1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Sinop Uçak Bileti

Sinop Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Sinop Kalesi
 2. Boyabat Kalesi
 3. İnceburun Feneri
 4. Sinop Cezaevi Müzesi
 5. Sinop Arkeoloji Müzesi
 6. Diyojen Heykeli
 7. Hamsilos Fiyordu
 8. Babaçay Kanyonu
 9. Erfelek Tatlıca Şelaleri
 10. Akgöl
 11. Akliman Liman Parkı
 12. Büyük Gerze Plajı
 13. Karakum Plajı
 14. Sarıkum Plajı
 15. Alaaddin Camii

1. Sinop Kalesi

Tarihinin milattan önce yedinci veya sekizinci yüzyıla dayandığı düşünülen Sinop Kalesi, günümüze kadar iyi korunarak gelmiş bir tarihi yapıdır. Tarihi boyunca bir kaç kez onarımdan geçen kale, Sinop'a hakim olan Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları gibi devletlere hizmet etti. Kaleyi Sinop gezilecek yerler listenizde ilk sıraya yazmalısınız.

Sinop Kalesi

2. Boyabat Kalesi

Sinop Boyabat Kalesi, Sinop gezinizde görmeniz gereken bir başka tarihi kaledir. Kayalıklar üstüne inşa edilen kalenin planı üstüne kurulduğu kayalıkların özelliklerine göre yapılmıştır. Geç Roma döneminden Osmanlı dönemine dek kullanılan kale bugün pek çok turisti kendine çekmektedir.

Boyabat Kalesi

3. İnceburun Feneri

1863 yılında inşa edilen İnceburun Feneri, Sinop'un 35 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Özellikle güneş batımının çok güzel gözüktüğü İnceburun Feneri'nin bir diğer özelliği de Türkiye'nin en kuzey ucunu temsil ediyor olmasıdır.

İnceburun Feneri

4. Sinop Cezaevi Müzesi

Anadolu'nun en korunaklı cezaevlerinden olan Sinop Tarihi Cezaevi, 1999 yılında kapatılmış ve müzeleştirilmesine karar verilmiştir. Sinop Kalesi'nin surları arasında yer alan Sinop Tarihi Cezaevinin zindana dönüştürülmesi ise 1887 yılına uzanmaktadır.

Sinop Cezaevi Müzesi

5. Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop müzelerinden olan Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop'ta ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilendiği ulusal bir arkeoloji müzesidir. Sinop tarihini daha iyi anlamak için bu müze ziyaret edilebilir.

Sinop Arkeoloji Müzesi

6. Diyojen Heykeli

Sinop'un en ünlü sakinlerinden olan Diyojen'in heykeli Fatih Caddesi, Kaleyazısı'nda bulunur. 2006 yılında yapımı tamamlanan heykel, Ondokuz Mayıs Üniversitesi akademisyenlerinden Turan Baş imzasını taşımaktadır. 5.5 metre yüksekliğinde olan bu heykeli Sinop'a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Diyojen Heykeli

7. Hamsilos Fiyordu

Sinop merkezinin dışında olan Hamsilos Fiyordu, 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye'nin tek fiyordu olan Hamsilos Fiyordu, nefes kesici manzarası ve temiz havasıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Hamsilos Fiyordu'nda kamp kurma imkanınız da bulunuyor.

Hamsilos Fiyordu

8. Babaçay Kanyonu

Sinop'a ilkbahar veya yaz aylarında gezi düzenlemek isterseniz Babaçay Kanyonu'nu mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Sinop'un doğa harikalarından olan Babaçay Kanyonu, yeşillikler arasından geçen doğa yürüyüşü parkurları ile biliniyor.

Babaçay Kanyonu

9. Erfelek Tatlıca Şelaleri

Sinop şehir merkezinden 30 kilometre dışarıda olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Sinop'a gelen herkesin görmek için vakit ayırması gereken bir doğal güzellik. Henüz 1997 yılında varlığı keşfedilmiş olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, el değmemiş güzelliğiyle sizleri bekliyor.

Erfelek Tatlıca Şelaleri

10. Akgöl

Sinop göllerinden olan Akgöl, Ayancık ilçesinde yer alıyor. Adeta cennetten bir parça gibi görünen Akgöl ve çevresindeki ormanlık alanın müthiş uyumu, sizi tüm gün burada tutabilecek kadar güzel. Dilerseniz burada sevdiklerinizle keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Akgöl

11. Akliman Liman Parkı

Akliman Liman Parkı müthiş manzarası ile gelenleri kendisine ve doğasına hayran bırakıyor. Burada Sinop'un eşsiz atmosferinin keyfini çıkarabilir, piknik yaparak güzel anılar biriktirebilirsiniz. Akliman Parkı'na geldiğinizde tekneler ile Hamsilos Fiyordu'na geçebilirsiniz.

Akliman Liman Parkı

12. Büyük Gerze Plajı

Sinop'ta görmeniz gereken plajlardan birisi de Büyük Gerze Plajı'dır. Sinop'un en temiz plajlarından olan Gerze'den denize rahatça girebilir ve plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Sinop'taki en temiz plaj olduğundan çoğunluk burayı tercih etmekte, bu da plajın kalabalıklaşmasına sebep olmaktadır.

Büyük Gerze Plajı

13. Karakum Plajı

Sinop'un en gözde plajlarından olan Karakum Plajı, Sinop şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Doğal güzelliğini bugüne kadar korumayı başaran Karakum Plajı'nin zemini, Boztepe Yarımadası'ndaki yanardağın patlaması sonucu siyaha boyanmıştır.

Karakum Plajı

14. Sarıkum Plajı

Sarıkum Gölü'nün kıyısında bulunan plaj, Sinop'un en uzun plajı olma özelliği taşıyor. Sarıkum Köyü'nün 25 kilometre dışında bulunan plaj, enfes güzelliği ve serin suları ile dikkat çekiyor. Gölün etrafında longoz ağaçlarından oluşan ormanı görebilirsiniz.

Sarıkum Plajı

15. Alaaddin Camii

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat için yaptırılan Alaaddin Camii'nin tarihi 1214 yılına kadar gidiyor. Selçukluların Sinop'u fethetmesinden bir süre sonra inşaatı tamamlandığı düşünülen camii, bugün Sinop şehir merkezinde bulunmaktadır. Erken Dönem İslam mimarisini yansıtan caminin mihrabı mermerdendir.

Alaaddin Camii

Sinop hakkında daha fazla şey keşfet!

Sinop Nerede Yenir

Sinop Nerede Yenir

Sinop'ta hem Karadeniz'in yöresel yemeklerini hem de dünya mutfağından çeşitli lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Sinop'a bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız en kaliteli yemeklerin nerelerde yenebileceğini öğrenmeniz iyi bir fikirdir. Sinop'ta ev yemeklerinden fast fooda kadar geniş bir yelpazede yemek yiyebileceğiniz en ünlü restoranlar şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Otel Tavsiye

Sinop Otel Tavsiye

Sinop'ta bir kaç gece veya daha uzun kalmaya karar verdiyseniz burada en kaliteli hizmeti veren otellerin hangileri olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bununla beraber hangi otellerde her şey dahil, yarım pansiyon veya apart otel konseptinde kalabileceğinizi bilmek de size yardımcı olabilir. Sinop gezinizi sorunsuz şekilde, keyifle tamamlamanız için kalabileceğiniz rahat ve temiz oteller bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sinop'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sinop'a geldiğinizde burada düzenlenen çeşitli festivallere, fuarlara ve özel gün kutlamalarına katılarak tatilinizi unutulmaz hale getirebilirsiniz. Üstelik geldiğiniz bölgenin kültürünü ve tarihini daha yakından görmeniz için bir şans olan geleneksel festivallere ve şenliklere katılmak, Sinop'u oluşturan değerleri anlamanız için güzel bir fırsattır. Dilerseniz Sinop gezinizi katılmak istediğiniz festivalin düzenleneceği tarihe denk getirebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Sinop Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Karadeniz'in yaz turizmine uygun şehirlerinden olan Sinop, özellikle yaz mevsiminde oldukça hareketli bir yapıya bürünmektedir. Sinop'ta bulunan barlar, publar ve eğlence mekanları da yaz aylarında Sinop'a gelen turistlerin etkisiyle hareketlenmektedir. Sinop gezisi yapmayı düşünüyorsanız burada gidebileceğiniz gece eğlencesi mekanlarını merak ediyor olabilirsiniz. Sinop gece kulüpleri genellikle sahilde veya liman etrafında yer almaktadır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Ne Yenir?

Sinop Ne Yenir?

Uzun süredir yerleşim yeri olarak kullanılmasıyla Sinop'ta köklü bir yemek kültürü gelişmiştir. Sinop ve genel olarak Karadeniz'de çok sevilen yöresel lezzetleri buraya geldiğinizde mutlaka denemenizi öneriyoruz. Kendine has ve zengin çeşitleri ile Sinop mutfağını çok seveceksiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sinop Uçak Bileti