1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Stockholm Uçak Bileti

Stockholm Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

01 Haziran 2021 18:38
 1. Stockholm Burger Festivali (Mayıs)
 2. Stockholm Eski Müzikler Festivali (Haziran)
 3. Smaka pa Stockholm (Haziran)
 4. Midsummer (Haziran)
 5. Summerburst Stockholm (Ağustos)
 6. Sokak Festivali (Ağustos)
 7. Wira Spelen (Haziran - Temmuz)
 8. Mamma Mia Partisi (Temmuz - Ağustos)
 9. Stockholm Skateathon (Ağustos)
 10. Stockholm Kulturfestival (Ağustos)
 11. Stockholm Caz Festivali (Ekim)
 12. Stockholm Maratonu (Mayıs - Haziran)
 13. Stockholm Tasarım Haftası (Şubat)
 14. Walpurgis Gecesi (Nisan)
 15. Gotland Runt (Temmuz)

1. Stockholm Burger Festivali (Mayıs)

Mayıs ayında düzenlenen festivale Burger Dudes ev sahipliği yapıyor. Festival boyunca birbirinden kaliteli, ödüllü restoranlar en iyi burgerlerini ortaya koyuyor. Burger Festivali sayesinde Stockholm halkı hamburgere ve eğlenceye tam anlamıyla doyuyor.

Stockholm Burger Festivali

2. Stockholm Eski Müzikler Festivali (Haziran)

Haziran ayını kapsayan festival sadece İsveç'in değil, tüm İskandinav ülkelerinin en büyük tarihi festivali. Festival sayesinde yerel halk ve ziyaretçiler Barok dönemi danslarından Rösenans ezgilerine kadar çeşitli müzik performanslarına tanık oluyor.

Stockholm Eski Müzikler Festivali

3. Smaka pa Stockholm (Haziran)

Smaka pa Stockholm ya da Türkçe çevirisiyle 'Stockholm'ün Tatları' bölgenin en büyük gastronomi etkinlikleri arasında yer alıyor. Haziran ayında gerçekleşen festival her yıl yaklaşık 4 gün boyunca devam ediyor. Festival boyunca ortalama 300.000 ziyaretçi festivalin yapıldığı Kungstradgarden'i ziyaret etmekte.

Smaka pa Stockholm

4. Midsummer (Haziran)

Bir yaz kutlaması olan Midsummer kökeninde pagan geleneklerini taşıyor. Eski İskandinav inançları çerçevesinde şekillenen Midsummer bugün İsveç genelinde kutlanmaya devam ediliyor. Oldukça eğlenceli görüntülere sahne olan festival herkese açık. Festival sırasında çeşitli dans gösterileri yapılıyor ve şarkılar söyleniyor.

Midsummer

5. Summerburst Stockholm (Ağustos)

Stockholm halkının Ağustos ayını iple çekmesini sağlayan Summerburst tüm Stockholm'ü bir gece kulübüne çeviriyor. Festival sırasında ünlü DJ'ler performanslarını halk için sergilemekte. Bu festivale daha önce katılan isimler arasında Avicii, David Guetta ve Adrian Lux gibi DJ'ler de yer alıyor.

Summerburst Stockholm

6. Sokak Festivali (Ağustos)

 Bölgenin yaz festivallerinden bir diğeri de Stockholm Sokak Festivali. Kungstradgarden konumunda gerçekleştirilen festival tüm sokağı festival alanına çeviriyor. Şaşırtıcı performanslara ev sahipliği yapan festivalde sihirbazlar, akrobatlar, komedyenler sahne alıyor.

Sokak Festivali

7. Wira Spelen (Haziran - Temmuz)

En basit haliyle bir açık hava tiyatrosu etkinliği olan Wira Spelen Haziran ayının sonlarında başlıyor. Genellikle Temmuz'un ilk haftası sonlanan festival yaklaşık bir hafta devam ediyor. Festivalin gerçekleştirildiği Wira Bruk bölgesini konu alan gösterileri festival boyunca izleyebilirsiniz.

Wira Spelen

8. Mamma Mia Partisi (Temmuz - Ağustos)

ABBA hayranıysanız festival boyu ABBA şarkılarının çaldığı Mamma Mia Partisi tam size göre. Her yıl Temmuz ve Ağustos arasında gerçekleştirilen festival tüm ülkede büyük yankı uyandırıyor. Tyrol'da gerçekleşen festival için bölge devasa bir Yunan tavernasına çevriliyor. Festival sırasında Akdeniz yemeklerinden oluşan bir açık büfe de kuruluyor.

Mamma Mia Partisi

9. Stockholm Skateathon (Ağustos)

Yaz aylarının son etkinliklerinden olan Stockholm Skateathon Ağustos ayında düzenleniyor. Etkinlik kapsamında kaykaycılar birbirleriyle yarışıyor. Stockholm'ün en büyük adası olan Kungholmen'de gerçekleşen festivalde kaykaycılar 12 kilometrelik bir mesafe kat ediyorlar. Yarışmada herhangi bir kaykay numarası göstermeniz beklenmediğinden etkinliğe kaykayı olan herkes katılabilir.

Stockholm Skateathon

10. Stockholm Kulturfestival (Ağustos)

Stockholm'de katılabileceğiniz en renkli festivallerden birisi de Kulturfestival. Festival Afrika müziklerinden rock müziğe kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Festivalin en ilgi çekici yanlarından birisi de 'Zombi Yürüyüşü'. Yürüyüş sırasında kentin sokaklarında zombi kılığında pek çok gencin yürüdüğünü görebilirsiniz.

Stockholm Kulturfestival

11. Stockholm Caz Festivali (Ekim)

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Stockholm Caz Festivali 160'tan fazla konsere ev sahipliği yapıyor. On gün boyunca devam eden festival Stockholm'ün en büyük müzik etkinlikleri arasında sayılıyor. Festivale sadece Stockholm'den değil tüm İsveç'ten katılım sağlanıyor.

Stockholm Caz Festivali

12. Stockholm Maratonu (Mayıs - Haziran)

Mayıs veya Haziran ayında gerçekleşen Stockholm Maratonu'na her yıl yüzlerce koşucu katılıyor. Koşucuların yanı sıra pek çok kişi de maraton koşucularına destek olmak için yol kenarında bekliyor. Neredeyse bütün Stockholm'ün katılımı ile tamamlanan maraton Stockholm'ün en önemli spor etkinliği.

Stockholm Maratonu

13. Stockholm Tasarım Haftası (Şubat)

Şubat ayında düzenlenen Stockholm Tasarım Haftası tüm dünyadan tasarımcıların buluştuğu bir etkinlik. Etkinlik boyunca mimarlar, moda tasarımcıları, grafik sanatçıları gibi meslek dallarından insanlar bir araya geliyor. Festival bu kişilerle potansiyel alıcıları da birleştiren bir köprü görevi görüyor.

Stockholm Tasarım Haftası

14. Walpurgis Gecesi (Nisan)

İsveç genelinde kutlanan Walpurgis Gecesi çeşitli gösterilere tanık oluyor. Havai fişekler, festival ateşleri, şarkılar ve baharın gelişini kutlayan konuşmalar bu geceyi süslüyor. Basitçe bir baharı karşılama kutlaması olan Walpurgis Gecesi Stockholm'de de coşkuyla kutlanıyor.

Walpurgis Gecesi

15. Gotland Runt (Temmuz)

İsveç'in en heyecanlı su yarışlarından olan Gotland Runt Temmuz'da düzenleniyor. Sandhamn'da başlayan festivalde tekneler birbirleri ile yarışıyor. 450'nin üstünde teknenin katılımı ile gerçekleşen festivale genellikle İskandinav ülkeleri ilgi gösteriyor.

Gotland Runt

Stokholm hakkında daha fazla şey keşfet!

Stockholm Otel Tavsiye

Stockholm Otel Tavsiye

Stockholm'de konaklamak için çok fazla seçenek mevcut. Bu kadar alternatif arasından kendinize en uygun olanı seçebilmeniz için size harika bir rehber hazırladık. Stockholm'de konaklamanızı tavsiye ettiğimiz mekanlardan bazılarını listemizde bulabilirsiniz.

berilaslaner
1 Haziran 2021 Salı
Stockholm Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Stockholm Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Djurgarden Adası'nın Stockholm için gece hayatının merkezi olduğu söylenebilir. Burada mekanların hemen hemen hepsi sabah 4’e kadar hizmet verir. Götgatan ve Bondegatan caddelerinde de gece hayatı için pek çok seçenek bulabilirsiniz. Burada gece hayatı pahalı olsa da oldukça eğlenceli ve canlı olduğuna hiç şüphe yok.

berilaslaner
1 Haziran 2021 Salı
Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm Gezilecek Yerler

Stockholm'de gezilecek öyle çok yer var ki bu şehirde sıkılmaya vakit yok diyebiliriz. Sınırlı vaktiniz varsa hemen bir rota oluşturarak vaktinizi en verimli şekilde geçirmenizi öneririz. Bu yüzden sizin için Stockholm'de gezilecek yerleri listeledik. Stockholm'de ne yapılır, nerelere gidilir gibi soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

berilaslaner
1 Haziran 2021 Salı
Stockholm Nerede Yenir?

Stockholm Nerede Yenir?

Seyyah ruhlu kişilerin bileceği gibi bir yeri gezmek aynı zamanda oranın kültürünü de öğrenmek demek. Bunu yapmanın en leziz yolu da tabii ki restoran ve kafeleri gezmek. Stockholm'ü keşfedecekseniz nerede ne yenir, kaliteli bir akşam yemeği için nereye gitmeliyim gibi soruları soruyor olabilirsiniz. Öyleyse sizin için sıraladığımız en iyi Stockholm restoranları listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
1 Haziran 2021 Salı
Stockholm Ne Yenir?

Stockholm Ne Yenir?

İsveç halkı konumları nedeniyle deniz ürünlerine özellikle de balığa dayalı bir yemek kültürüne sahip. Bu yemek kültürünü Stockholm'de de görmek mümkün. Balık dışında Stockholm mutfağı için Avrupa mutfağına yakın olduğu söylenebilir. Yeme alışkanlıklarında ekmek tüketimi büyük bir yer kaplamaz. Ekmek yerine patates tercih edilir.

berilaslaner
1 Haziran 2021 Salı
Stockholm Uçak Bileti