1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Nice Uçak Bileti

Nice Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Massena Meydanı
  2. Promenade des Anglais
  3. Vieux Nice
  4. Nice Kalesi
  5. Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi
  6. Matisse Müzesi
  7. Hotel Negresco

1. Massena Meydanı

Nice gezilecek yerler denilince, akla ilk gelen yer Massena Meydanı’dır. Massena Meydanı, adeta şehrin nabzını tutuyor. Nice'in en önemli meydanı olan Massena, günün her saatinde insanlarla dolu olarak bulabileceğiniz, hareketli ve neşeli bir mekan. Massena Meydanı’nda yer alan fıskiyeli bölge, meydanın coşkulu havasını daha da etkileyici bir hale getiriyor. Meydanda bir de oldukça ünlü, 1832 senesinden kalma bir havuz bulunuyor.


Nice'e geldiyseniz, isteyerek veya istemeyerek bu meydandan mutlaka geçeceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu şehirde, tüm yollar sanki Massena Meydanı’na çıkıyor gibidir. Restoranlar, antika pazarı, çiçek pazarı gibi yerlere giderken muhakkak bu meydanın önünden geçecek, hatta içinde gezeceksiniz.

Massena Meydanı

2. Promenade des Anglais

Promenade des Anglais, Nice'in alışveriş için uygun olan caddelerinden. Özellikle burada kurulan bir pazar olan Cours Saleya, hem yerli halk hem de turistler tarafından çok seviliyor. 

Promenade des Anglais

3. Vieux Nice

Eski şehir bölgesi olarak bilinen Vieux Nice, Nice'in tarihine biraz daha yakından bakmak isteyenler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir yer. Burada pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

Vieux Nice

4. Nice Kalesi

Nice Kalesi, şehrin panaromik manzarasını izlemek isteyenler için bulunmaz güzellikte bir mekan. Bu kaleden tüm Nice'i ayaklarınızın altında, alabildiğine izleyebilirsiniz. 

Nice Kalesi

5. Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Fransızca adı ile Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain, Nice’in popüler müzeleri arasında ilk sırada geliyor. Müze, 1990 yılından beri misafirlerini ağırlamakla beraber MAMACC adı/kısaltması ile bilinir.


Müze, Yves Klein Meydanı’nda yer almaktadır. Müzeye toplu taşıma ile ulaşmak için tramvay kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

6. Matisse Müzesi

Fransızca ismi ile Musee Matisse, Nice gezisi sırasında ziyaret edebileceğiniz bir başka müze olarak öne çıkıyor. Müze, Nice'in yüksek bir bölgesinde, bir tepe üzerinde yer almaktadır. Hemen yanında Cimiez Manastırı yer almaktadır. Musee Matisse, resim sanatına ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken bir müze. 

Matisse Müzesi

7. Hotel Negresco

Hotel Negresco, hala hizmet veren bir otel. Bu oteli özel yapan şey ise odalarında konaklamış olan önemli kişiler. Bu kişiler arasında Pablo Picasso’dan Micheal Jackson’a pek çok önemli şahsiyet bulunuyor. Bu otelde kalmasanız bile, önünde bir fotoğraf çektirmeyi isteyebilirsiniz.

Hotel Negresco

Daha Fazlasını Keşfet!

Nice Nerede Yenir

Nice Nerede Yenir

Özellikle Akdeniz mutfağını sevenler, Nice restoranlarının sunduğu birbirinden güzel lezzetlere bayılacak. Nice'in ünlü yemeklerini ve daha birçok tadı bir arada bulabileceğiniz çeşitli restoranlar bulunuyor. Bu restoranlardan en çok sevilenler ve tercih edilenler ise şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice Otel Tavsiye

Nice Otel Tavsiye

Nice, konaklama açısından pek çok alternatife sahip olacağınız bir yer. Nice'de iyi bir tur yapmak için otelinizin olabildiğince merkezi bir konumda olması daha iyi olacaktır. Bu açıdan, Nice'de merkezde veya merkeze çok yakın bulunan pek çok otel olduğunu öğrenmek sizi sevindirebilir.

Sizler için en iyi konaklama alternatiflerini sıraladık:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Nice'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Nice gezinizi denk getirebileceğiniz özel zamanlar şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice'de Alışveriş - Ne Alınır?

Nice'de Alışveriş - Ne Alınır?

Nice'den giderken yanınızda bir hatıra götürmek, alışveriş yapmak için bazı mekanlar bulunuyor. Bu meydan ve caddelerde yer alan dükkanlardan, pazarlardan istediğinizi bulacağınıza eminiz.

Avenue Jean Medecin: Nice'de yer alan bu cadde, Massena Meydanı’nda başlayıp tren garına kadar devam etmektedir. Cadde üstünde alışveriş yapılabilecek pek çok mekan yer almaktadır.

Promenade des Anglais: Burası, antika pazarı Cours Selaya ile ünlü. Nice gezinizde burayı mutlaka gezmenizi ve alışveriş için tercih etmenizi öneriyoruz.

Vieux Nice:  Eski şehir bölgesi olarak bilinen Vieux Nice, özellikle hediyelik eşyalar gibi ufak el işi ürünleri satın alabileceğiniz bir yer.

Rue Paradiso: Ruse Paradios, Nice kentinde lüks ürünleri bulabileceğiniz bir bölge. Buradan oldukça kaliteli, bir o kadar da pahalı ürünleri satın alabilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nice Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Nice'de gece hayatı pek hareketli değildir. Nice'de gece kulübü alternatifi olarak çok fazla seçenek bulunmuyor. Gece hayatı için, Rue Droit bölgesi gibi sayılı yer önerilebilir. Yine de Nice gezinizde gece hayatını görmek isterseniz, şu alternatifleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice Ne Yenir?

Nice Ne Yenir?

Nice mutfağı, İtalyan etkisinde kalarak gelişmiş bir mutfaktır. Fransa’nın güney kesimlerinde yer alan Nice'de Akdeniz mutfağının kendisini gösterdiğini görebilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Nice'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Fransa’nın şirin ve şık kenti Nice, denizinin dillere destan güzelliği ile ünlü. Bu sebeple denize girebilmek adına daha sıcak mevsimlerde Nice'e bir gezi düzenlemenizi tavsiye ederiz. Ilıman bir iklimi olan Nice'de hemen her mevsim sıcak-ılık geçse de, yaz mevsimi denize girmek için en uygun mevsim olma özelliğini koruyor.

Bunun yanında Nice oldukça fazla sayıda turist alıyor. Denize girmekle çok ilgilenmiyorsanız, turistlerin biraz daha az olduğu zamanlarda Nice'e seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin Noel zamanı Nice'e gelerek Massena Meydanı’nda yeni yıla girebilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice Hakkında

Nice Hakkında

Yerli halk arasında ismi Nice La Belle, yani Güzel Nice olan kent, Fransa’nın Akdeniz kıyılarında konumlanmış durumda. Denizinin olağanüstü güzelliği ve temizliği ile bilinen Nice, doğal güzelliklerini onu ziyaret eden herkesin beğenisine sunuyor. Ayrıca Nice, Fransa’daki en büyük şehirler arasında da yerini alıyor. Nice, ülkenin en büyük 5. kenti olma özelliğini taşıyor.

Nice'in turizm hacmi de kendisi kadar büyük. Nice, Fransa’nın en çok turist alan ikinci şehri. Birinci şehir ise tahmine edilebileceği üzere Paris. Nice'in bu kadar çok turist çekmesinin sebebi, şehrin köklü bir tarihe sahip olmasıdır.

Burada ilk yerleşim yerini Yunanlardan oluşan bir grubun kurduğu düşünülen şehrin adı, Yunan zafer tanrıçası Nike’den gelmekte. İlk dönemlerde bu yerleşim yerinin adı Nikaia idi. Yunanlılar, Nice'de bulundukları süre boyunca Nice'e birçok iyi özellik kattılar. Örneğin deniz ticaretini geliştirdiler ve Nice'i bir ticaret şehri haline getirdiler.

Nice, tarihi boyunca pek çok farklı milletin eline geçti ve bütün bu kültürleri bünyesinde topladı. Nice, Savoy Dükalığı sınırlarında uzun süre kaldı ve bu sırada İtalyan kültürü ile tanıştı. Nice'de İtalyan esintilerini hissetmek ise hala mümkün. Bunun en önemli kanıtı, Nice mutfağında İtalyan mutfağından gelen Akdeniz etkisinin büyük oranda hissedilmesi olarak gösterilebilir.

Orta Çağ’a gelindiğinde, güzel Nice Cenevizliler tarafından alınmıştı. 14. yüzyılda ise Savoy Dükalığı’nın bir parçası oldu. 16. yüzyıla gelindiğinde Kral Fransuva (Fransa) ve Şarlken (Kutsal Roma Germen İmparatoru) arasında geçen büyük bir mücadeleye şahit oldu. Tabii bu sırada Nice, pek çok hasarla karşılaştı ve tahrip oldu. 1543 yılına baktığımızda, Fransız-Osmanlı donanmasının Barbaros Hayreddin Paşa önderliğinde bu şehri işgal ettiğini ve işgalde başarılı olduğunu görüyoruz.

Nice'in Fransa’ya katılması ise bir anlaşma ile gerçekleşmiştir. Nice, Savoy Dükalığı’na bağlı bir devlet olarak varlığını sürdürmekteydi. Fakat Fransa’da bu şehirde hak iddia ediyor ve Nice kentinin kendisine bağlanmasını istiyordu. 1860 yılında Turin Anlaşması imzalandı ve Nice tamamen Fransa kontrolüne bırakıldı. Fransa’ya katılan Nice, hızlı bir şekilde modernleşmeye başladı. Örneğin şehrin alt yapısında büyük değişimler yaşandı ve aristokrat kesimin dikkatini çekmeyi başardı. İngiliz aristokrat kesimi, Nice'e gelerek burada yazlık evler yaptırmaya karar verdiler. Güzel denizi ile Nice, pek çok soyluyu kendisine çeken bir konum haline gelmişti. Bu kişiler arasında İngiltere Kraliçesi Victoria bile yer almaktadır.

Nice Akdeniz iklimine sahiptir. Bu özelliği ile Nice şehrini bir turist olarak gezmek oldukça keyifli olmaktadır. Akdeniz ikliminin yaşandığı Nice'de yazları kuru sıcaklar ile geçmez, bunun yanında soğuk mevsimler de daha ılımandır ve yine buraya bir gezi düzenlemeye uygundur. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Nice Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz