1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Hatay Uçak Bileti

Hatay Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Hatay Arkeoloji Müzesi
  2. Saint Pierre Kilisesi
  3. Eski Antakya Evleri
  4. Harbiye Şelalesi

1. Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserlerin sergilendiği müzedir. Kazılarda bulunan birçok heykelin de sergilendiği bu müze, Antakya ilçesine bağlı Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Hatay Arkeoloji Müzesi

2. Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi, dağ yamacında bulunan tarihi bir kilisedir. Hristiyanların ilk kiliselerinden biri olan Saint Pierre Kilisesi, Antakya ilçesine bağlı Sen Piyer Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Saint Pierre Kilisesi

3. Eski Antakya Evleri

Eski Antakya Evleri, eski yaşam tarzını yansıtan evlerdir. Geçmişin karakter özelliklerini yansıtmakta olan bu evleri Hatay’a gittiğinizde görmenizi öneririz. Eski Antakya Evleri, Antakya ilçesine bağlı Zenginler Mahallesi üzerinde yer almaktadır.

Eski Antakya Evleri

4. Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelalesi, Hatay’ın önemli doğal güzelliklerinden biridir. Özellikle yaz günlerinde serinleyebileceğiniz, nefes alabileceğiniz bir yerdir. Harbiye Şelaleleri, Yayladağı ilçesine bağlı Harbiye Mahallesi’nde yer almaktadır.

Harbiye Şelalesi

Hatay hakkında daha fazla şey keşfet!

Hatay Nerede Yenir

Hatay Nerede Yenir

Adından çokça söz ettiren Hatay mutfağının lezzetlerini tatmak için acele etmelisiniz! Son dakikaya kadar sitemizde ucuz Hatay uçak biletinizi bulabilirsiniz. İşte sizler için Hatay'da seçtiğimiz restoranlar:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hatay'ın festivalleri oldukça eğlencelidir. Bol bol katılımın olduğu festivallerde akşama kadar eğlence hiç eksik olmaz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Hatay Ne Yenir?

Hatay Ne Yenir?

Çok farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir mutfağa sahip olan Hatay, yemeklerinin lezzetiyle nam salmıştır. Ünü Türkiye'de geneline yayılan bu şehirde yemenizi tavsiye ettiğimiz belli başlı bazı yemekler var. Şehir, özellikle sulu yemekleri, kebapları, mezeleri ve tatlılarıyla neredeyse günün her saatinde yiyebileceğiniz onlarca yöresel yemeğe sahiptir. 

Hatay'da sebze yemeklerinde sıklıkla et, soğan ve domates kullanılır. Ayrıca yemekler bol baharatlı ve salçalı yapılır. Kahvaltı öğünü Hataylılar için önemlidir. Çeşitli peynir türleri, zeytin, salçalı kahvaltı sosları, marmelatlar kahvaltı masasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca çayın yanında geleneksel olarak tuzlu yoğurt yenir. 

Hatay'da sebze yemeklerinin yanı sıra et yemekleri de ön plandadır. Kağıt kebabı bu lezzetlerin başında gelir. Türkiye'ye adını duyuran soslu Hatay döneri de mutlaka yerinde yenilmesi gereken tatlardan biri. Yine tüm ülkeye adını duyuran bir diğer lezzet künefedir. Hatay'da yiyeceğiniz künefenin tadını başka hiçbir yerde bulamayabilirsiniz. Çünkü bu künefede kullanılan peynir sadece Hatay yöresinde üretilen beyaz ve tuzsuz bir peynirdir. Isınınca sünen bu peynir künefeye lezzetini vermektedir. 

Çevre illerinin zengin mutfağıyla da etkileşime giren Hatay mutfağının lezzetli yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Hatay’ın yöresel yemekleri ve bazı ünlü restoranları ise şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Hatay Uçak Bileti