1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Hatay Uçak Bileti

Hatay Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:19
  1. Şişperek çorbası
  2. Oruk
  3. İskenderun Döneri
  4. Fellah köftesi
  5. Kağıt Kebabı
  6. Humus
  7. Künefe

1. Şişperek çorbası

Şişperek çorbası ya da diğer adıyla gulul çorbası, malzemelerinde yoğurt, pirinç, kıyma, soğan, yeşil mercimek, buğday, kesme hamur ve çeşitli otların bulunduğu lezzetli bir çorbadır.

Şişperek çorbası

2. Oruk

Oruk, hepimizin bildiği ve severek yediği içli köftenin Hatay mutfağı tarzıyla yapılmış halidir. İçli köfteden farklı olarak ince bulgurun içerisine dövülmüş et konulsa da farklı malzemeler kullanılarak da çeşitlendirilebilir.

Oruk

3. İskenderun Döneri

İskenderun döneri, ünü Hatay sınırlarını aşmış Hatay usulü İskenderun döneri hemen hemen her ilde bulunsa da, muhakkak Hatay’da denenmesi gerekir. Lavaş, özel sos, patates kızartması, domates, soğan ve dönerin eşsiz buluşmasıyla meydana gelen İskenderun dönerini denemenizi tavsiye ediyoruz.

İskenderun Döneri

4. Fellah köftesi

Fellah köftesi, oruktan farklı olarak daha küçük ve etsiz bir şekilde hazırlanır. İnce bulguru su ile şekillendirip küçük köfteler haline getirildikten sonra sarımsak ve domatesli özel sosuyla servis edilir.

Fellah köftesi

5. Kağıt Kebabı

Kağıt kebabı, Arap mutfağından esintiler de bulunan çok lezzetli bir ana yemektir. Özel satır ile kıyma haline getirilen etin maydanoz, sarımsak, domates ve biber ile buluşması damaklarınızda unutulmaz bir tat bırakacaktır.

Kağıt Kebabı

6. Humus

Humus, meze denince akla gelen lezzetlerdendir. Nohut, tahin ve limon suyu ile hazırlanan bu lezzetli mezeyi Hatay’a gitmişken tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Humus

7. Künefe

Künefe, Hatay denince akla gelen künefe, özel Antakya peyniri, fıstık, kadayıf ve şerbet ile hazırlanmaktadır. Yemekten sonra tatlı olarak muhakkak künefeyi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Künefe

Daha Fazlasını Keşfet!

Hatay Nerede Yenir

Hatay Nerede Yenir

Adından çokça söz ettiren Hatay mutfağının lezzetlerini tatmak için acele etmelisiniz! Son dakikaya kadar sitemizde ucuz Hatay uçak biletinizi bulabilirsiniz. İşte sizler için Hatay'da seçtiğimiz restoranlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Otel Tavsiye

Hatay Otel Tavsiye

Hatay’a gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hatay'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hatay'ın festivalleri oldukça eğlencelidir. Bol bol katılımın olduğu festivallerde akşama kadar eğlence hiç eksik olmaz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hatay'da Alışveriş - Ne Alınır?

Hatay’da eğlenebileceğiniz bir pub arıyorsanız Antiochia Pub Biravo’yu da tercih edebilirsiniz. Antiochia Pub Biravo, Antakya ilçesine bağlı Hürriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Hatay’da alışveriş yapmak istiyorsanız Palladium ve Primemall alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Antakya Uzun Çarşı’ya da gidebilirsiniz. Hatay’dan sevdikleriniz için bu şehre özgü yassı dil peyniri, Samandağ ipeği ve defne sabunundan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Hatay Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Hatay’ın gece hayatı oldukça renklidir. Hatay'da tarihi yapılarla iç içe eğlenme fırsatı bulabilirsiniz. Turizmde ön plana çıkmaya başlayan kentte gece hayatı da hareketlenmiştir. Canlı müzik mekanları, barlar, publar ve kafelerde eğlenebilirsiniz. Hatay mutfağının eşsiz yemeklerini de tadabileceğiniz bu mekanlarda fiyatlar da ortalamadır. Karaoke yapabileceğiniz yerlerin de bulunduğu Hatay'da fasıl da yapabilirsiniz.

Hatay’a gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı eğlence mekanları ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezilecek Yerler

Eski Antakya Evleri'nden harika şelalelere kadar Hatay'da gezebileceğiniz birçok yer bulunur. Hatay'ın tarihi sokaklarını gezebilir veya bir müze gezisi düzenleyebilirsiniz. Sizin için Hatay'da gezilecek yerleri araştırdık. Gitmeden Hatay’ı gezdim dememeniz gereken önemli yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hatay'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hatay’da Akdeniz ikliminin özellikleri hakimdir. Kış ayları ılık ve çokça yağışlı geçen Hatay’da en soğuk ay ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık en fazla -14 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise fazlasıyla sıcak ve bunaltıcı geçen Hatay’da en sıcak ay ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 44 dereceye kadar çıkabilmektedir. Yılın neredeyse her dönemi yağışlı olan Hatay’da temmuz ve ağustos aylarındaki yağış miktarı diğer aylara göre daha düşüktür. Hatay’a gitmek için en ideal zamanlar ise yağışın düşük olduğu temmuz ve ağustos aylarıdır. 

Sitemizde neredeyse her dönem oldukça ucuza Hatay varışlı online uçak biletlerini bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Hakkında

Hatay Hakkında

Hatay, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Suriye ile komşudur ve Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Hatay’ın komşuları ise kuzeyden Adana, Osmaniye ve Gaziantep şehirleridir. Güney ve doğu tarafında ise Suriye bulunmaktadır. Batı tarafında ise Akdeniz bulunmaktadır. Hatay’ın diğer ismi Antakya’dır. Hatay’a Hatay ismini Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, yarı göçebe olan Türk kabileleri Hıtayların Anadolu’ya geldiklerini düşünmekteydi ve bu nedenle Antakya bölgesine Hatay ismini vermiştir. Hatay’ın toplamda 11 ilçesi bulunmaktadır ve en kalabalık ilçeleri Antakya, İskenderun ve Defne ilçeleridir. Hatay’ın toplam güncel nüfusu ise 1 milyon 630 bindir. Bu nüfusu ile Hatay Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri olma özelliğindedir. Hatay birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Batıayaz Yaylası, Harbiye Şelaleleri ve Asi Nehri bu doğal güzelliklerin başında yer almaktadır. Hatay’ın doğal güzelliklerini görmek ve 40 asırlık Türk yurdu olan Hatay’ı görmek için ucuza uçak biletinizi kolaylıkla sitemizden alabilirsiniz. Hatay tarihte de önemli bir şehir olmuş; Hititler, Mısır, Urartular, Asurlular ve Persler gibi önemli uygarlıkların egemenliği altına girmiştir. 1516 yılında ise Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. 1938 yılında ise Türk ve Fransız heyetlerinin arasında yapılmış olan bir antlaşmayla bağımsız bir Hatay Devleti kuruldu. 1939 tarihinde ise Hatay, Türkiye sınırları içerisine katıldı. 2014 yılında ise büyükşehir unvanını kazandı. Hatay’a Mustafa Kemal Atatürk 40 asırlık Türk yurdu demiştir. Hatay’ın şehir simgesi ise defne ağacıdır. Hatay’a 1992 yılında kurulmuş olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak sanayi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Hatay’a gitmek için ucuz uçak bileti arıyorsanız sitemize göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hatay Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz