1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Seyşeller Uçak Bileti

Seyşeller Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Uluslararası Victoria Karnavalı (Şubat)
 2. Semaine de la Francophonie (Mart)
 3. Seyşeller Sanat Festivali (Mayıs)
 4. Bağımsızlık Günü (29 Haziran)
 5. Klasik Müzik Festivali (Haziran)
 6. Assumption Festivali (15 Ağustos)
 7. Beau Vallon Regatta (Ağustos - Eylül)
 8. Praslin Fiesta (Eylül)
 9. Kreol Festivali (Ekim)
 10. Okyanus Festivali (Aralık)

1. Uluslararası Victoria Karnavalı (Şubat)

Yılın ilk etkinliklerinden olan Uluslararası Victoria Karnavalı, Şubat ayında gerçekleşiyor. Tam üç gün süren karnavalda çeşitli etkinlikler, gösteriler ve yürüyüşler düzenleniyor. Özellikle tekne yarışları, karnavalın en dikkat çeken yönlerinden birisi. Seyşeller'i Şubat ayında ziyaret etmek için başlı başına bir sebep olan karnaval, Şubat başında düzenlenmekte. Karnavalın etkisi tüm Mahe Adası'nı sarıyor ve ortaya birbirinden renkli görüntüler çıkıyor.

Uluslararası Victoria Karnavalı

2. Semaine de la Francophonie (Mart)

Bir Fransız festivali olan Semaine de la Francophonie Mart ayında düzenleniyor. Fransız kültürüne ait unsurları kutlamak için gerçekleştirilen festival, bir hafta boyunca devam ediyor. Mahe Adası'nın genelinde düzenlenen etkinliklere sahne olan festival, çeşitli sergilere de ev sahipliği yapmakta. Festival boyunca edebiyattan müziği, danstan modaya pek çok sanat dalında aktiviteler düzenleniyor. Ayrıca Semaine de la Francophonie kapsamında Fransız mutfağı da tanıtılıyor.

Semaine de la Francophonie

3. Seyşeller Sanat Festivali (Mayıs)

Seyşeller'e Mayıs ayında bir gezi düzenlemeyi planlıyorsanız, Seyşeller Sanat Festivali'ne de mutlaka katılmalısınız. Ulusal Sanat Konseyi tarafından düzenlenen festivalde, yerel artistlerinin eserlerini sergileyebiliyor. Etkinlik boyunca en ünlü Seyşeller aşçıları da yemekleri ve tatlılarıyla ziyaretçileri yalnız bırakmıyor. Seyşeller Sanat Festivali, ülkenin kültürünü daha yakından görmek ve mutfağını tatmak için harika bir fırsat.

Seyşeller Sanat Festivali

4. Bağımsızlık Günü (29 Haziran)

Seyşeller Cumhuriyeti'nin 1976'da bağımsızlığını kazanması, her 29 Haziran'da coşkuyla kutlanır. Kutlamalar boyunca çeşitli gösteriler düzenlenir, halk sokaklara dökülür. 29 Haziran günü havai fişek gösterileri, yürüyüşler ve bando takımlarına denk gelebilirsiniz. Gün boyu Seyşeller halkı, ülkenin her yerinde kutlamalara şarkılarla ve bayraklarla eşlik eder. Ülke için oldukça önemli olan bu günde Seyşeller'de bulunmak güzel bir deneyim olacaktır.

Bağımsızlık Günü

5. Klasik Müzik Festivali (Haziran)

 Klasik müzikten hoşlanıyorsanız, Seyşeller'e Haziran ayında gelerek bu güzel festivale katılabilirsiniz. Uluslararası bir statüye sahip olan Klasik Müzik Festivali'nin tam tarihi o sene içinde açıklanıyor. Festivalin tarihine dair resmi kaynakları takip ederek ne zaman gelmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Mahe'de, Beau Vallon'da gerçekleşen festival, klasik müzik ile okyanusun güzelliğini bir araya getiriyor. 

Klasik Müzik Festivali

6. Assumption Festivali (15 Ağustos)

Assumption Festivali, kelime olarak 'Varsayım Festivali' anlamına gelen, dini bir kutlama. 15 Ağustos, yani Assumption Günü'nde kutlanan festival kapsamında La Digue Adası'nın halkı bir araya gelir. Renkli ve eğlenceli etkinliklerle geçen kutlama günü, pek çok dekorasyona da ev sahipliği yapar. Bu günde adanın her yerinin, evlerin, dükkanların süslendiğini görebilirsiniz. Festival boyunca bisiklet turları, dans yarışmaları ve hindistan cevizi soyma yarışması gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Assumption Festivali

7. Beau Vallon Regatta (Ağustos - Eylül)

Seyşeller'in güzel plajı Beau Vallon'da düzenlenen etkinlik, yılın en heyecan verici etkinlikleri arasında sayılıyor. Neredeyse iki ay süren etkinlik boyunca yüzme yarışları düzenleniyor. Ayrıca pek çok plaj oyununun da oynandığı Beau Vallon Regatta'da rekabet dolu günler yaşanıyor. Etkinlik kapsamında yat yarışları da düzenlenmekte. Beau Vallon Regatta, Seyşeller'de kaçırmamanız gereken aktivitelerin başında geliyor.

Beau Vallon Regatta

8. Praslin Fiesta (Eylül)

Praslin Fiesta için, Uluslararası Victoria Karnavalı'nın Praslin Adası versiyonu denilebilir. Her Eylül ayında çeşitli etkinliklerin düzenlenmesiyle geçen festival, gastronomi ve sanat konularına yoğunlaşıyor. Üç gün sürek festival müziğe, dansa, sanat sergilerine ve yemek tadımlarına doyacaksınız. Praslin Fiesta festivali yemek pişirme yarışmaları ve maraton koşuları gibi aktivitelere de ev sahipliği yapıyor.

Praslin Fiesta

9. Kreol Festivali (Ekim)

Yıl biterken, Seyşeller'de festivaller hiç hız kesmeden devam ediyor. Ekim ayında düzenlenen Kreol Festivali, Seyşeller'in en büyük ve en meşhur etkinleri arasına girmeyi başarıyor. Yıl boyunca heyecanla beklenen festival, Seyşeller'e Ekim'de gitmek için iyi bir sebep olabilir. Mahe, Praslin veya La Digue Adası'nda düzenlenen festival, geleneksel olarak Ekim'in son haftasını kapsıyor. Altı gün süren festival boyunca sanat, müzik, dans, gastronomi gibi Seyşeller kültürüne ait unsurlar öne çıkartılıyor.

Kreol Festivali

10. Okyanus Festivali (Aralık)

Seyşeller'in üzerine kurulduğu adaların eşsiz doğal güzelliklerini korumayı amaçlayan festival, Aralık'ta düzenleniyor. Karada olduğu gibi, denizde de büyük bir canlı çeşitliliğe sahip olan Seyşeller adalarının korunmasının önemine festival ile dikkat çekiliyor. Okyanus Festivali boyunca film gösterimleri, fotoğraf sergileri ve çeşitli galalar düzenleniyor. Festival boyunca Seyşeller'in ne kadar büyük bir canlı popülasyonuna ev sahipliği yaptığı da daha iyi anlaşılıyor.

Okyanus Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Seyşeller Nerede Yenir?

Seyşeller Nerede Yenir?

Geziniz sırasında olabildiğince farklı restoranda veya kafede oturmak iyi bir tercih olabilir. Böylelikle Seyşeller halkını ve günlük hayatlarını görebilir, gezinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Seyşeller'de hem ülkenin yöresel yemeklerini, hem de dünya mutfağından lezzetleri bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Otel Tavsiye

Seyşeller Otel Tavsiye

İrili ufaklı pek çok adadan oluşan ülkede oteller genellikle Mahe, Praslin ve La Digue üzerinde konumlanır. Bu adalarda konaklamak isterseniz pek çok alternatifiniz bulunuyor. Seyşeller'de lüks otellerin yanı sıra apart oteller ve daire/ev tarzındaki konaklama imkanları da oldukça popüler.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Alışveriş | Ne Alınır?

Seyşeller Alışveriş | Ne Alınır?

Dünyanın belki de en güzel, en ilgi çekici hediyelik eşyalarını Seyşeller'de bulabilirsiniz. Seyşeller, pek çok pazara da ev sahipliği yapıyor. Buralardan ister kendinize, isterseniz de sevdiklerinize hatıra eşyası satın alabilirsiniz.

Hindistan cevizinden yapılan hediyelikler ilginç bir seçim olacaktır. Hindistan cevizi kabuğunun oyulmasıyla oluşturulan hediyelikler, farklı şekillerde sunulur. Fakat hindistan cevizinden yapılan hediyelikleri Seyşeller'den çıkarmak kolay olmayabilir. Bu nedenle hediyeliğin geçerli bir sertifikaya sahip olduğundan emin olmalısınız. Praslin'deki bir doğal yaşam koruma alanı olan Vallee de Mai, pek çok lisanslı hediyelik dükkanına sahip. Bunun yanı sıra Mahe Adası'nda da pek çok yerde lisanslı hediyelik eşya dükkanı bulma şansınız var.

Şık bir hediyelik arıyorsanız siyah inci kullanılarak hazırlanan takılara göz atabilirsiniz. Oldukça nadir olan siyah inci, Seyşeller'den alabileceğiniz buraya özgün hediyelerden. Siyah inciyi Pearl Farm de Praslin mağazasından alabilirsiniz. Mağaza, Praslin Adası'nda bulunuyor.

Ülkeyi yansıtan hediyelikler arıyorsanız Seyşeller'in hemen her yerinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilirsiniz. Buralardan deniz kabuğu takıları, cilalanmış kabuklar veya yöresel giyim ürünleri alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Seyşeller Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Seyşeller'de büyük şehirlerde, metropolit bölgelerde gördüğünüz kadar şaşaalı bir gece hayatı bulmanız zor. Yine de, bu ada ülkesinde eğlenebileceğiniz bazı mekanlar bulunuyor. Biraz daha canlı bir eğlence arayışındaysanız otellerin bar ve gece kulüplerini değerlendirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Gezilecek Yerler

Seyşeller Gezilecek Yerler

Seyşeller'e geldiğinizce mutlaka görmeniz gereken çeşitli yerler bulunuyor. Özellikle turistlerin ilgisini üzerine çeken bu noktaları bilmek, gezi planınızı hazırlarken size yardımcı olabilir. Müthiş güzellikteki doğasıyla dikkatleri toplayan Seyşeller'de gezi planınızın büyük kısmını doğal yaşam alanları oluşturacak.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Ne Yenir?

Seyşeller Ne Yenir?

Seyşeller'in kendine özgü kültürünü tanımanın en güzel yollarından birisi, ülkeye ait olabildiğince çok yemeği tatmak. Pek çok kişinin adeta aşık olduğu Seyşeller mutfağı, denemeniz için sizi bekliyor. Burada daha önce tatmadığınız çok sayıda yemek tarifiyle karşılaşacaksınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Seyşeller Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Buraya geldiğinizde yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Bunlar arasında öne çıkanlar ise güzel plajlarda güneşlenmek, adalardaki vahşi yaşamı gözlemlemek ve dalış yapmak. Bu aktiviteleri gerçekleştirebilmek için Seyşeller'e Nisan, Mayıs, Ekim ya da Kasım'da gelmeniz çok daha iyi olur. Bu aylar, sıcak, bunaltıcı havalar ve soğuk güneydoğu rüzgarlarının görüldüğü zamanlar arasında bir geçiş dönemidir. Yine de, tropikal iklimin hakim olduğu Seyşeller'de sıcaklıkların yıl boyunca ortalama 25-30 derece civarında olduğu söylenebilir. Bu nedenle ülkede her mevsim turist yoğunluğuyla karşılaşabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Genel Bilgiler

Seyşeller Genel Bilgiler

Doğu Afrika'da konumlanan Seyşeller, doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Ülke, Afrika ana kıtasının doğu kıyılarında, Hint Okyanusu açıklarında yer alır. Seyşeller için ada ülkesi demek yerine adalar ülkesi demek daha doğru bir tanım olabilir. Çünkü Seyşeller, resmi adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, tam 115 irili ufaklı adayı kapsar. Ülkenin başkenti olan Victoria, Seyşeller'in merkez adası da denilebilecek Mahe'de kurulmuştur.

Adanın tarihi 1500'lü yıllara kadar gider. Tahminen 1505 yılında, Portekizlilerce bulunmuştur. İki yüz yıl kadar sonra adada Fransız işgali dönemi başlar. Kısa bir süre sonra, 1794 yılında ada Büyük Britanya sömürgesi haline gelir. 1810'lu yıllarda ada bir Britanya kolonisiydi. Seyşeller'in başkentinin ismi de İngiltere Kraliçesi Victoria'dan gelir.

Birleşik Krallık'ın kurulmasından sonra ada Birleşik Krallık toprağı olarak sayıldı. Daha sonraları 1903 yılında Birleşik Krallık kolonisi olarak kabul edildi. Bir süre daha bağımlı bir koloni olarak varlığını sürdüren Seyşeller, 1976'da bağımsızlığını kazandı.

Seyşeller bağımsızlığını henüz kazanmışken 1977 yılında askeri bir darbe gerçekleşti. Tek partili rejime geçen ülke, 1992 yılında uzun süreden beri ilk defa çok partili bir seçim yaşadı.

Bugün Seyşeller'de Seyşeller Kreyolu, Fransızca ve İngilizce konuşulur ve üçü de resmi dil statüsündedir. 459 kilometrekarelik bir alana kurulu olan ülkenin nüfusu yaklaşık yüz bin kişiden oluşur.

Seyşeller'in en dikkat çekici yanı ise büyüleyici coğrafyası. Birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapan ülke, pek çok doğal yaşam alanına da ev sahipliği yapar. Hint Okyanusu'nun eşsiz maviliğini izlemek ve yemyeşil ormanlarla kaplı sahillerde güneşlenmek için Seyşeller harika bir alternatiftir. Ilıman bir iklime sahip olan ülkede sıcaklıklar ortalama 25-30 derece arasında değişir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Seyşeller Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz