1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Varşova Uçak Bileti

Varşova Gezilecek Yerler

04 Nisan 2021 06:59
 1. Stare Miasto
 2. Kraliyet Kalesi
 3. Lazienki Parkı
 4. Kraliyet Yolu
 5. Varşova Yükseliş Müzesi
 6. St. John Katedrali
 7. Varşova Ulusal Müzesi
 8. Barbakan Warszawski
 9. Pomnik Bohaterow Anıtı
 10. Polonya Yahudi Tarihi Müzesi
 11. Kutsal Haç Kilisesi
 12. Kabacki Ormanı
 13. Polonya Ulusal Operası
 14. Varşova Amfitiyatrosu
 15. Ujazdowski Parkı

1. Stare Miasto

 Eski Şehir anlamında gelen Stare Miasto, Varşova'nın tarihi bölgeleri arasında yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Stare Miastro bölgesi tamamen harap edilmişti. Öyle ki, neredeyse yok olmanın eşiğine geldiği söylenebilir. Bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Eski Şehir, pek çok tarihi esere ve yapıya ev sahipliği yapıyor. 

Stare Miasto

2. Kraliyet Kalesi

Stare Miasto bölgesinde yer alan Kraliyet Kalesi, bulunduğu konum nedeniyle savaşlardan çok fazla etkilenmiş bir yapı. Ancak, halkın da çabaları ile yeniden dirilmeyi başaran kale bugün ziyaretçilerini ağırlıyor. Kraliyet Kalesi'nin dışında çeşitli kafeleri ve dükkanları görebilirsiniz.


Kraliyet Kalesi

3. Lazienki Parkı

Lazienki Parkı, ünlü klasik müzik sanatçısı Frédéric Chopin’in bu park içerisinde ücretsiz konserler vermesiyle ünlü olur. Bu park içerisinde Chopin'in bir de anıtı bulunmakta. 18. yüzyılda kraliyet ailesi tarafından kullanılan park, bu nedenle oldukça hoş bir peyzaj düzenlemesine sahip.

Lazienki Parkı

4. Kraliyet Yolu

Varşova'nın ünlü Kraliyet Yolu, az önce bahsedilen Kraliyet Kalesi ile Lazienki Parkı arasında bulunuyor. Eski Şehir bölgesini gezerken buradan mutlaka geçeceksiniz. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda olan Kraliyet Yolu'nda birçok tarihi yapıyı ve çeşitli anıtlarla heykelleri görebilirsiniz.

Kraliyet Yolu

5. Varşova Yükseliş Müzesi

Warşova Yükseliş Müzesi, etraftaki diğer müzelere göre daha geç bir açılma tarihine sahip. 2004 yılından beri ziyaretlere açık olan müze, videolarla ve teknolojiyle desteklenmiş ekranlara sahip. Müzede bağımsızlık için mücadele etmiş insanların yaşamları ve çektikleri acılar anlatılıyor. Müzeye giriş fiyatı ise 18 Polonya Zlotisi.

Varşova Yükseliş Müzesi

6. St. John Katedrali

St. John Katedrali, Varşova'da inşa edilmiş en eski katedral olma unvanına sahip. Burası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de kendisine yer bulmayı başarıyor. St. John Katedrali'nde Polonya krallarının taç giyme törenlerinin yapıldığı bilinmekte. Katedral, gotik tarzda inşa edilmekle beraber hala ibadete açık.

St. John Katedrali

7. Varşova Ulusal Müzesi

Bölgenin en önemli müzelerinden olan Varşova Ulusal Müzesi'nde antik dönemlerden kalma arkeolojik eserler sergileniyor. Müze içinde pek çok farklı koleksiyonu bir arada görmek mümkün. Ayrıca Varşova Ulusal Müzesi'nin içinde Polonya ordusuna dair ayrı bir bölüm de bulunuyor.

Varşova Ulusal Müzesi

8. Barbakan Warszawski

Barbakan Warszawski, Varşova'nın tarihi noktalarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. Eski Şehir bölgesinde yer alan Barbakan Warszawski, Eski Şehir ve Yeni Şehir bölgelerini birbirinde bağlayan bir kapı görevi görmekte. Kapının tarihi ise 1548 yılına kadar gidiyor.

Barbakan Warszawski

9. Pomnik Bohaterow Anıtı

Pomnik Bohaterow Anıtı, Varşova'ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken, etkileyici bir anıt. Polonya Yahudi Tarihi Müzesi'nin dışında konumlanan anıt, Polonyalı Yahudilerin II. Dünya Savaşı sırasında çektiği acıları konu alıyor. Pomnik Bohaterow Anıtı, Eski Varşova Yahudi Gettosu'nun içinde bulunuyor.

Pomnik Bohaterow Anıtı

10. Polonya Yahudi Tarihi Müzesi

2007 yılında inşasına başlanan müze, 2013 yılından beri misafirlerini ağırlıyor. Polonya Yahudi Tarihi Müzesi'nin ana sergisi 2014 yılında açıldıktan sonra müze, Varşova'nın dikkat çeken noktalarından birisi haline geldi. Müzede Polonyalı Yahudi cemaati ve II. Dünya Savaşı hakkında bilgiler edinilebilir.

Polonya Yahudi Tarihi Müzesi

11. Kutsal Haç Kilisesi

Lehçedeki ismi Kosciol Swietego Krzyza olan Kutsal Haç Kilisesi, Varşova'daki önemli dini mekanlar arasında bulunuyor. Krakowskie Przedmiescie üzerinde yer alan kilise, yıl boyu pek çok turisti kendisine çekiyor. Kilisenin hemen dışında yer alan İsa heykeli, burayı özen yapan detaylardan birisi. Kilisenin Varşova Ayaklanması sırasında büyük zarar gördüğünü de eklemeliyiz. Ayrıca, Chopin'in kalbinin de burada gömülü olduğunu söyleniyor.

Kutsal Haç Kilisesi

12. Kabacki Ormanı

Genellikle mimari yapıları veya tarihi alanlarıyla öne çıkan Varşova'da biraz soluklanmak isterseniz, Kabacki Ormanı'na gelebilirsiniz. Burada yürüyüşlere çıkabilir, bisiklet kiralayarak harika bir bisiklet turu gerçekleştirebilirsiniz. Parkın içinde çeşitli oyun alanları da yer aldığından buraya çocuklarınızla gelmeyi düşünebilirsiniz.

Kabacki Ormanı

13. Polonya Ulusal Operası

Polonya Ulusal Operası, zarif ve görkemli binasıyla kendisini hemen fark ettiriyor. Varşova'da Teatr Wielki ismiyle de bilinen Polonya Ulusal Operası, Plac Teatralny üzerinde yer almakta. Oldukça büyük bir yapı olan operanın tarihi 1833 yılına dayanıyor.

Polonya Ulusal Operası

14. Varşova Amfitiyatrosu

Lazienki Park içinde bulunan Amfitiyatro, görmeniz gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor. Lazienki Park içindeki en popüler yapılardan birisi olmakla beraber bugün çeşitli performansların sergilenmesi için kullanılıyor. Burada gerçekleşen açık hava gösterilerine katılarak gezinizi renklendirebilirsiniz.

Varşova Amfitiyatrosu

15. Ujazdowski Parkı

Seyahatiniz sırasında ziyaret edebileceğiniz parklardan birisi de Ujazdowski Parkı. Ujazdowski Parkı, Aleje Ujazdowskie üzerinde, Varşova merkezinde yer alıyor. Büyük bir alana kurulu olan parkta dinlenebilir, parkta yaşayan ördekleri izleyebilirsiniz. Burada küçük bir gölet de bulunuyor.

Ujazdowski Parkı

Varşova hakkında daha fazla şey keşfet!

Varşova Otel Tavsiye

Varşova Otel Tavsiye

Konaklama sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Varşova'da her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Varşova'da otel seçerken konumuna da dikkat etmenizi öneririz. Otelinizin merkezi olması, gezinizi daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir.

berilaslaner
4 Nisan 2021 Pazar
Varşova Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Varşova Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Sadece Varşova’da değil ülkenin tümünde gece hayatının oldukça canlı olduğunu söyleyebiliriz. Burası sabahın ilk ışıklarına kadar açık barları, pubları ve sudan ucuz olan içkileriyle ünlü. Polonya'da özellikle votka içildiğini görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Nisan 2021 Pazar
Varşova Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Varşova Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bir halkın veya bölgenin tarihini, kültürünü ve yaşayış tarzını öğrenmenin en iyi yollarından birisi de özel günlerine tanık olmak. Varşova için önemli kabul edilen günler, festivaller ve etkinlikler de size buradaki kültür hakkında çeşitli ipuçları verebilir.

berilaslaner
4 Nisan 2021 Pazar
Varşova Nerede Yenir?

Varşova Nerede Yenir?

Varşova'nın yerel yemeklerini denemek istiyorsanız burada pek çok kaliteli restoran ve kafe bulabilirsiniz. Varşova ve Polonya kültürünü tanımanın en lezzetli yolu olan restoranlardan hangisine gidebileceğinizi merak ediyorsanız, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Nisan 2021 Pazar
Varşova Ne Yenir?

Varşova Ne Yenir?

Polonya mutfağı oldukça karışık bir yapıya sahip. Kümes hayvanları, küçük av hayvanları ve özellikle lahana ile patates Polonya mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Varşova'ya geldiğinizde en güzel Polonya lezzetlerini kaliteli restoranlarda, kafelerde tadabilirsiniz.

berilaslaner
3 Nisan 2021 Cumartesi
Varşova Uçak Bileti