1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Ordu Uçak Bileti

Ordu Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Fatsa Robotik Ve Kodlama Festivali (Nisan)
 2. Ordu Vosvos Şenliği (Haziran)
 3. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş Ve Kültür Festivali (Temmuz)
 4. Ünye Kültür Sanat Ve Turizm Festivali (Temmuz)
 5. Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali (Temmuz)
 6. Fatsa Hamsi Festivali (Kasım)
 7. Çambaşı Kar Festivali (Ocak)
 8. Mayıs Yedisi (Mayıs)

1. Fatsa Robotik Ve Kodlama Festivali (Nisan)

Ordu'nun çok yönlülüğünü öne çıkaran festivallerden olan Fatsa Robotik ve Kodlama Festivali, 2019 yılından beri düzenlenmektedir. Bu festivale katılmak için Nisan ayının ortalarında Fatsa'ya gelebilir, hem ilçenin mükemmel doğasını görebilir hem de Robotik ve Kodlama Festivali'ne katılabilirsiniz. Festivalin tam tarihini öğrenmek için resmi festival duyurusuna göz atabilirsiniz. Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu festivalde öğrenciler, projeleri ile yarışmaktadır.

Fatsa Robotik Ve Kodlama Festivali

2. Ordu Vosvos Şenliği (Haziran)

1995 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen Ordu Vosvos Şenliği, Enes Ayar öncülüğünde başlamakla beraber bugün hala devam etmektedir. Türkiye'nin dört bir yanından Vosvos severlerin birleştiği Vosvos şenliği, oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden güzel ve klasik Vosvos arabaları bir arada görebileceğiniz şenlik, Ordu Vosvos Kulübü Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Ordu Vosvos Şenliği

3. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş Ve Kültür Festivali (Temmuz)

Aybastı Perşembe Yaylası'nın geleneksel festivallerinden olan Güreş ve Kültür Festivali, yörenin tarihinde ve kültüründe büyük bir yer tutmaktadır. Aybastı Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde Ordu'nun ve özellikle Aybastı Perşembe Yaylası'nın gelenekleri ve kültürü, geleneksel sporlardan olan güreş ile yaşatılmak istenmektedir. Ordu gezinizi Temmuz ayına denk getirerek hem yaylayı görebilir, hem de festivale katılabilirsiniz.

Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş Ve Kültür Festivali

4. Ünye Kültür Sanat Ve Turizm Festivali (Temmuz)

Ordu'ya Temmuz ayında gelerek katılabileceğiniz bir diğer festival de Ünye Kültür Sanat ve Turizm Festivali'dir. Ünye'nin doğal güzelliklerine şahit olurken bu festivale de katılabilir ve Ünye'nin geleneklerini çok daha yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz. Ünye Belediyesi tarafından ev sahipliği yapılan Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde Ünye ilçesi tanıtılmakta ve eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir.

Ünye Kültür Sanat Ve Turizm Festivali

5. Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali (Temmuz)

Genellikle Temmuz ayının ortalarında düzenlenen Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali, Karadüz'de düzenlenmektedir. Karadüz Belediyesi tarafından düzenlenen ve desteklenen Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali'nde yaylanı gelenekleri ve kültürel ögeleri tanıtılmaktadır. Tanıtılan unsurlar arasında kuzu ve bunun yanında peynir, bal ve çilek gibi gıdalar sayılabilir. Pek çok yarışmanın düzenlendiği festivalde yöre kültürünü yerinde tanıma fırsatı bulacaksınız.

Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali

6. Fatsa Hamsi Festivali (Kasım)

Kasım ayında düzenlenen Fatsa Hamsi Festivali, Karadeniz'in önemli besin kaynaklarından hamsi temasına sahip olan ve oldukça sevilen bir festivaldir. Fatsa Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen festivalde kurulan stantlarda Ordu'nun ve Karadeniz'in değerleri sergilenmekte ve katılımcılara hamsi ile yapılan yerel yemeklerden çeşitli ikramlar yapılmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin dört bir yanından sanatçılar da performanslarını sergilemektedir.

Fatsa Hamsi Festivali

7. Çambaşı Kar Festivali (Ocak)

Ordu'nun en yüksek noktalarından olan Çambaşı Yaylası'nda düzenlenen Çambaşı Kar Festivali, genellikle 27-31 Ocak tarihleri arasında, iki günlük bir etkinlik olarak planlanmaktadır. Çambaşı Kar Festivali'ne katılmak için Ordu gezinizi Ocak sonuna denk getirebilir, Ordu'da kar görebileceğiniz nadir yerlerden olan Çambaşı'nda kış sporları yaparak eğlenebilirsiniz. Karadüz Belediyesi tarafından düzenlenen bu festivalde kayak yarışlarının yanı sıra konserler de verilmektedir.

Çambaşı Kar Festivali

8. Mayıs Yedisi (Mayıs)

Hıdrellez bayramıyla büyük benzerlikleri olan ve Ordu'da, genel olarak da Karadeniz yöresinde kutlanan Mayıs Yedisi Şenlikleri'nde Ordu halkı sahil kesimine iner ve yedi dalgadan su alır. Buradan alınan su ev, ahır gibi yerlere serpilir. Bununla beraber küçük çocuklar kucağa alınarak yedi defa dalgadan geçmeleri sağlanır.

Daha sonra ismi 'Deliklitaş' olan kayanın içinden geçilir ve etrafından tekneyle dolaşılırken dilek tutulur. Şenliğin amacı yılın bereket ve mutluluk getirmesini sağlamaktır.

Mayıs Yedisi

Daha Fazlasını Keşfet!

Ordu Nerede Yenir?

Ordu Nerede Yenir?

Ordu'nun yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Deniz mahsullerinden sebze yemeklerine, hamur işinden çorbaya farklı farklı yemekleri Ordu'nun kaliteli lokantalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Ordu'ya gittiğinizde şehrin en iyi restoranlarını gözden kaçırmamanız için en sevilen mekanları bir araya getirdik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Otel Tavsiye

Ordu Otel Tavsiye

Ordu geziniz sırasında konforlu, kaliteli ve her şey dahil bir otelde konaklamak isteyebilirsiniz. Aynı şekilde konaklamak için daha mütevazı, pansiyon veya apart türünde alternatifleri de araştırıyor olabilirsiniz. Sizler için herkese uygun seçeneklerin yer aldığı Ordu otel tavsiyelerini bir araya getirdik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Alışveriş - Ne Alınır?

Ordu Alışveriş - Ne Alınır?

Ordu'dan hem kendiniz, hem de Ordu'ya sizinle beraber gelemeyen sevdikleriniz için hediyelikler alabilirsiniz. Ordu dönüşünde yanınızda götürebileceğiniz pek çok hediye alternatifi bulunuyor.

Fındık Ordu denilince akla ilk gelen şeylerden birisidir. Ordu dönüşünde yanınızda kavrulmuş fındık veya fındıktan üretilen fındık ezmesi gibi ürünleri götürebilirsiniz.

Tereyağı da Ordu'nun meşhur ürünlerindendir. Yanınızda Ordu'nun yöresel terayağından götürerek yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Bal almak da iyi bir fikir olabilir. Ordu'nun balı oldukça meşhurdur ve çok sevilmektedir. Ordu İli Arı Yetiştirmecileri Birliği'nden Ordu balı alabilirsiniz.

Gıda malzemelerinin yanı sıra Ordu'dan hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Örneğin ahşap biblolar ve süs eşyaları Ordu'dan alabileceğiniz en güzel hediyeliklerdendir.

Ordu'da günlük ihtiyaçlarınız için gidebileceğiniz alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Kazım Karabekir'de bulunan Novada AVM'ye uğrayarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ordu gezinizde günün sonunda eğlenmek için tercih edebileceğiniz çok sayıda bar ve kafe bulunuyor. Genellikle merkezde ve sahil kenarlarında, turistik bölgelerde bulunan barlar ve kulüplere giderek arkadaşlarınızla eğlenebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Gezilecek Yerler

Ordu Gezilecek Yerler

Karadeniz'in nefes kesici doğasından kendi payına düşeni alan Ordu, kendisini ziyaret edenleri hayran bırakacak kadar güzel bir şehir. Doğal güzellikleri yanında tarihi yapılarıyla da dikkatleri çeken Ordu'da mutlaka gezmeniz gereken yerleri bir araya getirdik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Ne Yenir?

Ordu Ne Yenir?

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden olan Ordu'nun yöresel yemeklerini mutlaka denemeniz ve buranın mutfağından mümkün olduğunca fazla çeşidi tatmanız gerekiyor. Kültürel derinliği ile pek çok yemeği tarihine sığdırmış Ordu'da kaçırmamanız gereken lezzetleri derledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Ordu Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Ordu hava durumu, buraya yapacağınız gezinin tarihine karar vermenize yardımcı olabilir. Ordu'da genel olarak karakteristik Karadeniz iklimi özellikleri görülür. Bununla beraber sahil kesimlerinden ilçelere doğru gidildikçe karasal iklim özellikleri kendisini göstermeye başlar.

Karadeniz ikliminin hakim olduğu noktalarda yıl boyunca bol yağış ve ılıman bir hava gözlenir. Ordu'da yılın 150 günü yağışlıdır. Canik Dağları, kuzeyden esen rüzgarlara engel oluşturduğundan soğuk hava Ordu'ya giremez.

Ordu'ya en çok yağış sonbaharda düşer. Bu sebeple yaz mevsimi Ordu'yu ziyaret etmek için en ideal zamandır. Yılın görece kurak zamanı olan yaz ayında şiddetli yağmurlara yakalanma olasılığınızı en aza indirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Genel Bilgiler

Ordu Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinde yer alan, ülkemizin doğasıyla göz kamaştıran şehirlerinden Ordu coğrafi olarak Orta ve Doğu Karadeniz bölümünde bulunmaktadır. Bununla beraber resmi olarak Ordu'nun Doğu Karadeniz sınırlarında olduğu kabul edilmiştir. Türkiye'nin büyükşehirlerindendir ve tam 19 adet ilçesi bulunur. Ordu ilçeleri arasında Perşembe, Fatsa ve Ünye sayılabilir.

Ordu nüfusu son verilere göre 770 bini geçmiştir. Bugünkü Ordu merkezinin dışında, modern ismiyle Bozukkale olarak adlandırılan bölgede ilk yerleşimin izleri görülebilir. Burada milattan önce 400'lü yıllarda yerleşimin başladığı ve o zamanlar Bozukkale'ye 'Kotyoro' dendiği bilinmektedir. Bununla beraber, bu antik şehrin sadece bulunduğu Bozukkale ile tarihi bağlantısı vardır.

Ordu'da yer alan tarihi eserler ve kayıtlar, burada Helenistik dönemden kalma yapılar bulunduğunu göstermektedir. Helenistik dönemde Anadolu'nun önemli güçlerinden olan Pontus Krallığı'nın şehirde önemli izler bıraktığı görülebilir.

Osmanlı kayıtlarına göre 1396 yılında, Giresun'u fethetmek için burada 12 bin kişilik ordunun toplanması ile şehir Ordu ismini almış, daha sonra Ordu merkezindeki asıl yerleşim başlamıştır.

Ordu, Yunan mitolojisinde de kendisine yer bulmuştur. Efsaneye göre Bulut Tanrıçası Nephele, oğullarını kurban edilmekten kurtarmak için onları Tanrı Hermes tarafından hediye edilen, altın postlu ve uçan bir koç ile kaçırır. Daha sonraları kahraman Yason tarafından bu koçun altın postu yıllarca aranmıştır. Bu nedenle altı postun kaybolduğu yere ' Yason Burnu' ismi verilmiştir. Yason Burnu bugün Perşembe ilçesinde yer almaktadır.

Ordu'da Yason Burnu gibi mutlaka görmeniz gereken pek çok doğal güzellik ve tarihi yapı, müze bulunmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ordu Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz