1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Meksika Uçak Bileti

Meksika'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Benito Juarez Günü (21 Mart)
 2. Meksika Bağımsızlık Günü (16 Eylül)
 3. Meksika Devrimi’nin Yıldönümü (20 Kasım)
 4. Mexico City Uluslararası Film Festivali (Temmuz)
 5. Fiestas Patrias (18-20 Eylül)
 6. Uluslararası Müzik ve Tiyatro Festivali (Haziran)

1. Benito Juarez Günü (21 Mart)

Beni Juarez Günü, Meksika'nın eski başkanı Benito Juarez'in anısına düzenlenir. Bu nedenle her sene 21 Mart Meksika'da resmi tatil olarak ilan edilir. Bu gün, 19. yüzyılfa dünyaya gelen Benito Juarez'in doğum günü olduğu için özellikle seçilmiş. Meksika'yı Beni Juarez Günü'nde görmek isterseniz biletinizi şimdiden ayırtmanızı öneririz. Aksi takdirde bilet bulmanız zorlaşabilir.

Benito Juarez Günü

2. Meksika Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Meksika Bağımsızlık Günü, sadece başkent Meksika'da değil, tüm ülkede coşkuyla kutlanır. Bağımsızlık Günü'nde Meksika'nın İspanya'dan bağımszılığını kazanması kutlanmakta.

Bağımsızlık Günü kapsamında çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini görebilirsiniz. Yürüyüşler, konserler ve konuşmalar buna örnek verilebilir. Meksika halkı için oldukça önemli sayılan Meksika Bağımsızlık Günü, her sene 16 Eylül'de kutlanıyor. Meksika'nın milli bayramlarını merak ediyorsanız Eylül ayında buraya gelebilirsiniz.

Meksika Bağımsızlık Günü

3. Meksika Devrimi’nin Yıldönümü (20 Kasım)

Her yıl 20 Kasım'da kutlanan Meksika Devrimi'nin Yıldönümü, ülkede 'Dia de la Revolucion' ismiyle anılır. Meksika hükümeti tarafından resmi tatil günü olarak belirlenen Dia de la Revolucion, 1910 yılında başladığı varsayılan Meksika Devrimi'nin anısını yaşatır. Devrimi başlatan kişi olarak da Francisco I. Madero kabul edilir ve 20 Kasım'da Madero da saygıyla anılır.

Meksika Devrimi’nin Yıldönümü

4. Mexico City Uluslararası Film Festivali (Temmuz)

Her sene pek çok farklı ülkeden katılım sağlanan festival, Temmuz ayında düzenleniyor. Festivalin tam tarihini sene başında resmi sitelerden öğrenmek mümkün. Altı yılı aşkın süredir düzenlenen festival, farklı alanlarda ödüller de dağıtıyor. Bu festival ile özellikle Latin Amerika'nın yetenekli yönetmenlerini, yapımcılarını ve senaristlerini buluşturmak amaçlanıyor. Festival genellikle iki gün sürmekte.

Mexico City Uluslararası Film Festivali

5. Fiestas Patrias (18-20 Eylül)

Fiestas Patrias, sadece Meksika'da değil, Şili ve Peru gibi ülkelerde de düzenlenir. Bir tatil zamanı olarak kabul edilen Fiestas Patrias, kelime olarak 'Ana Vatan Tatili' demek. 18 Eylül'de her yerin dekore edildiğini görebilirsiniz. 20 Eylül'e kadar devam eden Fiestas Patrias sırasında pek çok dans gösterisini izlemek de mümkün. Bu renkli festivale katılmak için Meksika'ya Eylül ayında gelmenizi öneririz.

Fiestas Patrias

6. Uluslararası Müzik ve Tiyatro Festivali (Haziran)

Uluslararası Müzik ve Tiyatro Festivali, Haziran ayını iple çekmenize sebep olabilir. Meksika'ya yaz aylarında bir gezi planlıyorsanız, bu festivale katılmayı es geçmemenizi öneriyoruz. Oldukça renkli ve eğlenceli geçen festival, başkentin en önemli kültürel etkinlikleri arasında. Festival kapsamında Meksika kültürüne dair ipuçları yakalayabilirsiniz. Festivalin tam tarihi genellikle Ocak-Şubat aylarında festivali düzenleyen makamlarca açıklanıyor.

Uluslararası Müzik ve Tiyatro Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Meksika Nerede Yenir?

Meksika Nerede Yenir?

Bölgenin popüler, geleneksel yemeklerini deneyebileceğiniz pek çok restoran var. Bu restoran ve kafeleri deneyebilir, Meksika yemeklerinin en güzellerini yerinde tadabilirsiniz. Birbirinden kaliteli, özenli ve sıcakkanlı Meksika restoranları sizi bekliyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Otel Tavsiye

Meksika Otel Tavsiye

Bir gezinin en önemli unsurlarından birisi de nerede konakladığınız. Meksika gezinizi en güzel şekilde tamamlamak için rahat ve kaliteli bir otelde kalmalısınız. Tabii ki otelin bütçenize uygun olması da önemli bir detay. Meksika'da her bütçeye uygun, temiz, düzgün bir otel bulmak mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika’da Alışveriş - Ne Alınır?

Meksika’da Alışveriş - Ne Alınır?

Geziniz sırasında alışveriş yapmak, hem yerel mağazaları görmeniz, hem de hatıra eşyası almak için iyi bir yöntem. Meksika'da nerede alışveriş yapabilirim diye soruyor olabilirsiniz. Meksika'da mutlaka gitmeniz gereken alışveriş mekanları şu şekilde:

 • Mercado de San Juan: Buradan Meksika’nun geleneksel yiyeceklerinden alabilirsiniz. Yanınızda götürebileceğiniz, bozulmayacak Meksika yemeklerinden almanızı öneririz. Böylelikle sizinle Meksika'ya gelemeyen sevdikleriniz de buranın güzel lezzetlerini tadabilir. Örneğin çikolata oldukça iyi bir seçim olabilir.
 • Avenida Presidente Masaryk: Burası Meksika'da alışverişin kalbi olarak görülüyor. Bu caddede pek çok mağazayı bir arada bulabilirsiniz.
 • Polonco: Meksika'da alışveriş merkezine uğramak isterseniz buraya gelebilirsiniz. Polonco, Avenida Presidente Masaryk üzerinde yer alıyor.
 • Altavista: Alışveriş merkezi olarak burayı da tercih edebilir. Altavista, Ciudad de Mexico'da hizmet veriyor.

Meksika gezisi dönüşünde hediyelik olarak Maya geleneğinden kalan tahta maskelerden alabilirsiniz. Tahta maskeler haricinde çömlek işleri veya Meksika'ya özgü likörden de alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Meksika Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Meksika’da canınız hiç sıkılmaz. Çünkü kentin kendine özgü, Karayip ve İspanyol müziğinin birleşmesiyle oluşan bir eğlence tarzı var. Farklı kültürlerinin eğlence hayatını merak ediyorsanız bunu deneyimleyebileceğiniz en iyi şehirlerden biri de Meksika.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Gezilecek Yerler

Meksika Gezilecek Yerler

Mesafeleri aşmak günümüz çağında artık çok kolay. Şimdi, tek tıkla uçak biletinizi alabilir ve saatler içinde dünyanın öbür ucuna yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Meksika’ya gittim diyebilmeniz için, mutlaka gezip görmeniz gereken yerler var.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Ne Yenir?

Meksika Ne Yenir?

Size çok uzak bir kültürü tanımanın en hızlı yolu, oranın mutfağını tatmaktan geçer. Meksika yemeklerini deneyerek Meksika tarihine ve geleneklerine daha yakın hissedebilirsiniz. Meksika'da hangi yemekleri yiyebileceğinizi merak ediyorsanız listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Meksika Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Meksika, coğrafi konumundan dolayı tropikal iklim kuşağında yer alır. Ancak, 2.240 gibi yüksek bir rakımda yer alan Meksika’da bu yüksekliğin etkisi de görülür. Bu nedenle bölgede subtropikal dağ iklimi yaşanır. Meksiko’da mevsimler arası sıcaklık farkı fazla olmasa da kış aylarında gece sıcaklıkları -5 dereceye kadar düşebilir. Yaz aylarında gece sıcaklık ortalaması ise 11-12 derece arasında seyreder.

Ülkenin başkenti olan Meksika'da, havalar ne çok sıcak, ne de çok soğuk geçer. En sıcak diyebileceğimiz ay olan Mayıs ayında sıcaklık ortalaması 27 derece şeklinde. En serin aylar olan Aralık-Ocak aylarındaysa ortalama sıcaklık 21 derece.

Meksiko’ya ne zaman gitmeniz gerektiğini belirleyen asıl etmense yağış olmalı. Meksika, Mayıs-Eylül ayı arası neredeyse her gün yağış alır. Meksika’ya gitmeniz için en ideal zamanlar, yağışın görece az düştüğü Nisan, Ekim ve Kasım olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Hakkında

Meksika Hakkında

Başkent olma özelliğine sahip olan Meksika, ülkesinin sosyal ve kültürel açıdan da merkezi olarak görülüyor. Meksika'nın ismi, resmi olarak Mexico City şeklinde belirlenmekle beraber dilimize sadece Meksika olarak geçmiş.

Meksika’ya yolunuz düşerse rotanızı ilk olarak Meksika'ya (Mexico City) çevirmelisiniz. Adeta bir kültür şehri olan Meksika, ülkenin dünyaca ünlü simgelerinden olan Bağımsızlık Meleği ve Meksiko Metropoliten Katedrali’ne ev sahipliği yapıyor.

Burası nüfusuyla da ön planda olan bir şehir. 2015 nüfus sayımı verilerine göre kentin nüfusu 8 milyon 919 bine oldukça yakın. Bu nüfusuyla Meksika, ülkesinin en kalabalık şehri olmayı da başarıyor.

Meksika'nın diğer bir önemli özelliği ise Amerika kıtasında bulunan en eski başkent olması. Öyle ki Meksika'nın kuruluşu ve başkent oluşunun tarihi Kızılderililer zamanına kadar gider. Uzun yıllardır başkent olma özelliğini koruyan Meksika’ya parlamentonun kalbinin attığı yer olması nedeniyle ‘’Saraylar Şehri’’ takma adı uygun görülmüş.

Meksika'da iletişim kurmak için resmi dil olan İspanyolca'yı kullanabilirsiniz. Meksika seyahatine başlamadan önce İspanyolca'daki temel kalıpları öğrenmek isteyebilirsiniz. Burada para birimi olarak ise Meksika Pesosu (MXN) kullanılır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Meksika Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz