1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Iğdır Uçak Bileti

Iğdır Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
 1. Tuzluca Tuz Mağaraları
 2. Şahmeran Tepesi
 3. Babek Mağarası
 4. Aras Nehri
 5. Balık Gölü
 6. Gökçeli Şehit Ağacı
 7. Meteor Çukuru
 8. Ağrı Dağı
 9. Pamuk Dağı
 10. İrem Bağları
 11. Karakale Harabesi
 12. Ahura Harabeleri
 13. Gökkuşağı Tepeleri
 14. Koç Başlı Mezarlar
 15. Harmandöven Kervansarayı

1. Tuzluca Tuz Mağaraları

Tuzluca ilçesinde yer alan Tuz Mağaraları, Türkiye'nin neredeyse 100 yıllık tuz ihtiyacını kendi başına karşılayabilecek kadar büyük bir mağara sistemidir. Tam 55 dönümü tuzla kaplı olan mağaraların içindeki havanın solunum yolları hastalıklarını iyileştirdiği, hafiflettiği bilinmektedir. Bu sebeple solunum yollarıyla alakalı rahatsızlıklara sahip olan pek çok vatandaşımız buraya şifa bulmaya gelmektedir.

Tuzluca Tuz Mağaraları

2. Şahmeran Tepesi

Melekli ilçesinde yer alan Şahmeran Tepesi, içerisinde yine kendi ismiyle anılan Şahmeran Mağarası'nı da bulundurur. Mağarada Yontma Taş devrinden kalma pek çok kalıntı olduğu anlaşılmıştır.

Iğdır şehir merkezinin 5 kilometre dışında konumlanan Şahmeran Tepesi ve Mağarası pek halk hikayesine konu olmuş efsanevi bir bölgedir. Hikayeye göre tepeye ismini veren yılan hükümdarı Şahmeran, buradaki mağarada yaşamış ve Iğdır yöresindeki bir insana aşık olmuştur. Hikayede Şahmeran'ın aşkının karşılıklı olduğu geçmektedir.

Şahmeran Tepesi

3. Babek Mağarası

Iğdır'ın tarihi mağaralarından olan Babek Mağarası, Karakoyunlu ilçesinde yer almaktadır. Tarihi anlatılara göre Babekler, kendilerine İslam'ı kabul ettirmek isteyen devletler ile 22 yıl boyunca savaşmış, sonunda Abbasilere yenilmişlerdir. Yenilgiden sonra kaçarak bu mağaraya saklandıklarından mağaranın ismi ''Babek Mağarası'' olarak kalmıştır.

Babek Mağarası

4. Aras Nehri

Kaynağını Erzurum'dan alan Aras Nehri toplamda 1072 kilometre uzunluğunda olmakla beraber yalnızca 548 kilometresi Türkiye sınırları içindedir. Türkiye'de çıktıktan sonra Kura Nehri ile birleşir ve Hazar Denizi'ne dökülür. Iğdır'a yakın bir gezi noktası olan Aras Nehri'nde konaklama imkanı bulabilir ve gezinizin bir bölümünü burada değerlendirebilirsiniz.

Aras Nehri

5. Balık Gölü

Türkiye'nin en yüksek gölü olan Balık Gölü alabalıkları ile ünlüdür. Ağrı Dağı'nın gölgesinde yer alan Balık Gölü'ne aileniz veya arkadaşlarınızla gelerek güzel bir piknik yapabilir, buranın doğal güzelliğine hayran olabilirsiniz. Aslında Ağrı ilimizin sınırları içerisinde olan Balık Gölü'ne coğrafi yakınlığı sebebiyle Iğdır geziniz sırasında rahatlıkla uğrayabilir, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Balık Gölü

6. Gökçeli Şehit Ağacı

Karakoyunlu ilçesinde yer alan Gökçeli Şehit Ağacı, Eldeniz adındaki bir Azerbaycanlı şehidin anısına dikilmiştir. Bir Türk subayı korumak isterken şehit olan askerin hatırası, aynı subay tarafından dikilen bu ağaç ile yaşatılmaktadır. Iğdır halkı tarafından büyük önem verilen bu ağaca zarar verilmesi düşünülemezdir. İlk bahard ağacın dallarından 'şehit kanı' aktığına inanılmaktadır. Bu ağacı Gökçeli Köyü'ne giderek ziyaret edebilirsiniz.

Gökçeli Şehit Ağacı

7. Meteor Çukuru

Korhan Yaylası'nda yer alan ve 1892 yılında buraya meteor düşmesi ile oluşan Iğdır Meteor Çukuru tam 60 metre derinliktedir. 200 metrekarelik genişliği ile dev boyutlarda olan meteor çukuru Ağrı Dağı eteklerinde, dağı Iğdır Ovası'na bakan kısmında bulunmaktadır. Çukurun çevresinde yer alan taşlar işlenmiştir.

Meteor Çukuru

8. Ağrı Dağı

Azımsanamayacak kadar bir bölümü Iğdır'da yer alan Ağrı Dağı, Türkiye'nin en yüksek dağı olmasıyla biliniyor. Dağ sporlarına uygunluğu ile doğa yürüyüşüne ilgi duyanların sevdiği bir noktadır. Volkanik oluşumlu dağlar arasında yer alan Ağrı Dağı hakkında pek çok efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden en bilindik olanı Nuh Tufanı ile alakalı olan hikayedir. Efsaneye göre Nuh Tufanı koptuğunda Hz. Nuh'un gemisi bu dağa çıkmıştır.

Ağrı Dağı

9. Pamuk Dağı

Iğdır'ın bir diğer ünlü dağı da Pamuk Dağı'dır. Kış mevsiminde karla kaplanan bir geçide sahip olan Pamuk Dağı trekking, dağ yürüyüşü ve tırmanış gibi doğa sporlarına ev sahipliği yapıyor. Geçidinin kış ayında büründüğü nefes kesici güzellik ile pek çok turistin ilgisini çeken Pamuk Dağı, Iğdır merkez ilçesinin sınırlarındadır.

Pamuk Dağı

10. İrem Bağları

Manzarasıyla tüm dikkatleri üstüne çeken İrem Bağları, Ağrı Dağı eteklerinde yer alan doğal güzelliklerinden birisidir. Üstünde yetişen üzüm bağları ile bilinen İrem Bağları, Iğdır geziniz sırasında denk gelebileceğiniz en güzel ve en yeşil alanlardan birisidir. Söylenenlere göre dünya üzerinde en iyi üzüm bu bağlarda yetişmektedir. İrem Bağları'nı bu kadar ilgi çekici yapan bir diğer özelliği de Hz. Nuh'un gemisinin buradan geçtiğinin düşünülmesidir.

İrem Bağları

11. Karakale Harabesi

Iğdır'da, Ermenistan ve Azerbaycan sınırına oldukça yakın olan Karakale Harabesi geçmişte savunma kalesi olarak inşa edilmiştir. Orta Çağ'a ait olan Karakale Harabesi, çağının mimari özelliklerini yansıttığından tarihi açıdan önemli bir yapıdır. Urartular döneminde inşa edildiği sanılan Karakale Harabesi 1600'lü yıllarda başından geçen bir deprem ile büyük zarar görmüştür.

Karakale Harabesi

12. Ahura Harabeleri

Aralık ilçesi sınırlarında yer alan Ahura Harabeleri'nin tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar gitmektedir. Artaksiyalı Krallığı döneminde inşa edildiği düşünülen Ahura Harabeler, 1750 metrelik yüksekliğiyle oldukça görkemli bir yapıdır. Aynı bölgede yapılan kazıların sonucunda çok sayıda tarihi eser bulunmuştur.

Ahura Harabeleri

13. Gökkuşağı Tepeleri

Iğdır'ın doğal güzelliklerinden olan Gökkuşağı Tepeleri göz alıcı güzelliği ile gidenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Iğdır turizmi için önemli bir nokta olan Gökkuşağı Tepeleri'ni görmeden dönmek olmaz. 20 kilometrelik alanıyla bu tepeler hem müthiş bir manzaraya şahitlik etmek isteyenler, hem de doğa sporlarından hoşlananlar için biçilmiş kaftan.

Gökkuşağı Tepeleri

14. Koç Başlı Mezarlar

Karakoyunlular döneminin en bilindik eserlerinden olan koç başlı mezarlar, dönemin geleneğini ve kültürünü oldukça iyi bir şekilde gelecek nesillere aktarıyor. Orta Asya Türk kültüründen etkilenen koç başlı mezarları Iğdır'a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Koç Başlı Mezarlar

15. Harmandöven Kervansarayı

Selçuklu döneminden kalan Harmandöven Kervansarayı, Asma Köyü yolunda yer almaktadır. 13. yüzyılda inşa eidlen Harmandöven Kervansarayı, dönemin Selçuklu mimarisini en iyi şekilde yansıtan eserlerden birisidir. 1968 yılında koruma altına alınan Harmandöven'ın duvarları yontu taşıyla kaplanmıştır.

Harmandöven Kervansarayı

Iğdır hakkında daha fazla şey keşfet!

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır Nerede Yenir

Iğdır'ın birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini tadabileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Genellikle Iğdır merkez ilçesinde bulunan bu restoranlara rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu restoranlardan en kalitelilerini gözden kaçırmamanız için bir araya getirdik.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır Otel Tavsiye

Iğdır geziniz sırasında konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Iğdır merkezinde yer alan otelleri konaklamak için seçmeniz, Iğdır'ı daha rahat gezmeniz için size yardımcı olabilir. Her bütçeye uygun Iğdır otellerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır'da Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Iğdır'da Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Iğdır'a bir kültür gezisi yapmayı planlıyorsanız yola çıkacağınız tarihi buradaki festival ve fuarlara denk getirerek dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Iğdır'da düzenlenen festival, fuar ve şenliklerin hiçbirini kaçırmamanız için kapsamlı bir liste hazırladık.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Iğdır, genel olarak tarihi ve kültürüyle dikkatleri çeken bir şehir olduğundan burada gece hayatı ve eğlence mekanları fazla gelişme göstermemiştir. Yine de Iğdır'da eğlenebileceğiniz kaliteli barlar ve diğer mekanlar bulunuyor.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Ne Yenir?

Iğdır Ne Yenir?

Türk geleneklerinden gelen yemek kültürü ile Iğdır, mutfağı pek çok kişinin damak zevkine uyacak oldukça lezzetli yemeklere sahip. Iğdır mutfağında hamur işlerini her öğünde görmek mümkündür. Aynı zamanda et ve içinde et bulunan yemekler de Iğdır'da oldukça popülerdir.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Iğdır Uçak Bileti