1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Ordu Uçak Bileti

Ordu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

29 Ocak 2021 02:13
 1. Fatsa Robotik Ve Kodlama Festivali (Nisan)
 2. Ordu Vosvos Şenliği (Haziran)
 3. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş Ve Kültür Festivali (Temmuz)
 4. Ünye Kültür Sanat Ve Turizm Festivali (Temmuz)
 5. Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali (Temmuz)
 6. Fatsa Hamsi Festivali (Kasım)
 7. Çambaşı Kar Festivali (Ocak)
 8. Mayıs Yedisi (Mayıs)

1. Fatsa Robotik Ve Kodlama Festivali (Nisan)

Ordu'nun çok yönlülüğünü öne çıkaran festivallerden olan Fatsa Robotik ve Kodlama Festivali, 2019 yılından beri düzenlenmektedir. Bu festivale katılmak için Nisan ayının ortalarında Fatsa'ya gelebilir, hem ilçenin mükemmel doğasını görebilir hem de Robotik ve Kodlama Festivali'ne katılabilirsiniz. Festivalin tam tarihini öğrenmek için resmi festival duyurusuna göz atabilirsiniz. Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu festivalde öğrenciler, projeleri ile yarışmaktadır.

Fatsa Robotik Ve Kodlama Festivali

2. Ordu Vosvos Şenliği (Haziran)

1995 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen Ordu Vosvos Şenliği, Enes Ayar öncülüğünde başlamakla beraber bugün hala devam etmektedir. Türkiye'nin dört bir yanından Vosvos severlerin birleştiği Vosvos şenliği, oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden güzel ve klasik Vosvos arabaları bir arada görebileceğiniz şenlik, Ordu Vosvos Kulübü Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Ordu Vosvos Şenliği

3. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş Ve Kültür Festivali (Temmuz)

Aybastı Perşembe Yaylası'nın geleneksel festivallerinden olan Güreş ve Kültür Festivali, yörenin tarihinde ve kültüründe büyük bir yer tutmaktadır. Aybastı Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde Ordu'nun ve özellikle Aybastı Perşembe Yaylası'nın gelenekleri ve kültürü, geleneksel sporlardan olan güreş ile yaşatılmak istenmektedir. Ordu gezinizi Temmuz ayına denk getirerek hem yaylayı görebilir, hem de festivale katılabilirsiniz.

Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş Ve Kültür Festivali

4. Ünye Kültür Sanat Ve Turizm Festivali (Temmuz)

Ordu'ya Temmuz ayında gelerek katılabileceğiniz bir diğer festival de Ünye Kültür Sanat ve Turizm Festivali'dir. Ünye'nin doğal güzelliklerine şahit olurken bu festivale de katılabilir ve Ünye'nin geleneklerini çok daha yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz. Ünye Belediyesi tarafından ev sahipliği yapılan Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde Ünye ilçesi tanıtılmakta ve eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir.

Ünye Kültür Sanat Ve Turizm Festivali

5. Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali (Temmuz)

Genellikle Temmuz ayının ortalarında düzenlenen Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali, Karadüz'de düzenlenmektedir. Karadüz Belediyesi tarafından düzenlenen ve desteklenen Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali'nde yaylanı gelenekleri ve kültürel ögeleri tanıtılmaktadır. Tanıtılan unsurlar arasında kuzu ve bunun yanında peynir, bal ve çilek gibi gıdalar sayılabilir. Pek çok yarışmanın düzenlendiği festivalde yöre kültürünü yerinde tanıma fırsatı bulacaksınız.

Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali

6. Fatsa Hamsi Festivali (Kasım)

Kasım ayında düzenlenen Fatsa Hamsi Festivali, Karadeniz'in önemli besin kaynaklarından hamsi temasına sahip olan ve oldukça sevilen bir festivaldir. Fatsa Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen festivalde kurulan stantlarda Ordu'nun ve Karadeniz'in değerleri sergilenmekte ve katılımcılara hamsi ile yapılan yerel yemeklerden çeşitli ikramlar yapılmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin dört bir yanından sanatçılar da performanslarını sergilemektedir.

Fatsa Hamsi Festivali

7. Çambaşı Kar Festivali (Ocak)

Ordu'nun en yüksek noktalarından olan Çambaşı Yaylası'nda düzenlenen Çambaşı Kar Festivali, genellikle 27-31 Ocak tarihleri arasında, iki günlük bir etkinlik olarak planlanmaktadır. Çambaşı Kar Festivali'ne katılmak için Ordu gezinizi Ocak sonuna denk getirebilir, Ordu'da kar görebileceğiniz nadir yerlerden olan Çambaşı'nda kış sporları yaparak eğlenebilirsiniz. Karadüz Belediyesi tarafından düzenlenen bu festivalde kayak yarışlarının yanı sıra konserler de verilmektedir.

Çambaşı Kar Festivali

8. Mayıs Yedisi (Mayıs)

Hıdrellez bayramıyla büyük benzerlikleri olan ve Ordu'da, genel olarak da Karadeniz yöresinde kutlanan Mayıs Yedisi Şenlikleri'nde Ordu halkı sahil kesimine iner ve yedi dalgadan su alır. Buradan alınan su ev, ahır gibi yerlere serpilir. Bununla beraber küçük çocuklar kucağa alınarak yedi defa dalgadan geçmeleri sağlanır.

Daha sonra ismi 'Deliklitaş' olan kayanın içinden geçilir ve etrafından tekneyle dolaşılırken dilek tutulur. Şenliğin amacı yılın bereket ve mutluluk getirmesini sağlamaktır.

Mayıs Yedisi

Ordu hakkında daha fazla şey keşfet!

Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu gezinizde günün sonunda eğlenmek için tercih edebileceğiniz çok sayıda bar ve kafe bulunuyor. Genellikle merkezde ve sahil kenarlarında, turistik bölgelerde bulunan barlar ve kulüplere giderek arkadaşlarınızla eğlenebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler

Karadeniz'in nefes kesici doğasından kendi payına düşeni alan Ordu, kendisini ziyaret edenleri hayran bırakacak kadar güzel bir şehir. Doğal güzellikleri yanında tarihi yapılarıyla da dikkatleri çeken Ordu'da mutlaka gezmeniz gereken yerleri bir araya getirdik.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Nerede Yenir?

Ordu Nerede Yenir?

Ordu'nun yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Deniz mahsullerinden sebze yemeklerine, hamur işinden çorbaya farklı farklı yemekleri Ordu'nun kaliteli lokantalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Ordu'ya gittiğinizde şehrin en iyi restoranlarını gözden kaçırmamanız için en sevilen mekanları bir araya getirdik.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Ne Yenir?

Ordu Ne Yenir?

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden olan Ordu'nun yöresel yemeklerini mutlaka denemeniz ve buranın mutfağından mümkün olduğunca fazla çeşidi tatmanız gerekiyor. Kültürel derinliği ile pek çok yemeği tarihine sığdırmış Ordu'da kaçırmamanız gereken lezzetleri derledik.

berilaslaner
29 Ocak 2021 Cuma
Ordu Otel Tavsiye

Ordu Otel Tavsiye

Ordu geziniz sırasında konforlu, kaliteli ve her şey dahil bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde konaklamak için daha mütevazı, pansiyon veya apart türünde alternatifleri de araştırıyor olabilirsiniz. Sizler için herkese uygun seçeneklerin yer aldığı Ordu otel tavsiyelerini bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Ordu Uçak Bileti