1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Hatay Uçak Bileti

Hatay Uçak Bileti

Hatay hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

17 Eylül 2020 Perşembe
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Hatay Hakkında

Hatay, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Suriye ile komşudur ve Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Hatay’ın komşuları ise kuzeyden Adana, Osmaniye ve Gaziantep şehirleridir. Güney ve doğu tarafında ise Suriye bulunmaktadır. Batı tarafında ise Akdeniz bulunmaktadır. Hatay’ın diğer ismi Antakya’dır. Hatay’a Hatay ismini Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, yarı göçebe olan Türk kabileleri Hıtayların Anadolu’ya geldiklerini düşünmekteydi ve bu nedenle Antakya bölgesine Hatay ismini vermiştir. Hatay’ın toplamda 11 ilçesi bulunmaktadır ve en kalabalık ilçeleri Antakya, İskenderun ve Defne ilçeleridir. Hatay’ın toplam güncel nüfusu ise 1 milyon 630 bindir. Bu nüfusu ile Hatay Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri olma özelliğindedir. Hatay birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Batıayaz Yaylası, Harbiye Şelaleleri ve Asi Nehri bu doğal güzelliklerin başında yer almaktadır. Hatay’ın doğal güzelliklerini görmek ve 40 asırlık Türk yurdu olan Hatay’ı görmek için ucuza uçak biletinizi kolaylıkla sitemizden alabilirsiniz. Hatay tarihte de önemli bir şehir olmuş; Hititler, Mısır, Urartular, Asurlular ve Persler gibi önemli uygarlıkların egemenliği altına girmiştir. 1516 yılında ise Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. 1938 yılında ise Türk ve Fransız heyetlerinin arasında yapılmış olan bir antlaşmayla bağımsız bir Hatay Devleti kuruldu. 1939 tarihinde ise Hatay, Türkiye sınırları içerisine katıldı. 2014 yılında ise büyükşehir unvanını kazandı. Hatay’a Mustafa Kemal Atatürk 40 asırlık Türk yurdu demiştir. Hatay’ın şehir simgesi ise defne ağacıdır. Hatay’a 1992 yılında kurulmuş olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak sanayi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Hatay’a gitmek için ucuz uçak bileti arıyorsanız sitemize göz atabilirsiniz.

Hatay'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Hatay’a ve çevresindeki bölgelere Hatay Havalimanı hizmet vermektedir.

Hatay Havalimanı

Hatay Havalimanı, sivil kategoride bir havalimanıdır. 2007 yılında inşa edilmiş bu havalimanı, Türkiye'nin en güneyindeki havalimanı olma özelliğindedir. Yolcu trafiği ise oldukça yoğun olan Hatay Havalimanı, Antakya ilçesine bağlı Havalimanı Caddesi üzerinde yer almaktadır. Hatay şehir merkezine ise 25 kilometre uzaklıktadır. Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için üç vasıta mevcuttur:

Havaş servisleri ile Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilirsiniz. Havaş servisleri, uçak iniş saatinden 25 dakika sonra kalkmaktadır. Havaş ile şehir merkezine yolculuğunuz ortalama 40 dakika sürecektir ve havaş servislerinin bilet fiyatı ise 15 liradır.

Taksi ile Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı rahat ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Kiraladığınız araç ile de şehir merkezine gidebilirsiniz. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden esnek fiyata aracınızı kiralayabilirsiniz.


Hatay'a Nasıl Gidilir?

Hatay’a İstanbul, İzmir ve Ankara’dan direkt uçuş bulunmaktadır. Türkiye’deki diğer şehirlerden ise bir aktarma yaparak Hatay’a gidebilirsiniz. Yurt dışından ise Kıbrıs Lefkoşa’dan Hatay’a direkt uçuş bulunmaktadır. Yurt dışındaki diğer şehirlerden ise bir veya iki aktarma yaparak Hatay’a gidebilirsiniz. Hatay’a sık uçuş düzenleyen hava yolları ise Pegasus ve Türk Hava Yolları’dır. İstanbul ile Hatay arası uçuş süresi ortalama 1 saat 50 dakika sürmektedir. Ankara ile Hatay arası uçuş süresi ise ortalama 1 saat 10 dakika sürmektedir.

Online uçak biletinizi sitemizden alarak Hatay’a uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik her dönemde ucuz uçak bileti bulabileceğiniz sitemizden yapacağınız bilet rezervasyonları ile daha uygun fiyatlara uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hatay'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hatay’da Akdeniz ikliminin özellikleri hakimdir. Kış ayları ılık ve çokça yağışlı geçen Hatay’da en soğuk ay ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık en fazla -14 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise fazlasıyla sıcak ve bunaltıcı geçen Hatay’da en sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 44 dereceye kadar çıkabilmektedir. Yılın neredeyse her dönemi yağışlı olan Hatay’da temmuz ve ağustos aylarındaki yağış miktarı diğer aylara göre daha düşüktür. Hatay’a gitmek için en ideal zamanlar ise yağışın düşük olduğu temmuz ve ağustos aylarıdır. 

Sitemizde neredeyse her dönem oldukça ucuza Hatay varışlı online uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Hatay'da Yemek - Ne Yenilir Ne İçilir?

Çevre illerinin zengin mutfağıyla da etkileşime giren Hatay mutfağının lezzetli yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Hatay’ın yöresel yemekleri ve bazı ünlü restoranları ise şunlardır:

Hatay’a gitmişken biberli ekmek, ekşili aş, tuzda et tavuk ve sembusak lezzetlerini de tatmanızı öneririz.

Tümünü Göster

Hatay'da Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Adından çokça söz ettiren Hatay mutfağının lezzetlerini tatmak için acele etmelisiniz! Son dakikaya kadar sitemizde ucuz Hatay uçak biletinizi bulabilirsiniz. İşte sizler için Hatay'da seçtiğimiz restoranlar:

Tümünü Göster

Hatay'da Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Gitmeden Hatay’ı gezdim dememeniz gereken önemli yerler ise şuralardır:

Hatay’a gitmek ve önemli yerlerini gezmek için uygun fiyatlı Hatay varışlı uçak bileti arıyorsanız sitemizden arama yaparak oldukça ucuza uçak biletleri bulabilirsiniz.

Tümünü Göster

Hatay'da Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Hatay’ın gece hayatı oldukça renklidir. Hatay’a gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı eğlence mekanları ise şuralardır:

Tümünü Göster

Hatay'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hatay’da eğlenebileceğiniz bir pub arıyorsanız Antiochia Pub Biravo’yu da tercih edebilirsiniz. Antiochia Pub Biravo, Antakya ilçesine bağlı Hürriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Hatay’da alışveriş yapmak istiyorsanız Palladium ve Primemall alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Antakya Uzun Çarşı’ya da gidebilirsiniz. Hatay’dan sevdikleriniz için bu şehre özgü yassı dil peyniri, Samandağ ipeği ve defne sabunundan alabilirsiniz.


Hızlı bir şekilde Hatay uçak biletinizi almak istiyorsanız sitemizden kolaylıkla alabilirsiniz.

Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hatay'ın festivalleri oldukça eğlencelidir. Bol bol katılımın olduğu festivallerde akşama kadar eğlence hiç eksik olmaz.

Tümünü Göster

Hatay'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Hatay, birçok kültürün bir arada yaşadığı bir şehrimizdir. Hatay’a gittiğinizde sık sık Arapça konuşmalar duyduğunuzda şaşırmamalısınız.

Hatay'da Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Hatay’a gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

Otelinizi ayarladıysanız ve Hatay uçak biletinizi aldıysanız artık Hatay’ı gezmeye hazırsınız.

Tümünü Göster
Valencia