1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Sinop Uçak Bileti

Sinop Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Sinop Kalesi
 2. Boyabat Kalesi
 3. İnceburun Feneri
 4. Sinop Cezaevi Müzesi
 5. Sinop Arkeoloji Müzesi
 6. Diyojen Heykeli
 7. Hamsilos Fiyordu
 8. Babaçay Kanyonu
 9. Erfelek Tatlıca Şelaleri
 10. Akgöl
 11. Akliman Liman Parkı
 12. Büyük Gerze Plajı
 13. Karakum Plajı
 14. Sarıkum Plajı
 15. Alaaddin Camii

1. Sinop Kalesi

Tarihinin milattan önce yedinci veya sekizinci yüzyıla dayandığı düşünülen Sinop Kalesi, günümüze kadar iyi korunarak gelmiş bir tarihi yapıdır. Tarihi boyunca bir kaç kez onarımdan geçen kale, Sinop'a hakim olan Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları gibi devletlere hizmet etti. Kaleyi Sinop gezilecek yerler listenizde ilk sıraya yazmalısınız.

Sinop Kalesi

2. Boyabat Kalesi

Sinop Boyabat Kalesi, Sinop gezinizde görmeniz gereken bir başka tarihi kaledir. Kayalıklar üstüne inşa edilen kalenin planı üstüne kurulduğu kayalıkların özelliklerine göre yapılmıştır. Geç Roma döneminden Osmanlı dönemine dek kullanılan kale bugün pek çok turisti kendine çekmektedir.

Boyabat Kalesi

3. İnceburun Feneri

1863 yılında inşa edilen İnceburun Feneri, Sinop'un 35 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Özellikle güneş batımının çok güzel gözüktüğü İnceburun Feneri'nin bir diğer özelliği de Türkiye'nin en kuzey ucunu temsil ediyor olmasıdır.

İnceburun Feneri

4. Sinop Cezaevi Müzesi

Anadolu'nun en korunaklı cezaevlerinden olan Sinop Tarihi Cezaevi, 1999 yılında kapatılmış ve müzeleştirilmesine karar verilmiştir. Sinop Kalesi'nin surları arasında yer alan Sinop Tarihi Cezaevinin zindana dönüştürülmesi ise 1887 yılına uzanmaktadır.

Sinop Cezaevi Müzesi

5. Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop müzelerinden olan Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop'ta ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilendiği ulusal bir arkeoloji müzesidir. Sinop tarihini daha iyi anlamak için bu müze ziyaret edilebilir.

Sinop Arkeoloji Müzesi

6. Diyojen Heykeli

Sinop'un en ünlü sakinlerinden olan Diyojen'in heykeli Fatih Caddesi, Kaleyazısı'nda bulunur. 2006 yılında yapımı tamamlanan heykel, Ondokuz Mayıs Üniversitesi akademisyenlerinden Turan Baş imzasını taşımaktadır. 5.5 metre yüksekliğinde olan bu heykeli Sinop'a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Diyojen Heykeli

7. Hamsilos Fiyordu

Sinop merkezinin dışında olan Hamsilos Fiyordu, 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye'nin tek fiyordu olan Hamsilos Fiyordu, nefes kesici manzarası ve temiz havasıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Hamsilos Fiyordu'nda kamp kurma imkanınız da bulunuyor.

Hamsilos Fiyordu

8. Babaçay Kanyonu

Sinop'a ilkbahar veya yaz aylarında gezi düzenlemek isterseniz Babaçay Kanyonu'nu mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Sinop'un doğa harikalarından olan Babaçay Kanyonu, yeşillikler arasından geçen doğa yürüyüşü parkurları ile biliniyor.

Babaçay Kanyonu

9. Erfelek Tatlıca Şelaleri

Sinop şehir merkezinden 30 kilometre dışarıda olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Sinop'a gelen herkesin görmek için vakit ayırması gereken bir doğal güzellik. Henüz 1997 yılında varlığı keşfedilmiş olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, el değmemiş güzelliğiyle sizleri bekliyor.

Erfelek Tatlıca Şelaleri

10. Akgöl

Sinop göllerinden olan Akgöl, Ayancık ilçesinde yer alıyor. Adeta cennetten bir parça gibi görünen Akgöl ve çevresindeki ormanlık alanın müthiş uyumu, sizi tüm gün burada tutabilecek kadar güzel. Dilerseniz burada sevdiklerinizle keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Akgöl

11. Akliman Liman Parkı

Akliman Liman Parkı müthiş manzarası ile gelenleri kendisine ve doğasına hayran bırakıyor. Burada Sinop'un eşsiz atmosferinin keyfini çıkarabilir, piknik yaparak güzel anılar biriktirebilirsiniz. Akliman Parkı'na geldiğinizde tekneler ile Hamsilos Fiyordu'na geçebilirsiniz.

Akliman Liman Parkı

12. Büyük Gerze Plajı

Sinop'ta görmeniz gereken plajlardan birisi de Büyük Gerze Plajı'dır. Sinop'un en temiz plajlarından olan Gerze'den denize rahatça girebilir ve plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Sinop'taki en temiz plaj olduğundan çoğunluk burayı tercih etmekte, bu da plajın kalabalıklaşmasına sebep olmaktadır.

Büyük Gerze Plajı

13. Karakum Plajı

Sinop'un en gözde plajlarından olan Karakum Plajı, Sinop şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Doğal güzelliğini bugüne kadar korumayı başaran Karakum Plajı'nin zemini, Boztepe Yarımadası'ndaki yanardağın patlaması sonucu siyaha boyanmıştır.

Karakum Plajı

14. Sarıkum Plajı

Sarıkum Gölü'nün kıyısında bulunan plaj, Sinop'un en uzun plajı olma özelliği taşıyor. Sarıkum Köyü'nün 25 kilometre dışında bulunan plaj, enfes güzelliği ve serin suları ile dikkat çekiyor. Gölün etrafında longoz ağaçlarından oluşan ormanı görebilirsiniz.

Sarıkum Plajı

15. Alaaddin Camii

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat için yaptırılan Alaaddin Camii'nin tarihi 1214 yılına kadar gidiyor. Selçukluların Sinop'u fethetmesinden bir süre sonra inşaatı tamamlandığı düşünülen camii, bugün Sinop şehir merkezinde bulunmaktadır. Erken Dönem İslam mimarisini yansıtan caminin mihrabı mermerdendir.

Alaaddin Camii

Daha Fazlasını Keşfet!

Sinop Nerede Yenir

Sinop Nerede Yenir

Sinop'ta hem Karadeniz'in yöresel yemeklerini hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Sinop'a bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız en kaliteli yemeklerin nerelerde yenebileceğini öğrenmeniz iyi bir fikirdir. Sinop'ta ev yemeklerinden fast fooda kadar geniş bir yelpazede yemek yiyebileceğiniz en ünlü restoranlar şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop Otel Tavsiye

Sinop Otel Tavsiye

Sinop'ta bir kaç gece veya daha uzun kalmaya karar verdiyseniz burada en kaliteli hizmeti veren otellerin hangileri olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bununla beraber hangi otellerde her şey dahil, yarım pansiyon veya apart otel konseptinde kalabileceğinizi bilmek de size yardımcı olabilir. Sinop gezinizi sorunsuz şekilde, keyifle tamamlamanız için kalabileceğiniz rahat ve temiz oteller bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sinop'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sinop'a geldiğinizde burada düzenlenen çeşitli festivallere, fuarlara ve özel gün kutlamalarına katılarak tatilinizi unutulmaz hale getirebilirsiniz. Üstelik geldiğiniz bölgenin kültürünü ve tarihini daha yakından görmeniz için bir şans olan geleneksel festivallere ve şenliklere katılmak, Sinop'u oluşturan değerleri anlamanız için güzel bir fırsattır. Dilerseniz Sinop gezinizi katılmak istediğiniz festivalin düzenleneceği tarihe denk getirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Sinop'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Sinop, deniz ile iç içe bir şehir olarak kültürünü deniz etrafında oluşturmuş ve geliştirmiştir. Sinop'un geleneksel zanaatlarına ve sanatına da deniz motifinin etki etmemesi düşünülemezdi. Bu yüzden Sinop'a geldiğiniz deniz temalı pek çok el yapımı hediyelik eşya görmeye hazır olun.

El yapımı maket takalar Sinop'ta alabileceğiniz hediyeliklerdendir. Çeşitli boyutlarda yapılan takaların hepsi de çok ayrıntılı ve el emeği göz nurudur. Maket takaların bu kadar yaygın olmasının bir diğer sebebi de aftan yararlanan mahkumlardır. 1950 yılında af kapsamında özgür kalan mahkumlar buraya yerleşmiş ve icra ettikleri sanatı öğretmişlerdir. El yapımı takalar ceviz, gürgen veya kavak gibi ağaçlardan yapılabilir.

El yapımı bıçaklar Sinop'tan alınabilecek en iyi hediyeliklerdendir. En kaliteli bıçakları bulabileceğiniz Sinop bu başarısını halkının çok uzun süredir, yüz yıldır bıçak yapımıyla uğraşmasına borçlu. Buradan alacağınız bıçakları mutfakta kullanabilir, çakı olarak taşıyabilir veya dekoratif olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ayvancık keteni de Sinop'un ünlü dokuma ürünlerinden. Bu ketenden yapılan tekstil ürünlerini satın alabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Sinop'ta alışveriş yapmak için gezebileceğiniz bazı ünlü mekanlar bulunuyor:

Sinop Perşembe Pazarı yukarıda bahsedilen yöresel ürünleri bulabileceğiniz tezgahlara sahiptir.

Metropol AVM Sinop'ta gündelik alışverişiniz için uğrayabileceğiniz bir merkezdir. Aslında üç katlı ve geniş tek bir mağazadan oluşan Metropol AVM Sinop merkezinde, Gelincik Caddesi'nde yer alır.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Sinop Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Karadeniz'in yaz turizmine uygun şehirlerinden olan Sinop, özellikle yaz mevsiminde oldukça hareketli bir yapıya bürünmektedir. Sinop'ta bulunan barlar, publar ve eğlence mekanları da yaz aylarında Sinop'a gelen turistlerin etkisiyle hareketlenmektedir. Sinop gezisi yapmayı düşünüyorsanız burada gidebileceğiniz gece eğlencesi mekanlarını merak ediyor olabilirsiniz. Sinop gece kulüpleri genellikle sahilde veya liman etrafında yer almaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop Ne Yenir?

Sinop Ne Yenir?

Uzun süredir yerleşim yeri olarak kullanılmasıyla Sinop'ta köklü bir yemek kültürü gelişmiştir. Sinop ve genel olarak Karadeniz'de çok sevilen yöresel lezzetleri buraya geldiğinizde mutlaka denemenizi öneriyoruz. Kendine has ve zengin çeşitleri ile Sinop mutfağını çok seveceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Sinop'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Sinop hava durumu hakkında bilgi sahibi olmak gezinizi ne zaman yapacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Sinop'ta konumu gereği hem Doğu hem de Batı Karadeniz'in iklim özellikleri bir arada görülür. Genel olarak hava durumu yağışlı ve ılıman olan Sinop'ta güney kesimleri daha az yağışlı ve daha serindir. Sinop'un yıllık sıcaklık ortalaması 15 dereceyken yazları ortalama olarak 20 derecedir. Kışları ise hava 7 dereceye kadar düşebilir.

Sinop'a en çok yağış Ekim ayında düşmektedir. Bu sebeple Ekim ayında yapacağınız geziler sizi biraz zorlayabilir. Bunun yerine yağışın azaldığı Mayıs ayında Sinop'a gelerek güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Mart ayından Eylül başlarına kadar olan süre Sinop'a gelmek için en ideal zamanlardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop Hakkında

Sinop Hakkında

Karadeniz'in yemyeşil doğasından payına düşeni alan Sinop, ülkemizin en kuzeydeki şehridir. Genel olarak huzurlu ve sakin yapısı ile bilinen Sinop'un yerel halkı da oldukça güler yüzlü ve içtendir.

Milattan önce 8. yüzyılda Sinop'ta ilk yerleşimin başladığı düşünülmektedir. O zamanlarda Sinope olarak anılan şehir, ismini bir su perisinden almaktadır. Aynı dönemlerde Sinop'ta kullanılan paraların üzerine Sinope adlı peri kızının resmedilmiş olması da bu iddiayı kanıtlar niteliktedir.

Sinop'un kuruluşuna dair diğer bir iddiaya göre, burada ilk yerleşim bir Amazon kraliçesi olan Sinope'nin önderliğinde kurulmuş ve kraliçenin anısına buraya onun ismi verilmiştir. İsminin kaynağı kesin olarak bilinmese bu şehrin bilinen ilk isminin Sinope olduğu kabul görmüştür.

Sinop'ta nefes kesici doğa harikalar ve plajların yanında tarihsel ve kültürel açıdan büyük öneme sahip yapılar da bulunur. Aynı zamanda müzeleriyle de ilgi çeken Sinop, tarihine ve doğal yapısına sahip çıkmış bir şehirdir. Anadolu'daki en eski yerleşim yerlerinden olan Sinop'un yetiştirdiği önemli isimler arasında filozof Diyojen sayılabilir.

Sinop, antik zamanlardan beri ticaret konusunda şanslı bir şehir olmuştur. Oldukça yoğun bir ticaret trafiğine sahip olan Sinop'a gelen farklı kültürlerden insanlar burada karma bir kültürel yapı oluşmasına katkıda bulunmuştur. Tarihi boyunca Pontus, Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı hakimiyeti altına giren Sinop, ticaret limanı olma özelliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. 1853 yılında gerçekleşen Sinop Baskı'nından sonra ticaretin gerilediği ve hizmet sektörünün güçlenmeye başladığı görülür.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Sinop Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz