1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Varşova Uçak Bileti

Varşova Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Zapiekanka
 2. Pierogi
 3. Bigos
 4. Zurek
 5. Flaki
 6. Czernina
 7. Tatar
 8. Kotlet Schabowy
 9. Silesian Kluski
 10. Racuchy
 11. Placki Ziemniaczane
 12. Zencefilli Kurabiye
 13. Makowiec
 14. Rosol
 15. Golabki

1. Zapiekanka

Zapiekanka, Polonya'nın en ünlü fast food yemeklerinden birisi. Polonya'da ve tabii Varşova'da hemen hemen her restoran ve kafede zapiekankayı bulabilirsiniz. Zapiekanka, kesilmiş ekmek üzerine yumurta, sebze, et gibi malzemelerin konulmasıyla hazırlanır.

Zapiekanka

2. Pierogi

Polonya usulü mantı olarak da adlandırabileceğimiz Pierogi, dünya çapında bilinen bir yemek. Hazırlanışı ve görünüşü mantıya benzeyen yemeğin tadıysa mantıya pek benzemiyor. Pierogi patatesli, peynirli, kıymalı ve hatta reçel dolgulu olarak tüketilebilir.

Pierogi

3. Bigos

Avcı yemeği olarak da bilinen Bigos, lahana turşusu veya lahana, av eti ve sosis kullanılarak hazırlanır. Polonya'da oldukça popüler olan bu yemeği Varşova'da tadabilirsiniz. Av eti her yerde bulunamadığı için bu yemek genellikle karışık sote etle yapılıyor.

Bigos

4. Zurek

Bir tür çorba olan Zurek, haşlanmış yumurta, et, patates ve bolca sebze ile hazırlanıyor. Polonya'nın milli yemekleri arasında gösterilen zurek, tüm ülkede olduğu gibi Varşova'da da çok seviliyor. Zurek çorbasını denemeden Varşova gezisini bitirmemenizi öneriyoruz.  

Zurek

5. Flaki

Polonya'da sıkça hazırlanan flaki için biftek çorbası diyebiliriz. Adeta ülkeyle bütünleşmiş bir yemek olan flaki et, sebze ve nane, kekik gibi baharatlar ile hazırlanıyor. Çorbanın karışık bir görünümü olsa da tadının harika olduğunu bilmelisiniz.

Flaki

6. Czernina

Makarna ile hazırlanan czernina, Varşova'da yiyebileceğiniz yöresel yemeklerden birisi. Yine çorba türünde bir yemek olan czerninanın içinde makarna haricinde kuru meyve, havuç, şeker ve sirke bulunuyor. Czerninanın içinde ördek kanı kullanıldığını da belirtmeliyiz.

Czernina

7. Tatar

Ara sıcak olarak tüketilen tatarın kökenleri Moğollara kadar uzanıyor. Tatarın Orta Çağ'da Moğollar tarafından Avrupa ülkelerine getirildiği düşünülüyor. Tatar, kıyma, soğan ve yumurta sarısı ile hazırlanıyor. Bu yemeğin çiğ olarak tüketildiğini de ekleyelim.

Tatar

8. Kotlet Schabowy

Kotlet schabowy, Varşova'da kısaca schabowy olarak adlandırılır. Domuz etinden hazırlanan kotlet schabowy, Polonya halkı tarafından çok sevilen bir lezzet. Schabowy yemeğini geleneksel yemekler hazırlayan restoranlarda bulabilirsiniz. Schabowy, uygun fiyatlarıyla da sıklıkla tercih ediliyor.

Kotlet Schabowy

9. Silesian Kluski

Silesian kluski, patates ile hazırlanan harika bir Polonya yemeği. Haşlanmış patatesler ile hazırlanan yemek, patateslerin ortasına bir delik açılarak hazırlanıyor. Bu delikler yemiş, kuru meyve gibi çeşitli malzemeler doldurulduktan sonra silesian kluski servise hazır hale gelir.

Silesian Kluski

10. Racuchy

Polonya'nın lezzetli hamur işlerinden olan racuchy, pancake benzeri bir yapıya sahip. Genellikle evlerde hazırlanan racuchy yemeğini Varşova'da restoran veya kafelerde bulmanız biraz zor olabilir. Fakat ev yemekleri hazırlayan mekanlarda bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Racuchy

11. Placki Ziemniaczane

Placki ziemniaczane, patatesli krep olarak tarif edilebilir. Racuchy gibi pek çok Polonyalı ailenin evinde hazırladığı krebi kahvaltıcılarda da rahatlıkla bulabilirsiniz. Placki ziemniazcane, savaş zamanı ekmek yerine bir alternatif olması amacıyla bulunmuş bir yemek.

Placki Ziemniaczane

12. Zencefilli Kurabiye

Zencefilli kurabiye, Varşova'da yiyebileceğiniz en lezzetli tatlılardan birisi. Özellikle taze taze tüketilmesi önerilen zencefilli kurabiyeyi fırınlarda ve pastanelerde bulabilirsiniz. Zencefilli kurabiyeler kalp, çocuk, çiçek, at nalı gibi çeşitli şekillerde hazırlanabilir.

Zencefilli Kurabiye

13. Makowiec

Polonya'nın popüler tatlılarından olan makowiec, rulo pasta olarak düşünülebilir. Genellikle Paskalya veya Noel zamanı hazırlanan makowiec diğer özel günlerde de hazırlanabilir. Makowiec tatlısını kafelerde, fırınlarda veya pastanelerde bulabilir, tadına bakabilirsiniz.

Makowiec

14. Rosol

Rosol, Polonya usulü tavuk çorbası olarak biliniyor. Polonya'nın en popüler çorbalarından olan rosol, genellikle eriştelerle beraber hazırlanıyor. Rosol çorbasının içinde tavuk haricinde patates ve havuç gibi sebzeler de yer alıyor.

Rosol

15. Golabki

Golabki, içi bolca harç ile doldurulmuş, lezzetli mi lezzetli bir tür kabak sarması. Polonya'da ve Varşova'da çok sevilen bir yemek olan golabkinin iç harcında kıyma, pirinç, soğan ve mantar bulunuyor. Golabkinin içinde domuz eti de kullanılabilir.

Golabki

Daha Fazlasını Keşfet!

Varşova Nerede Yenir?

Varşova Nerede Yenir?

Varşova'nın yerel yemeklerini denemek istiyorsanız burada pek çok kaliteli restoran ve kafe bulabilirsiniz. Varşova ve Polonya kültürünü tanımanın en lezzetli yolu olan restoranlardan hangisine gidebileceğinizi merak ediyorsanız, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Otel Tavsiye

Varşova Otel Tavsiye

Konaklama sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Varşova'da her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Varşova'da otel seçerken konumuna da dikkat etmenizi öneririz. Otelinizin merkezi olması, gezinizi daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Varşova Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bir halkın veya bölgenin tarihini, kültürünü ve yaşayış tarzını öğrenmenin en iyi yollarından birisi de özel günlerine tanık olmak. Varşova için önemli kabul edilen günler, festivaller ve etkinlikler de size buradaki kültür hakkında çeşitli ipuçları verebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Alışveriş - Ne Alınır?

Varşova Alışveriş - Ne Alınır?

Nowy Swait Caddesi, Varşova'da alışveriş için tercih edilen ilk nokta olma özelliğine sahip. Burada çeşitli mağazaları, el yapımı otantik malzemeleri, hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Aynı şekilde çeşit çeşit hediyelik eşyayı ve geniş fiyat aralığına sahip ürünleri Eski Şehir bölgesinde de bulabilirsiniz. 

Buradayken alışveriş konusunda zorlanmayacağınız aşikar. Tüm Polonya'nın en büyük alışveriş merkezleri Varşova’da bulunur. Zlote Tarasy, Arkadia ve Blue City Varşova'nın en ünlü alışveriş merkezleri arasında sayılabilir.

Bu yerler haricinde Chmielna, Marszalkowska ve Jerozolimskie Caddeleri, Varşova'nın önemli alışveriş caddeleri olarak öne çıkıyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Varşova Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Sadece Varşova’da değil ülkenin tümünde gece hayatının oldukça canlı olduğunu söyleyebiliriz. Burası sabahın ilk ışıklarına kadar açık barları, pubları ve sudan ucuz olan içkileriyle ünlü. Polonya'da özellikle votka içildiğini görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Gezilecek Yerler

Tarihi ile öne çıkan bir kent olan Varşova'da gezmek, tarihte yolculuk yapmak gibi olabilir. Varşova, müzeleri ve anıtlarıyla olduğu kadar insanı çeken sokakları, caddeleriyle de ilgi noktası olmayı başarıyor. Yürümekten sıkılmayacağınız yolları ile Varşova'da harika vakit geçireceğinize inanıyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Varşova Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Varşova'nın iklimi ılıman olmakla beraber buranın çok fazla yağış aldığını görebilirsiniz. Varşova'nın yıllık ortalama sıcaklığı 7 °C iken yıllık yağış miktarı 501 mm şeklinde. Yılın en kurak ayı Ocak ayıyken, Temmuz ayı yılın en yağışlı ayı olarak öne çıkıyor.

Yıl içinde en soğuk hava Ocak ayında görülür, bu ayda hava sıcaklığı -3 °C'ye kadar düşer. Varşova'nın en sıcak ayı ise ortalama 18 °C ile Temmuz ayı.

Bu sıcaklık ve yağış değerlerine bakıldığında Varşova’nın ılıman iklimiyle her mevsim gidilmeye uygun bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Yine de, Varşova'da yaz aylarında aktivite olanağı daha fazla olduğundan Haziran, Temmuz veya Ağustos'ta gelmenizi öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Hakkında

Varşova Hakkında

Polonya'nın başkenti olan Varşova, aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma unvanını taşıyor. Varşova, 1.70 milyonu aşkın nüfusa sahip. Burası aynı zamanda Avrupa Birliği şehirleri arasında alan olarak en büyük dokuzuncu şehir olmayı da başarıyor. Vistül Irmağı üzerine kurulan Varşova, bugün Avrupa'nın en güzel kentlerinden birisi.

Varşova’ya 'Feniks Şehri' ismiyle de hitap edilir. Feniks, mitolojide kendine yer edinmiş, küllerinden yeniden doğma özelliğine sahip olan bir kuştur. İkinci Dünya Savaşı döneminde neredeyse yok olan Varşova, Sovyetler Birliği’nin yardımıyla küllerinden yeniden doğduğu için bu unvanı gururla taşıyor.

Yenilmez Şehir olarak bilinen Varşova'nın sloganı da ''Semper İnvicta'', yani "Her zaman yenilmez" şeklinde. Bu slogan ile Varşova'nın savaşlardan, özellikle II. Dünya Savaşı'ndan kurtuluşu vurgulanıyor.

Tam 56 adet kardeş şehri bulunan Varşova'nın kardeşleri arasında Türkiye'den İstanbul yer alıyor. Varşova'nın diğer kardeş kentleri arasında Toronto, Chicago, Kiev ve Madrid sayılabilir.

Varşova, özellikle anıtları, mimari yapıları, kiliseleri, katedralleri ve müzeleri ile dikkat çekiyor. Bir kültür gezisi yapmayı planlıyorsanız Varşova'ya gelmek iyi bir seçim olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Varşova Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz