1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
  1. Cevapi
  2. Bureg
  3. Begova Çorbası
  4. Klepe
  5. Dolma sahan
  6. Tufahije

1. Cevapi

Popüler tatlar arasında Cevapi olarak anılan Boşnak köftesi vardır. Bu köfte yoğurt ve pide ekmekle servis edilmekle beraber tarifi ülkemizde yapılan İnegöl köfteye oldukça benzemektedir.

Cevapi

2. Bureg

Bureg, Boşnak böreğidir. Ülkemiz içerisinde de oldukça fazla tüketilen bu börek ıspanaklı, patatesli veya kıymalı olabilmektedir ve nadir de olsa yoğurtla tüketilmektedir.

Bureg

3. Begova Çorbası

Begova Çorbası, Bosna-Hersek mutfağının en meşhur çorbasıdır aslında çoğu kişinin sevmediği bir sebze olan bambyayla yapılmaktadır. Küçük bamya ve tavuk parçalarıyla yapılan çorba içerisinde bamya olmasına rağmen, sebzeyi sevmeyenlerin bile bayıla bayıla yediklerini söyledikleri bir çorbadır.

Begova Çorbası

4. Klepe

Klepe, Boşnak mantısıdır. Bizim yaptığımız mantıdan tek farkı içine koyulan kıyma miktarının biraz daha fazla olması ve şeklidir aslında. Bunun dışında sunumu ve tadı tamamen aynıdır.

Klepe

5. Dolma sahan

Dolma sahan, bizim yediğimiz yemeklerle aynı olan bir başka yiyecektir. Bizim dolmamızdır aslında ancak arada bazı farklar vardır.

Dolma sahan

6. Tufahije

Tufahije, baklavadan sonra en çok tüketilen tatlıdır ülke içerisinde. Bu tatlı aslında bir elma tatlısıdır. İçerisine tarçın koyularak yapılan tatlı üzerine koydukları köpük bir kremşantı ile servis edilmektedir.

Tufahije

Daha Fazlasını Keşfet!

Saraybosna Nerede Yenir

Saraybosna Nerede Yenir

Türk mutfağına çok benzeyen Saraybosna mutfağının ilginizi çektiğine eminiz! Saraybosna ziyaretinizde bu enfes yemekleri nerede tadabileceğinizi merak ediyorsanız sizin için Saraybosna'da ünlü restoranlar listesi hazırladık. Saraybosna'da hangi restoranlara gidilir, buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna Otel Tavsiye

Saraybosna Otel Tavsiye

Saraybosna'da konaklayabileceğiniz bazı mekanları sizin için listeledik. 'Saraybosna'ya uçak biletimi aldım ancak nerede kalacağım' diyorsanız listemize göz atabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Saraybosna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna'da Alışveriş - Ne Alınır?

Saraybosna'da Alışveriş - Ne Alınır?

Özellikle yerel ürünler konusunda oldukça şanslı olabileceğiniz bir yerdir Saraybosna ve belli lokasyonlarda alışveriş yapabileceğiniz gibi sadece ara caddelere veya ana caddelere yürüyerek alışveriş yapacak birçok alan bulmanız mümkün. Hediyelik eşya konusunda da oldukça geniş bir skaya sahip olacaksınız. Gerek ünlü markalar gerekse yerel ürünlerin her yerde olduğunu söylemek mümkün. Kıyafet, el yapımı ürünler ve şarap Saraybosna’dan eve götürebileceğiniz ürünler arasında

Başçarşı özellikle Boşnak el sanatları ile ilgili istediğiniz her şeyi barındırıyor ve alışveriş için en önemli noktaya konmuş yerlerden birisi burası. Sevdiklerinize hediyelik eşya almak, güzel yerel şeyler biriktirmek için en önemli yer burasıdır diyebiliriz. Bunun yanında Ferhadja ve Titova caddeleri de alışveriş için uygun yerler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Saraybosna City Center ve BBI Center adlarıyla bilinen çok popüler iki AVM’de almak istediğiniz şeyleri bulabileceğiniz yerlerdendir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Saraybosna Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Özellikle Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri Saraybosna gecelerinin en parlak olduğu zamanlardır. Gece eğlencesi bakımından aslında oldukça gelişmiş bir yerdir. Özellikle ülkenin diğer şehirlerine göre bir miktar daha ucuz olan gece hayatı sizi tamamen tatmin edecektir. Gece klüplerinden baralara aradığınız her türlü gece eğlencesini bulabilirsiniz. 

Bunların yanında kendi kültürlerinden çıkardıkları özel alkollü ürünleri mevcuttur. Üzümden yapılan ve rakiya adını verdikleri içkileri, bizim rakımız yerine geçerken bunun yanında erikten yapılan slivovitz, cevizden üretilen orahovaca ve kirazdan elde edilen visnavaca adını verdikleri içkileri meşhurdur.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna'da gezilecek birçok yer mevcuttur. Saraybosna ziyaretinizde gezip görebileceğiniz yerleri sizin için bir araya getirdik. Saraybosna'da ne yapılır, işte yanıtı:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ülkenin genelinde karasal iklim hakimiyetini sürdürmektedir. Hava sıcaklıkları en sıcak aylarda 30 dereceye kadar yükselebilirken en soğuk aylarda ise -20 dereceye kadar düşebiliyor. Soğuk ya da sıcak olduğu zamanlarda ise havası oldukça kurudur. Ülkenin bazı noktalarında Akdeniz iklimi (Neretva Vadisi) görüldüğü için o bölgelerde nemli bir hava olsa da genel olarak hava kurudur. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır, hava sıcaklıklarının en düşük olduğu aylar ise Aralık ve Ocak aylarıdır. Dört mevsim yağış görülür. Akdeniz ikliminin görüldüğü Neretva Vadisi’nde tarım yapılmaktadır ve ülkenin tamamında da hayvancılık faaliyetleri görülmektedir. Saraybosna’yı ziyaret içinse en uygun aylar yaz aylarıdır fakat yaz ayları dışında da ziyaret edebileceğiniz kadar normal bir havası vardır. Yılın her zamanı sitemizden online olarak satın alabileceğiniz uçak biletleri ile Saraybosna’ya gidebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna Hakkında

Saraybosna Hakkında

Dinar Alplerinin etrafını çevirdiği bir vadi şehri olan Saraybosna, Miljacka Nehri’nin kıyısına kurulmuştur ve Bosna Hersek’in başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan bu yer modern anlamda gelişmeye Osmanlı hakimiyeti altına girdikten sonra başlamıştır ve Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük şehir olarak tarihe geçmiştir. Tarihi önemi oldukça büyüktür, Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan fitil bu noktada ateşlenmiştir. Bir Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Princip (19) bu şehirde Avusturya Macaristan veliahtını öldürerek savaşı başlatmıştır. Bütün dinlerden insanların yıllar boyunca barış içinde yaşamasıyla beraber bu şehir Avrupa’nın Kudüs’ü olarak tarihe bir lakap birakmıştır. Balkanlardaki şehirler arasında kültürel opsiyonlarıyla en çok öne çıkan şehir şüphesiz ki Saraybosna’dır.

Şehir Bosna Hersek Federasyonunun fiili başkentidir, bunun yanında Sırp Cumhuriyeti’nin de hukuki başkenti olarak bilinmektedir. 619.030 kişilik bir nüfusa sahiptir. Yüz ölçümü 1.041,5 km²’dir. Şehir Opcina adı verilen dört belediyeden oluşmaktadır. Eşsiz bir doğaya sahiptir. Eğer hâlâ bu kültürel mirası zengin şehre doğru yola çıkmak için bilet almadıysanız sitemi üzerinden online olarak uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Saraybosna Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz