1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:35
 1. Kelecoş
 2. Ayranaşı
 3. Katık
 4. Süt Hörresi
 5. Katlet
 6. Zibilli Pilavı
 7. Tavuk Şorva
 8. Taş Köfte
 9. Salmanca
 10. Bozbaş
 11. Patlıcan Reçeli
 12. Kavut
 13. Omaç Helvası
 14. Nabat
 15. Fetir

1. Kelecoş

Genel olarak Doğu Anadolu'da meşhur bir çorba olan kelecoş çorbası kendisini Iğdır'da gösteriyor. Yalnız, Iğdır usulü yapılan kelecoş diğer yörelerdekinden biraz daha farklı. Kelecoşun içine bulgur, kuru erik, lor peyniri ve soğan girmekte ve ortaya sağlıklı, doyurucu bir çorba çıkmaktadır.

Kelecoş

2. Ayranaşı

Türk mutfağında büyük bir yeri olan süt ve süt ürünleri, kendisine Iğdır mutfağında da yer buluyor. Pek çok yörede hazırlanan ve nesillerdir sevilen ayranaşı çorbası, besleyici özelliği ile öne çıkan bir yemek. Ayranaşının içine nohut, buğday ve yoğurt girmektedir.

Ayranaşı

3. Katık

Iğdır'ın yöresel çorbalarından birisi de katık çorbasıdır. Yoğurt ve lepeden yapılan katık çorbası Iğdır yöresinde sevilerek tüketiliyor. Servis edilmeden önce tereyağı ile kızdırılmış baharatlar çorbanın üstünden geçirilir ve çorbaya son hali verilir.

Katık

4. Süt Hörresi

Hemen her yörede kendisini gösteren un çorbası, Iğdır yöresinde kendisine 'süt hörresi' ismiyle yer edinmiştir. Özellikle soğuk ve çetin kış aylarının vazgeçilmez, şifa verici çorbası olan süt hörresinin üstüne terayağlı sos gezdirilebilir.

Süt Hörresi

5. Katlet

Çorbalardan sonra sıra Iğdır'ın ana yemeklerine geliyor. Kökenini Kafkas'lardan alan katlet yemeği, Iğdır'ın en güzel lezzetlerindendir. Bir çeşit köfte olarak tarif edebileceğiniz bu yemeğin ana malzemesi kıymadır. Iğdır'a geldiğinizde yöresel yemek yapan restoranlarda bu lezzeti tatmanızı öneriyoruz.

Katlet

6. Zibilli Pilavı

Zibilli pilavı, Iğdır'da yemeden dönmemeniz gereken yemeklerden biridir. Ana yemek olarak öğle veya akşam öğünlerinde zibilli pilavını tercih edebilirsiniz. İçeriğinde erişte, zerdeçal, maş ve yeşil mercimek bulunur. Üstüne eklenecek pirinçli karışımda ayrıca yumurta yer alır.

Zibilli Pilavı

7. Tavuk Şorva

Tavuk eti, kırmızı et gibi Iğdır'da ve Doğu Anadolu'da oldukça sevilmektedir. Tavuk bagetleri kullanılarak yapılan tavuk şorva da Iğdır ve çevresinde yapılan bir ana yemektir. İçerisinde nohut ve patates de bulunan tavuk şorvayı Iğdır lokantalarında bulabilirsiniz.

Tavuk Şorva

8. Taş Köfte

Iğdır'ın yöresel köftelerinden bir başka örnek de taş köftedir. Geleneksel köftelerin aksine top yapılarak servis edilen taş köftelerin içerisinde pirinç, bulgur, patates, un, çeşitli baharatlar ve tabii ki kıyma yer alır.

Taş Köfte

9. Salmanca

Aslında Iğdır'da yetişen bir bitkinin ismi olan salmanca, Iğdır mutfağında da kendisine yer buluyor. Temizlenen salmancalar ince ince doğrandıktan sonra margarin, yumurta ve tuz da katılarak pişirilir ve ortaya mükemmel lezzetiyle salmanca çıkar. Hazırlanan karışım kete içine konularak da yenilebilir.

Salmanca

10. Bozbaş

Kuzu inciği, nohut ve kuyruk yağının birleştirilmesiyle hazırlanan bozbaş yemeği, sağlıklı, doyurucu ve oldukça besleyicidir. Iğdır'ın en meşhur et yemeklerinden olan bozbaşa Azerbaycan mutfağında da rastlanmaktadır. Bozbaşın bir diğer ismiyse piti kebabıdır.

Bozbaş

11. Patlıcan Reçeli

Iğdır'da çok sevilen bir tatlı olan patlıcan reçeli, bugüne kadar yediğiniz tüm reçellerden farklı bir aromaya sahip. Iğdır mutfağının klasikleri arasında yer alan patlıcan reçelini kahvaltılarda görebilirsiniz. Bu güzel kahvaltılığın tadına bakmadan geçmemelisiniz.

Patlıcan Reçeli

12. Kavut

Iğdır mutfağından bir diğer tatlı önerimiz de kavut. Kavut, aslında tatlının içinde kullanılan unun ismidir. Kavut unu ve sudan hamur elde edildikten sonra üstüne şerbet eklenir. Daha sonra pekmez ve ceviz de üstüne ilave edilir ve servise hazır hale getirilir.

Kavut

13. Omaç Helvası

Temelde un helvasına oldukça benzese de, omaç helvasının farklı elde ovalanarak malzemelerin birbirine karışmasının sağlanmasıdır. En sonunda un, ıslak kum görünümüne gelirse ovalama işlemi bitirilir. Bu aşamadan sonra omaç helvası kavrulmaya başlanır.

Omaç Helvası

14. Nabat

Çay yanında veya yemeklerin içinde kullanılmak üzere hazırlanan nabat şekeri, ipe dizilerek kurutulur ve daha sonra aroma verici olarak kullanılır. Bu şekerin bir özelliğiyse sancılara çok iyi gelmesidir. Bu nedenle nabat şekeri genellikle doğum sancısı çeken kadınlara verilir.

Nabat

15. Fetir

Iğdır'ın hamur işlerinden birisi de fetirdir. Genellikle kahvaltılarda veya çay yanında yenmek üzere hazırlanan fetir kuru maya, şeker, yumurta, yoğurt, tereyağı vb. malzemeler kullanılarak yapılır. Iğdır haricinde Kars, Ardahan ve Artvin'de de yapılır.

Fetir

Iğdır hakkında daha fazla şey keşfet!

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır'ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Genellikle Iğdır merkez ilçesinde bulunan bu restoranlara rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu restoranlardan en kalitelilerini gözden kaçırmamanız için bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır geziniz sırasında konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Iğdır merkezinde yer alan otelleri konaklamak için seçmeniz, Iğdır'ı daha rahat gezmeniz için size yardımcı olabilir. Her bütçeye uygun Iğdır otellerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır'da Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Iğdır'da Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Iğdır'a bir kültür gezisi yapmayı planlıyorsanız yola çıkacağınız tarihi buradaki festival ve fuarlara denk getirerek dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Iğdır'da düzenlenen festival, fuar ve şenliklerin hiçbirini kaçırmamanız için kapsamlı bir liste hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır, genel olarak tarihi ve kültürüyle dikkatleri çeken bir şehir olduğundan burada gece hayatı ve eğlence mekanları fazla gelişme göstermemiştir. Yine de Iğdır'da eğlenebileceğiniz kaliteli barlar ve diğer mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Gezilecek Yerler

Iğdır Gezilecek Yerler

Ermenistan, İran ve Azerbaycan'a sınırı olmasıyla Türkiye'nin üç farklı ülkeye sınırı olan tek şehri olan Iğdır'da mutlaka görmeniz gereken bazı yerler bulunuyor. Iğdır'da enfes doğal güzellikler ve Iğdır'ın kültürel mirasını yaşatan tarihi yapılar bulunmaktadır. Mesire alanları, mağaraları ve nehirleriyle Iğdır'ı hiçbir yeri atlamadan gezebilmeniz için bir liste hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Uçak Bileti