1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Taipei Uçak Bileti

Taypei Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Taipei 101
  2. Taipei Ulusal Saray Müzesi
  3. Lungshan Temple
  4. Çan Kay Şek Anıt Mezarı

1. Taipei 101

Taipei 101, az önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir dönem Taipei'de inşa edilen bu bina dünyanın en yüksek binası olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na geçmiştir. 2004 yılında tamamlanan bu yapı, 509 metreden oluşmaktadır. 91. katında bulunan terastan tüm Taipei'i görmek mümkündür.

Taipei 101

2. Taipei Ulusal Saray Müzesi

Taipei Ulusal Saray Müzesi, Çin'in en önemli kültürel eserlerinin yer aldığı, içerisinde pek çok dönemden kalma sanat eserleri vardır. Yılda 5 milyonu aşkın insan tarafından ziyaret edilen bu müzeye turistlerin ilgisi epey yüksektir. Sarayın görkemli hali bile görülmeye değer olduğundan mutlaka bu yeri gezmeniz gerektiğini söylemeliyiz.

Taipei Ulusal Saray Müzesi

3. Lungshan Temple

Lungshan Temple, Taipei'de yapılmış bir Çin halk dini tapınağıdır. Tapınağın inşa edilmesi 1700'lü yılların başı olarak nitelendirilebilecek tarihlerde gerçekleştirilmiştir. Günümüzde halen aktif olarak kullanılmaktadır. Çin denildiğinde fotoğraflarda görünen o tapınağa benzer yapıdaki bu yeri gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Lungshan Temple

4. Çan Kay Şek Anıt Mezarı

Çan Kay Şek Anıt Mezarı, Çan Kay Şek; eski devlet başkanıdır. Onun anısına inşa edilmiş olan bu anıt mezar, çok geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Arazi içerisinde çeşitli ebatlarda göletler ve bahçeler bulunmaktadır. Her yıl birçok turist bu anıtı görmek için buraya gelmektedir.

Çan Kay Şek Anıt Mezarı

Daha Fazlasını Keşfet!

Taypei Nerede Yenir

Taypei Nerede Yenir

Tayvan yemek kültürünün ağır bastığı restoranların lezzetlerine gerçekten karşı koymak zor. Taipei’de pek çok restoran yerel yiyeceklerden oluşan menüleriyle hizmet verir. Elbette sokak satıcılarından da yiyecek alabilirsiniz. Biz yine de sizin için Taipei’deki restoranları araştırdık. Sizler için gerek yerel gerekse uluslararası mutfaklardan oluşan restoranları şöyle sıraladık;

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taypei Otel Tavsiye

Taypei Otel Tavsiye

Taipei’de lüks olan bir çok yerde oldukça uygun fiyata kalmanız mümkündür. Taipei konaklama konusunda bir çok otele sahiptir. Bu otellerden herhangi birinde kalabilirsiniz. Eğer hangisinde kalacağınıza karar veremiyorsanız aşağıdaki otellere göz atabilirsiniz. Ayrıca sitemizden sadece otellerle ilgili bilgi değil, ucuz uçak bileti de bulabilir, hızlıca online olarak satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taipei'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Taipei'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Taipei'de katılabileceğiniz festivaller şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taipei'de Alışveriş - Ne Alınır?

Taipei'de Alışveriş - Ne Alınır?

Taipei'de alışveriş yapmak için çok fazla seçenek mevcuttur. Bir Uzak Doğu ülkesi olan Taipei'de alışveriş de uygundur. Alışveriş merkezlerinden sokak satıcılarına kadar pek çok farklı alternatifiniz vardır. Taipei'de alışveriş merkezlerinin başında Ximending, Jhongsiao ve Sinyi semtleri gelir. Buralardan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca Shilin gece pazarı da oldukça meşhurdur. 

Taipei'den hediyelik eşya olarak ne alabilirim derseniz, burada meşhur olan yeşim taşından bir eşya alabilirsiniz. Uğur getirdiğine inanılan yeşim taşından birçok eşya üretilip satılıyor. 

Ünlü markalar ve lüks mağazalardan alışveriş yapmak isteyenler ise Taipei 101 Mall ve Living Mall'a gidebilirler.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taypei Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Taypei Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Taipei’nin gece hayatı da epey meşhurdur. Burada pek çok bar ve lounge’lerde eğlence hiç durmaksızın sabahlara dek devam etmektedir. İnsanlarının sıcakkanlı oluşlarından ötürü renkli bir gece hayatına sahip olan Taipei kentinde epey eğlenmeniz mümkündür. Aşağıda sizler için seçtiğimiz en güzel mekanlar var; dilerseniz onlara göz atabilir ya da maceracı ruhunuzu konuşturarak yeni mekanlar keşfedebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taypei Ne Yenir?

Taypei Ne Yenir?

Tayvan yemekleri ile Çin yemekleri benzese de ayrıştıkları noktalar mevcuttur. Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi burada da pirinç ve tofu sıkça tüketilir. Ayrıca bir Çin yemeği olan noodle, menülerin vazgeçilmezidir. Deniz ürünlerinin sıkça tüketildiği Taipei kendine özgü lezzetlere sahiptir. Damak zevkinize çok fazla uymasa da aç kalmayacağınızı ve tam anlamıyla bambaşka lezzetler deneyeceğinizi söyleyebiliriz. Sizin için, Taipei'de yiyebileceğiniz bazı yöresel lezzetleri listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taipei'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Taipei'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Taipei her ne kadar tropikal iklim bölgesi olsa da muson ikliminin de görüldüğünü söylemek gerekir. Taipei'ye gidecek olanların sert muson rüzgarlarına ve ani gelişen yağışlara hazırlıklı olması gerekir. Bölgede zaman zaman tufanlar görülebilmektedir. Eğer tatil için uygun bir dönem arıyorsanız Taipei'ye Ekim ve Mayıs aralığındaki aylardan birinde gitmeniz tavsiye edilir. Çünkü Mayıs ve Ekim arası büyük tufanların ve sert rüzgarların görüldüğü dönemlerdir. Bu nedendendir ki tatil için gelen turistler yaz dönemi boyunca Taipei’yi boş bırakırlar. Zaman zaman uçak biletlerinin de fiyatlarında artışlar olacağından biletlerinizi erken almanız önemlidir. Ancak her zaman için en ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilir, dilerseniz online olarak satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taipei Hakkında

Taipei Hakkında

Tayvan'ın başkenti olan kent, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Şehrin nüfusu 3 milyona yakındır. Ayrıca Taipei şehrinin dışında Yeni Taipei şehri bulunur. Bu iki şehrin toplam nüfusu 7 milyonu aşkındır. Bu iki şehrin birleştiği alana Taipei-Keelung Metropol Alanı adı verilir. Bu şehir Tayvan'ın en önemli şehirlerinden birisidir çünkü burada Tayvan'ın hem siyasi hem ekonomik hem de eğitim ve kültür merkezi, adeta can damarıdır. Şehrin bu denli merkezleşmesi sonucunda şehir zamanla yüksek teknoloji endüstri bölgesi haline gelmiştir. Tayvan'ın başkenti konumunda bulunan Taipei, günümüzde yüksek teknoloji ve çeşitli bileşenlerinin üretilmesinde en önemli yerlerden birisi haline gelerek dünya çapında bir ün kazanmıştır. Ayrıca bir zamanlar dünyanın en yüksek binası olarak tarihe geçmiş Taipei 101'in de burada bulunduğunu belirtmek gerekir.

Taipei para birimi olarak Yeni Tayvan Doları'nı kullanmaktadır. Taipei’de döviz alabileceğiniz çeşitli bürolar bulunsa da gitmeden önce döviz almanız sizin yararınıza olacaktır. Taipei'de konuşulan dil Mandarin Çincesidir. Sadece şehirde değil ülke de yoğun olarak bu dil konuşulmaktadır. İngilizce gibi diğer alternatif dillerle dil sorunu bir nebze çözülse de tabelalar ile yön bulmakta birtakım sorunlar oluşuyor. Bunun için tavsiyemiz Google’ın fotoğraf üzerinden çeviri yapan aplikasyonlarını kullanmanız. Bu sayede tabela Çince de olsa onu çevirebilirsiniz. 

Şehrin zaman dilimi Türkiye saatine göre 4 saat 20 dakika kadar ileridir. Şehre ülkemizden uçak ile ulaşım mümkündür. Eğer Taipei için ucuz uçak bileti arıyorsanız uçak biletinizi sitemizden online olarak alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Taipei Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz