1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Phoenix Uçak Bileti

Phoenix Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Barbekü
 2. Sushi
 3. Taco
 4. Sonoran Hotdog
 5. Cholla
 6. Mesquite
 7. Chiltepin Biberi
 8. Cochinitos
 9. Pozole
 10. Dikenli İncir
 11. Tatlı Fasulye
 12. Tamales
 13. Quesadilla
 14. Çıtır Peynir
 15. Buritto

1. Barbekü

Phoenix'te barbekü en çok tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Hal böyle olunca buraya gelmişken barbekü yemeden dönmek olmaz. Phoenix'te hemen her restoranda barbekü hazırlandığını görebilirsiniz. Arizona'nın ünlü barbekü yöntemlerine bayılacaksınız.

Barbekü

2. Sushi

Kozmopolit bir yer olan Phoenix'te her kültürden yeme içme alternatifi görmek mümkün. Sushi de Phoenix'te yiyebileceğiniz lezzetli yemeklerden bir tanesi. Özellikle Japon mutfağını seviyorsanız buradaki sushileri de çok beğeneceğinizi söyleyebiliriz.

Sushi

3. Taco

Phoenix, Meksika kültürünün hala varlığını sürdürdüğü bir yer. Bu yüzden Phoenix'te taco gibi Meksika yemekleri de çok seviliyor. Günün yorgunluğunu atmak için girdiğiniz kaliteli bir Meksika restoranında harika tacolar bulabilirsiniz.

Taco

4. Sonoran Hotdog

Sonoran hotdog için klasik hotdog lezzetinin Arizona versiyonu diyebiliriz. Meksika mutfağından bir yemek olan Sonoran hotdog, ismini Sonoran Çölü'nden alıyor. Bu yemek hazırlanırken sosisler domuz pastırmasına sarılır. Ekmeğin arasına konulduktan sonra üstüne mayonez, hardal, fasulye, soğan ve domates eklenir.

Sonoran Hotdog

5. Cholla

Cholla, kaktüsten yapılan bir Phoenix yemeği. Sonoran Çölü'nün Arizona mutfağı üzerindeki etkisi cholla ile doğrudan görülebiliyor. Cholla hazırlanırken kaktüsün dikenleri çıkartılır. Küçük küçük dilimlendikten sonra haşlanır. İsteğe göre salsayla beraber de servis edilebilir.

Cholla

6. Mesquite

Mesquite, Arizona'da yetişen bir tür bitki. Bu bitkinin baklaya benzeyen kısımları oldukça lezzetli bir aromaya sahip. Hafif karamel tadı alabileceğiniz mesquite genellikle un haline getirilip ekmek yapmak için kullanılıyor. Phoenix'e geldiğinizde bu ekmeğin tadına mutlaka bakmalısınız.

Mesquite

7. Chiltepin Biberi

Chiltepin biberi Arizona'nın vahşi kesimlerinde büyür. Acı içeren pek çok yemeğin yapımında chiltepin biberi kullanılır. Oldukça acı olan bu biber salsa sosu hazırlanırken de tercih edilir. Chiltepin biberi içeren bir yemek deneyecekseniz dikkatli olmanızı ve acıya hazırlanmanızı öneririz.

Chiltepin Biberi

8. Cochinitos

Cochinitos aynı zamanda puerquitos olarak da adlandırılır. Meksika domuzcuk kurabiyeleri denildiğini de görebilirsiniz. Bunun sebebi içinde domuz olması değil, kurabiyelerin domuz şekli verilerek hazırlanması. Kurabiyelerin içine şeker kamışı ezmesi ve tarçın katılır.

Cochinitos

9. Pozole

Pozole, Meksika kökenli Phoenix yemeklerinden. Misket limonu, mısır lapası, et suyu ve acı biber kullanılarak hazırlanır. Güveç kapta hazırlanan bu yemeğin yavaş yavaş pişmesi beklenir. İsmi posole olarak da telaffuz edilebilir.

Pozole

10. Dikenli İncir

Dikenli incir, Arizona'nın kaktüsle yapılan yemeklerinden birisi. Opuntia Cactaceae ismiyle de anılabilir. Şekerli bir tada sahip olan dikenli incir, kaktüsün üstünde yetişir. Patlıcan moruna benzeyen zengin renginden dikenli inciri tanıyabilirsiniz. Yemeklerin içine katılarak da tüketilebilir.

Dikenli İncir

11. Tatlı Fasulye

Tatlı fasulye, Amerika yerlilerinin geliştirdiği tariflerden birisi. Tatlı fasulye oldukça besleyici, glisemik değerleri düşük ve sağlıklı bir alternatif. Kendi başlarına yenebileceği gibi güveç yemeklerine, yahnilere veya diğer yemeklere katılabilir.

Tatlı Fasulye

12. Tamales

Tamales, mısır koçanına çeşitli malzemelerin harç olarak doldurulmasıyla hazırlanır. İçinde tavuk, hindi, salsa, sarı soğan ve kırmızıbiber kullanılır. Tamalesin temel tarifi bu olsa da pek çok farklı şekilde hazırlandığını görebilirsiniz.

Tamales

13. Quesadilla

Quesadillar, tortilla ekmeğiyle hazırlanan bir Meksika yemeği. Bu lezzetli yemek hazırlanırken tortillanın içine peynir, çeşitli sebzeler, tavuk/hindi eti veya balık gibi deniz mahsulleri konulabilir. Phoenix gezinizden quesadilla yemeden dönmemelisiniz.

Quesadilla

14. Çıtır Peynir

Çıtır peynir, üstü açık quesadilla olarak düşünebilir. Bir tortillanın pizza tavasına yayılmasıyla hazırlanır. Tortilla tereyağı ile yağlanır ve biraz fırında bekletilir. Daha sonra üstüne peynir ve yeşilbiber eklenir. Tekrardan fırında ısıtılır ve peynirler eritilir.

Çıtır Peynir

15. Buritto

Meksika yemeklerinin en sevilenlerinden burrito, Phoenix'te de çok popüler. Burrito görünüş olarak dürüme benzer. Tortillanın dürüm yapılmasıyla hazırlanır. İçine kırmızı et, tavuk eti, fasulye püresi ve peynir gibi malzemeler konulabilir.

Buritto

Daha Fazlasını Keşfet!

Phoenix Nerede Yenir?

Phoenix Nerede Yenir?

Seyahatiniz sırasında hangi yemekleri deneyebileceğinizi listeledik. Şimdi sıra bu güzel yemekleri nerede yiyebileceğinize geliyor. Phoenix'in en kaliteli restoran ve kafelerini öğrenmek için hazırladığımız listeden yardım alabilirsiniz. Phoenix'in çok tavsiye edilen yeme içme mekanları şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix'in ünlü olduğu konulardan birisi de dünyaca ünlü lüks otelleri. Ayrıca Phoenix'te çok fazla konaklama alternatifi olduğunu da söylemeliyiz. Burada sizin için ideal olan oteli kolaylıkla bulacağınıza eminiz. Phoenix gezinizi ev konforunda tamamlamak için size önerebileceğimiz bazı oteller var. Bu otelleri listemizde görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Arizona ve Phoenix kültürünü yakından tanımak için buradaki festivallere katılabilirsiniz. Phoenix'te yıl boyu çok sayıda festival, fuar ve etkinlik düzenleniyor. Dilerseniz bu özel günlere göre gezi tarihinizi belirleyebilirsiniz. İsterseniz de hazırladığımız listeye bakarak düşündüğünüz tarihlerde hangi festivallerin olduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş bir gezinin en keyifli yanlarından. Phoenix'te alışveriş yapabileceğiniz yerler genellikle Downtown bölgesinde yani Eski Şehir'de yer alıyor. Burada dünyaca ünlü markaların yanında Phoenix'e özgü yerel isimleri de görebilirsiniz.

Phoenix'te uğrayabileceğiniz bazı alışveriş merkezleri ise şu şekilde:

 • Desert Ridge Marketplace
 • Biltmore Fashion Park
 • Arizona Center
 • Chinese Cultural Center - Buradan Çin kültürünü yansıtan çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz

İsterseniz ara sokaklarda hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz yerler de bulabilirsiniz. Buradan hediyelik olarak el yapımı çömlekler, çöl temalı süs eşyaları ve çeşitli takılardan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Burada oldukça dinamik bir gece hayatı var. Phoenix'te çok sayıda bar, pub ve lounge mevcut. Bu mekanlara genellikle öğrenciler ve Phoenix'in genç kesimi gidiyor. Yine de her yaş grubuna uygun eğlence mekanları bulmak da mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix'e geldiğinizde doğa yürüyüşü için pek çok fırsat olduğunu göreceksiniz. Burada büyüleyici manzaralar eşliğinde dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri haricinde burada görebileceğiniz çok sayıda müze de var. Çöl ortasında kurulmuş Phoenix'in oldukça ilginç noktalara ev sahipliği yaptığı kesin.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Arizona eyaletinde bulunan Phoenix'e sıcak çöl iklimi hakim. Öyle ki Phoenix yıl boyunca oldukça az yağış alıyor. Aynı şekilde Phoenix'in havası da nemli olmaktan uzak, kuru bir yapıya sahip. Bu durumda Phoenix'te bulunan Sonoran Çölü'nün de etkisi büyük.

Kısaca belirtecek olursak Phoenix uzun, kurak ve oldukça sıcak yazlara sahip. Bunun yanında kış ayları kısa sürüyor ve ılıman havalar yaşanıyor.

Sıcaklardan çok etkilenmemek adına sonbahar ve ilkbahar aylarında Phoenix'e gitmenizi tavsiye ederiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Hakkında

Phoenix Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük beşinci kenti olan Phoenix aynı zamanda Arizona eyaletinin de en büyük şehri. Phoenix, coğrafyasında oldukça fazla doğal kaynak rezervi barındırıyor. Bunun yanında bölge, doğu-batı arasındaki ulaşım yollarının üstünde kurulmuş. Bu iki etmen sayesinde Phoenix gelişme ve metropol olma imkanı bulmuş.

Phoenix, aslında Sonoran Çölü'nün içinde bulunuyor. Ancak Phoenix'in içinden iki adet su kanalı geçer. Bu kanalların çöl coğrafyasının etkilerini azaltmada büyük yardımı oluyor. Hatta kanallar sayesinde bölgenin ekonomik gücünün geçmişte tarıma dayandığı bile söylenebilir. 

Phoenix, Avrupalı kaşifler Amerika'ya gelmeden önce buradaki Hohokam yerlilerine ev sahipliği yapıyordu. Phoenix'in su kanallarının da Hohokamlar tarafından açıldığı biliniyor. 2000 yıl boyunca Hohokamların yerleşim yeri olan Phoenix, daha sonraları Yavapai ve Apache yerlilerinin evi oldu. Phoenix'teki yerli nüfusu Meksika sınırlarına kadar ilerledi.

Avrupalılar kıtaya geldikten kısa bir süre sonra burası da keşfedilir. Sonraları Meksika-Amerika Savaşı sonucunda 1848 yılında Meksika'nın kuzey kesimleri ABD'ye devredilir. Böylelikle Phoenix de ABD sınırları içine girmiş olur. 1867 yılında burada yerleşim başlar ve ana geçim kaynağı tarım olan bir topluluk oluşturulur. 1881 yılında şehir olan Phoenix, 1889'da Arizona eyaletinin başkenti olarak kabul edilir.

Bugün Phoenix nüfusu 1.5 milyonu aşıyor. Phoenix’te resmi olarak konuşulan belirli bir dil yok. Ancak nüfusun çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca konuşur. Ayrıca burada neredeyse her etnik kökenden insan bulunabilir. Bu yönüyle Phoenix kozmopolit bir yapıya sahip. Burası dil eğitimi için de çok popüler bir yer. Namını dünyaya duyurmuş olan Arizona State Üniversitesi bu konuda öncü sayılıyor.

Phoenix'te Sonoran Çölü gibi doğal noktaları ziyaret edebilir, çölde oluşan sanat eseri benzeri kum tepelerini görebilirsiniz. Burada gezebileceğiniz çeşitli müzeler ve yapılar da bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz