1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Barselona Uçak Bileti

Barselona'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:19
 1. Festes de la Merce (Eylül)
 2. Dia de Sant Jordi (23 Nisan)
 3. Festival de Sant Joan (23 Haziran)
 4. Festa Major de Garcia (Ağustos)
 5. Festival de Sonnar (Haziran)
 6. Grec Arts Festival (Haziran)
 7. Primavera Müzik Festivali (Mayıs)
 8. Karnaval (Şubat-Mart)
 9. Barselona Uluslararası Film Festivali ()

1. Festes de la Merce (Eylül)

 Festes de la Merce Barselona'nın en önemli festivallerinden. Barselona'nın baş azizi Merce için düzenlenen festival, her yıl Eylül ayında gerçekleştiriyor. Kısa, fakat dolu dolu ve renkli geçen festivalde pek çok kültürel etkinlik düzenlenir. Festival boyunca insan kuleleri, dans gösterileri ve koşular gerçekleşir. Barselona'nın en eski festivallerinden olan Festes de Merce , tahminen 15. veya 16. yüzyıllardan beri devam ediyor. 

Festes de la Merce

2. Dia de Sant Jordi (23 Nisan)

Saint George'un Ziyafeti olarak da bilinen Saint George Günü pek çok kilisede kutlanan bir bayram günü. Aynı zamanda Aya Yorgi Yortusu ismiyle de anılır. Barselona için de önemli günlerden sayılan Dia de Sant Jordi gününde Barselona'da her yerin, evlerin, dükkanların süslendiğini görebilirsiniz. Kutlamanın ana teması ise kitap ve gül motifleridir.

Dia de Sant Jordi

3. Festival de Sant Joan (23 Haziran)

Haziran ayının heyecanla beklenen festivali Festival de Sant Joan, 23 Haziran'da gerçekleşiyor. Festival, Katalan kültüründe önemli bir yeri olan yaz gün dönümünü kutlamak için düzenlenir. Ayrıca Barselona için resmi bir tatil günü olan 23 Haziran'da pek çok parti düzenlendiğini görebilirsiniz. Bu partiler oldukça eğlenceli geçer. Festival kapsamında havai fişek gösterileri de gerçekleşir. 23 Haziran'da sokaklarda, sahillerde ateşler yakılır, ateş gösterileri düzenlenir.

Festival de Sant Joan

4. Festa Major de Garcia (Ağustos)

Festa Major de Garcia için Barselona caddeleri ve sokakları, meydanları rengarenk süslenir. Ağustos ayında gerçekleşen festival bir hafta boyunca devam eder. Bu süre zarfında Barselona bambaşka bir havaya bürünür. Süslemelerde dinozorlar, şemsiyeler, okyanus veya orman temaları gibi fikirlere denk gelebilirsiniz. Festival boyunca çeşitli yerel lezzetlerin satıldığı tezgahlar da açılır. Buralardan alışveriş yapmayı ihmal etmeyin.

Festa Major de Garcia

5. Festival de Sonnar (Haziran)

Festival de Sonnar, Barselona'da dolu dolu geçen festivallerden bir diğeri. Haziran ayında gerçekleşen festival halkın yoğun katılımı ile sürüyor. İki gün süren festival, müzik, yaratıcılık ve teknoloji temalarına sahip bir etkinliktir. Barselona'nın hem ülke çapında, hem de uluslararası düzeyde dikkat çeken festivali genellikle Haziran'ın ikinci haftası başlıyor. Festivale pek çok DJ katılım gösteriyor.

Festival de Sonnar

6. Grec Arts Festival (Haziran)

Grec Arts Festival, Barselona'nın en meşhur kültür sanat etkinlerinden birisi. Festival, yaz aylarının heyecanla beklenen etkinlikleri arasındaki yerini de alıyor. Haziran ayında gerçekleşen Grec Arts Festival, görülmeye değer bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Festival, uluslararası statüye sahip bir tiyatro, dans, müzik ve sirk festivali. Teatre Grec'de gerçekleşen etkinlik, Barselona'ya yazın gelmek için iyi bir sebep.

Grec Arts Festival

7. Primavera Müzik Festivali (Mayıs)

Müzikseverlerin bayılacağı Primavera Müzik Festivali, Mayıs ayında düzenleniyor. Oldukça iddialı bir festival olan Primavera Müzik Festivali, İspanya çapında başarısı ile bilinen bir etkinlik. Her yıl pek çok sanatçıyı ve grubu ağırlayan festivalde rocktan popa, indieden elektronik müziğe pek çok tarzı bir arada bulabilirsiniz. Özellikle geziye arkadaş grubuyla çıkanlar bu alternatifi değerlendirmeliler.

Primavera Müzik Festivali

8. Karnaval (Şubat-Mart)

Şubat ve Mart aylarını kapsayan Barselona Karnavalı, eğlenceli, coşkulu etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sokakları rengarenk kostümleriyle dolduran insanlar, karnavalı hakkıyla kutlar. Karnaval Gri Çarşamba'dan, hemen önce düzenlenir. Barselona'ya çocuklarınızla geliyorsanız, onlar için de harika bir eğlence fırsatı olan bu karnavala katılabilirsiniz. Karnavalın tam tarihi her sene yeniden belirlenir ve resmi sitelerden açıklanır.

Karnaval

9. Barselona Uluslararası Film Festivali ()

İspanya'nın önemli kültür sanat etkinliklerinden birisi de Barselona Uluslararası Film Festivali. Festival kapsamında çeşitli milletlerden ve coğrafyalardan filmlerin gösterimi yapılıyor. Festival sonunda çeşitli kategorilerde ödüller de dağıtılmakta.

Prestijli bir film festivali olarak kabul edilen festivale pek çok yetenekli yönetmen katılım gösteriyor. Bağımsız filmleri sahneye taşıyan festival, Kasım ayında düzenlenmekte.

Barselona Uluslararası Film Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Barselona Nerede Yenir?

Barselona Nerede Yenir?

Katalan coğrafyasının lezzetli yemeklerini tatmak için Barselona'daki restoranları deneyebilirsiniz. Barselona'da sadece Katalan değil, diğer milletlerin, coğrafyaların yemeklerini de bulabilirsiniz. Barselona'ya geldiğinizde mutlaka uğramanızı önerdiğimiz bazı kaliteli restoran ve kafeler bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Otel Tavsiye

Barselona Otel Tavsiye

Barselona'da konaklama konusunda asla sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. İspanya'nın ve Katalan coğrafyasının turistik merkezi olan Barselona'da pek çok otel bulunur.

Dilerseniz size önerebileceğimiz her bütçeye uygun otel seçeneklerine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona'da Alışveriş - Ne Alınır?

Barselona'da Alışveriş - Ne Alınır?

Barselona’da alışveriş için çok katlı alışveriş merkezleri yerine caddeleri seçmenizi öneriyoruz. AVM alışverişleri Barselona için popülerlik kazanamamış bir alternatif. Bunda, Barselona'nın oturmuş alışveriş kültürünün etkisi oldukça büyük.

Turistik ve popüler caddelerden birisi de Las Ramblas Caddesi. Birçok zincir mağazanın bulunduğu cadde bizim İstiklal Caddesi’ne benziyor.

Passeig de Gracia Caddesi ise ünlü mimar Gaudi’nin eserleriyle dolu, göz doldurucu bir cadde. Burası için Barselona modasının kalbi de denilebilir. Şık dükkanları ve her fiyattan, her bütçeye uygun markaları ile bu caddeyi çok seveceksiniz. Burada hem İspanyol yerel markalarını hem de dünyaca ünlü markaların dükkanlarını bulabilirsiniz.

Rambla de Catalunya, daha çok küçük butik mağazaların, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir cadde. Burada hem alışveriş yapabilir, hem de cadde içerisinde bulunan kafelerde dinlenebilirsiniz.

Maremagnum, kent içerisinde Pazar günleri açık olan tek AVM. 20’den fazla restoran bulunan AVM’de dünyaca ünlü markaların yanı sıra yerel markalar da bulunuyor.

L’illa Diagonal da 200’den fazla markayı bir arada bulabileceğiniz büyük bir AVM.

La Maquinista ise şehir içindeki tek ve en büyük açık hava AVM’si olma özelliğine sahip. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde La Maquinista'da çok fazla turist görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Barselona Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Barselona, temalı partilerin adeta başkenti konumunda. Barselona’da özellikle liman bölgesinde veya Las Ramblas'da tonlarca gece mekanı bulmanız mümkün. Katalan halkının eğlence anlayışı o kadar gelişmiştir ki, hemen her yerde eğlence mekanlarına denk gelebilirsiniz. Maremagnum adıyla bilinen AVM’nin içerisinde bile çılgın eğlence mekanları bulunuyor.

Gece kulübü, bar, pub ve kafe barlar Barselona’nın her yerine dağılmış durumda. Burada her bütçeye uygun eğlence imkanını bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona'da gezilecek yerler bitmez. Burası için ülkenin turizm ve kültür başkenti denilebilir. Berselona'nın tarihi sokaklarda kaybolmak isteyebilirsiniz ancak biz yine de sizin için bir gezi rehberi hazırladık. Seyahatinizi planlarken göz atabileceğiniz listemize buradan bakabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Ne Yenir?

Barselona Ne Yenir?

Yeni bir şehrin kültürünü tanımak, yerel yemeklerden tatmaktan geçer. Barselona'nın kültürünü de daha iyi anlamak için bölgenin geleneksel yemeklerinden deneyebilirsiniz. Sadece geleneksel yemekler değil, Barselona halkı tarafından sevilen diğer yemekler de burayı tanımanıza yardımcı olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Barselona'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İspanya'nın doğu kıyısında yer alan şehir Akdeniz iklimini yaşıyor. Bu nedenle Barselona'da yazlar kuru ve sıcak geçer. Kışlar ise hafif nemli, aynı zamanda soğuk bir havaya sahip. Barselona'da fazla nem olmadığından sıcaklık farkları yıl içinde büyük değişim gösterir. Burada fazla nem olmamasının sebebi, Atlantik’ten gelen rüzgarların şehir üstüne çok az nem bırakmasına bağlanabilir.

Yağmurlar düzenli yağmamakla beraber bölge, genel olarak kış ve yaz aylarında yağış alır. Barselona en kurak zamanlarını ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yaşar.

Kış aylarında sıcaklıklar en düşük 6 derece olurken yaz aylarında ortalama sıcaklık 28 dereceyi bulur. Burada havaların 32 derecenin üstüne çıktığınızı pek göremezsiniz. İlkbaharda hava 20 derece civarında seyrederken, sonbaharda 22-25 dereceyi bulur. Kasım ayında havalar iyice soğumaya başlar.

Kuraklığı bir kenara bırakırsak ilkbahar ve sonbahar gezi için en ideal zamanlar olarak görülüyor. Bu mevsimlerde hem ekstrem havalar yaşanmaz, hem de turist yoğunluğu yaz aylarındaki kadar fazla olmaz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Hakkında

Barselona Hakkında

İspanya’nın sınırları içerisinde bulunan Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi olan Barselona, İspanya'nın da en büyük ikinci kenti. Barselona İspanya-Fransa sınırına yakın bir yerde bulunur ve ülkenin Akdeniz'de bulunan en önemli liman ve ticari merkezi olarak görülür.

Barselona'nın tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanır. Kartacalıların kurduğu düşünülen kentin ismi de Kartacalıların büyük yöneticilerinden birinin aile adından gelir. Daha sonra Romalılar tarafından alınan Barselona sömürge statüsüne gelir. İlerleyen dönemlerde Vizigotlar tarafından işgal edilen kent, bir süre sonra Endülüs Emevi Devleti’nin toprakları arasına katılır. Karolenj Hanedanı'nın Barselona'yı Müslümanların elinden almasıyla bölge özerk yönetime kavuşur. 1137 yılında ise Katolonya ve Argon’un birleşmesi ile beraber Barselona adını verdiğimiz kent ortaya çıkar.

Barselona, İspanya'nın turizm açısındaki ününden kendi payına düşeni almayı ihmal etmiyor. Modern mimari anlayışa göre tasarlanan kent, adeta ülkenin göz bebeği. Bunların yanında Barselona, köklü tarihinin de etkisiyle gelişmiş bir kültüre sahip. Kentin sınırları içerisinde yaygın olarak Katalanca dili kullanılır. Oksitan dilinden kopan ve 13. yüzyılda ayrı bir lehçe haline gelen Katalanca, İspanya'nın Akdeniz kıyısındaki diğer şehirlerinde de konuşulur. Barselona gezisine başlamadan önce Katalancadaki temel kalıpları öğrenmek isteyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Barselona Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz