1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Barselona Uçak Bileti

Barselona Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
 1. Sagrada Familia Bazilikası
 2. Picasso Müzesi
 3. Casa Mila
 4. Katalonya Ulusal Sanat Müzesi
 5. Park Güell
 6. La Rambla
 7. Nou Camp Stadyumu
 8. Casa Batllo
 9. Mercat de La Boqueria
 10. Barri Gothic
 11. Parc de La Ciutadella
 12. Poble Espanyol
 13. Barselona Katedrali
 14. Plaça de Catalunya
 15. Joan Miro Müzesi

1. Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası, Antoni Gaudi’nin ustalık eseri olarak bilinir. Eser, Barselona'nın sembolü olarak görülüyor. İnşaata 1882 yılında başlanmış olması bir yana yapımı Gaudi’nin ölümü ve savaşlar yüzünden oldukça geç bir sürede biter.

Sagrada Familia, Hz. İsa, Hz. Meryem ve Hz. Yusuf’tan oluşan aileyi temsil eder. Aynı zamanda eser, işçilerin ve ailelerin koruyucu azizi olarak bilinen Hz. Yusuf’a adanmıştır.

Yapı oldukça hayranlık verici bir görünüme sahip, bu yüzden bazilikanın önünde her daim kuyruk görebilirsiniz.

Sagrada Familia Bazilikası

2. Picasso Müzesi

Picasso Müzesi, La Ribera semtinde yer alır. Burası Picasso'nun en önemli eserlerini barındıran müzeler arasındadır. Müzeyi bu kadar popüler yapan özelliği ise Picasso yaşarken açılan tek müze olması. Müzenin açılışına ünlü İspanyol ressam bizzat katılmıştı.

Müzenin açılışında sanatçının, asistanı Sabartes’e şahsen hediye ettiği eserler kullanılmıştı. Daha sonra Barselona Sanat Müzesi’nden gelen ve Picasso ailesinin bağışladığı eserlerle müze genişler. Şimdilerde içeride yaklaşık 4 bin eser sergileniyor.

Picasso Müzesi

3. Casa Mila

Ünlü mimar Gaudi tarafından yapılan Casa Mila evinin en önemli özelliği ilginç bacaları. Sembolist eserler veren mimarın yine bu eserinde de gizli alt anlamlar görülebilir. Eser önden bakılınca deniz dalgalarıyla bezenmiş gibi durur.

Casa Mila, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı statüsünü kazandı.

Casa Mila

4. Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi, 1929 yılında inşa edilmekle beraber yapı İtalyan mimarisinden de izler taşıyor. Müze, Montjuic Tepesi’nin tam karşısında yer alır ve Barselona içerisindeki en görkemli müzelerden biri sayılır. Bina ünlü Katalon sanatçı Cadafalch imzasını taşır.

Müzedeki en önemli eserler Katalan Sanatı Koleksiyonu içerisinde yer alır. Burada 19. yüzyıldan 20. yüzyılın yarısına kadar tarihlenen eserleri görebilirsiniz. Müzenin sahip olduğu eserlerin yanı sıra, binanın iç mimarisi de oldukça büyüleyici. Burası Barselona'dan gitmeden önce görmeniz ve hatta en az 5 saatinizi vererek incelemeniz gereken bir yer.

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

5. Park Güell

Park Güell, büyük mimar Antoni Gaudi'nin bir diğer eseri. UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen park, özgün bir konsepte sahip. Parkın içinde eğlenceli mağaralar, köprüler, çeşitli merdivenler gibi yapılar bulunuyor. Burada yer alan terastan Barselona manzarasını izleyebilirsiniz.

Park Güell

6. La Rambla

Barselona'nın en ünlü caddesi olan La Rambla, Katalonya Meydanı'ndan başlıyor. Liman bölgesine kadar devam eden caddenin tarihi 1766'ya kadar uzanıyor. Cadde boyunca çeşitli dükkanlar, restoranlar ve kafeleri görebilir, Barselona'da yaşamı kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

La Rambla

7. Nou Camp Stadyumu

Barselona FK'nın stadyumu olan Camp Nou Stadyumu, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Stadyum, 55.000 metrekarelik bir alanı kapsar. Ayrıca stadyum içinde yer alan Barcelona FC Müzesi'ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Nou Camp Stadyumu

8. Casa Batllo

Gaudi'nin dünyaca ünlü pek çok esere imzasını attığını görebilirsiniz. Casa Batllo da Gaudi'nin eserleri arasında. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde kendisine yer bulan yapı, kendine özgün tasarımıyla dikkat çekiyor. Binanın dışı mavi, sarı ve yeşil renklerle bezenmiş. Ayrıca binanın alt kat pencereleri de ilginç bir görünüme sahip.

Casa Batllo

9. Mercat de La Boqueria

Mercat de La Boqueria, La Rambla üzerinde yer alan dükkanlardan birisi. Burada Barselona'da yetişen meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Mercat de La Boqueria, ismini tüm İspanya'ya duyurmayı başarmış bir market. Burada meyve sebze haricinde hazır pişmiş yemekler de alınabilir.

Mercat de La Boqueria

10. Barri Gothic

Barri Gothic, kelime olarak Gotik Semt anlamını taşır. Burayı özel yapan özelliği ise tarihi. Barri Gothic, 2000 yıl önceye giden tarihi ile Barselona'da adeta zaman yolculuğu yapmanızı sağlıyor. Orta Çağ'da inşa edilen semt, pek çok turistin de ilgisini çekiyor.

Barri Gothic

11. Parc de La Ciutadella

Tarihi 1888 yılına dek uzanan Parc de La Ciutadella'ya 1892 yılında bir de hayvanat bahçesi bölümü eklenmiş. Bugün 14 hektarlık bir hayvanat bahçesine sahip olan Parc de La Ciutadella, çocuklar için harika bir gezi noktası. Burada hayvanat bahçesi haricinde Katalan Parlamento binasını da görmelisiniz.

Parc de La Ciutadella

12. Poble Espanyol

Montjuic Tepesi'nde konumlanan Poble Espanyol, şu an açık hava müzesi haline gelmiş bir köy. Burası Josep Puig Cadafalch tarafından, 1929 yılında tasarlanmış. Köy tam olarak 42.000 hektarlık bir alanda kurulur. Köyün amacı ise Katalan kültürünü tanıtmak ve yaşamasını sağlamak.

Poble Espanyol

13. Barselona Katedrali

Barselona Katedrali, halk arasında Aziz Eulalia Katedrali olarak da bilinir. Aynı zamanda katedralin Kutsal Haç olarak da anıldığını görebilirsiniz. Barri Gothic sınırlarında yer alan katedralin mimarisi de Gotik anlayışa uygun.

Barselona Katedrali

14. Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya, Barselona'nın modern ve geleneksel kısımlarını birbirine bağlayan bir meydan. Burası La Ribera, El Raval ve Barri Gothic'in tam ortasında bulunur. Büyük bir alışveriş potansiyeline sahip olan meydan, her daim hareketli ve canlı.

Plaça de Catalunya

15. Joan Miro Müzesi

Sanat aşıklarının çok seveceği Joan Miro Müzesi, Barselona'da ilgi çekici bir sanat galerisi. Müze 1975 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Joan Miro'nun hayatı boyunca ortaya koyduğu eserleri burada görebilirsiniz. Eserler arasında heykellerden yağlı boya resimlere kadar çeşitli yapıtları görebilirsiniz.

Joan Miro Müzesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Barselona Nerede Yenir?

Barselona Nerede Yenir?

Katalan coğrafyasının lezzetli yemeklerini tatmak için Barselona'daki restoranları deneyebilirsiniz. Barselona'da sadece Katalan değil, diğer milletlerin, coğrafyaların yemeklerini de bulabilirsiniz. Barselona'ya geldiğinizde mutlaka uğramanızı önerdiğimiz bazı kaliteli restoran ve kafeler bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Otel Tavsiye

Barselona Otel Tavsiye

Barselona'da konaklama konusunda asla sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. İspanya'nın ve Katalan coğrafyasının turistik merkezi olan Barselona'da pek çok otel bulunur.

Dilerseniz size önerebileceğimiz her bütçeye uygun otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Barselona'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Katalan ve Barselona kültürünü yaşayarak görmek için buradaki festivallere, fuarlara katılabilirsiniz. Barselona'da pek çok etkinlik düzenlenir. Gezinizi bu etkinliklerin tarihine denk getirerek dolu dolu bir seyahat geçirebilir, güzel anılarla eve dönebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona'da Alışveriş - Ne Alınır?

Barselona'da Alışveriş - Ne Alınır?

Barselona’da alışveriş için çok katlı alışveriş merkezleri yerine caddeleri seçmenizi öneriyoruz. AVM alışverişleri Barselona için popülerlik kazanamamış bir alternatif. Bunda, Barselona'nın oturmuş alışveriş kültürünün etkisi oldukça büyük.

Turistik ve popüler caddelerden birisi de Las Ramblas Caddesi. Birçok zincir mağazanın bulunduğu cadde bizim İstiklal Caddesi’ne benziyor.

Passeig de Gracia Caddesi ise ünlü mimar Gaudi’nin eserleriyle dolu, göz doldurucu bir cadde. Burası için Barselona modasının kalbi de denilebilir. Şık dükkanları ve her fiyattan, her bütçeye uygun markaları ile bu caddeyi çok seveceksiniz. Burada hem İspanyol yerel markalarını hem de dünyaca ünlü markaların dükkanlarını bulabilirsiniz.

Rambla de Catalunya, daha çok küçük butik mağazaların, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir cadde. Burada hem alışveriş yapabilir, hem de cadde içerisinde bulunan kafelerde dinlenebilirsiniz.

Maremagnum, kent içerisinde Pazar günleri açık olan tek AVM. 20’den fazla restoran bulunan AVM’de dünyaca ünlü markaların yanı sıra yerel markalar da bulunuyor.

L’illa Diagonal da 200’den fazla markayı bir arada bulabileceğiniz büyük bir AVM.

La Maquinista ise şehir içindeki tek ve en büyük açık hava AVM’si olma özelliğine sahip. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde La Maquinista'da çok fazla turist görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Barselona Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Barselona, temalı partilerin adeta başkenti konumunda. Barselona’da özellikle liman bölgesinde veya Las Ramblas'da tonlarca gece mekanı bulmanız mümkün. Katalan halkının eğlence anlayışı o kadar gelişmiştir ki, hemen her yerde eğlence mekanlarına denk gelebilirsiniz. Maremagnum adıyla bilinen AVM’nin içerisinde bile çılgın eğlence mekanları bulunuyor.

Gece kulübü, bar, pub ve kafe barlar Barselona’nın her yerine dağılmış durumda. Burada her bütçeye uygun eğlence imkanını bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Ne Yenir?

Barselona Ne Yenir?

Yeni bir şehrin kültürünü tanımak, yerel yemeklerden tatmaktan geçer. Barselona'nın kültürünü de daha iyi anlamak için bölgenin geleneksel yemeklerinden deneyebilirsiniz. Sadece geleneksel yemekler değil, Barselona halkı tarafından sevilen diğer yemekler de burayı tanımanıza yardımcı olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Barselona'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İspanya'nın doğu kıyısında yer alan şehir Akdeniz iklimini yaşıyor. Bu nedenle Barselona'da yazlar kuru ve sıcak geçer. Kışlar ise hafif nemli, aynı zamanda soğuk bir havaya sahip. Barselona'da fazla nem olmadığından sıcaklık farkları yıl içinde büyük değişim gösterir. Burada fazla nem olmamasının sebebi, Atlantik’ten gelen rüzgarların şehir üstüne çok az nem bırakmasına bağlanabilir.

Yağmurlar düzenli yağmamakla beraber bölge, genel olarak kış ve yaz aylarında yağış alır. Barselona en kurak zamanlarını ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yaşar.

Kış aylarında sıcaklıklar en düşük 6 derece olurken yaz aylarında ortalama sıcaklık 28 dereceyi bulur. Burada havaların 32 derecenin üstüne çıktığınızı pek göremezsiniz. İlkbaharda hava 20 derece civarında seyrederken, sonbaharda 22-25 dereceyi bulur. Kasım ayında havalar iyice soğumaya başlar.

Kuraklığı bir kenara bırakırsak ilkbahar ve sonbahar gezi için en ideal zamanlar olarak görülüyor. Bu mevsimlerde hem ekstrem havalar yaşanmaz, hem de turist yoğunluğu yaz aylarındaki kadar fazla olmaz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Hakkında

Barselona Hakkında

İspanya’nın sınırları içerisinde bulunan Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi olan Barselona, İspanya'nın da en büyük ikinci kenti. Barselona İspanya-Fransa sınırına yakın bir yerde bulunur ve ülkenin Akdeniz'de bulunan en önemli liman ve ticari merkezi olarak görülür.

Barselona'nın tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanır. Kartacalıların kurduğu düşünülen kentin ismi de Kartacalıların büyük yöneticilerinden birinin aile adından gelir. Daha sonra Romalılar tarafından alınan Barselona sömürge statüsüne gelir. İlerleyen dönemlerde Vizigotlar tarafından işgal edilen kent, bir süre sonra Endülüs Emevi Devleti’nin toprakları arasına katılır. Karolenj Hanedanı'nın Barselona'yı Müslümanların elinden almasıyla bölge özerk yönetime kavuşur. 1137 yılında ise Katolonya ve Argon’un birleşmesi ile beraber Barselona adını verdiğimiz kent ortaya çıkar.

Barselona, İspanya'nın turizm açısındaki ününden kendi payına düşeni almayı ihmal etmiyor. Modern mimari anlayışa göre tasarlanan kent, adeta ülkenin göz bebeği. Bunların yanında Barselona, köklü tarihinin de etkisiyle gelişmiş bir kültüre sahip. Kentin sınırları içerisinde yaygın olarak Katalanca dili kullanılır. Oksitan dilinden kopan ve 13. yüzyılda ayrı bir lehçe haline gelen Katalanca, İspanya'nın Akdeniz kıyısındaki diğer şehirlerinde de konuşulur. Barselona gezisine başlamadan önce Katalancadaki temel kalıpları öğrenmek isteyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz