1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Selanik Uçak Bileti

Selanik Ne Yenir?

07 Mart 2021 13:51
 1. Patlıcan Pidesi
 2. Selanik Böreği
 3. Selanik Simidi
 4. Bouigiourdi
 5. Gyro
 6. Soutzoukakia Smyrneika
 7. Bougatsa
 8. Selanik Gevreği
 9. Tost
 10. Krep
 11. Patsa
 12. Balık
 13. Uzo
 14. Moussaka
 15. Garidomakaronada

1. Patlıcan Pidesi

Patlıcan pidesi, ismi pide olsa da, görünüş olarak böreğe benzemektedir. Patlıcan ve kıymanın beraber kullanıldığı yemek, çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Selanik'te patlıcan pidesini pastanelerde veya kahvaltı salonlarında bulabilirsiniz. Patlıcan pidesinin domatesle beraber sunulması gelenektir.

Patlıcan Pidesi

2. Selanik Böreği

Selanik denilince akla ilk gelen lezzetlerden Selanik böreği, ıspanakla hazırlanır. Ispanağın yanında beyaz peynir veya lor peyniri de böreğin içine katılır. Kat kat yufkalardan hazırlanan Selanik böreği, kahvaltıların başrolü olarak öne çıkıyor.

Selanik Böreği

3. Selanik Simidi

Türkiye'de de yenilen simide benzeyen Selanik simidi, hem tadı, hem de görünüşüyle biraz daha farklı. Öncelikle Selanik simidi çok daha ince ve açık renkli bir yapıdadır. Üstelik, buradaki simidin tadı tatlı olmaya daha yakındır.

Selanik Simidi

4. Bouigiourdi

Bouigiourdi, feta peyniri ile yapılan oldukça güzel bir yemektir. Geleneksel olarak güveçte hazırlanır. Bouigiourdi hazırlanırken öncelikle feta peynirleri dizilir. Daha sonra domates ve yeşil biber eklenir. Zeytinyağı ile tatlandırılan bouigiourdi tuzlanır ve iyice pişirilir.

Bouigiourdi

5. Gyro

Yunan sokak lezzetlerinden gyro, aslında dönere oldukça benziyor. Dönerden farklı olarak malzemeler pita adı verilen daha kalın bir ekmeğe konulur. Gyronun içine et, patates kızartması ve domates girer. Kimi zaman içine tzatziki, yani cacık da konulabilir.

Gyro

6. Soutzoukakia Smyrneika

Soutzoukakia smyrneika, ya da bizdeki ismiyle İzmir köfte, Selanik'te de çok sevilen bir yemek. İzmir köfteyi Selanik çevresinde pek çok restoranda görebilirsiniz. Özellikle yöresel yemekler hazırlayan lokantalarda muhteşem İzmir köftelerden deneyebilirsiniz.

Soutzoukakia Smyrneika

7. Bougatsa

Selanik'te kahvaltıların yıldızı olan bougatsayı mutlaka denemelisiniz. Oldukça popüler bir kahvaltılık olan bougatsa için bir tür börek denilebilir. Milföy hamuru, peynir ve krema ile doldurulur. Yoğun bir tadı olan bougatsa, harika tadıyla sizi kendisine hayran bırakacak.

Bougatsa

8. Selanik Gevreği

Atıştırmalık olarak tercih edilebilecek Selanik gevreğini mutlaka denemelisiniz. Hemen her pastanede bulabileceğiniz Selanik gevreği, zengin bir içeriğe sahip. Çıtır çıtır yapıdaki gevreklerin içine kavrulmuş fındık gibi kuruyemişler de eklenir ve ortaya harika bir atıştırmalık çıkar.

Selanik Gevreği

9. Tost

Hızlı bir kahvaltılık olan tost, Yunanistan'da da sevilerek tüketiliyor. Temel olarak Türkiye'de hazırlanan tostlarla tamamen aynıdır. Yine de Yunanistan'daki tostlar, iç malzeme olarak daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Selanik'te tostunuzu kaşar yerine buraya özgü peynirler, patates ve yeşil zeytin ile hazırlatmayı düşünebilirsiniz.

Tost

10. Krep

Selanik'e özgü bir yemek olmasa da, burada kreplerin ayrı bir lezzeti var. Kahvaltıda tercih edebileceğiniz krepler, Yunanistan'ın lezzetli sebzeleriyle hazırlanıyor. Kreplerinizi peynir, biber, yeşil zeytin veya domates gibi malzemelerle hazırlatabilirsiniz.

Krep

11. Patsa

Patsa, aslında paça çorbası. Selanik'te paça çorbasını gece eğlencesinden çıktıktan sonra tüketebilirsiniz. Sokaklarda da seyyar satıcılar tarafından satılan paça çorbasını bir de Selanik'te denemelisiniz. Türkiye'de olduğu kadar Selanik'te de paça çorbası oldukça ünlü.

Patsa

12. Balık

Selanik'e gelip, taze balıklarından yemeden dönmek olmaz. Sadece balık değil, deniz mahsullerinin en güzellerini burada tadabilirsiniz. Selanik'te çok sayıda balık restoranı bulunuyor. Burada ister kızartma, ister buğulama olsun, balığın her türlüsü büyük bir ustalıkla hazırlanır.

Balık

13. Uzo

Rakı balık ikilisinin hayranıysanız, Selanik'te balığın yanında uzo deneyebilirsiniz. Yunan rakısı olarak da bahsedilen uzonun tadı, rakıdan biraz daha farklı. Rakıda yalnızca anason takviyesi kullanılır. Fakat uzoda anasona ek olarak zencefil, kişniş ve nane gibi bitkiler de kullanılır.

Uzo

14. Moussaka

İsmi her ne kadar bizdeki musakka ile aynı olsa da, moussaka farklı bir yemek. Moussaka görünüş olarak lazanyayı andırıyor. İçinde patates, kıyma ve patlıcanla hazırlanan moussaka, beşamel sosla tatlandırılmakta. Moussaka hazırlanırken tabii ki zeytinyağı kullanılıyor.

Moussaka

15. Garidomakaronada

Selanik'te deniz ürünlerini pek çok yemeğin içinde görebilirsiniz. Garidomakaronada da aslında karidesli makarna anlamına geliyor. Hem görünüşüyle, hem de lezzetiyle isiz doyuracak olan garidomakaronada, sadece Selanik'te değil, Yunanistan'ın her yerinde çok seviliyor.

Garidomakaronada

Selanik hakkında daha fazla şey keşfet!

Selanik Gezilecek Yerler

Selanik Gezilecek Yerler

Yunanistan metropollerinden Selanik'te gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Selanik'te Yunan, Roma ve Osmanlı etkilerini net bir şekilde görebilirsiniz. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan şehrin kültürünü daha iyi anlamak için mutlaka görmeniz gereken bazı noktalar var.

berilaslaner
7 Mart 2021 Pazar
Selanik Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Selanik Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Selanik, Yunanistan'ın en eğlenceli şehirlerindendir. Her zaman capcanlı olan Selanik'te eğlenecek bir mekan bulmak hiç de zor olmayacaktır. Özellikle Ladadika, gece eğlencelerinde öne çıkan bir semttir. Ladadika haricinde Selanik merkezinde de pek çok eğlence mekanı bulabilirsiniz.

berilaslaner
7 Mart 2021 Pazar
Selanik Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Selanik Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Selanik'te yıl boyunca pek çok festival ve fuar düzenlenmektedir. Oldukça eğlenceli geçen etkinlikler, Selanik kültürünü ve tarihini de yansıtmakta. Buraya geldiğinizde Selanik'i daha yakından tanımak için düzenlenen festivallere katılmayı ihmal etmeyin.

berilaslaner
7 Mart 2021 Pazar
Selanik Otel Tavsiye

Selanik Otel Tavsiye

Selanik seyahatinizi en güzel şekilde tamamlamak için otel seçimi çok önemlidir. Sizi evinizde gibi hissettirecek pek çok Selanik oteli bulunmakta. Selanik gezinizde konaklamanızı tavsiye ettiğimiz otelleri listede görebilirsiniz.

berilaslaner
6 Mart 2021 Cumartesi
Selanik Nerede Yenir

Selanik Nerede Yenir

Selanik’i tam olarak gördüm diyebilmek için buranın yöresel yemeklerini de tatmalısınız. Selanik’te hem yöresel yemekler, hem de dünya mutfağından örnekleri sunan pek çok kaliteli restoran bulunuyor. Selanik’te güzel bir kahvaltı veya akşam yemeği için nereye gidebileceğinizi merak ediyorsanız, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
6 Mart 2021 Cumartesi
Selanik Uçak Bileti