1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Meksika Uçak Bileti

Meksika Ne Yenir?

25 Mart 2021 19:43
 1. Gazpacho Çorbası
 2. Taco
 3. Tamale
 4. Fajita
 5. Enchilada
 6. Guacamole Sos
 7. Burrito
 8. Quesadilla
 9. Nachos
 10. Salsa Sos
 11. Churros
 12. Chili Con Carne
 13. Margarita
 14. Mole Sosu
 15. Arroz Con Leche

1. Gazpacho Çorbası

Gazpacho çorbası, soğuk olarak servis edilen bir başlangıç yemeği. Ana malzemesi domates olan bu çorbanın yapımında, bir çorbada tuhaf kaçacak malzemeler kullanılıyor. Gazpacho çorbasının içinde kullanılan bir diğer ana malzeme de sirke. Şu an Gazpacho çorbası için burun kıvırıyor olabilirsiniz fakat tadına bakanlar bu çorbayı tekrar tekrar içmek istediklerini belirtiyorlar.

Gazpacho Çorbası

2. Taco

Taco her zaman tüketebileceğiniz, atıştırmalık tarzında bir lezzet. Taco, avuç büyüklüğünde olan ve neredeyse katlı gibi duran yarım ay şeklindeki kızartılmış hamurun içerisine hazırlanır. Taconun içine çeşitli sebzeler, et, mısır ve peynir gibi malzemeler konulur. Meksika'nın ünü dünyaya yayılan bu lezzetini mutlaka denemelisiniz.  

Taco

3. Tamale

Tamale, Meksiko mutfağının bizim yemek tarzımıza göre ilginç gelebilecek bir diğer yemeği. Atıştırmalık olarak görülen tamalenin içinde hamur da kullanılır. Bu lezzet, hamurun dışının muz kabuğuyla veya mısır kabuğuyla sarılmasıyla hazırlanır.

Tamale

4. Fajita

Fajita, ızgara etlerden ve undan hazırlanan bir tür yemek. Fajitada un olarak buğday veya mısır unu kullanılabilir. Tortillaya sarılarak sunulan fajita, geleneksel olarak dana etiyle hazırlanır. Bugün bu yemeğin tavuk veya domuz etiyle de hazırlandığını görebilirsiniz.

Fajita

5. Enchilada

Tarifinde tortilla ekmeği barındıran bir diğer lezzet de enchilada. Enchilada, tortillanın çeşitli iç harçlar ile doldurulması ile hazırlanır. Enchiladada kullanılacak olan iç harç kırmızı et veya tavuk etinden hazırlanabilir. Daha sonra üstü peynirle kaplanan tortillalar, özle sosuyla beraber fırınlanır.

Enchilada

6. Guacamole Sos

Guacamole, bir ana yemek olmasa da bu listede bulunmayı hakkediyor. Harika bir tada sahip olan guacamole sosu, genellikle tortillayla hazırlanan yemeklerin içinde kullanılıyor. Bu sosu cips gibi çeşitli atıştırmalıklarla beraber de kullanabilirsiniz. Guacamole sosun ana malzemesi ise avokado.

Guacamole Sos

7. Burrito

Burrito, guacamole sosunun kullanıldığı ünlü yemeklerden birisi. Dürüme benzer bir şekilde hazırlanan burritoların içinde tıpkı dürüm gibi et veya tavuk bulunuyor. Dürümden farklı olarak burritonun içerisine pirinç pilavı da eklenir.

Burrito

8. Quesadilla

Meksika'nın ünlü yemeklerinden quasadilla, iki adet tortillayla hazırlanan bir yemek. Quesadilla hazırlamak için iki adet yumuşatılmış tortilla kullanılır. İki yuvarlak tortilla arasına hazırlanan yemeğin içinde et, guacemole sos ve salsa bulunur.

Quesadilla

9. Nachos

Cips türü atıştırmalıkları seviyorsanız, nachos tam size göre. Nachos, cipsin üzerine çeşitli malzemelerin konulmasıyla hazırlanır. Bu malzemeler arasında kıyma, tavuk eti, kırmızı et ve peynir sayılabilir. Ayrıca nachos genellikle guacamole sos ile beraber tüketilir.

Nachos

10. Salsa Sos

Burada ünlü olan ve ismi tüm dünyaca bilinen soslardan birisi de salsa sos. Salsa sos, içerdiği malzemeler ile çoban salatasını andırıyor. Salsa, aslında kelime olarak sos anlamına gelse de bugün domates bazlı özel sosu adlandırmak için kullanılıyor. Salsa sosunu pek çok yemeğin yanında görebilirsiniz.

Salsa Sos

11. Churros

Meksika gezinizde dünyanın en güzel tatlılarından birisiyle de karşılaşacaksınız. Churros, temelde Türkiye'deki tulumba tatlısı ile oldukça benziyor. Fakat churros daha uzun bir yapıya sahip. Churroslar kızartıldıktan sonra üstü şekerle ve daha sonra tarçınla kaplanır. Yanında çikolata sosuyla getirilen churroslar damakta harika bir lezzet bırakır.

Churros

12. Chili Con Carne

Chili con carne, sulu bir tencere yemeğini andıran yapısıyla gönlünüzde taht kuracak. Özellikle kış günlerinde hazırlanan chili con carne, hem sağlıklı, hem de tok tutan bir yemek. Chili con carne hazırlanırken Meksika'da yetişen kuru fasulyeler kullanılır.

Chili Con Carne

13. Margarita

Seyahatiniz sırasında güzelce karnınızı doyurdunuz, sıra geldi eğlenmeye. Meksika'da eğlenmeye çıktığınızda margarita denemenizi öneririz. Bir Meksikalı tarafından keşfedilen içecek, bugün Meksika'da bütün barlarda ve içki servisi yapan restoranlarda servis ediliyor.

Margarita

14. Mole Sosu

Kakao kullanılarak hazırlanan mole sosu, Meksika'ya özgü lezzetli soslardan. Bu sosun ana yemeklerin yanında, özellikle tavukla kullanıldığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Meksika'nın ünlü mole sosuna içinde kakaonun haricinde çeşitli baharatlar da girer.

Mole Sosu

15. Arroz Con Leche

Meksika mutfağında Türk mutfağına yakın lezzetleri de bulabilirsiniz. Arroz con leche, sütlacı andıran tadıyla 'Meksiks Sütlacı' olarak da anılıyor. Arroz con leche hazırlanırken ana malzeme olarak süt, pirinç ve şeker kullanılır. Meksika'da sütler, şekerli veya şekersiz olarak farklı türlere sahip. Arroz con lechede kullanılan süt şekerli veya şekersiz olarak tercih edilebilir. Tatlının üstüne en son tarçın da dökülür.

Arroz Con Leche

Mexico City hakkında daha fazla şey keşfet!

Meksika Otel Tavsiye

Meksika Otel Tavsiye

Bir gezinin en önemli unsurlarından birisi de nerede konakladığınız. Meksika gezinizi en güzel şekilde tamamlamak için rahat ve kaliteli bir otelde kalmalısınız. Tabii ki otelin bütçenize uygun olması da önemli bir detay. Meksika'da her bütçeye uygun, temiz, düzgün bir otel bulmak mümkün.

berilaslaner
26 Mart 2021 Cuma
Meksika'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Meksika'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Gezeceğiniz bu yeni ülkenin kültürünü daha yakından tanımak isteyebilirsiniz. Meksika, ülkenin başkenti olduğundan burada düzenlenen festival size ülke hakkında genel bir fikir verebilir. Meksika gezinizi bu festivallerin tarihine göre ayarlamak isteyebilirsiniz.

berilaslaner
26 Mart 2021 Cuma
Meksika Gezilecek Yerler

Meksika Gezilecek Yerler

Mesafeleri aşmak günümüz çağında artık çok kolay. Şimdi, tek tıkla uçak biletinizi alabilir ve saatler içinde dünyanın öbür ucuna yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Meksika’ya gittim diyebilmeniz için, mutlaka gezip görmeniz gereken yerler var.

berilaslaner
26 Mart 2021 Cuma
Meksika Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Meksika Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Meksika’da canınız hiç sıkılmaz. Çünkü kentin kendine özgü, Karayip ve İspanyol müziğinin birleşmesiyle oluşan bir eğlence tarzı var. Farklı kültürlerinin eğlence hayatını merak ediyorsanız bunu deneyimleyebileceğiniz en iyi şehirlerden biri de Meksika.

berilaslaner
26 Mart 2021 Cuma
Meksika Nerede Yenir?

Meksika Nerede Yenir?

Bölgenin popüler, geleneksel yemeklerini deneyebileceğiniz pek çok restoran var. Bu restoran ve kafeleri deneyebilir, Meksika yemeklerinin en güzellerini yerinde tadabilirsiniz. Birbirinden kaliteli, özenli ve sıcakkanlı Meksika restoranları sizi bekliyor.

berilaslaner
25 Mart 2021 Perşembe
Meksika Uçak Bileti