1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

15 Eylül 2020 Salı
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Gaziantep Hakkında

Gaziantep, yani halk diliyle Antep, Türkiye'nin en kalabalık sekizinci şehridir. Gaziantep’in adının nereden geldiğine dair pek çok rivayet bulunmakla beraber en bilindik ve eski olanı Romalılar tarafından verilen Antiochia ad Taurum'dur. Torosların karşısında yer alan Antakya olarak dilimize çevirebiliriz. Romalıların ardından Araplar şehri ele geçirmiştir ve onlar da Ayıntap adını vermişlerdir. Ayıntap adı da Arapçada pınarın gözü, Güzel Çeşme anlamlarına gelmektedir.  Ayıntap adı zaman içinde telaffuzunun değişmesiyle Antep, Entep, Antap halini alır. En yaygın ve şu an kullanılan hali Antep ise şehre verilir. 1921 yılında çıkarılan bir yasayla Antep Savunmasındaki direnişinin onuruna Antep'e "Gazi" unvanı verilmiştir. Gaziantep’in komşu illeri doğusundan Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Suriye, kuzeydoğusunda Adıyaman ve güneybatısında Kilis’tir. Gaziantep iline bağlı, ikisi büyükşehir metropol ilçesi olmak üzere toplam 9 ilçesi bulunmaktadır. Oğuzeli, Şahinbey ve Şehitkamil yoğunluk ve gelişmişlik bakımından önemli ilçeleridir güncel il nüfusu ise 2 milyon 70 bine yaklaşmıştır. Kültürel alanda yarışılamayacak güzelliklere ev sahipliği yapan şehrimiz el sanatlarıyla, mutfağıyla, halk oyunları ve türküleriyle, gezilecek tarihi yerleri ve müzeleriyle, park ve bahçeleriyle ziyaretçilerine pek çok imkan sunmaktadır. Gaziantep'te çok çeşitli el sanatları mevcuttur. En yaygın olanları dericilik, bakırcılık, yemenicilik, kilimcilik, el işlemeciliği ve kuyumculuktur. Kendine özgü motifleri olan kilimleri ve bakır ürünleri de oldukça meşhurdur. Gaziantep denildiğinde herkesin aklına mutfağının zenginliği ve çeşitliliği gelir. Türkiye'nin en zengin mutfağına sahip olan Gaziantep toplamda 300 çeşit yemeğe sahiptir. Özellikle kebap hatta et yemekleri Antep’in mutfağını süslemektedir ve baklava ise şehirde nam salan lezzetlerdendir. Şehri gezmek isteyenler için simgesi haline gelen tarihi Gaziantep Kalesi şehrin merkezinde bulunmaktadır. Şehirde yerli Türklerle beraber, doğusunda ve güneydoğusunda göç etmiş Kürtler ve şehirde az sayıda Arap nüfusu da vardır. Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Gaziantep'te Türkiye'nin en çok tercih edilen üniversitelerinden olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve SANKO Üniversitesi bulunmaktadır. Gaziantep, bölgesindeki en gelişmiş sanayiye sahiptir aynı zamanda gelişmişlik ve kültürel bakımdan da birinci sırada yer almaktadır. Gaziantep’in ekonomisi tarım, hayvancılık, enerji kaynakları, el sanatları, sanayi ve ticaret ile ilerlemektedir. Gaziantep’in ulaşım olanakları ve liman kentine yakınlığı sebepleriyle ekonomik açıdan zengin bir şehrimizdir.

Gaziantep'teki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Gaziantep'te ilçelerine ve komşu illerine hizmet veren Gaziantep Oğuzeli Havalimanı bulunmaktadır. Havalimanının eski terminal binasının yanına daha çok kişiye hizmet verilebilmesi için yeni bir terminal binası yapılmaktadır.

Gaziantep Oğuzeli Havalimanı

Gaziantep havalimanı 1976 yılında hizmete açılmıştır. Uluslararası alanda hizmet vermek üzere dış hat uçuşlarına ise 1993 yılında başlanmıştır. Gaziantep Oğuzeli Havalimanı şehirden yaklaşık 20 km uzaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa'ya uçak seferleri yapılmakta, diğer illere ise Ankara aktarmalı uçak seferleri yapılmaktadır. Almanya, Kuzey Kıbrıs ve Erbil'e direkt uçuşlar bulunmaktadır. AnadoluJet, Pegasus, SunExpress, Türk Hava Yolları ve Atlasglobal hava yollarının Gaziantep Oğuzeli Havalimanından sık uçuşları bulunmaktadır. Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için üç vasıta vardır:

Havaş servisleri, Gaziantep Havalimanı’na inen her uçuş için servis düzenlemektedir. Servisler, uçağın iniş saatinden 25 dakika sonra hareket etmektedir. Havaş servisleri; Oğuzeli Kavşağı, Şehreküstü İtfaiyesi, Şirehan Devlet Hastanesi, Öğretmen Evi ve otogar güzergahında gitmektedir. Havaş servisinin bilet ücreti ise 15 liradır.

Taksi ile de Gaziantep Havalimanı’ndan şehre ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Terminallerin yolcu çıkış kapılarının önünde 24 saat hizmet veren taksileri bulabilirsiniz.

Araç kiralayarak da havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Araç kiralama ofislerini havalimanının içinde bulabilirsiniz.

Gaziantep’e gitmek için online uçak biletinizi sitemizden alabilirsiniz.

Gaziantep'e Nasıl Gidilir?

Gaziantep şehrine, Türkiye'nin pek çok şehrinden direkt ve aktarmalı uçuşlar yapmak mümkündür. İstanbul Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir gibi şehirlerden sık uçak seferi bulunabilmektedir. Gaziantep Oğuzeli Havalimanından Anadolujet, Pegasus Havayolları, SunExpres, Türk Hava Yolları gibi uçak firmaları ulaşım sağlamaktadır. Gaziantep ile İstanbul şehri arası yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Gaziantep- Ankara arası uçak seferi ise yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden Gaziantep’e uçak biletinizi sitemizden uygun fiyata alabilirsiniz.

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Gaziantep konumu nedeniyle Akdeniz iklimi ve Karasal İklimin bir karışımı görünmektedir. Hava Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcaktır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çok soğuktur. Gaziantep en az yağışı Haziran, Eylül aylarında alır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise en çok yağışını aldığı aylardır. Denize kıyısı olmaması sebebi ile kentteki nem oranı oldukça düşüktür bu da havanın çok sert olmamasını sağlar. Şehri gezmek için ideal zamanlar Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu aylarda ne şiddetli geçen soğuğa ne de aşırı sıcak havalara yakalanmazsınız. Gaziantep’e gitmek için doğru zamanı bekliyor olabilirsiniz ama uçak biletinizi almak için beklemenize gerek yok, sitemiz üzerinden gideceğiniz tarih için online uçak biletinizi alabilirsiniz.

Gaziantep'te Yemek - Ne Yenilir Ne İçilir?

Gaziantep mutfağıyla adını duyurmuş bir şehirdir. Özellikle de baklavasıyla ün salan bu kentin en güzel yemeklerini şöyle sıralayabiliriz:

Tümünü Göster

Gaziantep'teki Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Gaziantep ülkemizin en zengin mutfağına sahip olan şehridir. Yalnız Türkiye'de değil dünyada adını duyurmuş olan mutfak kültürünü siz de mutlaka tatmalısınız. Gaziantep’e gelip tatmadan dönmemeniz gereken önemli lezzetler ve ünlü restoranları ise şöyledir:

Kebaplarıyla ünlü Gaziantep’te Küşleme, Kıyma ve Kazan kebaplarının da tadına bakabilirsiniz. Gaziantep’in lezzetlerini yerinde tatmak için sitemiz üzerinden ucuza biletinizi online olarak alabilirsiniz.


Tümünü Göster

Gaziantep'te Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Gaziantep hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir şehirdir. Şehri ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerler şu şekilde sayılabilir:

Köklüce Kanyonu, Gaziantep Botanik Bahçesi ve Rumkale de görenleri hayran bırakan güzellikteki yerlerdendir. Gaziantep’i keşfetmek için bulunduğunuz şehirden Gaziantep’e online uçak biletinizi sitemiz üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tümünü Göster

Gaziantep'te Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Gaziantep’in gece hayatı Gaziantep kadar renklidir. Sıklıkla tercih edilen mekanlar ise şuralardır:

Tümünü Göster

Gaziantep'te Alışveriş - Ne Alınır?

Gaziantep’te alışveriş yapmak isterseniz Forum Gaziantep ve Primemall AVM’yi ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için hediye almak isterseniz Şahinbey ilçesinde bulunan Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Gaziantep’ten sevdikleriniz için yemeni, bakır işleri ve sedef işlerinden alabilirsiniz. Hediye için yiyecek olarak da baklava alabilirsiniz.

Gaziantep’te eğlenmek için zaman kaybetmeden hızlı şekilde biletinizi sitemizden alabilirsiniz.

Gaziantep'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Gaziantep'te kutlamalar da oldukça eğlenceli ve renkli görüntüler görmek mümkün. Gaziantep'te düzenlenen festivallere katılımın da fazlaca olduğunu göz önünde bulundurursak eğlenmemek mümkün değil. İşte o güzel festivaller!

Festivallerden ayrı olarak yapılan ufak çaplı etkinlikler de mevcuttur:

 • Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu (25 Aralık)
 • Fıstık Festivali (Eylül ayında)
 • Turizm Haftası ve Turizm Fuarı (Nisan ayında)
Tümünü Göster

Gaziantep'te Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Gaziantep’e gelirken müze kartınızı yanınıza almayı unutmayın ve kilo alacağınızı kabul ederek bu şehre gelmelisiniz. Bu şehrin o güzel yemeklerine karşı çıkamayabilirsiniz.

Gaziantep'te Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Gaziantep’te şehir merkezinde ve birçok ilçesinde bütçenize uygun otel bulabilirsiniz. Gaziantep’te tarihi bir konaktan dönüştürülmüş pek çok butik otel bulabilirsiniz.

Tümünü Göster
Valencia