1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Phoenix Uçak Bileti

Phoenix Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Phoenix Open (Ocak)
 2. Fiesta Bowl (Ocak)
 3. Indian Artists of America (Ocak)
 4. Phoenix Tekila Festivali (22 Şubat)
 5. Arizona Aloha Festival (Mart)
 6. Tempe Müzik Festivali (Mart)
 7. Arizona Asya Festivali (Nisan)
 8. Country Thunder Müzik Festivali (Nisan)
 9. McDowell Mountain Müzik Festivali (Mart)
 10. Arizona Special Olimpik Yaz Oyunları (Yaz Boyu)
 11. Queen Creek Şeftali Festival (Haziran)
 12. Fiesta Glendale Hispanic Heritage (Ağustos)
 13. Sonbahar Ay Festivali (Eylül)
 14. Gökkuşağı Festivali (Ağustos)
 15. Phoenix Pride Festivali (Kasım)

1. Phoenix Open (Ocak)

Yıl içinde düzenlenen ilk festivallerden birisi Phoenix Open. Phoenix Open, pek çok kişinin katılım gösterdiği dünyaca ünlü bir golf turnuvası. Siz de golf sporuyla ilgileniyorsanız Phoenix Open'ı izlemek isteyebilirsiniz.

Phoenix Open

2. Fiesta Bowl (Ocak)

Fiesta Bowl, katılabileceğiniz eğlenceli etkinliklerden birisi. Phoenix Fiesta Bowl'da üniversitelerin Amerikan futbol takımları birbirleriyle yarışıyor. Bu yarışma 1971 yılından beri düzenlenmekte. Arizona kültüründe şimdiden önemli bir yer edinen bu etkinliğe katılmak isteyebilirsiniz.

Fiesta Bowl

3. Indian Artists of America (Ocak)

Indian Artists of America, Amerikan yerlilerini odak noktasına alan bir etkinlik. Bu etkinlik boyunca Amerikan yerlilerinin sanatları ortaya çıkartılıyor. Ocak ayında düzenlenen Indian Artists of America festivaline katılarak gezinizi renklendirebilirsiniz.

Indian Artists of America

4. Phoenix Tekila Festivali (22 Şubat)

Phoenix'in ünlü festivallerinden Tekila Festivali 2017 yılından beri düzenleniyor. Üstelik festivalin düzenlendiği tarih de oldukça anlamlı. Festival, Ulusal Margarita Günü olan 22 Şubat'ta düzenleniyor. Phoenix'e Şubat'ta gelmeye karar verirseniz tekila tadımlarının yapıldığı bu festivale de uğramalısınız.

Phoenix Tekila Festivali

5. Arizona Aloha Festival (Mart)

Arizona Aloha Festivali, Hawaii ve Polinezya kültürlerini yansıtan bir etkinlik. Festival süresince bu kültürlere ait danslar sergileniyor. Oldukça eğlenceli ve coşkulu geçen Aloha Festivali'ne katılmak için Phoenix'e Mart ayında gelmeniz gerekiyor.

Arizona Aloha Festival

6. Tempe Müzik Festivali (Mart)

Seyahate Mart ayında çıkacaklar için bir festival önerimiz daha var: Tempe Müzik Festivali. Tempe Müzik Festivali'ne sadece Phoenix'ten değil, tüm Arizona eyaletinden katılım sağlanıyor. Gezinize biraz daha müzik eklemek ve güzel vakit geçirmek için bu festival harika bir fırsat.

Tempe Müzik Festivali

7. Arizona Asya Festivali (Nisan)

Arizona Asya Festivali, aile dostu etkinliklerden birisi. Bu festival ile Asya kültürünün ve tarihinin yaşatılması amaçlanıyor. Buradaki göçmenler için bir kutlama niteliği taşıyan Arizona Asya Festivali'nde çocukların da eğlenebileceği çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Örnek olarak Japon origami sanatını öğreten atölyeler gösterilebilir.

Arizona Asya Festivali

8. Country Thunder Müzik Festivali (Nisan)

Nisan ayında Phoenix'te çok sevilen Country Thunder Müzik Festivali'ne katılabilirsiniz. Country Thunder Müzik Festivali'nin tam tarihi her yıl resmi sitesinden açıklanıyor. Festival süresince country tarzında eserler veren gruplar ve sanatçılar sahne alıyor.

Country Thunder Müzik Festivali

9. McDowell Mountain Müzik Festivali (Mart)

McDowell Mountain Müzik Festivali, Phoenix'te düzenlenen müzik etkinleri arasında yer alıyor. Mart ayında gerçekleşen festivale katılmak için birçok sebebiniz var. Bunlardan ilki, havaların Phoenix'i ziyaret etmek için ideal olduğu Mart ayında gerçekleşiyor olması. Bunun dışında festivalin genç ve dinamik havasının da sizi etkileyeceğine eminiz.

McDowell Mountain Müzik Festivali

10. Arizona Special Olimpik Yaz Oyunları (Yaz Boyu)

Arizona, kendi olimpik oyunlarını düzenliyor. Arizona Special Olimpik Yaz Oyunları boyunca çeşitli branşlarda sporcuların yarışmalarını izleyebilirsiniz. Bu etkinlik kapsamında yarışma haricinde çeşitli oyunlar ve atölyeler de düzenleniyor. 1975'ten beri düzenlenen etkinlik bugün Arizona için büyük bir öneme sahip.

Arizona Special Olimpik Yaz Oyunları

11. Queen Creek Şeftali Festival (Haziran)

Phoenix'te Haziran, şeftali mevsimi demek. Phoenix'e Haziran'da gelirseniz lezzetli mi lezzetli şeftalilerinden tadabilirsiniz. Festival boyunca şeftali üreticileri ve halk birbirleriyle buluşuyor. Queen Creek Şeftali Festivali'nde hepsi birbirinden tatlı meyveler sizi bekliyor.

Queen Creek Şeftali Festival

12. Fiesta Glendale Hispanic Heritage (Ağustos)

Fiesta Glendale Hispanic Heritage, İspanyol kültürünü, geleneklerini ve tarihini öne çıkarmak için yapılıyor. Ağustos ayında gerçekleşen festivalde İspanyol kültürüne ait danslar icra ediliyor ve çeşitli atölyeler düzenleniyor. Phoenix'i Ağustos ayında ziyaret ederseniz bu festivalde çok eğlenebilirsiniz.

Fiesta Glendale Hispanic Heritage

13. Sonbahar Ay Festivali (Eylül)

Tarihi değişken olmakla beraber, Sonbahar Ay Festivali genellikle Eylül ayına denk geliyor. Çin ay takvimine göre düzenlenen festival ailenin birleşmesini temsil ediyor. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan Ay, bu festivalin öne çıkan unsuru. Bu festivalde dilek fenerleri gökyüzüne bırakılıyor.

Sonbahar Ay Festivali

14. Gökkuşağı Festivali (Ağustos)

Gökkuşağı Festivali, Heritage Meydanı Parkı'nda düzenleniyor. Katılımın ücretsiz olduğu festival Phoenix Pride tarafından gerçekleştiriliyor. LGBTQ temalı bu festival Arizona'daki en büyük ikinci LGBTQ festivali. Festivale her yıl 25.000'den fazla kişi katılıyor.

Gökkuşağı Festivali

15. Phoenix Pride Festivali (Kasım)

Gökkuşağı Festival'ini düzenleyen Phoenix Pride, Arizona'nın en büyük LGBTQ etkinliğinin de düzenleyicisi. Phoenix Pride Festivali, Arizona eyaletinin en büyük LGBTQ festivali olma özelliğine de sahip. Festival sırasında büyük bir yürüyüş düzenleniyor. Yürüyüşe her yıl ortalama 40.000 kişi katılmakta.

Phoenix Pride Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Phoenix Nerede Yenir?

Phoenix Nerede Yenir?

Seyahatiniz sırasında hangi yemekleri deneyebileceğinizi listeledik. Şimdi sıra bu güzel yemekleri nerede yiyebileceğinize geliyor. Phoenix'in en kaliteli restoran ve kafelerini öğrenmek için hazırladığımız listeden yardım alabilirsiniz. Phoenix'in çok tavsiye edilen yeme içme mekanları şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix Otel Tavsiye

Phoenix'in ünlü olduğu konulardan birisi de dünyaca ünlü lüks otelleri. Ayrıca Phoenix'te çok fazla konaklama alternatifi olduğunu da söylemeliyiz. Burada sizin için ideal olan oteli kolaylıkla bulacağınıza eminiz. Phoenix gezinizi ev konforunda tamamlamak için size önerebileceğimiz bazı oteller var. Bu otelleri listemizde görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Phoenix Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş bir gezinin en keyifli yanlarından. Phoenix'te alışveriş yapabileceğiniz yerler genellikle Downtown bölgesinde yani Eski Şehir'de yer alıyor. Burada dünyaca ünlü markaların yanında Phoenix'e özgü yerel isimleri de görebilirsiniz.

Phoenix'te uğrayabileceğiniz bazı alışveriş merkezleri ise şu şekilde:

 • Desert Ridge Marketplace
 • Biltmore Fashion Park
 • Arizona Center
 • Chinese Cultural Center - Buradan Çin kültürünü yansıtan çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz

İsterseniz ara sokaklarda hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz yerler de bulabilirsiniz. Buradan hediyelik olarak el yapımı çömlekler, çöl temalı süs eşyaları ve çeşitli takılardan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Phoenix Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Burada oldukça dinamik bir gece hayatı var. Phoenix'te çok sayıda bar, pub ve lounge mevcut. Bu mekanlara genellikle öğrenciler ve Phoenix'in genç kesimi gidiyor. Yine de her yaş grubuna uygun eğlence mekanları bulmak da mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix Gezilecek Yerler

Phoenix'e geldiğinizde doğa yürüyüşü için pek çok fırsat olduğunu göreceksiniz. Burada büyüleyici manzaralar eşliğinde dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Doğal güzellikleri haricinde burada görebileceğiniz çok sayıda müze de var. Çöl ortasında kurulmuş Phoenix'in oldukça ilginç noktalara ev sahipliği yaptığı kesin.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Ne Yenir?

Phoenix Ne Yenir?

Burada özellikle Meksika yemek kültürünün kendisini gösterdiğini görebilirsiniz. Phoenix'te Meksika yemekleri haricinde Amerikan yerlilerinin tarifleri de büyük bir yere sahip. Bölgede çok sayıda etnik köken yaşadığından başka ülkelerden ve coğrafyalardan yemekleri de burada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Phoenix Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Arizona eyaletinde bulunan Phoenix'e sıcak çöl iklimi hakim. Öyle ki Phoenix yıl boyunca oldukça az yağış alıyor. Aynı şekilde Phoenix'in havası da nemli olmaktan uzak, kuru bir yapıya sahip. Bu durumda Phoenix'te bulunan Sonoran Çölü'nün de etkisi büyük.

Kısaca belirtecek olursak Phoenix uzun, kurak ve oldukça sıcak yazlara sahip. Bunun yanında kış ayları kısa sürüyor ve ılıman havalar yaşanıyor.

Sıcaklardan çok etkilenmemek adına sonbahar ve ilkbahar aylarında Phoenix'e gitmenizi tavsiye ederiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Hakkında

Phoenix Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük beşinci kenti olan Phoenix aynı zamanda Arizona eyaletinin de en büyük şehri. Phoenix, coğrafyasında oldukça fazla doğal kaynak rezervi barındırıyor. Bunun yanında bölge, doğu-batı arasındaki ulaşım yollarının üstünde kurulmuş. Bu iki etmen sayesinde Phoenix gelişme ve metropol olma imkanı bulmuş.

Phoenix, aslında Sonoran Çölü'nün içinde bulunuyor. Ancak Phoenix'in içinden iki adet su kanalı geçer. Bu kanalların çöl coğrafyasının etkilerini azaltmada büyük yardımı oluyor. Hatta kanallar sayesinde bölgenin ekonomik gücünün geçmişte tarıma dayandığı bile söylenebilir. 

Phoenix, Avrupalı kaşifler Amerika'ya gelmeden önce buradaki Hohokam yerlilerine ev sahipliği yapıyordu. Phoenix'in su kanallarının da Hohokamlar tarafından açıldığı biliniyor. 2000 yıl boyunca Hohokamların yerleşim yeri olan Phoenix, daha sonraları Yavapai ve Apache yerlilerinin evi oldu. Phoenix'teki yerli nüfusu Meksika sınırlarına kadar ilerledi.

Avrupalılar kıtaya geldikten kısa bir süre sonra burası da keşfedilir. Sonraları Meksika-Amerika Savaşı sonucunda 1848 yılında Meksika'nın kuzey kesimleri ABD'ye devredilir. Böylelikle Phoenix de ABD sınırları içine girmiş olur. 1867 yılında burada yerleşim başlar ve ana geçim kaynağı tarım olan bir topluluk oluşturulur. 1881 yılında şehir olan Phoenix, 1889'da Arizona eyaletinin başkenti olarak kabul edilir.

Bugün Phoenix nüfusu 1.5 milyonu aşıyor. Phoenix’te resmi olarak konuşulan belirli bir dil yok. Ancak nüfusun çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca konuşur. Ayrıca burada neredeyse her etnik kökenden insan bulunabilir. Bu yönüyle Phoenix kozmopolit bir yapıya sahip. Burası dil eğitimi için de çok popüler bir yer. Namını dünyaya duyurmuş olan Arizona State Üniversitesi bu konuda öncü sayılıyor.

Phoenix'te Sonoran Çölü gibi doğal noktaları ziyaret edebilir, çölde oluşan sanat eseri benzeri kum tepelerini görebilirsiniz. Burada gezebileceğiniz çeşitli müzeler ve yapılar da bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Phoenix Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz