1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Belgrad Uçak Bileti

Belgrad Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Kalemegdan
  2. Nikola Tesla Müzesi
  3. Aziz Sava Katedrali
  4. Sırbistan Ulusal Müzesi

1. Kalemegdan

Kalemegdan, Şehrin tarihi dokusu en anlaşılır ve en bilindik yapısıdır. Adeta şehrin simgesi haline gelmiş bir yerdir. Özellikle merkeze yakın olması gürlmesini kolaylaştıran etkenlerden biridir. Oldukça yeşil bir parkı ve şehri izleyebileceğiniz bir manzarası olan yer eskiden askeri bir üs olarak kullanılmıştır ancak savaş bittiğinde bu görevi de bitmiştir. Bu noktadan başlanarak Osmanlı Devleti (Kanuni döneminde) Belgrad’ı topraklarına katmıştır yani Kanuni’nin bu bölgede sancak yaptığı ilk yer Kalemegdan’dır.

Kalemegdan

2. Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Dünyaca ünlü Sırp bilim insanı ve muct Nikola Tesla’nın anısına yapılmış bir müzedir. Küçüktür ve oldukça ilginçtir, görülmesi gereken yerlerin de başında gelmektedir. Burada Tesla’nın dünyaya fark getirmiş birçok icadı ve bunların yanında özel eşyaları sergilenmektedir. Ayrıca Belgrad Üniversitesi’nden öğrencilerden rehberlik hizmeti almanız mümkün. Müze saat 10.00 ve 18.00 saatleri arasında açıktır.

Nikola Tesla Müzesi

3. Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali, Sırp Otadoks kilisesinin kurucusu olan hükümdarın oğlu Aziz Sava olarak bilinmektedir. Burası en büyük Ortodoks kilisesidir ve dünyadaki en büyüklerden biridir. Merkeze yakın olan Katedralin içinde sürekli bir restorasyon vardır. Dış mimari larak Ayasofya Camii’ne benzetilmektedir. Osmanlı devlet adamı Sinan Paşa tarafından katedralin yaktırıldığı da söylentiler arasındadır ancak kanıtlanmış değildir. Kilisenin içi 10 bin kişi almaktadır.

Aziz Sava Katedrali

4. Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumguriyet Meydanında yer alan müzede hem ulusal sanatçıların birçok eseri hem de Avrupa’nın büyük sanatçılarının eserleri yer almaktadır. Gustav Klimt, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso gibi sanatçıların birçok eserini içeride barındıran müze içinde 400 binden fazla eser bulundurmaktadır.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Belgrad Nerede Yenir

Belgrad Nerede Yenir

Belgrad'ın yöresel ve bir o kadar lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz hijyenik ve çok popüler restoranları sizin için araştırdık ve bir liste hazırladık. Belgrad ziyaretinizde gidebileceğiniz ünlü restoranlar şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad Otel Tavsiye

Belgrad Otel Tavsiye

Belgrad'da konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Buraya geldiğinizde kalacak yer bulmakta zorlanacağınızı düşünmemekle birlikte Belgrad'da konaklamanızı tavsiye ettiğimiz birkaç otel bulunuyor. Belgrad ziyaretinizde kalabileceğiniz bazı yerler şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Belgrad'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Belgrad'da neredeyse her mevsim bir festival düzenlenir. Gideceğiniz tarihlerde mutlaka bir etkinliğe denk geleceğinizi düşünüyoruz. Siz de takviminizde önemli günleri işaretlemek isterseniz buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad'da Alışveriş - Ne Alınır?

Belgrad'da Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş için aslında Türkiye’dekinden farklı çok fazla bir şey yoktur ancak illa ki Belgrad’a geldim ve bir şeyler alıp hediye götürmek istiyorum diyorsanız Aleksandra Bulvarı mutlaka uğramanız gereken yerdir. Genellikle hediyelik eşyaların bulunduğu bu yerde eve götürmek için oldukça fazla alternatif bulacaksınız. Knez Mihailova ise İstanbul’un İstiklal Caddesine benzemektedir. Caddenin iki tarafı da mağazalarla doludur ve burası da alışveriş için uğramanız gereken önemli bir noktadır. AVM kültürleri bizimki kadar gelişmiş olmasa da şehirde bulunan Sava Center ve City Passage gibi AVMler kapalı alan ve her şeyi bir arada bulabileceğiniz vazgeçilmez alışveriş mekanları arasında yer almaktadır.

Şehirde yerel halkında turistlerin de ilgisini çeken bir diğer alışveriş fırsatı belki de çok fazla vintage dükkanının olmasıdır. İkinci el ürün giyme, kullanma kültürleri oldukça yaygındır burada. Şehir içerisindeki en popüler vintage mağazası ise Jane Doe Vintage dükkanıdır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Belgrad Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Oldukça canlı bir gece hayatına sahip olan Belgrad’da her türlü eğlence mekanı bulmak mümkün bunun yanında gece konserler, kulüpleri en fazla tercih edilen eğlenceler arasında. Gece eğlencesi fiyatlarının uygunluğuyla beraber eğlenmeniz için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Sava Nehri üzerindeki mekanlar gece kulüplerinin nabzını tutan yerdir, en popüler gece kulüpleri de oradadır. Kulüplerde canlı müzik, DJ günleri ve bazen de defilelerin yapıldığı oldukça etkili mekanlardır. 

Çoğu mekanda içeri giriş rezervasyonla olmaktadır. Birkaç gün önceden gideceğiniz yere rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın. Oldukça geniş bir içki kültürleri de vardır. Bu şahane gece hayatını tatmak için Belgrad’a gidecekseniz ve henüz uçak biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak uçak biletinizi alabilirsiniz. 

Kulüpler genellikle yazlık ve kışlık olarak iki konumda hizmet vermektedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad Ne Yenir?

Belgrad Ne Yenir?

Belgrad’da özellikle hamur işleri çok tüketilen yiyeceklerdir. Bunun yanında beyaz et ve sakatat tüketme özellikleri yoktur. Genellikle kırmızı eti ve hamur işlerini çok tüketirler ve bunları aynı zamanda da tüketirler. Sırbistan’ın Osmanlı hakimiyetine girdiği dönemler bulunduğu için bizim genellikle tükettiğimiz birçok yemeği tüketmektedirler. Aslında mutfakları Bizans, Akdeniz, Türkiye ve Macar yemeklerinin bir karışımını içermektedir. Özellikle yemeklerde oldukça fazla baharat kullanmalarıyla bilinmekteler. Paprika da mutfakta en çok kullanılan tatlardan biridir, acı severler.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Belgrad'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve nemli geçerken kışları kurak ve soğuk geçmektedir. En soğuk ayı Ocak ayıdır ve en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Ocak ayı sıcaklık ortalaması 0,4 derece iken Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 21 derece civarındadır. Kar yağışının da yağmur yağışının da görüldüğü şehir içerisinde yıllık 684 metreküp yağış düşer.

Kış aylarında bazı günler oldukça sert geçmektedir ve yazları sıcaklık farkları oldukça azdır ancak hissedilen sıcaklık genelde termometrede gördüğünüz kadardır. Mayıs ve Haziran ayları ülkedeki en çok yağışın görüldüğü aylar olmakla beraber kar yağışı yıllık ortalama 28 gündür. 

Şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar Mayıs ve Eylül ayları arasındaki zaman olmakla beraber henüz uçak biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak Belgrad uçuş biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad Hakkında

Belgrad Hakkında

Sırbistan’ın başkentidir ve ülkenin en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platforma kurulmuş bir şehirdir. Şehrin adının anlamı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. Jeopolitik konumu nedeniyle tarihte 115 kadar savaşa şahit olmuştur ve ülke toprakları 45 kere darmaduman edilmiştir. Kent Avusturya-Osmanlı savaşları sırasında oldukça fazla zarar görmüştür. Osmanlı döneminde hurası bir sancaktı. Habsburg hanedanının hakimiyeti altına girdikten sonra şehir başkentlikten çıktı ve Sırp İsyanlarına kadar başkent olamadı. İsyandan sonra başkent olan şehrin kuzeyi Habsburg hanedanlığında kaldı. 

Kentin metropolitan nüfusu 1,6 milyondan fazladır, şehir nüfusu 1,2 milyona yakındır. Yüz ölçümü 3.222,68 km²’dir. Şehrin coğrafi konumundan dolayı +1 ve +2’nci saat dilimleri arasında yer almaktadır. Kentin içinden iki nehir geçer Tuna ve Sava nehirleri. Tuna ve Sava nehirlerinin belli bir kısmı Belgrad içinden geçerken üzerlerinde tam 16 tane ada bulunur. Güney kısmında iki tane dağ bulunmaktadır Kosmaj ve Avala dağları bulunmaktadır. Tarih boyunca 11 tane isim değiştirmiştir şehir. Kültürel zenginliği fazlasıyla göz dolduran Belgrad’a gitmek için henüz bilet almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak uçak bileti satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Belgrad Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz