1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:19
  1. Lebeniye Çorbası
  2. Tike Kebabı
  3. Cağırtlak Kebabı
  4. Baklava

1. Lebeniye Çorbası

Lebeniye Çorbası Gaziantep’in lezzetli yemeklerini yemeden başlangıç yapabileceğiniz yöresel bir çorbadır. Bu çorbanın ana malzemeleri ise et, nohut ve yoğurttur.

Lebeniye Çorbası

2. Tike Kebabı

Gaziantep’in ünlü kebapları arasında yer alan Tike Kebabı,  Diğer adıyla kuşbaşı kebabını Gaziantep’e gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Tike Kebabı

3. Cağırtlak Kebabı

Cağırtlak Kebabı Gaziantep’te tercih edebileceğiniz lezzetli bir ana yemek seçeneğidir. Cağırtlak Kebabı, kuzu ciğeri ve ciğer yağı ile hazırlanmaktadır.

Cağırtlak Kebabı

4. Baklava

Baklava dünyaya ün salmış Gaziantep’e özgü bir tatlıdır. Hepimizin bildiği baklavayı bir de Gaziantep’te tatmak gerekiyor.

Baklava

Daha Fazlasını Keşfet!

Gaziantep Nerede Yenir

Gaziantep Nerede Yenir

Gaziantep ülkemizin en zengin mutfağına sahip olan şehridir. Yalnız Türkiye'de değil dünyada adını duyurmuş olan mutfak kültürünü siz de mutlaka tatmalısınız. Peki bu dünyaca ünlü mutfağın yemeklerini nerede yiyebilirim diyorsanız, sizin için bir liste hazırladık. Gaziantep’e gelip tatmadan dönmemeniz gereken önemli lezzetler ve ünlü restoranlarına ise buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep Otel Tavsiye

Gaziantep Otel Tavsiye

Gaziantep’te şehir merkezinde ve birçok ilçesinde bütçenize uygun otel bulabilirsiniz. Gaziantep’te tarihi bir konaktan dönüştürülmüş pek çok butik otel bulabilirsiniz. Gaziantep'te konaklanması tavsiye edilen yerlerden bazılarını sizler için listeledik. Listemize buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Gaziantep'te Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Gaziantep'te kutlamalar da oldukça eğlenceli ve renkli görüntüler görmek mümkün. Gaziantep'te düzenlenen festivallere katılımın da fazlaca olduğunu göz önünde bulundurursak eğlenmemek mümkün değil. İşte o güzel festivaller!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep'te Alışveriş - Ne Alınır?

Gaziantep'te Alışveriş - Ne Alınır?

Gaziantep’te alışveriş yapmak isterseniz Forum Gaziantep ve Primemall AVM’yi ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için hediye almak isterseniz Şahinbey ilçesinde bulunan Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Gaziantep’ten sevdikleriniz için yemeni, bakır işleri ve sedef işlerinden alabilirsiniz. Hediye için yiyecek olarak da baklava alabilirsiniz.

Gaziantep’te eğlenmek için zaman kaybetmeden hızlı şekilde biletinizi sitemizden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gaziantep Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gaziantep’in gece hayatı Gaziantep kadar renklidir. Sıklıkla tercih edilen mekanlar ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep'te gezilecek birçok yer mevcuttur. Şehirde sıkılmayacağınızı garanti edebiliriz. Gaziantep hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir şehirdir. Şehri ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri sizin için listeledik. Listeye buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Gaziantep konumu nedeniyle Akdeniz iklimi ve Karasal İklimin bir karışımı görünmektedir. Hava Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcaktır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çok soğuktur. Gaziantep en az yağışı Haziran, Eylül aylarında alır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise en çok yağışını aldığı aylardır. Denize kıyısı olmaması sebebi ile kentteki nem oranı oldukça düşüktür bu da havanın çok sert olmamasını sağlar. Şehri gezmek için ideal zamanlar Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu aylarda ne şiddetli geçen soğuğa ne de aşırı sıcak havalara yakalanmazsınız. Gaziantep’e gitmek için doğru zamanı bekliyor olabilirsiniz ama uçak biletinizi almak için beklemenize gerek yok, sitemiz üzerinden gideceğiniz tarih için online uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep Hakkında

Gaziantep Hakkında

Gaziantep, yani halk diliyle Antep, Türkiye'nin en kalabalık sekizinci şehridir. Gaziantep’in adının nereden geldiğine dair pek çok rivayet bulunmakla beraber en bilindik ve eski olanı Romalılar tarafından verilen Antiochia ad Taurum'dur. Torosların karşısında yer alan Antakya olarak dilimize çevirebiliriz. Romalıların ardından Araplar şehri ele geçirmiştir ve onlar da Ayıntap adını vermişlerdir. Ayıntap adı da Arapçada pınarın gözü, Güzel Çeşme anlamlarına gelmektedir.  Ayıntap adı zaman içinde telaffuzunun değişmesiyle Antep, Entep, Antap halini alır. En yaygın ve şu an kullanılan hali Antep ise şehre verilir. 1921 yılında çıkarılan bir yasayla Antep Savunmasındaki direnişinin onuruna Antep'e "Gazi" unvanı verilmiştir. Gaziantep’in komşu illeri doğusundan Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Suriye, kuzeydoğusunda Adıyaman ve güneybatısında Kilis’tir. Gaziantep iline bağlı, ikisi büyükşehir metropol ilçesi olmak üzere toplam 9 ilçesi bulunmaktadır. Oğuzeli, Şahinbey ve Şehitkamil yoğunluk ve gelişmişlik bakımından önemli ilçeleridir güncel il nüfusu ise 2 milyon 70 bine yaklaşmıştır. Kültürel alanda yarışılamayacak güzelliklere ev sahipliği yapan şehrimiz el sanatlarıyla, mutfağıyla, halk oyunları ve türküleriyle, gezilecek tarihi yerleri ve müzeleriyle, park ve bahçeleriyle ziyaretçilerine pek çok imkan sunmaktadır. Gaziantep'te çok çeşitli el sanatları mevcuttur. En yaygın olanları dericilik, bakırcılık, yemenicilik, kilimcilik, el işlemeciliği ve kuyumculuktur. Kendine özgü motifleri olan kilimleri ve bakır ürünleri de oldukça meşhurdur. Gaziantep denildiğinde herkesin aklına mutfağının zenginliği ve çeşitliliği gelir. Türkiye'nin en zengin mutfağına sahip olan Gaziantep toplamda 300 çeşit yemeğe sahiptir. Özellikle kebap hatta et yemekleri Antep’in mutfağını süslemektedir ve baklava ise şehirde nam salan lezzetlerdendir. Şehri gezmek isteyenler için simgesi haline gelen tarihi Gaziantep Kalesi şehrin merkezinde bulunmaktadır. Şehirde yerli Türklerle beraber, doğusunda ve güneydoğusunda göç etmiş Kürtler ve şehirde az sayıda Arap nüfusu da vardır. Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Gaziantep'te Türkiye'nin en çok tercih edilen üniversitelerinden olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve SANKO Üniversitesi bulunmaktadır. Gaziantep, bölgesindeki en gelişmiş sanayiye sahiptir aynı zamanda gelişmişlik ve kültürel bakımdan da birinci sırada yer almaktadır. Gaziantep’in ekonomisi tarım, hayvancılık, enerji kaynakları, el sanatları, sanayi ve ticaret ile ilerlemektedir. Gaziantep’in ulaşım olanakları ve liman kentine yakınlığı sebepleriyle ekonomik açıdan zengin bir şehrimizdir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Gaziantep Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz