1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Iğdır Uçak Bileti

Iğdır'da Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali (Haziran)
 2. Iğdır Kitap Fuarı (Mart)
 3. Nevruz Bayramı Kutlamaları (Mart)
 4. Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri (Mayıs)
 5. Iğdır Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali (Ağustos)

1. Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali (Haziran)

Haziran sonunda düzenlenen Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali, Iğdır Belediyesi tarafından düzenlenen yöresel bir etkinliktir. Her sene festival yürüyüşü ile başlayan etkinlikte Iğdır'ın önemli tarım ürünlerinden kayısı tanıtılmaktadır. Iğdır'ın en iyi şekilde tanıtılması için düzenlenen festival ile ortalama üç gün sürmektedir. Haziran ayının sonlarında Iğdır'a gelerek bu festivale birinci elden şahit olabilirsiniz.

Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali

2. Iğdır Kitap Fuarı (Mart)

2019 yılında ilk defa düzenlenen Iğdır Kitap Fuarı, Mart başlarında düzenlenmekte ve yaklaşık olarak 5 gün sürmektedir. 5 gün boyunca Türkiye'nin sevilen ve başarılı yayınevlerini ve değerli yazarlarını ağırlıyor. Topçular Mahallesi, Vali Konağı'nın yanında düzenlenen Iğdır Kitap Fuarı'na büyük ilgi gösterilmektedir. Iğdır gezinizi Mart ayında yapmayı planlıyorsanız fuar sayfasını kontrol ederek tam tarihini öğrenebilir ve fuara katılabilirsiniz.

Iğdır Kitap Fuarı

3. Nevruz Bayramı Kutlamaları (Mart)

Iğdır'da ve çevre illerde büyük bir coşku ile beklenen ve kutlanan Nevruz Bayramı, tabiatın uyanışını kutlamak amacıyla geleneksel olarak gerçekleştirilir. Tarihte büyük bir yeri olan Nevruz, ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. Türklerin tarihinden ve kültüründen gelen bir bayram olan Nevruz, Iğdır'da oldukça hareketli geçmektedir. Iğdır merkez ilçesinde kutlanan Nevruz Bayramı'na katılmak isterseniz 21 Mart'ta buraya gelebilirsiniz.

Nevruz Bayramı Kutlamaları

4. Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri (Mayıs)

24-25 Mayıs'ta kutlanan Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri, Iğdır halkının geleneklerini ve köklü kültürlerini yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için düzenledikleri bir şenliktir. Oldukça zengin bir etkinlik programı ile gerçekleşen şenliklere katılmak için Mayıs sonunda Iğdır'a gelebilir, yöre halkını ve Iğdır kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. Şenliklere hem Türkiye'den, hem de yurtdışından folklor ekipleri katılmaktadır.

Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri

5. Iğdır Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali (Ağustos)

Iğdır Valiliği tarafından düzenlenen Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali 23-24 Ağustos'ta gerçekleştirilmektedir. Iğdır ve Nahçıvan halkı arasındaki birliğin, beraberliğin ve dostluğun korunması ve geliştirilmesi için düzenlenen bir festivaldir. Iğdır ve komşusu olduğu Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile arasında kültür alışverişi sağlanır. Bu anlamlı festivale katılmak için Iğdır gezinizi Ağustos sonuna denk getirebilirsiniz.

Iğdır Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır'ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Genellikle Iğdır merkez ilçesinde bulunan bu restoranlara rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu restoranlardan en kalitelilerini gözden kaçırmamanız için bir araya getirdik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır geziniz sırasında konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Iğdır merkezinde yer alan otelleri konaklamak için seçmeniz, Iğdır'ı daha rahat gezmeniz için size yardımcı olabilir. Her bütçeye uygun Iğdır otellerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Iğdır'da Alışveriş - Ne Alınır?

Iğdır dönüşünde hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için bu güzel şehri hatırlatacak ufak hediyelikler alabilirsiniz. Iğdır'a ziyarete gelen turistler genellikle el işi hediyeliklere ve buranın yöresel gıda ürünlerine yönelmektedir.

Yünlü çorap hediyelik olarak sıklıkla tercih edilir. Iğdır'ın soğuk kış aylarında soğuktan korunmak için hazırlanan yün çoraplar, size Iğdır gezinizi hatırlatacak güzel bir eşya olabilir. Bunun yanında ailenize, arkadaşlarınıza onları düşündüğünüzü göstermek için el yapımı yün çoraplardan alabilirsiniz.

Nebat şekeri Iğdır'ın meşhur tatlılarındandır. Sancılara iyi gelmesiyle bilinen nebat şekerini aroma verici olarak da kullanabilirsiniz. Ülkemizde Iğdır harici bulmanız zor olan nebat şekerinden yanınızda biraz götürmenizi öneriyoruz.

Kayısı ve şeftali de Iğdır'dan alabileceğiniz tarım ürünlerindendir. Adına festivali bile düzenlenen Iğdır kayısısından alarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Kaya tuzu Iğdır'ın ünlü mağaralarından Tuzluca Tuz Mağaraları'ndan çıkartılmaktadır. Kaya tuzunu yemeklerde kullanabileceğiniz gibi bu tuzdan yapılan estetik, şık lambalardan da satın alabilirsiniz.

Iğdır'ın yöresel kıyafetlerinden alarak buranın kültüründen bir parçayı yanınızda taşıyabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır, genel olarak tarihi ve kültürüyle dikkatleri çeken bir şehir olduğundan burada gece hayatı ve eğlence mekanları fazla gelişme göstermemiştir. Yine de Iğdır'da eğlenebileceğiniz kaliteli barlar ve diğer mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır Gezilecek Yerler

Iğdır Gezilecek Yerler

Ermenistan, İran ve Azerbaycan'a sınırı olmasıyla Türkiye'nin üç farklı ülkeye sınırı olan tek şehri olan Iğdır'da mutlaka görmeniz gereken bazı yerler bulunuyor. Iğdır'da enfes doğal güzellikler ve Iğdır'ın kültürel mirasını yaşatan tarihi yapılar bulunmaktadır. Mesire alanları, mağaraları ve nehirleriyle Iğdır'ı hiçbir yeri atlamadan gezebilmeniz için bir liste hazırladık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır Ne Yenir?

Iğdır Ne Yenir?

Türk geleneklerinden gelen yemek kültürü ile Iğdır, mutfağı pek çok kişinin damak zevkine uyacak oldukça lezzetli yemeklere sahip. Iğdır mutfağında hamur işlerini her öğünde görmek mümkündür. Aynı zamanda et ve içinde et bulunan yemekler de Iğdır'da oldukça popülerdir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır'a Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Iğdır'a Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Iğdır hava durumu gezinizi planlayacağınız zaman üzerinde rol oynayabilir Iğdır'ı gezerken havanın turistik aktivitelere uygun olması gezinizi çok daha keyifli bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Iğdır'ın iklimi Doğu Anadolu Bölgesi'nde genel olarak görülen karasal iklimdir. Bununla beraber şehirde karasal iklim özellikleri şiddetli görülmez. Bunun birincil sebebi etrafının dağlarla çevrili olması ve Iğdır Ovası'nın kuytuda kalmasıdır. Bu nedenle Iğdır'ın ortalama sıcaklığı, Doğu Anadolu'nun ortalama sıcaklığının üstündedir.

Iğdır'da hava kış aylarında -30 dereceye kadar düşebilirken yazın 40 dereceyi bulabilir. Bu nedenle Iğdır'a ilkbahar veya sonbaharda bir gezi düzenlemek daha iyi olacaktır. Şehir fazla yağış almadığından bahar aylarında yağmura yakalanma riskiniz de çok azdır.

Iğdır'da kış sporlarını gerçekleştirme imkanınız da bulunduğundan burayı kış turizmi için tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır Genel Bilgiler

Iğdır Genel Bilgiler

Türkiye'de güneş, ilk olarak ülkemizin en doğusunda yer alan Iğdır'da doğar. Azerbaycan, Ermenistan ve İran'la sınırı bulunan Iğdır, Türkiye'de üç farklı ülkeyle birden komşu olan tek şehirdir. Henüz 1992 yılında Kars'tan ayrılarak şehir olan Iğdır Türkiye'nin 76. şehridir. Iğdır'ın önemli özelliklerinden birisi de Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nın bir kısmını sınırları içinde barındırmasıdır. Iğdır'ın her yerinden Ağrı Dağı görülebilirken, Ağrı Dağı eteklerinde yer alan pek çok göl ve mesire alanı da şehre turistleri çeken doğal güzelliklerdendir.

Mesire alanları haricinde Ağrı Dağı ve Pamuk Dağı da sahip oldukları doğa sporları potansiyeli ile buraya ziyaretçileri çekmekte ve özellikle kış aylarında şehre dağ tırmanışı gibi sporları yapmak için gelenleri ağırlamaktadırlar. Sahip olduğu fiziksel güzellikler ile ilkbahardan sonbahara, yazdan kışa gezilebilecek bir bölge olan Iğdır'ın tarihi de bir o kadar dikkat çekicidir. Yontma Taş devrinden kalan tarihi eserlerin bulunduğu Iğdır'ın ilk çağlardan beri insanlar tarafından yerleşim yeri olarak seçildiği bilinmektedir. Zaten bulunduğu coğrafi konumun da etkisiyle pek çok göçe şahit olan Iğdır, değişik kültürlerin buluştuğu ve izlerini bıraktığı bir yer haline gelmiştir.

Iğdır isminin kaynağı oldukça eskiye dayanmaktadır. Oğuz Kağan'ın oğlu olan Cengiz Alp'in en büyük oğlunun ismi Iğdır Bey'dir. İsminin anlamı iyi, sahip ve büyük gibi anlamlara gelen Iğdır Bey'in adı en sonunda burada yaşamaya devam etmiştir.

Iğdır'da milattan önce 1. yüzyıldan itibaren çok sayıda büyük devlet hükümdarlık kurmuştur. Bu devletleri kronolojik olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Persler
 2. Makedonlar
 3. Sleukoslar
 4. Romalılar
 5. Asurlular
 6. Kimmerler
 7. İskitler
 8. Arap devletleri
 9. Selçuklular
 10. Osmanlı Devleti

Bununla beraber Iğdır, tarihinde Rus işgaline de tanık olmuştur. 1737 ve 1746 yıllarındaki ilk işgalden sonra 1878 ve 1918 yılları arasında da Rus hakimiyetinde kalmıştır.14 Kasım 1920 tarihinde Kazım Karabekir komutasında Türk ordusu tarafından geri alınmıştır.

Görece yeni şehirlerimizden olan Iğdır'da Iğdır merkez dahil olmak üzere dört ilçe vardır. Merkez haricindeki Iğdır ilçeleri şu şekildedir:

 1. Aralık
 2. Karakoyunlu
 3. Tuzluca

Türkiye'de keşfedilmemiş güzelliklerle dolu bir gezi planı yapmak istiyorsanız Iğdır'ı mutlaka duraklarınız arasına eklemelisiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Iğdır Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz