1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Iğdır Uçak Bileti

Iğdır'da Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

28 Ocak 2021 19:35
  1. Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali (Haziran)
  2. Iğdır Kitap Fuarı (Mart)
  3. Nevruz Bayramı Kutlamaları (Mart)
  4. Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri (Mayıs)
  5. Iğdır Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali (Ağustos)

1. Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali (Haziran)

Haziran sonunda düzenlenen Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali, Iğdır Belediyesi tarafından düzenlenen yöresel bir etkinliktir. Her sene festival yürüyüşü ile başlayan etkinlikte Iğdır'ın önemli tarım ürünlerinden kayısı tanıtılmaktadır. Iğdır'ın en iyi şekilde tanıtılması için düzenlenen festival ile ortalama üç gün sürmektedir. Haziran ayının sonlarında Iğdır'a gelerek bu festivale birinci elden şahit olabilirsiniz.

Geleneksel Iğdır Kayısı Festivali

2. Iğdır Kitap Fuarı (Mart)

2019 yılında ilk defa düzenlenen Iğdır Kitap Fuarı, Mart başlarında düzenlenmekte ve yaklaşık olarak 5 gün sürmektedir. 5 gün boyunca Türkiye'nin sevilen ve başarılı yayınevlerini ve değerli yazarlarını ağırlıyor. Topçular Mahallesi, Vali Konağı'nın yanında düzenlenen Iğdır Kitap Fuarı'na büyük ilgi gösterilmektedir. Iğdır gezinizi Mart ayında yapmayı planlıyorsanız fuar sayfasını kontrol ederek tam tarihini öğrenebilir ve fuara katılabilirsiniz.

Iğdır Kitap Fuarı

3. Nevruz Bayramı Kutlamaları (Mart)

Iğdır'da ve çevre illerde büyük bir coşku ile beklenen ve kutlanan Nevruz Bayramı, tabiatın uyanışını kutlamak amacıyla geleneksel olarak gerçekleştirilir. Tarihte büyük bir yeri olan Nevruz, ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. Türklerin tarihinden ve kültüründen gelen bir bayram olan Nevruz, Iğdır'da oldukça hareketli geçmektedir. Iğdır merkez ilçesinde kutlanan Nevruz Bayramı'na katılmak isterseniz 21 Mart'ta buraya gelebilirsiniz.

Nevruz Bayramı Kutlamaları

4. Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri (Mayıs)

24-25 Mayıs'ta kutlanan Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri, Iğdır halkının geleneklerini ve köklü kültürlerini yaşatmak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak için düzenledikleri bir şenliktir. Oldukça zengin bir etkinlik programı ile gerçekleşen şenliklere katılmak için Mayıs sonunda Iğdır'a gelebilir, yöre halkını ve Iğdır kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. Şenliklere hem Türkiye'den, hem de yurtdışından folklor ekipleri katılmaktadır.

Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri

5. Iğdır Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali (Ağustos)

Iğdır Valiliği tarafından düzenlenen Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali 23-24 Ağustos'ta gerçekleştirilmektedir. Iğdır ve Nahçıvan halkı arasındaki birliğin, beraberliğin ve dostluğun korunması ve geliştirilmesi için düzenlenen bir festivaldir. Iğdır ve komşusu olduğu Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile arasında kültür alışverişi sağlanır. Bu anlamlı festivale katılmak için Iğdır gezinizi Ağustos sonuna denk getirebilirsiniz.

Iğdır Nahçıvan Kültür ve Dayanışma Festivali

Iğdır hakkında daha fazla şey keşfet!

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır'ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Genellikle Iğdır merkez ilçesinde bulunan bu restoranlara rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu restoranlardan en kalitelilerini gözden kaçırmamanız için bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır geziniz sırasında konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Iğdır merkezinde yer alan otelleri konaklamak için seçmeniz, Iğdır'ı daha rahat gezmeniz için size yardımcı olabilir. Her bütçeye uygun Iğdır otellerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır, genel olarak tarihi ve kültürüyle dikkatleri çeken bir şehir olduğundan burada gece hayatı ve eğlence mekanları fazla gelişme göstermemiştir. Yine de Iğdır'da eğlenebileceğiniz kaliteli barlar ve diğer mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Gezilecek Yerler

Iğdır Gezilecek Yerler

Ermenistan, İran ve Azerbaycan'a sınırı olmasıyla Türkiye'nin üç farklı ülkeye sınırı olan tek şehri olan Iğdır'da mutlaka görmeniz gereken bazı yerler bulunuyor. Iğdır'da enfes doğal güzellikler ve Iğdır'ın kültürel mirasını yaşatan tarihi yapılar bulunmaktadır. Mesire alanları, mağaraları ve nehirleriyle Iğdır'ı hiçbir yeri atlamadan gezebilmeniz için bir liste hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Ne Yenir?

Iğdır Ne Yenir?

Türk geleneklerinden gelen yemek kültürü ile Iğdır, mutfağı pek çok kişinin damak zevkine uyacak oldukça lezzetli yemeklere sahip. Iğdır mutfağında hamur işlerini her öğünde görmek mümkündür. Aynı zamanda et ve içinde et bulunan yemekler de Iğdır'da oldukça popülerdir.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Uçak Bileti