1. Anasayfa
 2. Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Saraybosna Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Ülkemiz şehirlerinden yalnızca İstanbul’dan Saraybosna’ya direkt uçuş mevcuttur. İstanbul, İzmir ve Ankara Saraybosna’ya en sık uçuş yapılan şehirlerdir. Ülkemizden Saraybosna’ya uçan uçak firmaları şöyledir: Türk Hava Yolları, Pegasus, Lufthansa, Croatia Airlines ve Austrian. Saraybosna için bileti en ucuza bulabileceğiniz aylar ise Eylül, Ekim ve Ocak aylarıdır. Bunun yanında Mayıs, Temmuz ve Nisan ayları Saraybosna’ya gidiş için hiç doğru bir zaman değildir zira bilet fiyatları bu aylarda tavan yapmaktadır. Henüz biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden ucuza uçak bileti bulabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?
 2. Saraybosna'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Saraybosna Hakkında
 5. Saraybosna Ne Yenir?
 6. Saraybosna Nerede Yenir
 7. Saraybosna Gezilecek Yerler
 8. Saraybosna Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Saraybosna'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Saraybosna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Saraybosna'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Saraybosna Otel Tavsiye

Saraybosna'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Saraybosna’da bir adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Havalimanı ve şehir merkezi arası 3 kilometredir. Butmir Uluslararası Havalimanı varışlı uçak biletinizi hala almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak üstelik ucuz uçak biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca bu havalimanından şehir merkezine ulaşımda birçok alternatif seçenek mevcuttur.

Saraybosna Uluslararası Havaalanı (Butmir Havalimanı)

Şehrin güneybatısında bulunan havalimanı ülkenin de en büyük ve en işlek havalimanlarından biridir. Havalimanının yapımına 1966 senesinde başlanmış ve 1969 yılında kullanıma açık hale getirilmiştir. Saraybosna Savaşı sırasında havalimanı BM kontrolü altına girmiştir ve genel olarak askeri amaçla kullanılmaya başlanmıştır. (1992-1995) Fakat savaş bitip Saraybosna toparlanmaya başladığında 1996 yılında sivil taşımacılığa yeniden açılabilmiştir. Havalimanı bir de ödüllüdür. Henüz biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Bu havalimanından şehir merkezine ulaşmak için taksi,otobüs ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Taksi: Havalimanının dışında bulunan taksilerle şehir merkezine ulaşmanız 15 dakika ile 17 dakika arası sürecektir. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık 8,5 kilometredir. 

Otobüs: Havalimanından çıkıp 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından sizi bekleyecek olan 103 numaralı otobüslerle şehir merkezine ulaşmak mümkün 103 numaralı otobüsler 8 dakikada bir geçmektedir. Yaklaşık 41 dakikada şehir merkezinde olmanız mümkündür. 200e adı verilen otobüslerden sonra 3 numaralı trenlere binip şehir merkezine 40 dakikalık bir sürede ulaşabilirsiniz ya da bu iki seçenek yanına bir alternatif seçeneğiniz de her yarım saatte bir kalkan 107 numaralı otobüsler olabilir. Bu 107 numaralı otobüsler sizi 42 dakika içerisinde şehir merkezine ulaştıracaktır.

Araç Kiralama: Araç kiralamak için gerek havalimanındaki bu servisleri gerekse internetteki online siteleri kullanabilirsiniz. Araç kiralama taksiden daha rahat olacaktır.

Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ülkenin genelinde karasal iklim hakimiyetini sürdürmektedir. Hava sıcaklıkları en sıcak aylarda 30 dereceye kadar yükselebilirken en soğuk aylarda ise -20 dereceye kadar düşebiliyor. Soğuk ya da sıcak olduğu zamanlarda ise havası oldukça kurudur. Ülkenin bazı noktalarında Akdeniz iklimi (Neretva Vadisi) görüldüğü için o bölgelerde nemli bir hava olsa da genel olarak hava kurudur. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır, hava sıcaklıklarının en düşük olduğu aylar ise Aralık ve Ocak aylarıdır. Dört mevsim yağış görülür. Akdeniz ikliminin görüldüğü Neretva Vadisi’nde tarım yapılmaktadır ve ülkenin tamamında da hayvancılık faaliyetleri görülmektedir. Saraybosna’yı ziyaret içinse en uygun aylar yaz aylarıdır fakat yaz ayları dışında da ziyaret edebileceğiniz kadar normal bir havası vardır. Yılın her zamanı sitemizden online olarak satın alabileceğiniz uçak biletleri ile Saraybosna’ya gidebilirsiniz.

Saraybosna Hakkında

Dinar Alplerinin etrafını çevirdiği bir vadi şehri olan Saraybosna, Miljacka Nehri’nin kıyısına kurulmuştur ve Bosna Hersek’in başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan bu yer modern anlamda gelişmeye Osmanlı hakimiyeti altına girdikten sonra başlamıştır ve Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük şehir olarak tarihe geçmiştir. Tarihi önemi oldukça büyüktür, Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan fitil bu noktada ateşlenmiştir. Bir Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Princip (19) bu şehirde Avusturya Macaristan veliahtını öldürerek savaşı başlatmıştır. Bütün dinlerden insanların yıllar boyunca barış içinde yaşamasıyla beraber bu şehir Avrupa’nın Kudüs’ü olarak tarihe bir lakap birakmıştır. Balkanlardaki şehirler arasında kültürel opsiyonlarıyla en çok öne çıkan şehir şüphesiz ki Saraybosna’dır.

Şehir Bosna Hersek Federasyonunun fiili başkentidir, bunun yanında Sırp Cumhuriyeti’nin de hukuki başkenti olarak bilinmektedir. 619.030 kişilik bir nüfusa sahiptir. Yüz ölçümü 1.041,5 km²’dir. Şehir Opcina adı verilen dört belediyeden oluşmaktadır. Eşsiz bir doğaya sahiptir. Eğer hâlâ bu kültürel mirası zengin şehre doğru yola çıkmak için bilet almadıysanız sitemi üzerinden online olarak uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Saraybosna Ne Yenir?

Tam 417 yıllık Osmanlı Devleti himayesi hem de yıllar süren Avusturya-Macaristan himayesinden sonra Saraybosna’nın yemek kültürü bizim yemek kültürümüze oldukça yakındır. Yiyecek şeylerin isimleri farklı olsa da mutfak çeşitliliği ve tatların aynılığı bizi Saraybosna’ya gittiğimizde yemek konusunda oldukça uyumlu bir hale getirmektedir. Mantı, köfte, dolma, yoğurt gibi yiyecekler bizim kullandığımız adlarıyla Saraybosna mutfağında da yerini almıştır. Boşnak kahvesinin yanında verilen lokum, bolca tükettikleri baklava bize benzerliklerini ortaya koyan en önemli tatlar arasında yer alır.

Cevapi

Cevapi

Popüler tatlar arasında Cevapi olarak anılan Boşnak köftesi vardır. Bu köfte yoğurt ve pide ekmekle servis edilmekle beraber tarifi ülkemizde yapılan İnegöl köfteye oldukça benzemektedir.

Bureg

Bureg

Bureg, Boşnak böreğidir. Ülkemiz içerisinde de oldukça fazla tüketilen bu börek ıspanaklı, patatesli veya kıymalı olabilmektedir ve nadir de olsa yoğurtla tüketilmektedir.

Begova Çorbası

Begova Çorbası

Begova Çorbası, Bosna-Hersek mutfağının en meşhur çorbasıdır aslında çoğu kişinin sevmediği bir sebze olan bambyayla yapılmaktadır. Küçük bamya ve tavuk parçalarıyla yapılan çorba içerisinde bamya olmasına rağmen, sebzeyi sevmeyenlerin bile bayıla bayıla yediklerini söyledikleri bir çorbadır.

Klepe

Klepe

Klepe, Boşnak mantısıdır. Bizim yaptığımız mantıdan tek farkı içine koyulan kıyma miktarının biraz daha fazla olması ve şeklidir aslında. Bunun dışında sunumu ve tadı tamamen aynıdır.

İkliminin çeşitliliği sebebiyle yetiştirilen tarım ürünleri sayesinde çok da fazla meyve tüketirler. Kiraz, kayısı, ahududu gibi meyveler bu ülkedeki insanların en çok tükettiği meyveler arasındadır. Şerbetli tatlıları çok severler. Özellikle baklava, tulumba gibi tatlıları çok tüketirler. Bunalrın yanında ikinci bir seçenek olarak meyveli tatlıları da çok severler. İşte bütün bu meyveleri gerek tatlılarda gerekse sade olarak zevkle tüketirler.

Peynir kültürleri de oldukça gelişmiştir. Kendilerine has peynir çeşitlilikleri vardır. Livno peyniri, kajmak, suhi sir adını verdikleri çeşitli peynirleri vardır.

Görüldüğü gibi Saraybosna mutfağı bizim mutfağımızdan çok da farklı değildir. Ancak bazı ufak farkları deneyerek bizim mutfağımızdakiyle kıyaslamak için sitemizden online olarak ucuza uçak bileti bulup kalan paranızı bu yemeklere k-harcayarak kimin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Saraybosna Nerede Yenir

Türk mutfağına çok benzeyen Saraybosna mutfağının ilginizi çektiğine eminiz! Saraybosna ziyaretinizde bu enfes yemekleri nerede tadabileceğinizi merak ediyorsanız sizin için Saraybosna'da ünlü restoranlar listesi hazırladık. Saraybosna'da hangi restoranlara gidilir, buradan bakabilirsiniz:

Bon Appetit

Bon Appetit

Bon Appetit, Saraybosna’nın şehir merkezinde aurası oldukça kaliteli bir restoranttır. Uluslarası mutfağa sahip olsa da Avrupa ve özellikle İtalyan yemeklerini bulabileceğiniz oldukça popüler bir mekandır. Tüm öğünlerinizi yapabileceğiniz bir mekandır ve bunun yanında gulutensiz menü seçenkleri ve vejetaryen menü çeşitleri vardır. Avrupa lezzetleri konusunda oldukça başarılı olan bu mekana uğramadan gitmeyin.

Buregdzinica Bosna

Buregdzinica Bosna

Buregdzinica Bosna, Şehrin Old Town bölgesinde bulunan bu restorantta yerel mutfaktan yiyecekler bulmanız mümkün. Özellikle tercih edenler sabah kahvaltısınde ve öğlen yemeğinde Bureg yemek için tercih etmişlerdir. Üzerine kaymak dokusundaki bir parça yoğurtla servis ettikleri kıymalı Boşnak böreğiyle ünlü bu mekanda bir sabah kahvaltısı sizi çok mutlu edecektir.

Zara iz Duvara

Zara iz Duvara

Zara iz Duvara, yine yerel lezzetlerle başınızı döndürmek için ve Doğu Avrupa’nın şahane tatlarını damağınızda hissetmek için bu samimi mekanı tercihe debilirsiniz. Küçük bir mekan ve ahşapla sarı ışığın yarattığı sıcak atmosferle sizi kendine çekmeyi başarıyor. Bütün öğünlerinizi yapabileceğiniz bir yerdir ve fiyatlar biraz ortalamanın üzerindedir. Özellikle yemeklerinin sağlıklı beslenme için ideal olduğu mottosuyla yoola çıkmış bu işletmede mutlu olacağınızı düşünüyoruz. 

The Four Rooms Of Mrs. Safije

The Four Rooms Of Mrs. Safije

The Four Rooms Of Mrs. Safije, Kalite kokusunun ve şahane atmosferin yemeklerine sindirmeleriyle ünlenmiş bir restoran. Gulutensiz ve vejetayen seçeneklerle, ünlü birkaç şefin mutfağında bulunduğu bu mekanda eşinizle bir akşam yemeği yemeniz mümkün. Fransız mutfağının şahane tatlarını bulabileceğiniz bu işletmede Fransız mutfağı dışında da yiyebileceğiniz şeyler olsa da tavsiyemiz kesinlikle bu tadlar. Bunun dışında gece eğlencesi için de kalabileceğiniz alkollü bir mekandır.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna'da gezilecek birçok yer mevcuttur. Saraybosna ziyaretinizde gezip görebileceğiniz yerleri sizin için bir araya getirdik. Saraybosna'da ne yapılır, işte yanıtı:

Başçarşı

Başçarşı

Başçarşı, Bu çarşının olduğu bölgeye geldiğiniz andan itibaren sanki İstanbul’da geziyor olduğunuzu hissedeceksiniz. 16. Yüzyılda Osmanlı Devleti’nin yaptırdığı bu çarşı, tamamen İstanbul mimarisinin bir eseridir ve tabiri caizse Saraybosna şehrinin kalbidir. Osmanlı döneminde Bosna Beylerbeyliği yapmış Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılmış bir medrese ve han bulunmkatadır. Dört bir tarafı İstanbul mimarisi tarzında camilerle doludur. Aynı zamanda bu Beylerbeyinin adıyla anılan bir tane de camii vardır ve aynı zamanda Gazi Hüsrev Bey’in türbesi de burada bulunmaktadır. Saraybosna’nın en merkezi yeri burasıdır ve birçok hediyelik eşya bulabileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda Saraybosna’nın tam bir şehir haliine gelmesi bakımından Osmanlılar o kadar ünlüdür ki bu nokta Bosna’nın belki de en tarihi mekanıdır. Bosna Savaşı sırasında Sırpların yok etmek için en çok uğraştığı bölge de burasıdır aslında. Bazı hasarlar almış olsa dahi daha sonrasında ufak tefek restorasyonlarla bu bölge tarihi dokusunu korumayı başarmıştır.

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli, 800 m. uzunluğundaki bu tünel Bosna Savaşı sırasında BM’ye bağlı olan Saraybosna Havalimanı ile şehir merkezini bağlamak için inşa edilmiştir. Butmir bölgesinde yaşayan Kolar ailesine ait bir evden kazılmaya başlayan bu tüneş insani yardım ve gıdayı sağlamak amacıyla açılmıştır ve 1 metre genişliğe ve 160 cm uzunluğa sahiptir. Tünelin inşası 4 ay sürmüştür ve 1993 yılında tamamlanarak tamamen açılmıştır. Bu dönemde günde neredeyse 1000 kişi bu tüneli geçiş için kullanılıyordu. Daha sonra savaş bitip artık bu tünele ihtiyaç kalmadığında yani 1996 yılında, tünelin başlangıcı olarak kabul edilen Kolar ailesine ait o ev müzeye dönüştürülmüştür.

Latin Bridge

Latin Bridge

Latin Bridge, 1914 yılında tarih kaynaklarının Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıç nedeni olarak saydıkları o olay bu köprüde yaşanmıştır. Köprünün tarihi değeri tam oalrak budur. Avustırya Macaristan veliahtı Franz Ferdinand bu köprüden birkaç metre ötede Sırp bir milliyetçi olan 19 yaşındaki Gavrilo Princip tarafından eşi Sophie ile beraber öldürülmüştür. İşte Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yer tam oalrak burasıdır.

Bosna Hersek Tarih Müzesi

Bosna Hersek Tarih Müzesi

Bosna Hersek Tarih Müzesi, Binanın önündeki mermer üzerindeki “Savaşta ölenlerin anısına” cümlesiyle sizi karşılayan bu bina Bosna tarihine ışık tutan bir yapıdır. Üst üste konulmuş üç dikdörtgeni andıran yapısı ve içindeki eserlerin dokusuyla eşsiz ve gezmeniz gereken yerlerden biridir bu müze. 1945 yılında Devrim Müzesi adıyla ünlü Yugoslav sosyalist başkan Tito tarafından bizzat kurulmuştur. Bina içerisinde ülkenin tarihini canlandırmak üzere muhafaza edilen 340 bin kadar eser bulunur. Müzenin kapıları haftanın her günü ziyarete açıktır ve 09.00-19.00 arasında istediğiniz bir vakitte gidebilirsiniz.

Saraybosna Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Özellikle Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri Saraybosna gecelerinin en parlak olduğu zamanlardır. Gece eğlencesi bakımından aslında oldukça gelişmiş bir yerdir. Özellikle ülkenin diğer şehirlerine göre bir miktar daha ucuz olan gece hayatı sizi tamamen tatmin edecektir. Gece klüplerinden baralara aradığınız her türlü gece eğlencesini bulabilirsiniz. 

Bunların yanında kendi kültürlerinden çıkardıkları özel alkollü ürünleri mevcuttur. Üzümden yapılan ve rakiya adını verdikleri içkileri, bizim rakımız yerine geçerken bunun yanında erikten yapılan slivovitz, cevizden üretilen orahovaca ve kirazdan elde edilen visnavaca adını verdikleri içkileri meşhurdur.

1. Underground Club

Underground Club

Underground Club, küçük bir mekan ve aşağı konuşlandırılmış tavanlarla oldukça basık görünse de eğlencenin nabzını tutan mekanlardan biridir bu klüp. Gece başlayan canlı müzik, şahane ışıklar ve kimsenin oturmadığı bir yer olan burada gece boyu dans edip ortalama fiyatlarda içki bulmanız olası.

2. Zlatna Ribica

Zlatna Ribica

Zlatna Ribica, atmosferini insanların en çok beğendiği barlardan biri. Antika dkkanı gibi parıldayan bu yer sarı ışıklar ve eskinin şahane dokusuyla adeta büyülüyor. Fiyatların aşırı pahalı olmadığı bu yer insanları kendine çekmek konusunda oldukça başarılı.

3. Birtija

Birtija

Birtija, gündüz kahve içebileceğiniz akşamları ise arkadaşlarınızla rakiya içebileceğiniz bir mekan ve oldukça popüler olmasının tek sebebi güzel içkileri değil. Şehir merkezinin neredeyse kalbinde bulunan bu yer insanların rahatlamak için gittiği popüler barlardan biri.

Saraybosna'da Alışveriş - Ne Alınır?

Özellikle yerel ürünler konusunda oldukça şanslı olabileceğiniz bir yerdir Saraybosna ve belli lokasyonlarda alışveriş yapabileceğiniz gibi sadece ara caddelere veya ana caddelere yürüyerek alışveriş yapacak birçok alan bulmanız mümkün. Hediyelik eşya konusunda da oldukça geniş bir skaya sahip olacaksınız. Gerek ünlü markalar gerekse yerel ürünlerin her yerde olduğunu söylemek mümkün. Kıyafet, el yapımı ürünler ve şarap Saraybosna’dan eve götürebileceğiniz ürünler arasında

Başçarşı özellikle Boşnak el sanatları ile ilgili istediğiniz her şeyi barındırıyor ve alışveriş için en önemli noktaya konmuş yerlerden birisi burası. Sevdiklerinize hediyelik eşya almak, güzel yerel şeyler biriktirmek için en önemli yer burasıdır diyebiliriz. Bunun yanında Ferhadja ve Titova caddeleri de alışveriş için uygun yerler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Saraybosna City Center ve BBI Center adlarıyla bilinen çok popüler iki AVM’de almak istediğiniz şeyleri bulabileceğiniz yerlerdendir.

Saraybosna'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Söz konusu festivaller için bu kente gitmeyi planlıyorsanız festival tarihlerini tekrardan check etmenizde fayda var. Organizasyon firmaları çeşitli nedenlerle tarihlerde değişiklik yapabiliyor. Eğer uçak biletinizi henüz almadıysanız sitemiz üzerinden ilgili festivalin tarihine göre ucuz uçak bileti bulabilir, dilerseniz online olarak alabilirsiniz.

Brusa Bedesteni’nde alışveriş yapmak üzereyseniz tavsiyemiz pazarlığa kalkışmamanız zira buradaki esnaflar fiyatları konusunda oldukça standartçı ve asla taviz vermeyen cinstendir.

Saraybosna Otel Tavsiye

Saraybosna'da konaklayabileceğiniz bazı mekanları sizin için listeledik. 'Saraybosna'ya uçak biletimi aldım ancak nerede kalacağım' diyorsanız listemize göz atabilirsiniz:

1. Old Town Hotel

Old Town Hotel

Old Town Hotel, şirin bir butik otel tarzıyla dikkat çeken bu otel Saraybosna’nın Eski yerleşim yerlerinin olduğu yerde yer almaktadır. Önemli noktalara ve gezilecek yerlere yakınlığıyla da kalmak için tercih edilen popüler mekanlar arasındadır.

2. Otel Colors Inn

Otel Colors Inn

Otel Colors Inn, Başçarşı’nın bulunduğu caddeye yakınlığı ve iç dış mimarisinin güzelliğiyle dikkat çeken yerlerden biridir. Açık büfe kahvaltı, ücretsiz Wi-Fi gibi hizmetler sunmakla beraber çalışanlarının sıcakkanlılığıyla da popüler bir yer olmayı başarmıştır.

3. Holiday Hotel

Holiday Hotel

Holiday Hotel, Kuaför salonundan saunaya kadar her türlü hizmeti alabileceğiniz bu otel sapsarı dış cephesiyle dikkat çeken yerler arasında. Fiyatları ortalamanın üzerinde olsa da hizmet kalitesiyle popüler mekanlar arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Partileri ve gündüz kahveleriyle ünlü bir yerdir.

Valencia