1. Anasayfa
 2. Phoenix Uçak Bileti

Phoenix Uçak Bileti

Phoenix Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Phoenix Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

22 Haziran 2021 12:08

Phoenix uçak bileti almak için yolculuğunuzdan en az 20 gün öncesini tercih etmelisiniz. Bu şekilde uçak biletiniz çok daha ekonomik bir fiyata denk gelir. Biletbak ile Phoneix ucuz uçak bileti alarak taksitle ödeyebilir, geziye başlayabilirsiniz.

Türkiye'den Phoenix’e direkt uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlar ile yolcuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye'den Phoenix'e en çok İstanbul, İzmir, Antalya gibi şehirlerden seferler düzenlenir. Bu seferleri düzenleyen hava yolları firmaları ise şunlar: American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines, Lufthansa, Türk Hava Yolları.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Phoenix Nasıl Gidilir?
 2. Phoenix Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Phoenix Hakkında
 5. Phoenix Ne Yenir?
 6. Phoenix Nerede Yenir?
 7. Phoenix Gezilecek Yerler
 8. Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Phoenix Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix Havalimanları Hakkında Bilgiler

Phoenix civarında Sky Harbor, Deer Valley, Mesa Gateway Scottsdale, Williams Gateway gibi birçok havalimanı mevcut. Ancak bu havalimanlarının hepsi şehrin içinde bulunmuyor. Phoenix içerisinde Sky Harbor International Havalimanı yer alır. Phoenix'e en yakın diğer havalimanı ise Mesa Gateway Havalimanı. Bu iki havalimanını tercih edebileceğiniz gibi diğer havalimanlarını da kullanabilirsiniz. Yine de Sky Harbor ve Mesa Gateway haricindeki havalimanları Türkiye üzerinden uçuşlarda varış noktası olarak pek tercih edilmez. Bu nedenle buralara bilet bulmanız zor olabilir. 

Sky Harbor International Havalimanı

Bu havalimanı Phoenix'te bulunur ve yolcu taşımacılığı için kullanılır. Merkeze sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alır. Phoenix merkezine ulaşım ise şu yöntemlerle kolaylıkla yapılabilir:

Taksiyle kendinizi yormadan direkt Phoenix merkezine gidebilirsiniz. Taksi, kullanabileceğiniz en konforlu seçeneklerden. Üstelik bir de bagajınız varsa taksi oldukça iyi bir fikir olabilir. 12-13 Dolar ödeyerek yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Araç kiralama ise genellikle tercih edilmeyen bir yöntem. Hem kısa bir mesafe olduğundan, hem de uçuş yorgunluğu üstüne araba sürmek kolay olmadığından fazla sevilmiyor. Ancak Phoenix merkezine değil de farklı bir yere gidecekseniz bu yöntem ideal olabilir. Araç kiralama için havalimanı içerisindeki ofislere ya da araç kiralama tabelalarının bulunduğu yere gitmeniz gerekiyor. Kiralama tabelalarına giderseniz aracınız doğrudan o noktaya getirilir. Havalimanında şu firmaların ofisi bulunuyor: National Car Rental, Enterprise, Budget, Alamo. Aracınızla E Washington St üzerinden 10 dakika gibi bir sürede şehir merkezine varabilirsiniz.

Toplu taşımayla gidenlerin sayısı diğerlerine göre nispeten az. Toplu taşıma kullanacaksanız havalimanından tramvaya binip, otobüse aktarma yapmalısınız. Hem aktarma gerektirdiğinden hem de bir buçuk saatlik varış süresinden dolayı toplu taşıma pek kullanılmıyor. Yine de bu seçeneği değerlendirmek isterseniz RAİL adlı tramvaya binip McDowell Rd & Central’da indikten sonra 17 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Bu tramvay her 30 dakikada bir kalkar.

Mesa Gateway Havalimanı

Mesa Gateway, diğer havalimanı kadar sık kullanılmıyor. Phoenix merkezine 60 kilometre mesafede bulunur. Bu nedenle Phoenix merkezine ulaşım biraz zor olabilir. Şu alternatifleri kullanarak merkeze gidebilirsiniz:

Taksiyle Phoenix merkezine gidebilirsiniz. Ancak bu pahalı bir alternatif olabilir. Havalimanı ve merkez arasındaki büyük mesafeden dolayı ortalama 100 Dolar ödemeniz gerekir.

Araç kiralamayla merkeze gitmek diğer seçeneklere göre daha mantıklı bulunuyor. Havalimanı içerisindeki araç kiralama ofislerine gidebilir ya da internetten online olarak araç kiralayabilirsiniz. Havalimanında şubesi bulunan Hertz, Alamo ve Enterprise firmalarını tercih edebilirsiniz. US-60 W yolu üzerinden 40-50 dakikada Phoenix merkezine gidilebilir.

Toplu taşımayla da merkeze ulaşmanız mümkün. Bu seçenek için 2 kez aktarma yapmanız gerekiyor. İzlemeniz gereken rota ise şöyle:

 1. Öncelikle 184 numaralı otobüsün havalimanı servisine binin, o sizi durağa kadar götürecek.
 2. Sonrasında 184 numaralı otobüse binerek Power Rd & Albany St’a kadar ilerleyin. Burada inip 30 numaralı otobüse binin.
 3. Sycamore/Main St’e gelince inin ve RAIL adlı tramvaya binin.
 4. Bu tramvaydan da McDowell Rd & Central’da inin. Buradan 17 numaralı otobüse binerek merkeze varabilirsiniz.

Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Arizona eyaletinde bulunan Phoenix'e sıcak çöl iklimi hakim. Öyle ki Phoenix yıl boyunca oldukça az yağış alıyor. Aynı şekilde Phoenix'in havası da nemli olmaktan uzak, kuru bir yapıya sahip. Bu durumda Phoenix'te bulunan Sonoran Çölü'nün de etkisi büyük.

Kısaca belirtecek olursak Phoenix uzun, kurak ve oldukça sıcak yazlara sahip. Bunun yanında kış ayları kısa sürüyor ve ılıman havalar yaşanıyor.

Sıcaklardan çok etkilenmemek adına sonbahar ve ilkbahar aylarında Phoenix'e gitmenizi tavsiye ederiz.

Phoenix Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük beşinci kenti olan Phoenix aynı zamanda Arizona eyaletinin de en büyük şehri. Phoenix, coğrafyasında oldukça fazla doğal kaynak rezervi barındırıyor. Bunun yanında bölge, doğu-batı arasındaki ulaşım yollarının üstünde kurulmuş. Bu iki etmen sayesinde Phoenix gelişme ve metropol olma imkanı bulmuş.

Phoenix, aslında Sonoran Çölü'nün içinde bulunuyor. Ancak Phoenix'in içinden iki adet su kanalı geçer. Bu kanalların çöl coğrafyasının etkilerini azaltmada büyük yardımı oluyor. Hatta kanallar sayesinde bölgenin ekonomik gücünün geçmişte tarıma dayandığı bile söylenebilir. 

Phoenix, Avrupalı kaşifler Amerika'ya gelmeden önce buradaki Hohokam yerlilerine ev sahipliği yapıyordu. Phoenix'in su kanallarının da Hohokamlar tarafından açıldığı biliniyor. 2000 yıl boyunca Hohokamların yerleşim yeri olan Phoenix, daha sonraları Yavapai ve Apache yerlilerinin evi oldu. Phoenix'teki yerli nüfusu Meksika sınırlarına kadar ilerledi.

Avrupalılar kıtaya geldikten kısa bir süre sonra burası da keşfedilir. Sonraları Meksika-Amerika Savaşı sonucunda 1848 yılında Meksika'nın kuzey kesimleri ABD'ye devredilir. Böylelikle Phoenix de ABD sınırları içine girmiş olur. 1867 yılında burada yerleşim başlar ve ana geçim kaynağı tarım olan bir topluluk oluşturulur. 1881 yılında şehir olan Phoenix, 1889'da Arizona eyaletinin başkenti olarak kabul edilir.

Bugün Phoenix nüfusu 1.5 milyonu aşıyor. Phoenix’te resmi olarak konuşulan belirli bir dil yok. Ancak nüfusun çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca konuşur. Ayrıca burada neredeyse her etnik kökenden insan bulunabilir. Bu yönüyle Phoenix kozmopolit bir yapıya sahip. Burası dil eğitimi için de çok popüler bir yer. Namını dünyaya duyurmuş olan Arizona State Üniversitesi bu konuda öncü sayılıyor.

Phoenix'te Sonoran Çölü gibi doğal noktaları ziyaret edebilir, çölde oluşan sanat eseri benzeri kum tepelerini görebilirsiniz. Burada gezebileceğiniz çeşitli müzeler ve yapılar da bulunuyor.

Phoenix Hakkında

Phoenix Ne Yenir?

Burada özellikle Meksika yemek kültürünün kendisini gösterdiğini görebilirsiniz. Phoenix'te Meksika yemekleri haricinde Amerikan yerlilerinin tarifleri de büyük bir yere sahip. Bölgede çok sayıda etnik köken yaşadığından başka ülkelerden ve coğrafyalardan yemekleri de burada bulabilirsiniz.

Barbekü

Barbekü

Phoenix'te barbekü en çok tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Hal böyle olunca buraya gelmişken barbekü yemeden dönmek olmaz. Phoenix'te hemen her restoranda barbekü hazırlandığını görebilirsiniz. Arizona'nın ünlü barbekü yöntemlerine bayılacaksınız.

Sushi

Sushi

Kozmopolit bir yer olan Phoenix'te her kültürden yeme içme alternatifi görmek mümkün. Sushi de Phoenix'te yiyebileceğiniz lezzetli yemeklerden bir tanesi. Özellikle Japon mutfağını seviyorsanız buradaki sushileri de çok beğeneceğinizi söyleyebiliriz.

Taco

Taco

Phoenix, Meksika kültürünün hala varlığını sürdürdüğü bir yer. Bu yüzden Phoenix'te taco gibi Meksika yemekleri de çok seviliyor. Günün yorgunluğunu atmak için girdiğiniz kaliteli bir Meksika restoranında harika tacolar bulabilirsiniz.

Sonoran Hotdog

Sonoran Hotdog

Sonoran hotdog için klasik hotdog lezzetinin Arizona versiyonu diyebiliriz. Meksika mutfağından bir yemek olan Sonoran hotdog, ismini Sonoran Çölü'nden alıyor. Bu yemek hazırlanırken sosisler domuz pastırmasına sarılır. Ekmeğin arasına konulduktan sonra üstüne mayonez, hardal, fasulye, soğan ve domates eklenir.

Phoenix Nerede Yenir?

Seyahatiniz sırasında hangi yemekleri deneyebileceğinizi listeledik. Şimdi sıra bu güzel yemekleri nerede yiyebileceğinize geliyor. Phoenix'in en kaliteli restoran ve kafelerini öğrenmek için hazırladığımız listeden yardım alabilirsiniz. Phoenix'in çok tavsiye edilen yeme içme mekanları şu şekilde:

The Clever Koi

The Clever Koi

The Clever Koi, Uzak Doğu esintilerini Phoenix, Arizona'ya taşıyor. Restoranın en ünlü yemeğiyse ramen. Erişte ile hazırlanan bu yemeğin içine katılacak malzemeleri siz belirleyebilirsiniz. The Clever Koi'yi geziniz sırasında mutlaka denemelisiniz.

Tee Pee Tap Room

Tee Pee Tap Room

Meksika usulü yemeklerin yer aldığı bu restoran Eski Şehir bölgesinde bulunuyor. Ziyaretçileri tarafından oldukça sevilen Tee Pee Tap Room'da aynı zamanda bar hizmeti de verilmekte. Burada güzel bir bira eşliğinde Meksika yemeklerinden yiyebilirsiniz.

Lon's - The Hermosa Inn

Lon's - The Hermosa Inn

Lon's - The Hermosa Inn, Amerikan yemek kültürü ve biraz da Güneybatı esintileriyle donatılmış bir menüye sahip. Temiz mutfakları ve güler yüzlü çalışanlarıyla sizleri enfes bir akşam yemeğinin beklediğini söyleyebiliriz. Civarda çok sevilen mekanlardan biri olan bu restoranda bütün yemekler birbirinden güzel.

Canyon Cafe

Canyon Cafe

Hızlıca atıştırmak ve öğününüzü hemen geçiştirmek için bir yer arıyorsanız Canyon Cafe'ye gelebilirsiniz. Canyon Cafe, Meksika’ya özgü yemekleri hazırladığı mutfağıyla ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Restoran N Black Canyon üzerinde hizmet vermekte.

Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix'e geldiğinizde doğa yürüyüşü için pek çok fırsat olduğunu göreceksiniz. Burada büyüleyici manzaralar eşliğinde dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri haricinde burada görebileceğiniz çok sayıda müze de var. Çöl ortasında kurulmuş Phoenix'in oldukça ilginç noktalara ev sahipliği yaptığı kesin.

Desert Botanical Garden

Desert Botanical Garden

Desert Botanical Garden (Çöl Botanik Bahçesi) 100'den fazla tükenme riski ile karşı karşıya kalmış bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Buradaki toplam bitki türlerinin sayısı ise 20 bini aşıyor. Desert Botanical Garden, Papago Park'ın içinde bulunabilir.

Camelback Mountain

Camelback Mountain

Camelback Mountain, macera severler için birebir bir yer. Burada günübirlik bir doğa gezisi ya da eğer ekipmanlarınız varsa tırmanma gibi aktiviteler yapmanız oldukça mümkündür. Doğayla iç içe olmak isterseniz buraya uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Phoenix Zoo

Phoenix Zoo

Phoenix Zoo, içinde çok sayıda hayvan türü bulunan, gezmesi keyifli bir hayvanat bahçesi. İçerisinde jaguar, deve, ayı, zürafa gibi birçok çeşitten hayvanı görebilirsiniz. Özellikle çocukların bu hayvanat bahçesini çok seveceğini düşünüyoruz.

Papago Park

Papago Park

Doğa gezisi yapabileceğiniz bir başka nokta da Papago Park. Burada yer alan Hole-In-The-Rock ya da Türkçeleştirilsek 'Kayadaki Delik' de ziyaret edilmeye değer bir doğal güzellik. Buradan Papago Park manzarasını izleyebilirsiniz.

Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Burada oldukça dinamik bir gece hayatı var. Phoenix'te çok sayıda bar, pub ve lounge mevcut. Bu mekanlara genellikle öğrenciler ve Phoenix'in genç kesimi gidiyor. Yine de her yaş grubuna uygun eğlence mekanları bulmak da mümkün.

Copper Blues Rock Pub & Kitchen

Copper Blues Rock Pub & Kitchen

Copper Blues Rock Pub & Kitchen, aradığınız her şeyin bir arada olduğu bir mekan. Burada dilerseniz karnınızı doyurabilir, dilerseniz de içkinizi yudumlarken canlı müziğe eşlik edebilirsiniz. Burası eğlenceli ortamıyla sizi kendisine çekecek.

Bitter & Twisted Cocktail Parlour

Bitter & Twisted Cocktail Parlour

W Jefferson Caddesi üzerinde yer alan Bitter & Twisted, misafirlerine harika bir eğlence ortamı sunuyor. Burası her zaman kalabalık olduğundan oturmak için beklemeniz gerekebilir. Mekanın özellikle içki konusunda geniş bir menüsü bulunuyor.

UnderTow

UnderTow

UnderTow, E Indian School Yolu'dan yer alıyor. Mekanı Century Grand'in içinde görebilirsiniz. Burası birbirinden lezzetli kokteyl çeşitleri ile biliniyor. UnderTow genellikle tropikal temalı içecekler hazırlamakta. Burası arkadaşlarla eğlenmek için harika bir yer.

Durant's

Durant's

Durant's, Phoenix'te ziyaret edebileceğiniz barlardan. Burası gürültülü mekanlardan hoşlananların çok seveceği bir yer. Kaliteli müzik ve otantik dekor için buraya gelebilirsiniz. Durant's hem kaliteli hizmeti, hem de içki ve yemek menüsüyle dört dörtlük bir mekan.

Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş bir gezinin en keyifli yanlarından. Phoenix'te alışveriş yapabileceğiniz yerler genellikle Downtown bölgesinde yani Eski Şehir'de yer alıyor. Burada dünyaca ünlü markaların yanında Phoenix'e özgü yerel isimleri de görebilirsiniz.

Phoenix'te uğrayabileceğiniz bazı alışveriş merkezleri ise şu şekilde:

 • Desert Ridge Marketplace
 • Biltmore Fashion Park
 • Arizona Center
 • Chinese Cultural Center - Buradan Çin kültürünü yansıtan çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz

İsterseniz ara sokaklarda hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz yerler de bulabilirsiniz. Buradan hediyelik olarak el yapımı çömlekler, çöl temalı süs eşyaları ve çeşitli takılardan alabilirsiniz.

Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Arizona ve Phoenix kültürünü yakından tanımak için buradaki festivallere katılabilirsiniz. Phoenix'te yıl boyu çok sayıda festival, fuar ve etkinlik düzenleniyor. Dilerseniz bu özel günlere göre gezi tarihinizi belirleyebilirsiniz. İsterseniz de hazırladığımız listeye bakarak düşündüğünüz tarihlerde hangi festivallerin olduğunu görebilirsiniz.

Tümünü Göster

Phoenix Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Phoenix'in çok sıcak olduğunu unutmayın. Bu durum Phoenix'teki günlük yaşantınız her anını etkileyecek. Buraya geldiğinizde araç kiralarsanız aracın içinde herhangi bir yiyecek-içecek unutmamaya dikkat edin. Aksi takdirde araca geri döndüğünüzde hepsini erimiş halde bulabilirsiniz. Üstelik bunun için sadece 5 dakika bile yeterli olabilir.

Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix'in ünlü olduğu konulardan birisi de dünyaca ünlü lüks otelleri. Ayrıca Phoenix'te çok fazla konaklama alternatifi olduğunu da söylemeliyiz. Burada sizin için ideal olan oteli kolaylıkla bulacağınıza eminiz. Phoenix gezinizi ev konforunda tamamlamak için size önerebileceğimiz bazı oteller var. Bu otelleri listemizde görebilirsiniz.

Hampton Inn & Suites Phoenix

Hampton Inn & Suites Phoenix

Hampton Inn & Suites Phoenix, Phoenix otelleri denilince akla ilk gelenlerden. Merkezi bir noktada bulunan bu otel oldukça lüks bir deneyim sunuyor. 3 yıldızlı olan otel hem konumu hem de odalarının kaliteli olması sebebiyle çok tercih ediliyor. Otelin gecelik ücretleri ortalama 900 liradan başlıyor.

Cambria Hotel Phoenix- North Scottsdale

Cambria Hotel Phoenix- North Scottsdale

Cambria Hotel Phoenix- North Scottsdale, 3 yıldızlı bir otel. Otelin konumu da Phoenix merkezine çok uzak değil. Bu otelin gecelik oda ücretleri yaklaşık 1.000 liradan başlıyor. Cambria Otel misafirlerine yüzme havuzu ve otelde bar gibi imkanlar da sunuyor.

Hilton Garden Inn Phoenix

Hilton Garden Inn Phoenix

Hilton Garden Inn Phoenix, konforlu ve kaliteli bir otel. Phoenix merkezinde yer alır. Burası sadece odaları değil sunduğu hizmet ve fırsatlarla da diğer otellerin birkaç adım önüne geçiyor. Güzel bir otelde konaklamak ve rahat bir uyku çekmek isterseniz burası tam size göre. Hilton Garden Inn'de fiyatlar 1.000 liradan başlıyor.

Residence Inn Phoenix

Residence Inn Phoenix

Merkeze değil de havalimanına yakın konaklamak isterseniz Residence Inn'e gelebilirsiniz. Residence Inn, Sky Harbor Havalimanı'na oldukça yakın. Burada gecelik konaklama ücretleri 800 liradan açılmakta. Otelin en büyük avantajlarından birisi de evcil hayvan dostu olması.

Valencia