1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Stockholm Uçak Bileti

Stockholm Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Gamla Stan
 2. Skansen Açık Hava Müzesi
 3. Djurgarden Adası
 4. Vasa Müzesi
 5. ABBA the Museum
 6. Gröna Lund
 7. Fotografiska
 8. Drottningholm Sarayı
 9. Stockholm Kraliyet Sarayı
 10. Nobel Müzesi
 11. İsveç Tarih Müzesi
 12. Iron Boy
 13. İsveç Kraliyet Operası
 14. Stockholm Orta Çağ Müzesi
 15. Moderna Museet

1. Gamla Stan

Gamla Stan, Stockholm'ün en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. İsmi Eski Şehir anlamına gelen bu bölge Stockholm'ün tarihi yapısının korunduğu ender yerlerden. Buradaki binalar oldukça eski olmakla beraber restorasyon çalışmalarıyla bazı düzeltmeler yapılmış. Yine de bölgenin tarihi dokusu hala görülebilir. Gamla Stan, hediyelik eşya almak ve konaklamak için de uygun bir yer. Bölgede gezmeniz gereken başlıca yerler Nobel Müzesi, Parlemento Binası, Stockholm Katedrali ve Kraliyet Sarayı şeklinde.

Gamla Stan

2. Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen Açık Hava Müzesi, 'Dünyanın En Eski Müzesi' unvanını taşıyor. Müze içerisinde yöresel kıyafetli çalışanlara rastlayabilirsiniz. Burası zanaatkarların el işçiliklerini görmek için de oldukça uygun bir yer. 18. yüzyıldan 21. yüzyıla kadarki dönemin yaşam tarzını buradaki sanat eserlerinde görmek mümkün. Buraya bir çeşit İsveç Minyatürü de diyebiliriz. Saat 10.00-18.00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Skansen Açık Hava Müzesi

3. Djurgarden Adası

Djurgarden Adası, birçok müzenin ve eğlence parkının bulunduğu bir ada. Ada aynı zamanda kraliyet ailesinin de mülkü olarak sayılıyor. Oldukça fazla yeşil alana sahip olan adaya ulaşım da çok kolay. Djungarden Adası aynı zamanda dünyanın ilk ulusal parkı.

Djurgarden Adası

4. Vasa Müzesi

Vasa Müzesi, Djurgarden Adası içerisinde bulunuyor. Müzede 1961 yılında deniz altından çıkarılan ve müzeye adını veren batık bir gemi görülebilir. Bu gemi, ilk yolculuğuna çıkıp 1 deniz mili ilerledikten sonra batar. Daha sonra çıkarılan devasa gemi müzeye yerleştirilir ve ziyarete açılır. Vasa Müzesi'nde sadece gemi değil, geminin içerisinden çıkarılan tarihi ve değerli nesneler de sergileniyor. Müzenin ziyaret saatleri yaz ve kış mevsimlerinde değişiklik gösterdiğinden öncelikle müsait saatleri kontrol etmenizi öneririz.

Vasa Müzesi

5. ABBA the Museum

ABBA the Museum, dünyaca ünlü İsveçli müzik grubu ABBA'ya adanmış bir müze. Grubun kostümlerinin, ödüllerinin, albümlerinin sergilendiği müze 2013 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede bazı etkinlikler, sergiler, özel davetler düzenleniyor. Bunların yanı sıra binada bir de sinema salonu bulunmakta. Müze, Djurgarden Adası içerisinde yer almakla beraber saat 10.00 - 18.00 arası misafirlerini kabul ediyor. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 250 SEK, 7-15 yaş arası içinse 95 SEK şeklinde. Kültür sanat aktiviteleriyle ilgileniyorsanız burayı kaçırmayın.

ABBA the Museum

6. Gröna Lund

1883 yılında kurulmuş bir lunapark olan Gröna Lund, aynı zamanda bir konser yeri olarak da hizmet veriyor. Özellikle çocukların çok ilgisini çekebilecek lunapark Djurgarden Adası içerisinde yer alıyor. Gröna Lund, Vasa Müzesi’ne de oldukça yakın.

Gröna Lund

7. Fotografiska

Fotografiska, sergi gezmeyi sevenler için bulunmaz bir fırsat. Özellikle fotoğraf sanatıyla ilgili olanlar Fotografiska'yı çok sevecek. Burası sadece İsveç’te değil, tüm dünyada popülerlik kazanmış, fotoğraf sergisi tadında bir müze. Üst katlarda sizi bir Stockholm manzarası beklerken içeride kaliteli bir de restoran yer alıyor. Ödüllü bir şefe sahip olan restoranda kaliteli yemekler yiyebilirsiniz.

Fotografiska

8. Drottningholm Sarayı

Drottningholm Sarayı, 16. yy’da inşa edilmiş olmasına rağmen ancak 20. yy’ın son yarısında kraliyet ailesi tarafından kullanılmaya başlanmış bir saray. Stockholm’e geldiğinizde burayı da mutlaka görmenizi öneriyoruz. Sarayın içerisinde restoran da bulunduğundan sarayı gezmek için uzun süre harcayabilir, acıkınca yemek yiyebilirsiniz. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan bu bina günümüzde kraliyet ailesi tarafından yazlık olarak kullanılmakta.

Drottningholm Sarayı

9. Stockholm Kraliyet Sarayı

Stockholm Kraliyet Sarayı, İsveç kraliyet ailesi tarafından ana ikametgah merkezi olarak kullanılıyor. Gamla Stan bölgesinde yer alan Kraliyet Sarayı, Stadsholmen, yani şehir adası üzerinde görülebilir. Günümüzde temsili bir yapı haline gelmiş olan sarayın tarihi 13. yüzyıla dek uzanıyor. İlk inşa edildiğinde sadece bir adet iç kuleden oluşan saray bugün görkemiyle göz kamaştırıyor.

Stockholm Kraliyet Sarayı

10. Nobel Müzesi

Nobel ödüllerinin 100. yılında açılan Nobel Müzesi pek çok turisti kendisine çekiyor. Müze, İsveç denilince akla gelen ilk şeylerden olan Nobel Ödülleri hakkında detaylı bilgi içermekte. Müzenin mimarisi ise Fransız inşa stillerine yakınlık gösteriyor. Binada Nobel Kütüphanesi ve İsveç Akademisi gibi bölümler de bulunmakta.

Nobel Müzesi

11. İsveç Tarih Müzesi

İsveç Tarih Müzesi, bünyesinde 10 milyonun üzerinde eser bulunduruyor. Müzede en çok ilgi çeken sergi ise Vikingler ile ilgili olan büyük sergi. İsveç’in tarihini öğrenebileceğiniz bu sergi geziler ve etkinlikler için de açık. Müzeyi hakkıyla gezebilmek için en az 4 saat ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

İsveç Tarih Müzesi

12. Iron Boy

Oldukça küçük bir heykel olan Iron Boy, şans getirdiği düşünüldüğü için popülerleşmiş bir nokta. Gamla Stan'da bulunan Iron Boy heykeline uğrayarak şans dilemek isteyebilirsiniz. Dileklerinizin gerçekleşmesi için Iron Boy'a bir de hediye bırakmanız gerekiyor.

Iron Boy

13. İsveç Kraliyet Operası

Bale ve operadan hoşlananlar İsveç Kraliyet Operası'nı mutlaka ziyaret etmeli. Gösterişli bir bina olan Kraliyet Operası pek çok farklı kategoride gösterilere ev sahipliği yapıyor. Burası hem gösterileri, hem de mimarisi ile sizi adeta büyüleyecek. İsveç Kraliyet Operası aynı zamanda dünyanın en eski opera ve bale salonlarından.

İsveç Kraliyet Operası

14. Stockholm Orta Çağ Müzesi

Stockholm'de yer alan çok sayıdaki müze arasında Orta Çağ Müzesi de bulunuyor. Burada gezerken zaman yolculuğu yapacak, Stockholm'ün Orta Çağ'daki halini kendi gözlerinizle göreceksiniz. Müze Orta Çağ sokakların geziyormuşsunuz gibi hissetmeniz için sokak konseptinde hazırlanmış özel bölümlere sahip.

Stockholm Orta Çağ Müzesi

15. Moderna Museet

Moderna Museet müzesi, modern sanatlara ilgisi olanların buluşma noktalarından. Burası sadece İsveç'in değil, dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. 1958 yılında açılan müzede yüz binden fazla eser sergileniyor. Moderna Museet'e geldiğinizde kendinizi sanat eserleri arasında kaybolmuş bir halde bulacaksınız.

Moderna Museet

Daha Fazlasını Keşfet!

Stockholm Nerede Yenir?

Stockholm Nerede Yenir?

Seyyah ruhlu kişilerin bileceği gibi bir yeri gezmek aynı zamanda oranın kültürünü de öğrenmek demek. Bunu yapmanın en leziz yolu da tabii ki restoran ve kafeleri gezmek. Stockholm'ü keşfedecekseniz nerede ne yenir, kaliteli bir akşam yemeği için nereye gitmeliyim gibi soruları soruyor olabilirsiniz. Öyleyse sizin için sıraladığımız en iyi Stockholm restoranları listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Otel Tavsiye

Stockholm Otel Tavsiye

Stockholm'de konaklamak için çok fazla seçenek mevcut. Bu kadar alternatif arasından kendinize en uygun olanı seçebilmeniz için size harika bir rehber hazırladık. Stockholm'de konaklamanızı tavsiye ettiğimiz mekanlardan bazılarını listemizde bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Stockholm Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

İsveç'in siyasal başkenti olmasının yanında Stockholm, ülkenin kültür ve sanat başkenti olarak da görülüyor. Bu nedenle Stockholm'deki renkli festivallere katılmak İsveç kültürünü çok daha iyi tanımanıza yardımcı olabilir. Yıl içinde Stockholm'de pek çok etkinlik düzenlendiğini görebilirsiniz. Bu etkinliklere hem yerli halk hem de turistler yoğun ilgi gösterir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Alışveriş - Ne Alınır?

Stockholm Alışveriş - Ne Alınır?

Bir gezinin olmazsa olmazlarından birisi de tabii ki alışveriş. Stockholm'den ayrılırken yanınıza size gezinizi hatırlatacak bir hatıra almak isteyebilirsiniz. Sevdiklerinize götürmek üzere hediyelik almayı da unutmamanız gerekiyor. Neyse ki Stockholm'de aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bazı alışveriş noktaları bulunuyor.

Kungsgatan bölgesindeki Drottninggatan alışveriş caddesi alışverişin merkezi sayılabilir. Tasarım ürünler, hediyelik ve antika eşyalar burada rahatlıkla bulunabilir.

Gamla Stan bölgesinde özellikle hediye etmek için oldukça özel şeyler bulabilirsiniz. Burada zanaatkarların açtığı ve el emeği ürünlerini sattıkları tezgahlara denk gelebilirsiniz.

Sergel Torg bölgesinde yer alan Gallerian adlı büyük AVM pek çok markayı tek çatı altında topluyor. Hediyelik veya hatıra eşyasından ziyade gündelik kullanıma uygun ürünler için buraya gelebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Stockholm Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Djurgarden Adası'nın Stockholm için gece hayatının merkezi olduğu söylenebilir. Burada mekanların hemen hemen hepsi sabah 4’e kadar hizmet verir. Götgatan ve Bondegatan caddelerinde de gece hayatı için pek çok seçenek bulabilirsiniz. Burada gece hayatı pahalı olsa da oldukça eğlenceli ve canlı olduğuna hiç şüphe yok.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Ne Yenir?

Stockholm Ne Yenir?

İsveç halkı konumları nedeniyle deniz ürünlerine özellikle de balığa dayalı bir yemek kültürüne sahip. Bu yemek kültürünü Stockholm'de de görmek mümkün. Balık dışında Stockholm mutfağı için Avrupa mutfağına yakın olduğu söylenebilir. Yeme alışkanlıklarında ekmek tüketimi büyük bir yer kaplamaz. Ekmek yerine patates tercih edilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Stockholm Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İskandinavya'nın güzel kenti Stockholm yarımkürenin oldukça kuzeyinde yer alır. Bu nedenle yazları 18, kışın 6 saat civarında gündüz yaşanır.

Stockholm kuzeyde yer alsa da Gulf Stream adlı sıcak okyanus akıntısının etki alanına girer. Bu sebeple Stockholm hava durumu ılıman özellikler gösterir. Bölgenin iklimi için nemli kıta iklimi demek mümkün.

Stockholm'de en yüksek sıcaklıklar yazları görülür. Bu dönemde ortalama hava durumu 20 ila 25 derece arasında seyreder. Kimi zaman yazları sıcaklık 13 dereceye kadar düşebilir. Kış aylarıysa ortalama -3 ve -1 derece sıcaklık ile geçer. Bu nedenle Stockholm'e hem uzun gündüzleri, hem de ılıman havası nedeniyle yazın gitmenizi öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Hakkında

Stockholm Hakkında

Sahip olduğu akarsular sebebiyle Kuzeyin Venediği adıyla taçlandırılan Stockholm, İsveç'in başkenti ve en büyük şehri. Aynı zamanda tüm İsveç nüfusunun beşte biri de Stockholm'de yaşamakta. Sanayi açısından da ülke için önemli bir bölge olan Stockholm, İsveç sanayisinin %35'ini elinde tutuyor.

Stockholm sadece ekonomik açıdan değil, kültür ve sanat alanında da önde geliyor. Öyle ki bölge sadece İsveç'in değil tüm İskandinavya'nın kültür ve sanat başkenti olarak kabul görmüş. Aynı zamanda Stockholm'de medya sektörünün de gelişmiş olduğu söylenebilir. Dünyadaki en temiz havaya sahip olan şehirler arasında yer almasıyla da Stockholm değerine değer katıyor.

Baltık Denizi’nin Mälaren gölüyle birleştiği noktada bulunan Stockholm'un adına ilk defa 13. yy kayıtlarında rastlanır. Stockholm'un adı İsveççe ve Eski Almancadan gelir. İsveççede kütük, Eski Almancada sağlamlaştırma anlamına gelen 'stock' ve adacık anlamına gelen 'holm' kelimelerinden oluşur.

Tarihi boyunca ticaret alanında büyük başarılar yakalayan Stockholm kralların da ilgisini çeken bir bölgeydi. Danimarka kralı II. Christian'ı da kendisine çeken Stockholm, 1520 yılında Danimarka'nın işgaliyle büyük bir yıkımla karşılaştı. 3 yıl sonra yeniden İsveç tarafından alınan Stockholm yaralarını sarmaya ve gelişmeye devam etti.

Bugün Stockholm gelişmiş ve çağdaş bir dünya şehri olarak varlığını sürdürüyor. Stockholm'deki pek çok tarihi bina yıkılarak yerine yenileri yapıldığından tarihi dokunun korunduğunu söylemek güç. Yine de güzel mimarisi ve modern kişiliğiyle Stockholm görülmeye değer bir destinasyon.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Stockholm Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz