1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Yeni Delhi Uçak Bileti

Yeni Delhi Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
  1. Hümayun Türbesi
  2. Kutub Minar
  3. Swaminarayan Akshardham
  4. Hint Kapısı

1. Hümayun Türbesi

Hümayun Türbesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan kentin ve genel olarak Hindistan’ın dünya çapındaki önemli simgelerinden birisidir. Babür İmparatoru olan Hümayun Şah’ın anısına eşi tarafından yaptırılan bu türbe, 1572 yılından bu yana olanca görkemiyle şehre gelen turistleri etkilemektedir. Bu türbenin önemli bir diğer özelliği ise ülkedeki ilk bahçesi olan türbe olmasıdır. Kırmızı ve beyaz renklerinin bu eşsiz mimarideki uyumuna bayılacaksınız.

Hümayun Türbesi

2. Kutub Minar

Kutub Minar, Yeni Delhi’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer edinmiş bir diğer yerdir. Bir zafer anıtı olan bu türbe, İslam ordularının ülkede elde etmiş olduğu zaferin bir sembolü olarak yapılmıştır. 13. Yüzyılda yapılmış olan bu türbe, 72.5 metre uzunluğundadır. Kutub Minar adı verilen bu türbenin mimarisinde Gazneli, Selçuklu ve Gurlu esintilerini görebilirsiniz.

Kutub Minar

3. Swaminarayan Akshardham

Swaminarayan Akshardham veya diğer adıyla Akshardam tapınağı şehrin en çok ziyaret edilen Hindu tapınaklarından bir tanesidir. 2005 yılında yapım çalışmaları tamamlanan bu tapınağın içinde tanrı Swaminaryam’ın yaşamı hakkında bilgilenebileceğiniz bir sergi salonu bulunmaktadır. Dış kısmında ise bu tapınağı daha da görkemli gösteren bahçesi ve havuzu bulunmaktadır. Akshardam, Tanrı’nın yeryüzündeki bir tezahürü olduğuna inanılan Swaminaryan’ın meskeni anlamına gelmektedir. Hindu kültürünü, inanışını anlamak için bu tapınağı Yeni Delhi’ye gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Swaminarayan Akshardham

4. Hint Kapısı

Hint Kapısı veya uzun adıyla Hindistan Kapısı, Yeni Delhi’nin sembolik ve en çok ziyaret edilen yerlerindedir. Manevi değeri büyük olan bu kapı, Hindistan’ın katıldığı savaşların anısına, bu savaşlarda ölen askerleri anmak için inşa edilmiştir. 42 metre yüksekliğinde olan bu kapının üzerinde 1914-1921 yılları arasındaki yoğun savaş döneminde şehit olan askerlerin adları yazmaktadır. Sadece bir anıt olarak durmakla kalmayıp şehirde yapılacak olan geçit töreni, anma töreni gibi faaliyetler de Hint Kapısı’nın bulunduğu alanda yapılmaktadır.

Hint Kapısı

Yeni Delhi hakkında daha fazla şey keşfet!

Yeni Delhi'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Yeni Delhi'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Yeni Delhi’nin kültürünü ve yaşam tarzını tanımak için mutlaka bu şehrin özel günlerini görmelisiniz. Yeni Delhi uçak biletinizin tarihlerini de bu özel günlere göre almanızı tavsiye ediyoruz. İşte o günler:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Yeni Delhi Uçak Bileti