1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Ordu Uçak Bileti

Ordu Ne Yenir?

29 Ocak 2021 01:44
 1. Ordu Yağlısı
 2. Hamsi Buğulama
 3. Kara Lahana Döşemesi
 4. Galdirik Kavurması
 5. Pazı Mücveri
 6. Fırın Fasulyesi
 7. Fasulye Diblesi
 8. Bezelye Kayganası
 9. Sakarca Kayganası
 10. Hamsi Köftesi
 11. Zetiyani
 12. Gürcü Kavurması
 13. Şeker Fasulyesi
 14. Yufka Böreği
 15. Mısır Çorbası

1. Ordu Yağlısı

Ordu pidesi olarak da bilinen Ordu yağlısı, ünü tüm Karadeniz'e ve daha sonra tüm Türkiye'ye yayılmış bir lezzettir. İnce hamuru, apayrı lezzetteki iç harcı ve üstüne kırılan yumurtasıyla Ordu'dan meşhur yağlısını yemeden ayrılmayın.

Ordu Yağlısı

2. Hamsi Buğulama

Karadeniz'in çok sevilen yemeklerinden hamsi, kendisini Ordu mutfağında da gösteriyor. Karadeniz'in kendine özgü, artık simgeleşmiş hamsi buğulamasını Ordu'da denemeli, yöre halkı tarafından çok sevilen bu tadı yerinde yiyerek tadına bakmalısınız.

Hamsi Buğulama

3. Kara Lahana Döşemesi

Ordu'nun ismi diğer yörelerde pek duyulmamış yemeklerinden olan kara lahana döşemesi, fırın tepsisi veya cam tepsi içine zeytinyağlı, pirinçli ve kara lahanalı harcın dağıtılması ile hazırlanır. Ordu'da ev yemekleri sunan restoranlardakara lahana döşemesini deneyebilirsiniz.

Kara Lahana Döşemesi

4. Galdirik Kavurması

Galdirik, Ordu yöresinde yetişen ve oldukça sevilen bir bitkidir. Bu bitkinin kavurması ise Ordu halkı tarafından sıklıkla hazırlanmakta ve besleyici, doyurucu bir öğün olarak tüketilmektedir. Galdirik kavurmasını daha önce denememiş olsanız bile tadını çok beğeneceksiniz.

Galdirik Kavurması

5. Pazı Mücveri

Ordu'da çok tüketilen sebzelerden birisi de pazıdır. Pazı kullanılarak yapılan pek çok yemek olsa da, özellikle pazı mücverini denemelisiniz. Ünlü bir yemek olduğundan Ordu haricinde başka bir şehirde de bu mücveri tatmış olabilirsiniz. Yine de, Ordu'da yiyeceğiniz pazı mücverinin bir başka olacağını söylemeliyiz.

Pazı Mücveri

6. Fırın Fasulyesi

Kurutulmuş fasulye ile hazırlanan fırın fasulyesi en başta size oldukça değişik bir tat olarak görünebilir. Fakat tadına doyum olmayan, aynı zamanda da sağlıklı ve faydası bol bir yemek olan fırın fasulyesini bir kere tattıktan sonra unutamayacaksınız.

Fırın Fasulyesi

7. Fasulye Diblesi

Ordu'nun fasulye kullanılarak yapılan yemeklerinden birisi de fasulye diblesidir. Sadece Ordu'da değil, Karadeniz'in tamamında çok sevilen fasulye diblesi fasulye, domates ve pirinç kullanılarak hazırlanır ve zeytinyağı ile servis edilir.

Fasulye Diblesi

8. Bezelye Kayganası

Taze bezelyeler ile hazırlanan bezelye kayganası, Ordu restoranlarında rahatlıkla bulabileceğiniz yemeklerdendir. Haşlanmış bezelye, mısır unu ve yumurta ile hazırlanan taze bezelye kayganası, Ordu'nun sebze ağırlıklı mutfağının en güzel örnekleri arasındadır.

Bezelye Kayganası

9. Sakarca Kayganası

Ordu'nun hem lezzetli, hem de hafif yemeklerinden Sakarca kayganası, ismini aldığı sakarca bitkisinden yapılan bir yemektir. Mısır unu, sıvı yağ ve yumurta eşliğinde hazırlanan sakarca kayganasını bir kere yedikten sonra tadına hayran kalacaksınız.

Sakarca Kayganası

10. Hamsi Köftesi

Hamsinin köftesi mi olur demeden önce Ordu'da bu köftenin müthiş tadına bakmanızda yarar var. Hamsinin her türlüsünün, en yaratıcı tariflerle birleştiği Karadeniz'de hamsi köftesini mutlaka denemelisiniz. Ordu'da özellikle ev yemekleri yapan lokantalarda hamsi köftesini bulabilirsiniz.

Hamsi Köftesi

11. Zetiyani

Ordu dışında fazla bilinmeyen zetiyani, safran, ceviz, sarımsak, bir adet tavuk ve suyu ile hazırlanır ve mis gibi kokusu ile sofraya servis edilir. Ordu'da esnaf lokantalarında ve ev yemeği hazırlayan restoranlarda zetiyaniyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Zetiyani

12. Gürcü Kavurması

Ordu yöresinin hazırlaması hızlı ve kolay, yemesiyle keyifli olan yemeklerinden birisi de kuş başı etle yapılan Gürcü kavurmasıdır. İçine konulan zaprana, Gürcü mutfağına ait bir baharat çeşididir. Gürcü kavurmasının ise vazgeçilmezi ve en önemli malzemesidir.

Gürcü Kavurması

13. Şeker Fasulyesi

Ordu'nun ve Karadeniz'in mutfağında önemli bir yer tutan fasulye, tem taze hem de kuru haliyle çok seviliyor ve tüketiliyor. Şeker fasulyesi de bu yemeklerden birisi. Akkuş kuru fasulyesi ile yapılan bu yemeği yerinde, Ordu'da yemenizi şiddetle öneriyoruz.

Şeker Fasulyesi

14. Yufka Böreği

Ordu'nun hamur işlerinden olan yufka böreği, özellikle çay yanında veya kahvaltılarda tüketilen bir lezzettir. Kurutulmuş yufkalar ile hazırlanan yufka böreği, peynirli ve maydonozlu veya kıymalı ve soğanlı olarak hazırlanabilir. Yufka böreğinin yapımı uzun sürse de mükemmel tadı bütün zahmetleri unutturmaktadır.

Yufka Böreği

15. Mısır Çorbası

Karadeniz mutfağında mısır, büyük bir rol oynamaktadır. Mısır çorbası da Karadeniz' özgü yemeklerden birisi olarak özellikle Ordu'da öne çıkmaktadır. Sıcacık bir mısır çorbası ile içinizi ısıtmak isterseniz neredeyse bütün Ordu restoranlarında bu çorbayı bulabilirsiniz.

Mısır Çorbası

Ordu hakkında daha fazla şey keşfet!

Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu gezinizde günün sonunda eğlenmek için tercih edebileceğiniz çok sayıda bar ve kafe bulunuyor. Genellikle merkezde ve sahil kenarlarında, turistik bölgelerde bulunan barlar ve kulüplere giderek arkadaşlarınızla eğlenebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler

Karadeniz'in nefes kesici doğasından kendi payına düşeni alan Ordu, kendisini ziyaret edenleri hayran bırakacak kadar güzel bir şehir. Doğal güzellikleri yanında tarihi yapılarıyla da dikkatleri çeken Ordu'da mutlaka gezmeniz gereken yerleri bir araya getirdik.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Nerede Yenir?

Ordu Nerede Yenir?

Ordu'nun yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Deniz mahsullerinden sebze yemeklerine, hamur işinden çorbaya farklı farklı yemekleri Ordu'nun kaliteli lokantalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Ordu'ya gittiğinizde şehrin en iyi restoranlarını gözden kaçırmamanız için en sevilen mekanları bir araya getirdik.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Ordu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Ordu gezinizi daha da dolu geçirmek için gezi planlarınızı Ordu'da kutlanan festivallere, fuarlara veya önemli gün kutlamalarına göre düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde Ordu halkını, kültürünü ve tarihini daha yakından tanıyabilir ve Ordu'dan asla unutamayacağınız anılarla dönebilirsiniz.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Otel Tavsiye

Ordu Otel Tavsiye

Ordu geziniz sırasında konforlu, kaliteli ve her şey dahil bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde konaklamak için daha mütevazı, pansiyon veya apart türünde alternatifleri de araştırıyor olabilirsiniz. Sizler için herkese uygun seçeneklerin yer aldığı Ordu otel tavsiyelerini bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Ordu Uçak Bileti