1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ordu Uçak Bileti

Ordu Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Yason Kilisesi
 2. Yason Burnu Feneri
 3. Kurul Kalesi
 4. Teleferik
 5. Ulugöl Tabiat Parkı
 6. Perşembe Yaylası
 7. Çambaşı Kayak Merkezi
 8. Etnografya Müzesi
 9. Ohtamış Şelalesi
 10. Çınarsuyu Tabiat Parkı
 11. Karaoluk Şelalesi
 12. Ordu Yoroz
 13. Ablak Taşı
 14. Ters Ev
 15. Çaka Plajı

1. Yason Kilisesi

Ordu'nun turistik yapıları arasında bulunan Yason Kilisesi, Perşembe'de, Çaytepe yakınlarında yer almaktadır. İsmini efsanevi kahraman Yason'dan alan Yason Burnun'da yer ala kiliseye bu isim konumundan dolayı verilmiş. Kilisenin içine girilemese de hem kilisenin mimarisini incelemek, hem de Yason Burnu'nun temiz havasını içinize çekmek ve enfes manzarasını izlemek için buraya gelebilirsiniz.

Yason Kilisesi

2. Yason Burnu Feneri

Yason Kilisesi'ne gelmişken aynı burun üzerinde bulunan Yason Burnu Fenerini'de ziyaret etmeyi unutmayın. Ordu'nun simgesel yapılarından olan Yason Burnu Feneri'nde hatıra fotoğrafları çektirebilir, Karadeniz'in hırçın dalgalarını izlerken kamp yapabilirsiniz. Buraya bir defa geldikten sonra büyülü havasını asla unutamayacaksınız. Yason Burnu Feneri'ne şahsi aracınızla veya sahil yolu güzergahından ilerleyen şehir minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Yason Burnu Feneri

3. Kurul Kalesi

Ordu'da gezmeniz gereken bir diğer tarihi mekan da Kurul Kalesi'dir. Ordu'ya hakim bir tepe üstünde yer alan Kurul Kalesi'ne çıkarak hem Ordu'nun tarihi yapısına daha yakından bakabilir, hem de güzel bir Ordu manzarası eşliğinde fotoğraf çekilerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Milattan önce 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Kurul Kalesi, Bayadı Köyü'nde bulunmaktadır.

Kurul Kalesi

4. Teleferik

Ordu'ya geldiğinizde Sahil - Boztepe arasında sefer yapan teleferiğe mutlaka binmelisiniz. Hem Boztepe'ye çıkarak burada yapılan mükemmel lezzetteki Ordu yağlısından tatmak, hem de Ordu'yu ayaklarınızın altında görmek ve güzelliğinden büyülenmek için teleferiğe binmenizi öneriyoruz. Teleferikle Boztepe'ye ulaşmak uzun sürmemekle beraber fiyatları oldukça makuldür. Boztepe'ye çıktığınızda burada manzaraya karşı demli bir çay veya Türk kahvesi içmeyi unutmayın.

Teleferik

5. Ulugöl Tabiat Parkı

Gölköy ilçesinde yer alan Ulugöl Tabiat Parkı, Ordu şehir merkezine 74 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2005 yılından beri mesire alanı olarak hizmet veren Ulugöl Tabiat Parkı'na dilerseniz yazın, dilerseniz de kışın gelerek vakit geçirebilirsiniz. Kışları karla kaplı parkın manzarası her zamankinden güzel olmaktadır.

Ulugöl Tabiat Parkı

6. Perşembe Yaylası

Ordu'nun en meşhur doğal güzelliklerinden olan Perşembe Yaylası, Aybastı'da yer almaktadır. 1500 rakıma sahip olan Perşembe Yaylası'nda Ordu'nun yemyeşil doğasını kendi gözlerinizle görebilir, yaylada yer alan menderes ve göle hayran olabilirsiniz. Tertemiz havasıyla dikkatleri üstüne çeken Perşembe Yaylası'nda aileniz ve dostlarınızla keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Perşembe Yaylası

7. Çambaşı Kayak Merkezi

Ordu'ya kış mevsiminde gelmek için size motivasyon kaynağı olacak Çambaşı Kayak Merkezi, bungalov evlerde konaklayabileceğiniz bir yer. Kimi zaman çok çetin rüzgarlara ev sahipliği yapsa da kış sporlarından hoşlananlar için ideal bir gezi noktasıdır. Buraya Ocak sonunda gelerek Çambaşı Kar Festivali'ne katılabilirsiniz.

Çambaşı Kayak Merkezi

8. Etnografya Müzesi

Ordu merkezinde, Taş Ocak Caddesi'nde yer alan Etnografya Müzesi, Ordu'da gezebileceğiniz en kaliteli müzelerden birisidir. 1987 yılında Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olarak açılan müze 625 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Müzenin birinci katında arkeolojik ve etnografik eserler sergisi bulunurken ikinci katta klasik 19. yüzyıl konağı özelliklerinin yansıtıldığını görebilirsiniz.

Etnografya Müzesi

9. Ohtamış Şelalesi

Ulubey ilçesinde yer alan Ohtamış Şelalesi, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin en sevdiği noktalar arasında yer alıyor. İsmini bulunduğu Ohtamış Köyü'nden alan şelale, Karadeniz'in en büyük şelalesi olarak bilinmektedir.

Ohtamış Şelalesi

10. Çınarsuyu Tabiat Parkı

Ordu-Samsun Karayolu üzerinde bulunan Çınarsuyu Tabiat Parkı, Ünye ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bungalov ve kır gazinosu gibi olanakları bulunan Çınarsuyu Tabiat Parkı'nın büyüleyici güzelliğinden etkilenmemek mümkün değil.

Çınarsuyu Tabiat Parkı

11. Karaoluk Şelalesi

Çiseli Şelalesi olarak da bilinen Karaoluk Şelalesi, yakınlarında bulunan çay bahçesinde oturup, şelalenin huzur verici sesini dinleyerek sohbet edebileceğiniz bir yer. Yeşillikler içinde yer alan şelalenin yanına arabanızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Karaoluk Şelalesi

12. Ordu Yoroz

Ordu Yoroz, Yoroz Tepesi ve Tabiat Parkı'nda oluşan, mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken bir yerdir. Zirvesinden Ordu'nun harika manzarasını izleyebileceğiniz Ordu Yoroz yürüme yolunda yürüyüş yapabilir, zirvede yer alan çay bahçesinde oturarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Ordu Yoroz

13. Ablak Taşı

Kabadüz ilçesinde bulunan Ablak Taşı, ladin ormanlarının çevrelediği doğal bir terastır. Geçilmez Kanyonu manzarasını izleyebileceğiniz Ablak Taşı Ordu'da ziyaret edebileceğiniz fazla bilinmeyen noktalar arasında sayılabilir. Burada turist kalabalığından uzakta, temiz hava eşliğinde izlemeye doyum olmayan kanyon manzarasını izleyebilirsiniz.

Ablak Taşı

14. Ters Ev

Ordu'nun en ilgi çekici noktalarından olan Ters Ev, şaşırtıcı mimarisi ile dikkatleri üstünde topluyor. 2019 yılından beri hizmet veren Ters Ev'in içinde de her şey ters olacak şekilde döşenmiştir. Atatürk Bulvarı'nda bulunan bu evde eğlenceli fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Ters Ev

15. Çaka Plajı

Perşembe ilçesine oldukça yakın olan Çaka Plajı, Perşembe ilçe merkezinden yalnızca 10 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Beyaz kumları ile özellikle Ordu'yu ziyarete gelenlerin dikkatini çeken Çaka Plajı'na minibüs kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Çaka Plajı

Daha Fazlasını Keşfet!

Ordu Nerede Yenir?

Ordu Nerede Yenir?

Ordu'nun yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Deniz mahsullerinden sebze yemeklerine, hamur işinden çorbaya farklı farklı yemekleri Ordu'nun kaliteli lokantalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Ordu'ya gittiğinizde şehrin en iyi restoranlarını gözden kaçırmamanız için en sevilen mekanları bir araya getirdik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Otel Tavsiye

Ordu Otel Tavsiye

Ordu geziniz sırasında konforlu, kaliteli ve her şey dahil bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde konaklamak için daha mütevazı, pansiyon veya apart türünde alternatifleri de araştırıyor olabilirsiniz. Sizler için herkese uygun seçeneklerin yer aldığı Ordu otel tavsiyelerini bir araya getirdik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Ordu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Ordu gezinizi daha da dolu geçirmek için gezi planlarınızı Ordu'da kutlanan festivallere, fuarlara veya önemli gün kutlamalarına göre düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde Ordu halkını, kültürünü ve tarihini daha yakından tanıyabilir ve Ordu'dan asla unutamayacağınız anılarla dönebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Alışveriş - Ne Alınır?

Ordu Alışveriş - Ne Alınır?

Ordu'dan hem kendiniz, hem de Ordu'ya sizinle beraber gelemeyen sevdikleriniz için hediyelikler alabilirsiniz. Ordu dönüşünde yanınızda götürebileceğiniz pek çok hediye alternatifi bulunuyor.

Fındık Ordu denilince akla ilk gelen şeylerden birisidir. Ordu dönüşünde yanınızda kavrulmuş fındık veya fındıktan üretilen fındık ezmesi gibi ürünleri götürebilirsiniz.

Tereyağı da Ordu'nun meşhur ürünlerindendir. Yanınızda Ordu'nun yöresel terayağından götürerek yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Bal almak da iyi bir fikir olabilir. Ordu'nun balı oldukça meşhurdur ve çok sevilmektedir. Ordu İli Arı Yetiştirmecileri Birliği'nden Ordu balı alabilirsiniz.

Gıda malzemelerinin yanı sıra Ordu'dan hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Örneğin ahşap biblolar ve süs eşyaları Ordu'dan alabileceğiniz en güzel hediyeliklerdendir.

Ordu'da günlük ihtiyaçlarınız için gidebileceğiniz alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Kazım Karabekir'de bulunan Novada AVM'ye uğrayarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu gezinizde günün sonunda eğlenmek için tercih edebileceğiniz çok sayıda bar ve kafe bulunuyor. Genellikle merkezde ve sahil kenarlarında, turistik bölgelerde bulunan barlar ve kulüplere giderek arkadaşlarınızla eğlenebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Ne Yenir?

Ordu Ne Yenir?

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden olan Ordu'nun yöresel yemeklerini mutlaka denemeniz ve buranın mutfağından mümkün olduğunca fazla çeşidi tatmanız gerekiyor. Kültürel derinliği ile pek çok yemeği tarihine sığdırmış Ordu'da kaçırmamanız gereken lezzetleri derledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Ordu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Ordu hava durumu, buraya yapacağınız gezinin tarihine karar vermenize yardımcı olabilir. Ordu'da genel olarak karakteristik Karadeniz iklimi özellikleri görülür. Bununla beraber sahil kesimlerinden ilçelere doğru gidildikçe karasal iklim özellikleri kendisini göstermeye başlar.

Karadeniz ikliminin hakim olduğu noktalarda yıl boyunca bol yağış ve ılıman bir hava gözlenir. Ordu'da yılın 150 günü yağışlıdır. Canik Dağları, kuzeyden esen rüzgarlara engel oluşturduğundan soğuk hava Ordu'ya giremez.

Ordu'ya en çok yağış sonbaharda düşer. Bu sebeple yaz mevsimi Ordu'yu ziyaret etmek için en ideal zamandır. Yılın görece kurak zamanı olan yaz ayında şiddetli yağmurlara yakalanma olasılığınızı en aza indirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Genel Bilgiler

Ordu Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan, ülkemizin doğasıyla göz kamaştıran şehirlerinden Ordu coğrafi olarak Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde bulunmaktadır. Bununla beraber resmi olarak Ordu'nun Doğu Karadeniz sınırlarında olduğu kabul edilmiştir. Türkiye'nin büyükşehirlerindendir ve tam 19 adet ilçesi bulunur. Ordu ilçeleri arasında Perşembe, Fatsa ve Ünye sayılabilir.

Ordu nüfusu son verilere göre 770 bini geçmiştir. Bugünkü Ordu merkezinin dışında, modern ismiyle Bozukkale olarak adlandırılan bölgede ilk yerleşimin izleri görülebilir. Burada milattan önce 400'lü yıllarda yerleşimin başladığı ve o zamanlar Bozukkale'ye 'Kotyoro' dendiği bilinmektedir. Bununla beraber, bu antik şehrin sadece bulunduğu Bozukkale ile tarihi bağlantısı vardır.

Ordu'da yer alan tarihi eserler ve kayıtlar, burada Helenistik dönemden kalma yapılar bulunduğunu göstermektedir. Helenistik dönemde Anadolu'nun önemli güçlerinden olan Pontus Krallığı'nın şehirde önemli izler bıraktığı görülebilir.

Osmanlı kayıtlarına göre 1396 yılında, Giresun'u fethetmek için burada 12 bin kişilik ordunun toplanması ile şehir Ordu ismini almış, daha sonra Ordu merkezindeki asıl yerleşim başlamıştır.

Ordu, Yunan mitolojisinde de kendisine yer bulmuştur. Efsaneye göre Bulut Tanrıçası Nephele, oğullarını kurban edilmekten kurtarmak için onları Tanrı Hermes tarafından hediye edilen, altın postlu ve uçan bir koç ile kaçırır. Daha sonraları kahraman Yason tarafından bu koçun altın postu yıllarca aranmıştır. Bu nedenle altı postun kaybolduğu yere ' Yason Burnu' ismi verilmiştir. Yason Burnu bugün Perşembe ilçesinde yer almaktadır.

Ordu'da Yason Burnu gibi mutlaka görmeniz gereken pek çok doğal güzellik ve tarihi yapı, müze bulunmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz