

6. Geleneksel Ayancık Panayırı (Eylül / Ekim)

Eylül sonlarında başlayan ve kimi zaman Ekim başlarına kadar süren Geleneksel Ayancık Panayırı dört gün boyunca devam etmektedir. Sinop içinden ve çevre illerden esnafların buraya gelerek tezgahlarını açtığı ve ürünlerini sergilediği festivalde en güzel hediyelik eşyaları bulabilir, Sinop gezisi dönüşünde yanınızda hatıra olması için satın alabilirsiniz. Panayırda gıda, giyim ve süs eşyası gibi kategorilerde ürünlerin satışı yapılmaktadır.

Geleneksel Ayancık Panayırı

7. Boyabat Panayırı (Ekim)

Boyabat Panayırı her sene Ekim ayında Sinop'ta düzenlenmekte ve yağlı güreşler gibi geleneksel aktivitelerin yanında lunapark eğlencelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Boyabat Belediyesi'nce düzenlenen panayır genellikle Ekim ayının ortalarında veya sonlarında düzenlenmektedir. Gezinizden önce resmi duyuru sayfasına bakarak gezinizi tam olarak hangi tarihlerde yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Boyabat Panayırı'na gelerek Sinop'a dair güzel hatıralar edinebilirsiniz.

Boyabat Panayırı

8. Lakerda Festivali ()

Kasım ayında düzenlenen Lakerda Festivali Sinop'un önemli şenliklerinden birisidir. Sinop Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen ve Sinop Üniversitesi tarafından desteklenen Lakerda Festivali kapsamında balık ve balıkçılık kültürünün tanıtılması amaçlanmaktadır. Deniz ürünleri gastronomisinin geniş kitlelere ulaşması için bir yol olarak görülen Lakerda Festivali'ne katılabilir ve Sinop'un balıkçılık kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Lakerda Festivali

Sinop hakkında daha fazla şey keşfet!

Sinop Nerede Yenir

Sinop Nerede Yenir

Sinop'ta hem Karadeniz'in yöresel yemeklerini hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Sinop'a bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız en kaliteli yemeklerin nerelerde yenebileceğini öğrenmeniz iyi bir fikirdir. Sinop'ta ev yemeklerinden fast fooda kadar geniş bir yelpazede yemek yiyebileceğiniz en ünlü restoranlar şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Otel Tavsiye

Sinop Otel Tavsiye

Sinop'ta bir kaç gece veya daha uzun kalmaya karar verdiyseniz burada en kaliteli hizmeti veren otellerin hangileri olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bununla beraber hangi otellerde her şey dahil, yarım pansiyon veya apart otel konseptinde kalabileceğinizi bilmek de size yardımcı olabilir. Sinop gezinizi sorunsuz şekilde, keyifle tamamlamanız için kalabileceğiniz rahat ve temiz oteller bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Sinop Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Karadeniz'in yaz turizmine uygun şehirlerinden olan Sinop, özellikle yaz mevsiminde oldukça hareketli bir yapıya bürünmektedir. Sinop'ta bulunan barlar, publar ve eğlence mekanları da yaz aylarında Sinop'a gelen turistlerin etkisiyle hareketlenmektedir. Sinop gezisi yapmayı düşünüyorsanız burada gidebileceğiniz gece eğlencesi mekanlarını merak ediyor olabilirsiniz. Sinop gece kulüpleri genellikle sahilde veya liman etrafında yer almaktadır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Gezilecek Yerler

Sinop Gezilecek Yerler

Karadeniz'in güzel şehri Sinop'ta gezmeniz gereken pek çok tarihi mekan bulunuyor. Bunun yanında milattan önceye dayanan tarihi Sinop'un büyük bir kültürel birikime sahip olmasına sebep olmuştur. Hem tarih ve kültür gezilerinden hoşlananları, hem de tatilini plajlarda geçirmek isteyenlere uygun olan bir tatil bölgesi arıyorsanız Sinop sizi bekliyor.

Sinop gezinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler, müzeler ve tarihi yapılar bulunmakta.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Ne Yenir?

Sinop Ne Yenir?

Uzun süredir yerleşim yeri olarak kullanılmasıyla Sinop'ta köklü bir yemek kültürü gelişmiştir. Sinop ve genel olarak Karadeniz'de çok sevilen yöresel lezzetleri buraya geldiğinizde mutlaka denemenizi öneriyoruz. Kendine has ve zengin çeşitleri ile Sinop mutfağını çok seveceksiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Uçak Bileti