1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Hatay Uçak Bileti

Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:19
  1. Akçalı Yumurta Bayramı (Mart)
  2. Evvel Temmuz Festivali (Temmuz)
  3. Hatay İncir Festivali (23 Ağustos)
  4. Uluslararası Antakya Film Festivali (Aralık)
  5. İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali (Aralık)

1. Akçalı Yumurta Bayramı (Mart)

Hatay'ın özellikle de Arsuz ilçesinde yüzyıllardan beri süregelen bir gelenektir Akçalı Yumurta Bayramı, her yıl Mart ayının sonlarında düzenlenir.

Akçalı Yumurta Bayramı

2. Evvel Temmuz Festivali (Temmuz)

Her yıl düzenlenen bu etkinlikte çeşitli ünlüler konserler vermektedir.

Evvel Temmuz Festivali

3. Hatay İncir Festivali (23 Ağustos)

Enfes incirlerin toplandığı bu festivale uğradığınızda Türkiye'nin en iyi incirinin Hatay'da yetiştiğini fark edeceksiniz.

Hatay İncir Festivali

4. Uluslararası Antakya Film Festivali (Aralık)

Uluslararası çapta ünlenen filmlerin yayınlandığı renkli bir gecedir.

Uluslararası Antakya Film Festivali

5. İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali (Aralık)

Mersin'in narenciye festivallerini andıran sokaklarıyla Hatay adeta renkten renge bürünmektedir.

İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Hatay Nerede Yenir

Hatay Nerede Yenir

Adından çokça söz ettiren Hatay mutfağının lezzetlerini tatmak için acele etmelisiniz! Son dakikaya kadar sitemizde ucuz Hatay uçak biletinizi bulabilirsiniz. İşte sizler için Hatay'da seçtiğimiz restoranlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Otel Tavsiye

Hatay Otel Tavsiye

Hatay’a gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hatay'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hatay’da eğlenebileceğiniz bir pub arıyorsanız Antiochia Pub Biravo’yu da tercih edebilirsiniz. Antiochia Pub Biravo, Antakya ilçesine bağlı Hürriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Hatay’da alışveriş yapmak istiyorsanız Palladium ve Primemall alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Antakya Uzun Çarşı’ya da gidebilirsiniz. Hatay’dan sevdikleriniz için bu şehre özgü yassı dil peyniri, Samandağ ipeği ve defne sabunundan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Hatay Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Hatay’ın gece hayatı oldukça renklidir. Hatay'da tarihi yapılarla iç içe eğlenme fırsatı bulabilirsiniz. Turizmde ön plana çıkmaya başlayan kentte gece hayatı da hareketlenmiştir. Canlı müzik mekanları, barlar, publar ve kafelerde eğlenebilirsiniz. Hatay mutfağının eşsiz yemeklerini de tadabileceğiniz bu mekanlarda fiyatlar da ortalamadır. Karaoke yapabileceğiniz yerlerin de bulunduğu Hatay'da fasıl da yapabilirsiniz.

Hatay’a gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı eğlence mekanları ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezilecek Yerler

Eski Antakya Evleri'nden harika şelalelere kadar Hatay'da gezebileceğiniz birçok yer bulunur. Hatay'ın tarihi sokaklarını gezebilir veya bir müze gezisi düzenleyebilirsiniz. Sizin için Hatay'da gezilecek yerleri araştırdık. Gitmeden Hatay’ı gezdim dememeniz gereken önemli yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Ne Yenir?

Hatay Ne Yenir?

Çok farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir mutfağa sahip olan Hatay, yemeklerinin lezzetiyle nam salmıştır. Ünü Türkiye'de geneline yayılan bu şehirde yemenizi tavsiye ettiğimiz belli başlı bazı yemekler var. Şehir, özellikle sulu yemekleri, kebapları, mezeleri ve tatlılarıyla neredeyse günün her saatinde yiyebileceğiniz onlarca yöresel yemeğe sahiptir. 

Hatay'da sebze yemeklerinde sıklıkla et, soğan ve domates kullanılır. Ayrıca yemekler bol baharatlı ve salçalı yapılır. Kahvaltı öğünü Hataylılar için önemlidir. Çeşitli peynir türleri, zeytin, salçalı kahvaltı sosları, marmelatlar kahvaltı masasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca çayın yanında geleneksel olarak tuzlu yoğurt yenir. 

Hatay'da sebze yemeklerinin yanı sıra et yemekleri de ön plandadır. Kağıt kebabı bu lezzetlerin başında gelir. Türkiye'ye adını duyuran soslu Hatay döneri de mutlaka yerinde yenilmesi gereken tatlardan biri. Yine tüm ülkeye adını duyuran bir diğer lezzet künefedir. Hatay'da yiyeceğiniz künefenin tadını başka hiçbir yerde bulamayabilirsiniz. Çünkü bu künefede kullanılan peynir sadece Hatay yöresinde üretilen beyaz ve tuzsuz bir peynirdir. Isınınca sünen bu peynir künefeye lezzetini vermektedir. 

Çevre illerinin zengin mutfağıyla da etkileşime giren Hatay mutfağının lezzetli yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Hatay’ın yöresel yemekleri ve bazı ünlü restoranları ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hatay'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hatay’da Akdeniz ikliminin özellikleri hakimdir. Kış ayları ılık ve çokça yağışlı geçen Hatay’da en soğuk ay ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık en fazla -14 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise fazlasıyla sıcak ve bunaltıcı geçen Hatay’da en sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 44 dereceye kadar çıkabilmektedir. Yılın neredeyse her dönemi yağışlı olan Hatay’da temmuz ve ağustos aylarındaki yağış miktarı diğer aylara göre daha düşüktür. Hatay’a gitmek için en ideal zamanlar ise yağışın düşük olduğu temmuz ve ağustos aylarıdır. 

Sitemizde neredeyse her dönem oldukça ucuza Hatay varışlı online uçak biletlerini bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Hakkında

Hatay Hakkında

Hatay, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Suriye ile komşudur ve Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Hatay’ın komşuları ise kuzeyden Adana, Osmaniye ve Gaziantep şehirleridir. Güney ve doğu tarafında ise Suriye bulunmaktadır. Batı tarafında ise Akdeniz bulunmaktadır. Hatay’ın diğer ismi Antakya’dır. Hatay’a Hatay ismini Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, yarı göçebe olan Türk kabileleri Hıtayların Anadolu’ya geldiklerini düşünmekteydi ve bu nedenle Antakya bölgesine Hatay ismini vermiştir. Hatay’ın toplamda 11 ilçesi bulunmaktadır ve en kalabalık ilçeleri Antakya, İskenderun ve Defne ilçeleridir. Hatay’ın toplam güncel nüfusu ise 1 milyon 630 bindir. Bu nüfusu ile Hatay Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri olma özelliğindedir. Hatay birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Batıayaz Yaylası, Harbiye Şelaleleri ve Asi Nehri bu doğal güzelliklerin başında yer almaktadır. Hatay’ın doğal güzelliklerini görmek ve 40 asırlık Türk yurdu olan Hatay’ı görmek için ucuza uçak biletinizi kolaylıkla sitemizden alabilirsiniz. Hatay tarihte de önemli bir şehir olmuş; Hititler, Mısır, Urartular, Asurlular ve Persler gibi önemli uygarlıkların egemenliği altına girmiştir. 1516 yılında ise Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. 1938 yılında ise Türk ve Fransız heyetlerinin arasında yapılmış olan bir antlaşmayla bağımsız bir Hatay Devleti kuruldu. 1939 tarihinde ise Hatay, Türkiye sınırları içerisine katıldı. 2014 yılında ise büyükşehir unvanını kazandı. Hatay’a Mustafa Kemal Atatürk 40 asırlık Türk yurdu demiştir. Hatay’ın şehir simgesi ise defne ağacıdır. Hatay’a 1992 yılında kurulmuş olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak sanayi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Hatay’a gitmek için ucuz uçak bileti arıyorsanız sitemize göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz