1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Phoenix Uçak Bileti

Phoenix Ne Yenir?

16 Haziran 2021 14:11
 1. Barbekü
 2. Sushi
 3. Taco
 4. Sonoran Hotdog
 5. Cholla
 6. Mesquite
 7. Chiltepin Biberi
 8. Cochinitos
 9. Pozole
 10. Dikenli İncir
 11. Tatlı Fasulye
 12. Tamales
 13. Quesadilla
 14. Çıtır Peynir
 15. Buritto

1. Barbekü

Phoenix'te barbekü en çok tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Hal böyle olunca buraya gelmişken barbekü yemeden dönmek olmaz. Phoenix'te hemen her restoranda barbekü hazırlandığını görebilirsiniz. Arizona'nın ünlü barbekü yöntemlerine bayılacaksınız.

Barbekü

2. Sushi

Kozmopolit bir yer olan Phoenix'te her kültürden yeme içme alternatifi görmek mümkün. Sushi de Phoenix'te yiyebileceğiniz lezzetli yemeklerden bir tanesi. Özellikle Japon mutfağını seviyorsanız buradaki sushileri de çok beğeneceğinizi söyleyebiliriz.

Sushi

3. Taco

Phoenix, Meksika kültürünün hala varlığını sürdürdüğü bir yer. Bu yüzden Phoenix'te taco gibi Meksika yemekleri de çok seviliyor. Günün yorgunluğunu atmak için girdiğiniz kaliteli bir Meksika restoranında harika tacolar bulabilirsiniz.

Taco

4. Sonoran Hotdog

Sonoran hotdog için klasik hotdog lezzetinin Arizona versiyonu diyebiliriz. Meksika mutfağından bir yemek olan Sonoran hotdog, ismini Sonoran Çölü'nden alıyor. Bu yemek hazırlanırken sosisler domuz pastırmasına sarılır. Ekmeğin arasına konulduktan sonra üstüne mayonez, hardal, fasulye, soğan ve domates eklenir.

Sonoran Hotdog

5. Cholla

Cholla, kaktüsten yapılan bir Phoenix yemeği. Sonoran Çölü'nün Arizona mutfağı üzerindeki etkisi cholla ile doğrudan görülebiliyor. Cholla hazırlanırken kaktüsün dikenleri çıkartılır. Küçük küçük dilimlendikten sonra haşlanır. İsteğe göre salsayla beraber de servis edilebilir.

Cholla

6. Mesquite

Mesquite, Arizona'da yetişen bir tür bitki. Bu bitkinin baklaya benzeyen kısımları oldukça lezzetli bir aromaya sahip. Hafif karamel tadı alabileceğiniz mesquite genellikle un haline getirilip ekmek yapmak için kullanılıyor. Phoenix'e geldiğinizde bu ekmeğin tadına mutlaka bakmalısınız.

Mesquite

7. Chiltepin Biberi

Chiltepin biberi Arizona'nın vahşi kesimlerinde büyür. Acı içeren pek çok yemeğin yapımında chiltepin biberi kullanılır. Oldukça acı olan bu biber salsa sosu hazırlanırken de tercih edilir. Chiltepin biberi içeren bir yemek deneyecekseniz dikkatli olmanızı ve acıya hazırlanmanızı öneririz.

Chiltepin Biberi

8. Cochinitos

Cochinitos aynı zamanda puerquitos olarak da adlandırılır. Meksika domuzcuk kurabiyeleri denildiğini de görebilirsiniz. Bunun sebebi içinde domuz olması değil, kurabiyelerin domuz şekli verilerek hazırlanması. Kurabiyelerin içine şeker kamışı ezmesi ve tarçın katılır.

Cochinitos

9. Pozole

Pozole, Meksika kökenli Phoenix yemeklerinden. Misket limonu, mısır lapası, et suyu ve acı biber kullanılarak hazırlanır. Güveç kapta hazırlanan bu yemeğin yavaş yavaş pişmesi beklenir. İsmi posole olarak da telaffuz edilebilir.

Pozole

10. Dikenli İncir

Dikenli incir, Arizona'nın kaktüsle yapılan yemeklerinden birisi. Opuntia Cactaceae ismiyle de anılabilir. Şekerli bir tada sahip olan dikenli incir, kaktüsün üstünde yetişir. Patlıcan moruna benzeyen zengin renginden dikenli inciri tanıyabilirsiniz. Yemeklerin içine katılarak da tüketilebilir.

Dikenli İncir

11. Tatlı Fasulye

Tatlı fasulye, Amerika yerlilerinin geliştirdiği tariflerden birisi. Tatlı fasulye oldukça besleyici, glisemik değerleri düşük ve sağlıklı bir alternatif. Kendi başlarına yenebileceği gibi güveç yemeklerine, yahnilere veya diğer yemeklere katılabilir.

Tatlı Fasulye

12. Tamales

Tamales, mısır koçanına çeşitli malzemelerin harç olarak doldurulmasıyla hazırlanır. İçinde tavuk, hindi, salsa, sarı soğan ve kırmızıbiber kullanılır. Tamalesin temel tarifi bu olsa da pek çok farklı şekilde hazırlandığını görebilirsiniz.

Tamales

13. Quesadilla

Quesadillar, tortilla ekmeğiyle hazırlanan bir Meksika yemeği. Bu lezzetli yemek hazırlanırken tortillanın içine peynir, çeşitli sebzeler, tavuk/hindi eti veya balık gibi deniz mahsulleri konulabilir. Phoenix gezinizden quesadilla yemeden dönmemelisiniz.

Quesadilla

14. Çıtır Peynir

Çıtır peynir, üstü açık quesadilla olarak düşünebilir. Bir tortillanın pizza tavasına yayılmasıyla hazırlanır. Tortilla tereyağı ile yağlanır ve biraz fırında bekletilir. Daha sonra üstüne peynir ve yeşilbiber eklenir. Tekrardan fırında ısıtılır ve peynirler eritilir.

Çıtır Peynir

15. Buritto

Meksika yemeklerinin en sevilenlerinden burrito, Phoenix'te de çok popüler. Burrito görünüş olarak dürüme benzer. Tortillanın dürüm yapılmasıyla hazırlanır. İçine kırmızı et, tavuk eti, fasulye püresi ve peynir gibi malzemeler konulabilir.

Buritto

Phoenix hakkında daha fazla şey keşfet!

Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix'in ünlü olduğu konulardan birisi de dünyaca ünlü lüks otelleri. Ayrıca Phoenix'te çok fazla konaklama alternatifi olduğunu da söylemeliyiz. Burada sizin için ideal olan oteli kolaylıkla bulacağınıza eminiz. Phoenix gezinizi ev konforunda tamamlamak için size önerebileceğimiz bazı oteller var. Bu otelleri listemizde görebilirsiniz.

berilaslaner
16 Haziran 2021 Çarşamba
Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Arizona ve Phoenix kültürünü yakından tanımak için buradaki festivallere katılabilirsiniz. Phoenix'te yıl boyu çok sayıda festival, fuar ve etkinlik düzenleniyor. Dilerseniz bu özel günlere göre gezi tarihinizi belirleyebilirsiniz. İsterseniz de hazırladığımız listeye bakarak düşündüğünüz tarihlerde hangi festivallerin olduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
16 Haziran 2021 Çarşamba
Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Burada oldukça dinamik bir gece hayatı var. Phoenix'te çok sayıda bar, pub ve lounge mevcut. Bu mekanlara genellikle öğrenciler ve Phoenix'in genç kesimi gidiyor. Yine de her yaş grubuna uygun eğlence mekanları bulmak da mümkün.

berilaslaner
16 Haziran 2021 Çarşamba
Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix'e geldiğinizde doğa yürüyüşü için pek çok fırsat olduğunu göreceksiniz. Burada büyüleyici manzaralar eşliğinde dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri haricinde burada görebileceğiniz çok sayıda müze de var. Çöl ortasında kurulmuş Phoenix'in oldukça ilginç noktalara ev sahipliği yaptığı kesin.

berilaslaner
16 Haziran 2021 Çarşamba
Phoenix Nerede Yenir?

Phoenix Nerede Yenir?

Seyahatiniz sırasında hangi yemekleri deneyebileceğinizi listeledik. Şimdi sıra bu güzel yemekleri nerede yiyebileceğinize geliyor. Phoenix'in en kaliteli restoran ve kafelerini öğrenmek için hazırladığımız listeden yardım alabilirsiniz. Phoenix'in çok tavsiye edilen yeme içme mekanları şu şekilde:

berilaslaner
16 Haziran 2021 Çarşamba
Phoenix Uçak Bileti