1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Phoenix Uçak Bileti

Phoenix Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Desert Botanical Garden
 2. Camelback Mountain
 3. Phoenix Zoo
 4. Papago Park
 5. Müzik Enstrümanları Müzesi
 6. Orpheum Tiyatrosu
 7. Heard Museum
 8. South Mountain Park
 9. Piestewa Zirvesi
 10. Chase Field
 11. Phoenix Sanat Müzesi
 12. Echo Kanyonu
 13. Phoenix Çocuk Müzesi
 14. Mystery Castle
 15. Pueblo Grande Museum

1. Desert Botanical Garden

Desert Botanical Garden (Çöl Botanik Bahçesi) 100'den fazla tükenme riski ile karşı karşıya kalmış bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Buradaki toplam bitki türlerinin sayısı ise 20 bini aşıyor. Desert Botanical Garden, Papago Park'ın içinde bulunabilir.

Desert Botanical Garden

2. Camelback Mountain

Camelback Mountain, macera severler için birebir bir yer. Burada günübirlik bir doğa gezisi ya da eğer ekipmanlarınız varsa tırmanma gibi aktiviteler yapmanız oldukça mümkündür. Doğayla iç içe olmak isterseniz buraya uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Camelback Mountain

3. Phoenix Zoo

Phoenix Zoo, içinde çok sayıda hayvan türü bulunan, gezmesi keyifli bir hayvanat bahçesi. İçerisinde jaguar, deve, ayı, zürafa gibi birçok çeşitten hayvanı görebilirsiniz. Özellikle çocukların bu hayvanat bahçesini çok seveceğini düşünüyoruz.

Phoenix Zoo

4. Papago Park

Doğa gezisi yapabileceğiniz bir başka nokta da Papago Park. Burada yer alan Hole-In-The-Rock ya da Türkçeleştirilsek 'Kayadaki Delik' de ziyaret edilmeye değer bir doğal güzellik. Buradan Papago Park manzarasını izleyebilirsiniz.

Papago Park

5. Müzik Enstrümanları Müzesi

Müzik Enstrümanları Müzesi, Phoenix'in en sevilen kültür sanat müzelerinden birisi. Burada çok sayıda müzik aleti ve heykel sergileniyor. Ayrıca müzede kimi zaman konserler ve çeşitli gösteriler de halka açık şekilde düzenleniyor.

Müzik Enstrümanları Müzesi

6. Orpheum Tiyatrosu

Orpheum Tiyatrosu, Phoenix'te görebileceğiniz tarihi yerlerden. Burası güzel mimarisi ile görenleri büyülüyor. W Adams Caddesi'nde bulunan Orpheum Tiyatrosu'nda hala gösteriler yapılıyor. Buraya bir müzikal veya tiyatro izlemek, konserlere katılmak için gelebilirsiniz.

Orpheum Tiyatrosu

7. Heard Museum

Heard Museum, Phoenix'in popüler müzelerinden birisi. Burada Amerikan yerlilerine dair çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Müzede yerlilerin kıyafetleri ve oluşturdukları sanat eserleri gibi tarihi ögeler sergileniyor. Müzeyi N Central Ave'de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Heard Museum

8. South Mountain Park

Gezebileceğiniz doğal parklardan birisi de South Mountain Park. Burası güzel bir manzaraya sahip. South Mountain Park'ın yürüyüş parkuru da pek çok kişi tarafından çok seviliyor. Burada çeşitli parkurlardan seviyenize uygun olanı seçerek yürüyüşe başlayabilirsiniz.

South Mountain Park

9. Piestewa Zirvesi

Mükemmel bir vadi manzarası izlemek isterseniz Piestewa Zirvesi'ne gelmelisiniz. Piestewa Zirvesi'ne tırmanmak dik yolları nedeniyle çok zor olabilir. Rekabetten ve kendinizi zorlamaktan hoşlanıyorsanız Piestewa Zirvesi'ne çıkmayı deneyebilirsiniz. Sizi zirvede harika bir ödülün beklediğini unutmayın.

Piestewa Zirvesi

10. Chase Field

Burası Phoenix'in ünlü beyzbol takımı Arizona Diamondbacks'in stadyumu olduğundan oldukça ünlü. Burada stadyum turuna katılabilir, şeref locaları ve soyunma salonları gibi noktaları görebilirsiniz. Sahayı gören balkonda oturup beyzbol oyunlarını izlerken soğuk içeceklerinizden yudumlamak da keyifli olabilir.

Chase Field

11. Phoenix Sanat Müzesi

Phoenix Sanat Müzesi, Encanto konumunda bulunuyor. Müzeye ortalama 25 Dolar ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Burada Phoenix'in yerel sanat eserlerine yer veriliyor. Siz de kültür dolu bir gezi yapmak isterseniz buraya gelebilirsiniz.

Phoenix Sanat Müzesi

12. Echo Kanyonu

Echo Kanyonu, Phoenix'in doğal güzellikleri arasında sayılıyor. Burada arkadaşlarınızla doğa yürüyüşü yapabilir, Phoenix manzarası izleyebilirsiniz. Burada yürüyüş yapmak dik tırmanışlar ve engebeli yollar nedeniyle zorlayıcı olabilir. Doğa gezintilerinden hoşlanıyorsanız Echo Kanyonu sizin için ideal bir nokta.

Echo Kanyonu

13. Phoenix Çocuk Müzesi

Geziye çocuklarınızla çıktıysanız buraya mutlaka uğramalısınız. Phoenix Çocuk Müzesi, çocukların fazlaca eğlenebileceği bir yer. Burada çocuklarınızın oynayabileceği çeşitli oyun parkurları da bulunuyor. Phoenix Çocuk Müzesi'nde tüm ailenin çok eğleneceğine şüphemiz yok.

Phoenix Çocuk Müzesi

14. Mystery Castle

Hüzünlü bir hikayeye sahip olan Mystery Castle turistleri kendisine çekiyor. Burası, tüberkülozlu kızının hayallerini gerçekleştirmek isteyen bir baba tarafından inşa edilmiş. Kaleyi ilgi çekici yapan bir diğer nokta da her şeyin elle inşa edilmiş olması. Buradaki rehberlerden başka hikayeler de dinleyebilirsiniz.

Mystery Castle

15. Pueblo Grande Museum

Pueblo Grande Museum, Phoenix'in en ilgi çekici noktalarından. E Washington Caddesi'nde bulunan bu açık hava müzesi bir zamanlar Amerikan yerlilerinin yaşam alanıydı. Havalimanı çalışmaları sırasında burası tesadüfen ortaya çıkarılmış. Eski zamanlarda yerlilerin nasıl yaşadığını görmek için buraya gelebilirsiniz.

Pueblo Grande Museum

Daha Fazlasını Keşfet!

Phoenix Nerede Yenir?

Phoenix Nerede Yenir?

Seyahatiniz sırasında hangi yemekleri deneyebileceğinizi listeledik. Şimdi sıra bu güzel yemekleri nerede yiyebileceğinize geliyor. Phoenix'in en kaliteli restoran ve kafelerini öğrenmek için hazırladığımız listeden yardım alabilirsiniz. Phoenix'in çok tavsiye edilen yeme içme mekanları şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix'in ünlü olduğu konulardan birisi de dünyaca ünlü lüks otelleri. Ayrıca Phoenix'te çok fazla konaklama alternatifi olduğunu da söylemeliyiz. Burada sizin için ideal olan oteli kolaylıkla bulacağınıza eminiz. Phoenix gezinizi ev konforunda tamamlamak için size önerebileceğimiz bazı oteller var. Bu otelleri listemizde görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Arizona ve Phoenix kültürünü yakından tanımak için buradaki festivallere katılabilirsiniz. Phoenix'te yıl boyu çok sayıda festival, fuar ve etkinlik düzenleniyor. Dilerseniz bu özel günlere göre gezi tarihinizi belirleyebilirsiniz. İsterseniz de hazırladığımız listeye bakarak düşündüğünüz tarihlerde hangi festivallerin olduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş bir gezinin en keyifli yanlarından. Phoenix'te alışveriş yapabileceğiniz yerler genellikle Downtown bölgesinde yani Eski Şehir'de yer alıyor. Burada dünyaca ünlü markaların yanında Phoenix'e özgü yerel isimleri de görebilirsiniz.

Phoenix'te uğrayabileceğiniz bazı alışveriş merkezleri ise şu şekilde:

 • Desert Ridge Marketplace
 • Biltmore Fashion Park
 • Arizona Center
 • Chinese Cultural Center - Buradan Çin kültürünü yansıtan çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz

İsterseniz ara sokaklarda hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz yerler de bulabilirsiniz. Buradan hediyelik olarak el yapımı çömlekler, çöl temalı süs eşyaları ve çeşitli takılardan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Burada oldukça dinamik bir gece hayatı var. Phoenix'te çok sayıda bar, pub ve lounge mevcut. Bu mekanlara genellikle öğrenciler ve Phoenix'in genç kesimi gidiyor. Yine de her yaş grubuna uygun eğlence mekanları bulmak da mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Ne Yenir?

Phoenix Ne Yenir?

Burada özellikle Meksika yemek kültürünün kendisini gösterdiğini görebilirsiniz. Phoenix'te Meksika yemekleri haricinde Amerikan yerlilerinin tarifleri de büyük bir yere sahip. Bölgede çok sayıda etnik köken yaşadığından başka ülkelerden ve coğrafyalardan yemekleri de burada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Arizona eyaletinde bulunan Phoenix'e sıcak çöl iklimi hakim. Öyle ki Phoenix yıl boyunca oldukça az yağış alıyor. Aynı şekilde Phoenix'in havası da nemli olmaktan uzak, kuru bir yapıya sahip. Bu durumda Phoenix'te bulunan Sonoran Çölü'nün de etkisi büyük.

Kısaca belirtecek olursak Phoenix uzun, kurak ve oldukça sıcak yazlara sahip. Bunun yanında kış ayları kısa sürüyor ve ılıman havalar yaşanıyor.

Sıcaklardan çok etkilenmemek adına sonbahar ve ilkbahar aylarında Phoenix'e gitmenizi tavsiye ederiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Hakkında

Phoenix Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük beşinci kenti olan Phoenix aynı zamanda Arizona eyaletinin de en büyük şehri. Phoenix, coğrafyasında oldukça fazla doğal kaynak rezervi barındırıyor. Bunun yanında bölge, doğu-batı arasındaki ulaşım yollarının üstünde kurulmuş. Bu iki etmen sayesinde Phoenix gelişme ve metropol olma imkanı bulmuş.

Phoenix, aslında Sonoran Çölü'nün içinde bulunuyor. Ancak Phoenix'in içinden iki adet su kanalı geçer. Bu kanalların çöl coğrafyasının etkilerini azaltmada büyük yardımı oluyor. Hatta kanallar sayesinde bölgenin ekonomik gücünün geçmişte tarıma dayandığı bile söylenebilir. 

Phoenix, Avrupalı kaşifler Amerika'ya gelmeden önce buradaki Hohokam yerlilerine ev sahipliği yapıyordu. Phoenix'in su kanallarının da Hohokamlar tarafından açıldığı biliniyor. 2000 yıl boyunca Hohokamların yerleşim yeri olan Phoenix, daha sonraları Yavapai ve Apache yerlilerinin evi oldu. Phoenix'teki yerli nüfusu Meksika sınırlarına kadar ilerledi.

Avrupalılar kıtaya geldikten kısa bir süre sonra burası da keşfedilir. Sonraları Meksika-Amerika Savaşı sonucunda 1848 yılında Meksika'nın kuzey kesimleri ABD'ye devredilir. Böylelikle Phoenix de ABD sınırları içine girmiş olur. 1867 yılında burada yerleşim başlar ve ana geçim kaynağı tarım olan bir topluluk oluşturulur. 1881 yılında şehir olan Phoenix, 1889'da Arizona eyaletinin başkenti olarak kabul edilir.

Bugün Phoenix nüfusu 1.5 milyonu aşıyor. Phoenix’te resmi olarak konuşulan belirli bir dil yok. Ancak nüfusun çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca konuşur. Ayrıca burada neredeyse her etnik kökenden insan bulunabilir. Bu yönüyle Phoenix kozmopolit bir yapıya sahip. Burası dil eğitimi için de çok popüler bir yer. Namını dünyaya duyurmuş olan Arizona State Üniversitesi bu konuda öncü sayılıyor.

Phoenix'te Sonoran Çölü gibi doğal noktaları ziyaret edebilir, çölde oluşan sanat eseri benzeri kum tepelerini görebilirsiniz. Burada gezebileceğiniz çeşitli müzeler ve yapılar da bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz