1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Başçarşı
  2. Saraybosna Umut Tüneli
  3. Latin Bridge
  4. Bosna Hersek Tarih Müzesi
  5. Brusa Bedesteni
  6. Kutsal Kalp Katedrali

1. Başçarşı

Başçarşı, Bu çarşının olduğu bölgeye geldiğiniz andan itibaren sanki İstanbul’da geziyor olduğunuzu hissedeceksiniz. 16. Yüzyılda Osmanlı Devleti’nin yaptırdığı bu çarşı, tamamen İstanbul mimarisinin bir eseridir ve tabiri caizse Saraybosna şehrinin kalbidir. Osmanlı döneminde Bosna Beylerbeyliği yapmış Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılmış bir medrese ve han bulunmkatadır. Dört bir tarafı İstanbul mimarisi tarzında camilerle doludur. Aynı zamanda bu Beylerbeyinin adıyla anılan bir tane de camii vardır ve aynı zamanda Gazi Hüsrev Bey’in türbesi de burada bulunmaktadır. Saraybosna’nın en merkezi yeri burasıdır ve birçok hediyelik eşya bulabileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda Saraybosna’nın tam bir şehir haliine gelmesi bakımından Osmanlılar o kadar ünlüdür ki bu nokta Bosna’nın belki de en tarihi mekanıdır. Bosna Savaşı sırasında Sırpların yok etmek için en çok uğraştığı bölge de burasıdır aslında. Bazı hasarlar almış olsa dahi daha sonrasında ufak tefek restorasyonlarla bu bölge tarihi dokusunu korumayı başarmıştır.

Başçarşı

2. Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli, 800 m. uzunluğundaki bu tünel Bosna Savaşı sırasında BM’ye bağlı olan Saraybosna Havalimanı ile şehir merkezini bağlamak için inşa edilmiştir. Butmir bölgesinde yaşayan Kolar ailesine ait bir evden kazılmaya başlayan bu tüneş insani yardım ve gıdayı sağlamak amacıyla açılmıştır ve 1 metre genişliğe ve 160 cm uzunluğa sahiptir. Tünelin inşası 4 ay sürmüştür ve 1993 yılında tamamlanarak tamamen açılmıştır. Bu dönemde günde neredeyse 1000 kişi bu tüneli geçiş için kullanılıyordu. Daha sonra savaş bitip artık bu tünele ihtiyaç kalmadığında yani 1996 yılında, tünelin başlangıcı olarak kabul edilen Kolar ailesine ait o ev müzeye dönüştürülmüştür.

Saraybosna Umut Tüneli

3. Latin Bridge

Latin Bridge, 1914 yılında tarih kaynaklarının Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıç nedeni olarak saydıkları o olay bu köprüde yaşanmıştır. Köprünün tarihi değeri tam oalrak budur. Avustırya Macaristan veliahtı Franz Ferdinand bu köprüden birkaç metre ötede Sırp bir milliyetçi olan 19 yaşındaki Gavrilo Princip tarafından eşi Sophie ile beraber öldürülmüştür. İşte Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yer tam oalrak burasıdır.

Latin Bridge

4. Bosna Hersek Tarih Müzesi

Bosna Hersek Tarih Müzesi, Binanın önündeki mermer üzerindeki “Savaşta ölenlerin anısına” cümlesiyle sizi karşılayan bu bina Bosna tarihine ışık tutan bir yapıdır. Üst üste konulmuş üç dikdörtgeni andıran yapısı ve içindeki eserlerin dokusuyla eşsiz ve gezmeniz gereken yerlerden biridir bu müze. 1945 yılında Devrim Müzesi adıyla ünlü Yugoslav sosyalist başkan Tito tarafından bizzat kurulmuştur. Bina içerisinde ülkenin tarihini canlandırmak üzere muhafaza edilen 340 bin kadar eser bulunur. Müzenin kapıları haftanın her günü ziyarete açıktır ve 09.00-19.00 arasında istediğiniz bir vakitte gidebilirsiniz.

Bosna Hersek Tarih Müzesi

5. Brusa Bedesteni

Brusa Bedesteni, 16. Yüzyılın ikinci yarısında Kanuni Sultan Süleyman’ın saltanatı altında devlet adamlığı yapan Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Orta Çağ döneminde ise bu muhit ipek ticareti yapmak için kullanılan yerlerden biridir. Bu özellikleriyle beraber alışveriş meraklılarının Saraybosna’da en çok ziyaret ettiği yer Brusa Bedesteni’dir. Çeşitli ürünler, hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bir yerdir ve Pazar günleri hariç haftanın diğer günleri ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

Brusa Bedesteni

6. Kutsal Kalp Katedrali

Kutsal Kalp Katedrali, Saraybosna sınırları içerisindeki en büyük katedraldir. Roma Katolik Başpiskoğosluğuna bağlı katedral gotik tarzda inşa edilmiştir ve katedralin önünde Papa II. Jean-Paul’un bir heykeli bulunmkatdadır. Katredralin diğer adı ise İsa’nın Kalbi olarak anılmaktadır.

Kutsal Kalp Katedrali

Saraybosna hakkında daha fazla şey keşfet!

Saraybosna Nerede Yenir

Saraybosna Nerede Yenir

Türk mutfağına çok benzeyen Saraybosna mutfağının ilginizi çektiğine eminiz! Saraybosna ziyaretinizde bu enfes yemekleri nerede tadabileceğinizi merak ediyorsanız sizin için Saraybosna'da ünlü restoranlar listesi hazırladık. Saraybosna'da hangi restoranlara gidilir, buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Saraybosna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Saraybosna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Saraybosna Ne Yenir?

Saraybosna Ne Yenir?

Tam 417 yıllık Osmanlı Devleti himayesi hem de yıllar süren Avusturya-Macaristan himayesinden sonra Saraybosna’nın yemek kültürü bizim yemek kültürümüze oldukça yakındır. Yiyecek şeylerin isimleri farklı olsa da mutfak çeşitliliği ve tatların aynılığı bizi Saraybosna’ya gittiğimizde yemek konusunda oldukça uyumlu bir hale getirmektedir. Mantı, köfte, dolma, yoğurt gibi yiyecekler bizim kullandığımız adlarıyla Saraybosna mutfağında da yerini almıştır. Boşnak kahvesinin yanında verilen lokum, bolca tükettikleri baklava bize benzerliklerini ortaya koyan en önemli tatlar arasında yer alır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Saraybosna Uçak Bileti