1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Meksika Uçak Bileti

Meksika Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Zocalo Meydanı
 2. Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi
 3. Frida Kahlo Müzesi
 4. Mexico City Metropolitan Katedral
 5. Torre Latino
 6. Jardin Centeranio
 7. Ex-Convento del Carmen
 8. Iglesia de San Felipe de Jesus
 9. Academia de San Carlos
 10. Monumento a los Heroes de la Independencia
 11. Monumento a los Ninos Heroes
 12. Museo de Arte Popular
 13. Mural Diego Rivera Müzesi
 14. Franz Mayer Müzesi
 15. Museo Jumex

1. Zocalo Meydanı

Zocalo Meydanı, Meksika'nın kalbinin attığı yer olarak sayılıyor. Çoğu tarihi olayın başladığı yer de burası. Yürüyüşler, faaliyetler bu meydanda yapılır. Bu alanın meydan olarak ilk ne zaman kullanıldığı bilinmemekle birlikte, uzun geçmişinden dolayı Tarihi Meydan adıyla da anılır. Tarihi Meydan adının yanında Kraliyet Meydanı adı da Zocalo Meydanı için kullanılır. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer edinmeye hak kazanmış Zocalo Meydanı; Başkanlık Sarayı’na ve tarihi Metropolitan Katedrali’ne ev sahipliği yapıyor.

Zocalo Meydanı

2. Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi

Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi, daha hiç içine girmeden dışından dahi sizi etkileyecek olan bir müze. Burada önemli olan nokta müzenin saray içinde konumlanmış olması. Bu da aslında şehrin sanata ne kadar değer verdiğini gösteren bir özellik. Bu müzenin bazen yalnızca Güzel Sanatlar Sarayı şeklinde anıldığı da oluyor. Burada ünlü duvar ressamları olan Rivera, Orozco ve David Alfaro Siqueiros gibi saygıdeğer kişilerin eserlerini görebilirsiniz. 

Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi

3. Frida Kahlo Müzesi

Frida Kahlo Müzesi, dünyaca ünlü sanatçının hayatına ve sanatına ışık tutuyor. Meksika’nın en ünlü, saygıdeğer sanatçılarından olan Frida Kahlo; şu anda tüm dünya tarafından tanınan, resmini her yerde görebileceğiniz dünya çapında bir sanatçı.

Frida Kahlo Müzesi, bu dünyaca ünlü sanatçının doğduğu, yaşadığı ve en sonunda hayata gözlerini yumduğu evden dönüştürmüş. Frida Kahlo’nun 1954 yılında vefat etmesinin ardından, eşi Diego Rivera müzeye dönüştürülmesi amacıyla evi ve içindeki eşyaları bağışladı. Böylece Mavi Ev de denilen Frida Kahlo Müzesi açıldı. Frida Kahlo Müzesi’ne gittiğinizde Frida Kahlo’nun kişisel eşyalarını, eşinin ve kendisinin yapmış olduğu sanat eserlerini görebilirsiniz. Ayrıca Frida Kahlo’nun yaşamından birer kesit olan birçok fotoğraf da burada bulunuyor.

Frida Kahlo Müzesi

4. Mexico City Metropolitan Katedral

Zocalo Meydanı’nda parlayan Mexico City Metropolitan Katedral, Meksiko’nun simgelerinden. Mimarisiyle ve tarihiyle kendine hayran bırakan bu katedral, şehrin kültürünü ve mimarisini yakından görmek için mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden. Mexico City Metropolitan Katedral’ine tarihi bir katedral diyoruz çünkü bu katedralin yapım çalışmaları yaklaşık 450 yıl önce başlamış. 450 yıldır olanca görkemiyle Tarihi Meydan’da salınan Mexico City Metropolitan Katedral, 1987 yılından bu yana Dünya mirası olarak korunuyor. Katedraldeki en dikkat çeken yapılardan biriyse Zenci İsa Heykeli. Mutlaka gezip görmelisiniz.

Mexico City Metropolitan Katedral

5. Torre Latino

Tarih Meydanı'ndın yakınında yer alan Torre Latino, Meksika manzarasını seyretmek için harika bir yer. 70 pesoya seyir terasına giriş yapabileceğiniz Torre Latino, size unutulmaz bir deneyim sunuyor. Burası tüm Latin Amerika'daki en yüksek kule.

Torre Latino

6. Jardin Centeranio

Jardin Centeranio, Allende e Hidalgo konumunda yer alan müthiş güzellikte bir park. Meksika geziniz sırasında biraz soluklanmak için Jardin Centeranio'ya gelebilirsiniz. Jardin Centeranio'da bulunan Kurt Çeşmesi'ni de görmeyi sakın es geçmeyin.

Jardin Centeranio

7. Ex-Convento del Carmen

Ex-Convento del Carmen, Meksika'da görebileceğiniz en güzel manastırlardan. Avenida Revolucion y Monasterio üzerinde yer alan Ex-Convento del Carmen, ziyaretçilerini bekliyor. Buraya geldiğinizde birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yapının tarihi atmosferinde kendinizi kaybedeceksiniz.

Ex-Convento del Carmen

8. Iglesia de San Felipe de Jesus

Kutsal yapılardan olan Iglesia de San Felipe de Jesus, Meksika'da ziyaret edebilecek noktalardan. Calle Francisco e. Madero'da yer alan Iglesia de San Felipe de Jesus, huzurlu bir havaya sahip. Burada Meksika'nın kalabalıklığından ve gürültüsünden uzaklaşabilirsiniz.

Iglesia de San Felipe de Jesus

9. Academia de San Carlos

Academia de San Carlos, barındırdığı heykeller ile ilgi çeken bir nokta. Sanatseverlerin bayılacağı Academia de San Carlos, Academia Caddesi üzerinde yer alıyor. Burada çimlerde otururken heykelleri inceleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Academia de San Carlos

10. Monumento a los Heroes de la Independencia

Monumento a los Heroes de la Independencia, zarif bir anıt etrafında gelişen bir meydanı içeriyor. Buraya geldiğinizde meydanın tıpkı bir Amerikan şehri gibi cıvıl cıvıl ve kalabalık olduğunu fark edeceksiniz. Bağımsızlık kahramanlarına ithaf edilen anıt, Meksika'da görülmeye değer yerlerden.

Monumento a los Heroes de la Independencia

11. Monumento a los Ninos Heroes

Monumento a los Ninos Heroes, Meksika'da yakından görmeniz gereken anıtlardan. Bosque de Chapultepec'de yer alan anıt, beyaz mermerden yapılmış. Zarif, fakat güçlü bir görünümü olan anıt nefesinizi kesecek. Anıtın inşa ediliş amacı ise ABD'ye karşı savaşan askerleri onurlandırmak.

Monumento a los Ninos Heroes

12. Museo de Arte Popular

13. Mural Diego Rivera Müzesi

Colon 7 at Calle Balderas konumunda yer alan Mural Diego Rivera Müzesi, Frida Kahlo'nun kocasının ismini taşıyor. Müzede Diego Rivera'ya dair pek çok eseri, koleksiyonu ve anıyı bir arada bulabilirsiniz. Mural Diego Rivera Müzesi, ressamın en ünlü duvar resimlerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Mural Diego Rivera Müzesi

14. Franz Mayer Müzesi

Burada pek çok müze bulunduğunu göreceksiniz. Franz Mayer Müzesi de Meksika'nın önemli müzeleri arasında bulunuyor. Müzede oldukça değerli sanat koleksiyonlarını ziyaret edebilirsiniz. Müze sadece koleksiyonları ile değil, binasının güzel mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Franz Mayer Müzesi

15. Museo Jumex

 Museo Jumex, Meksika'da modern bir binada hizmet veren müzeler arasında. Avenida Miguel de Cervantes Saavedra'da bulunan müze çağdaş sanatlar alanındaki eserleri sergiliyor. Burası Soumaya Müzesi'nin de hemen yanında bulunuyor. Bu yüzden Museo Jumex'e gelmişken Soumaya'ya da uğrayabilirsiniz.

Museo Jumex

Daha Fazlasını Keşfet!

Meksika Nerede Yenir?

Meksika Nerede Yenir?

Bölgenin popüler, geleneksel yemeklerini deneyebileceğiniz pek çok restoran var. Bu restoran ve kafeleri deneyebilir, Meksika yemeklerinin en güzellerini yerinde tadabilirsiniz. Birbirinden kaliteli, özenli ve sıcakkanlı Meksika restoranları sizi bekliyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Otel Tavsiye

Meksika Otel Tavsiye

Bir gezinin en önemli unsurlarından birisi de nerede konakladığınız. Meksika gezinizi en güzel şekilde tamamlamak için rahat ve kaliteli bir otelde kalmalısınız. Tabii ki otelin bütçenize uygun olması da önemli bir detay. Meksika'da her bütçeye uygun, temiz, düzgün bir otel bulmak mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Meksika'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Gezeceğiniz bu yeni ülkenin kültürünü daha yakından tanımak isteyebilirsiniz. Meksika, ülkenin başkenti olduğundan burada düzenlenen festival size ülke hakkında genel bir fikir verebilir. Meksika gezinizi bu festivallerin tarihine göre ayarlamak isteyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika’da Alışveriş - Ne Alınır?

Meksika’da Alışveriş - Ne Alınır?

Geziniz sırasında alışveriş yapmak, hem yerel mağazaları görmeniz, hem de hatıra eşyası almak için iyi bir yöntem. Meksika'da nerede alışveriş yapabilirim diye soruyor olabilirsiniz. Meksika'da mutlaka gitmeniz gereken alışveriş mekanları şu şekilde:

 • Mercado de San Juan: Buradan Meksika’nun geleneksel yiyeceklerinden alabilirsiniz. Yanınızda götürebileceğiniz, bozulmayacak Meksika yemeklerinden almanızı öneririz. Böylelikle sizinle Meksika'ya gelemeyen sevdikleriniz de buranın güzel lezzetlerini tadabilir. Örneğin çikolata oldukça iyi bir seçim olabilir.
 • Avenida Presidente Masaryk: Burası Meksika'da alışverişin kalbi olarak görülüyor. Bu caddede pek çok mağazayı bir arada bulabilirsiniz.
 • Polonco: Meksika'da alışveriş merkezine uğramak isterseniz buraya gelebilirsiniz. Polonco, Avenida Presidente Masaryk üzerinde yer alıyor.
 • Altavista: Alışveriş merkezi olarak burayı da tercih edebilir. Altavista, Ciudad de Mexico'da hizmet veriyor.

Meksika gezisi dönüşünde hediyelik olarak Maya geleneğinden kalan tahta maskelerden alabilirsiniz. Tahta maskeler haricinde çömlek işleri veya Meksika'ya özgü likörden de alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Meksika Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Meksika’da canınız hiç sıkılmaz. Çünkü kentin kendine özgü, Karayip ve İspanyol müziğinin birleşmesiyle oluşan bir eğlence tarzı var. Farklı kültürlerinin eğlence hayatını merak ediyorsanız bunu deneyimleyebileceğiniz en iyi şehirlerden biri de Meksika.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Ne Yenir?

Meksika Ne Yenir?

Size çok uzak bir kültürü tanımanın en hızlı yolu, oranın mutfağını tatmaktan geçer. Meksika yemeklerini deneyerek Meksika tarihine ve geleneklerine daha yakın hissedebilirsiniz. Meksika'da hangi yemekleri yiyebileceğinizi merak ediyorsanız listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Meksika Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Meksika, coğrafi konumundan dolayı tropikal iklim kuşağında yer alır. Ancak, 2.240 gibi yüksek bir rakımda yer alan Meksika’da bu yüksekliğin etkisi de görülür. Bu nedenle bölgede subtropikal dağ iklimi yaşanır. Meksiko’da mevsimler arası sıcaklık farkı fazla olmasa da kış aylarında gece sıcaklıkları -5 dereceye kadar düşebilir. Yaz aylarında gece sıcaklık ortalaması ise 11-12 derece arasında seyreder.

Ülkenin başkenti olan Meksika'da, havalar ne çok sıcak, ne de çok soğuk geçer. En sıcak diyebileceğimiz ay olan Mayıs ayında sıcaklık ortalaması 27 derece şeklinde. En serin aylar olan Aralık-Ocak aylarındaysa ortalama sıcaklık 21 derece.

Meksiko’ya ne zaman gitmeniz gerektiğini belirleyen asıl etmense yağış olmalı. Meksika, Mayıs-Eylül ayı arası neredeyse her gün yağış alır. Meksika’ya gitmeniz için en ideal zamanlar, yağışın görece az düştüğü Nisan, Ekim ve Kasım olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Hakkında

Meksika Hakkında

Başkent olma özelliğine sahip olan Meksika, ülkesinin sosyal ve kültürel açıdan da merkezi olarak görülüyor. Meksika'nın ismi, resmi olarak Mexico City şeklinde belirlenmekle beraber dilimize sadece Meksika olarak geçmiş.

Meksika’ya yolunuz düşerse rotanızı ilk olarak Meksika'ya (Mexico City) çevirmelisiniz. Adeta bir kültür şehri olan Meksika, ülkenin dünyaca ünlü simgelerinden olan Bağımsızlık Meleği ve Meksiko Metropoliten Katedrali’ne ev sahipliği yapıyor.

Burası nüfusuyla da ön planda olan bir şehir. 2015 nüfus sayımı verilerine göre kentin nüfusu 8 milyon 919 bine oldukça yakın. Bu nüfusuyla Meksika, ülkesinin en kalabalık şehri olmayı da başarıyor.

Meksika'nın diğer bir önemli özelliği ise Amerika kıtasında bulunan en eski başkent olması. Öyle ki Meksika'nın kuruluşu ve başkent oluşunun tarihi Kızılderililer zamanına kadar gider. Uzun yıllardır başkent olma özelliğini koruyan Meksika’ya parlamentonun kalbinin attığı yer olması nedeniyle ‘’Saraylar Şehri’’ takma adı uygun görülmüş.

Meksika'da iletişim kurmak için resmi dil olan İspanyolca'yı kullanabilirsiniz. Meksika seyahatine başlamadan önce İspanyolca'daki temel kalıpları öğrenmek isteyebilirsiniz. Burada para birimi olarak ise Meksika Pesosu (MXN) kullanılır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz