1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Hatay Uçak Bileti

Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Akçalı Yumurta Bayramı (Mart)
  2. Evvel Temmuz Festivali (Temmuz)
  3. Hatay İncir Festivali (23 Ağustos)
  4. Uluslararası Antakya Film Festivali (Aralık)
  5. İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali (Aralık)

1. Akçalı Yumurta Bayramı (Mart)

Hatay'ın özellikle de Arsuz ilçesinde yüzyıllardan beri süregelen bir gelenektir Akçalı Yumurta Bayramı, her yıl Mart ayının sonlarında düzenlenir.

Akçalı Yumurta Bayramı

2. Evvel Temmuz Festivali (Temmuz)

Her yıl düzenlenen bu etkinlikte çeşitli ünlüler konserler vermektedir.

Evvel Temmuz Festivali

3. Hatay İncir Festivali (23 Ağustos)

Enfes incirlerin toplandığı bu festivale uğradığınızda Türkiye'nin en iyi incirinin Hatay'da yetiştiğini fark edeceksiniz.

Hatay İncir Festivali

4. Uluslararası Antakya Film Festivali (Aralık)

Uluslararası çapta ünlenen filmlerin yayınlandığı renkli bir gecedir.

Uluslararası Antakya Film Festivali

5. İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali (Aralık)

Mersin'in narenciye festivallerini andıran sokaklarıyla Hatay adeta renkten renge bürünmektedir.

İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali

Hatay hakkında daha fazla şey keşfet!

Hatay Nerede Yenir

Hatay Nerede Yenir

Adından çokça söz ettiren Hatay mutfağının lezzetlerini tatmak için acele etmelisiniz! Son dakikaya kadar sitemizde ucuz Hatay uçak biletinizi bulabilirsiniz. İşte sizler için Hatay'da seçtiğimiz restoranlar:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezilecek Yerler

Eski Antakya Evleri'nden harika şelalelere kadar Hatay'da gezebileceğiniz birçok yer bulunur. Hatay'ın tarihi sokaklarını gezebilir veya bir müze gezisi düzenleyebilirsiniz. Sizin için Hatay'da gezilecek yerleri araştırdık. Gitmeden Hatay’ı gezdim dememeniz gereken önemli yerler ise şuralardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Hatay Ne Yenir?

Hatay Ne Yenir?

Çok farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir mutfağa sahip olan Hatay, yemeklerinin lezzetiyle nam salmıştır. Ünü Türkiye'de geneline yayılan bu şehirde yemenizi tavsiye ettiğimiz belli başlı bazı yemekler var. Şehir, özellikle sulu yemekleri, kebapları, mezeleri ve tatlılarıyla neredeyse günün her saatinde yiyebileceğiniz onlarca yöresel yemeğe sahiptir. 

Hatay'da sebze yemeklerinde sıklıkla et, soğan ve domates kullanılır. Ayrıca yemekler bol baharatlı ve salçalı yapılır. Kahvaltı öğünü Hataylılar için önemlidir. Çeşitli peynir türleri, zeytin, salçalı kahvaltı sosları, marmelatlar kahvaltı masasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca çayın yanında geleneksel olarak tuzlu yoğurt yenir. 

Hatay'da sebze yemeklerinin yanı sıra et yemekleri de ön plandadır. Kağıt kebabı bu lezzetlerin başında gelir. Türkiye'ye adını duyuran soslu Hatay döneri de mutlaka yerinde yenilmesi gereken tatlardan biri. Yine tüm ülkeye adını duyuran bir diğer lezzet künefedir. Hatay'da yiyeceğiniz künefenin tadını başka hiçbir yerde bulamayabilirsiniz. Çünkü bu künefede kullanılan peynir sadece Hatay yöresinde üretilen beyaz ve tuzsuz bir peynirdir. Isınınca sünen bu peynir künefeye lezzetini vermektedir. 

Çevre illerinin zengin mutfağıyla da etkileşime giren Hatay mutfağının lezzetli yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Hatay’ın yöresel yemekleri ve bazı ünlü restoranları ise şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Hatay Uçak Bileti