1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Prag Uçak Bileti

Prag Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Prag Kalesi
 2. Charles Köprüsü
 3. Prag Ulusal Müze
 4. Eski Şehir Meydanı
 5. Petrin Tepesi
 6. Astronomik Saat Kulesi
 7. Dans Eden Ev
 8. Eski Belediye Binası
 9. Troja Sarayı
 10. Altın Yol
 11. Lennon Duvarı
 12. Metronome
 13. Franz Kafka Müzesi
 14. Simyacılar ve Eski Prag Büyücüler Müzesi
 15. Park Pruhonice

1. Prag Kalesi

Prag Kalesi, 9. yy’da yaptırılmakla beraber içerisinde dini yapılar, askeri yapılar, ofisler, saraylar barından bir kompleks halinde bulunur. Zamanında da krallar tarafından kullanılan yapının bir bölümü şu anki Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanına ait. Bu sebeple yapıya girmeden önce bir güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Yaz Bahçeleri ve Aziz Vitus Katedrali bu alanın içinde bulunur. Burası Prag’ın tarihi dokusunu anlamak amacıyla ziyaret etmeniz gereken kilit noktalardan.

Prag Kalesi

2. Charles Köprüsü

Charles Köprüsü'nün her iki yakasında güvenlik için gözetleme kuleleri bulunur. Sel felaketinde zarar gören Judith Köprüsü yerine yapıldığı biliniyor. Yapılma emri IV. Charles tarafından verildiğinden köprünün ismi de Charles olarak konulmuş. 1357-1402 yılları arasında yapımı süren ve nihayet tamamlanan köprü Eski Kent’e gitmek için de geçmeniz gereken yerlerden.

Charles Köprüsü

3. Prag Ulusal Müze

Prag Ulusal Müze, Josef Schulz tarafından tasarlanmış bir binada bulunuyor. Prag’ın tarihi ve sanatsal geçmişini göstermesi bakımından bu müze önemli bir vasfa sahip. Geçmişe ve sanata olan merakınızı beslemek amacıyla burayı ziyaret edebilirsiniz.

Prag Ulusal Müze

4. Eski Şehir Meydanı

Tarihi açıdan büyük bir öneme sahip olan Eski Meydan, Orta Çağ dönemi boyunca pazar alanı olarak kullanılıyordu. Bu meydanda aynı zamanda ülke için oldukça önemli olan olaylar da gerçekleşmişti. Aynı zamanda burada çok önemli yapılar da bulunuyor. Bu yapılar Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Kinsky Sarayı, Jan Hus Anıtı ile Aziz Niklaus Kilisesi olarak sayılabilir. İmparator Mathias’a karşı gelen 27 liderin idamının bu alanda gerçekleştiği de kayıtlarda yazar.

Eski Şehir Meydanı

5. Petrin Tepesi

Petrin Tepesi, temiz hava ve manzara için gelmeniz gereken yerlerden birisi. Yalnızca turistler değil, yerel halkın da göz bebeği olan yer her yıl 1 Mayıs gününde, bazı Pagan ritüellere de ev sahipliği yapıyor. 1891 yılında Eyfel Kulesi göz önüne alınarak inşa edilmiş Gözlem Kulesi de Petrin Tepesi'nde bulunuyor.

Petrin Tepesi

6. Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi, bugüne kadar gördüğünüz bütün saat kulelerinden daha farklı. Çünkü bu saat kulesindeki saat zamanı değil, Güneş, Ay ve Dünya'nın döngülerini gösteriyor. Astronomik Saat Kulesi'nin tarihi 1410 yılına kadar gitmekte.

Astronomik Saat Kulesi

7. Dans Eden Ev

1997 yılında inşa edilen Dans Eden Ev, Vloda Milunic ve Frank Gehry imzası taşıyor. Oldukça değişik bir mimariye sahip olan ev, Prag'ın en çok turist çeken noktaları arasında bulunuyor. Dans Eden Evi'n içinde ofisler ve kafeler, restoranlar da var.

Dans Eden Ev

8. Eski Belediye Binası

Eski Belediye Binası, Prag'ın merkezinde bulunan gezi noktaları arasında yer alıyor. Astronomik Saat Kulesi de bu belediye binasında bulunuyor. Buraya geldiğinizde Eski Belediye Binası'nın zarif mimarisinden etkileneceğinize eminiz. Yapının 13. yüzyılda yapıldığı biliniyor.

Eski Belediye Binası

9. Troja Sarayı

Troja Sarayı, 1600'lü yılların sonunda inşa edilmiş tarihi bir yapı. Barok tarzda inşa edilen saray, Prag'ın bu tarzda yapılan ilk yapısı olma özelliğine de sahip. Troja Saray'ı, J.B. Mathey tarafından tasarlanmış, içinde mitolojik figürlere yer veren harika güzellikte bir yapı.

Troja Sarayı

10. Altın Yol

Altın Yol, Prag'ın tarihi semtlerinden birisi. Burada eskiden zanaatkarların yaşadığı biliniyor. Entelektüel bir yapıya sahip olan semt, bugün ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor. Bu yolun bir özelliği de Franz Kafka'nın evinin de burada bulunması.

Altın Yol

11. Lennon Duvarı

Fotoğraf çekilmek için harika bir nokta olan Lennon Duvarı, Velkopřevorské náměstí üzerinde yer alıyor. Buraya yolunuz düşerse John Lennon'ın anısına hazırlanan Lennon Duvarı'nın önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Duvar, Charles Köprüsü'ne de yakın bir konumda yer almakta.

Lennon Duvarı

12. Metronome

Metronome, Letna Tepesi'nde yer alan ve manzara izlemek için harika olan bir gezi rotası. Metronome, Stalin'e adanan anıtın yıkılmasından sonra bu anıtın yerine inşa edilmiş bir yapı. Metronomun uzunluğu ise tam 75 metre.

Metronome

13. Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi, Cihelna üzerinde yer alan ve mutlaka görmeniz gereken bir müze. Prag'da doğan Franz Kafka anısına açılan müze, Charles Köprüsü'nün bittiği noktada bulunabilir. Franz Kafka Müzesi, her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Franz Kafka Müzesi

14. Simyacılar ve Eski Prag Büyücüler Müzesi

Prag'da görmeniz gereken müzelerden birisi de Simyacılar ve Eski Prag Büyücüler Müzesi. Müze, oldukça ilginç bir konsepte sahip. CZ Kelley üzerinde yer alan müzede 16.yüzyıl Avrupası'na ve o dönemdeki inanç sistemlerine hızlı bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Simyacılar ve Eski Prag Büyücüler Müzesi

15. Park Pruhonice

Park Pruhonice, Çek Cumhuriyeti'nin tarihi parklarından birisi olarak varlığını devam ettiriyor. Parkın çevresinde inşa edilmiş olan ahşap evleri de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Park, 1600'lü yıllardan beri geziye açık olmakla beraber pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

Park Pruhonice

Daha Fazlasını Keşfet!

Prag Nerede Yenir?

Prag Nerede Yenir?

Öncelikle, Prag’da tadına bakılabilecek daha onlarca yemek olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ancak en popüler olanlarını paylaştık. Şimdi de bu yemekleri nerede yiyebileceğinizden bahsedelim. Prag'da geleneksel yemeklerin yanı sıra çeşitli ülke mutfaklarından da farklı tatları bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Otel Tavsiye

Prag Otel Tavsiye

Prag’da kalabileceğiniz yerler konusunda o kadar fazla seçeneğiniz olacak ki siz de şaşıracaksınız. Yine de bu değerlendirmeniz gereken daha fazla seçeneğiniz olduğu anlamına da geliyor. Otel seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa listemizden yardım alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Prag Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Festivaller ve fuarlar gibi etkinlikler bir bölgenin kültürünü tanımanıza yardımcı olabilir. Prag festivallerinin tarihlerini öğrenerek bu tarihlerde geziye başlayabilirsiniz. Prag'da pek çok etkinlik düzenleniyor. Bu etkinler arasında size uygun olan en az bir tane bulacağınıza eminiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Alışveriş - Ne Alınır?

Prag Alışveriş - Ne Alınır?

Prag, alışveriş için de oldukça fazla olanak sunan bir şehir. Çünkü kendisi her anlamda bir cazibe merkezi. Genel olarak küçük turistik hediyeler almak için insanlar Old Town bölgesini dolanmakta. Burada el yapımı küçük hediyelikler, heykelcikler ve isterseniz büyük, lüks ve yerel mağazalar da yer alıyor. Old Town bölgesinde fiyatların oldukça yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Prag’da alışveriş ürünü olarak alabileceğiniz belli başlı şeylerden biri de kuklalar. Prag içerisinde birçok el yapımı kukla dükkanı vardır. Old Town bölgesinde, Mala Strana bölgesinde el yapımı eşyalar bulabilirsiniz.

Aynı zamanda bu bölgelerde, Kafka’nın gölgesinin gezdiği Prag'da, kitapçılar da oldukça ünlü. Tonlarca kitapçıdan alışveriş yapmanız mümkün. Wenceslas bölgesndeki Na Prikope Caddesi'nde alışveriş yapacağınız tonlarca mağaza, dünyaca ünlü markaların mağazalarını ve yerel mağazaları bulabilirsiniz. Bunlar dışında, hiç tahmin edemeyeceğiniz sokaklarda karşınıza çok farklı alışveriş avantajları çıkabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Prag Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Havanın kararmasıyla yapay ışıklarla aydınlanmaya devam eden Prag, dünya üzerinde gece hayatının en parlak olduğu yerlerden birisi. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden eğlence hayatı içerisinde her kesimden, her meşrepten insanı tatmin edebilecek birçok mekan bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Ne Yenir?

Prag Ne Yenir?

Özellikle sokak lezzetleri bakımından olabileceğinin en iyisi haline gelmiş Prag’da gözünüzü doyurduğunuz kadar karnınızı da doyuracaksınız. Prag'da her damak tadına uygun, özenle hazırlanan lezzetleri bulabilirsiniz. Buraya geldiğinizde muhteşem bir gastronomi turuna da çıkmış olacaksınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Prag Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Prag'da ılıman karasal iklim yıl boyu etkisini gösterir. Hava koşulları hiçbir yıl stabil olmasa da kış dönemlerinin her zaman çok daha soğuk yaşandığını söylemek gerek.

Kış ayları daha nemli geçen Prag’da, Ocak ve Şubat ayları en dondurucu soğukların yaşandığı ve en çok yağışın düştüğü aylar olarak sayılabilir. Bazen bu soğuk havalar ve yağışlar Mayıs ayına kadar sürebiliyor.

Yaz aylarında ise hava değişkenlik gösteriyor. Aslında Prag havası ülkemiz sınırları içerisindeki belli bölgelerin havasıyla aynı denilebilir. Yaz ayları, kış aylarına göre çok daha kurak geçer. Haziran ve Ağustos aylarında sıcaklıklar en yüksek noktasına ulaşır.

Sonbahar ve ilkbahar ayları ise belki de Prag gezisi için en ideal zamanlar. Sonbahar aylarında bazen oldukça fazla yağmur düşse de, eğer yağmuru sıkıntı etmiyorsanız aşırı soğuklardan sıyrılmış bir Prag’la karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilkbahar ayları Prag’da cennet gibi geçer. Genellikle, ortalama 20 derece olan hava, yemyeşil doğası ve şahane havasıyla İlkbahar ayları bizce Prag’ı ziyaret etmeniz gereken zamanlar.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Hakkında

Prag Hakkında

Prag, Orta Bohemya’da, Vitava Nehri’nin üzerinde konumlanan büyüleyici bir yer. Burası Çek Cumhuriyeti’nin en büyük kenti ve aynı zamanda ülkenin başkenti olma özelliğine sahip. Geniş bir insan kitlesi için Prag, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Bu kadar popüler ve güzel bir şehir için elbette ki oldukça fazla isim, takma ad bulunuyor. Avrupa’nın Kalbi, Şehirlerin Anası, Doksanların Sol Bankası, Altın Şehir, Masal Şehri gibi adlandırmalar Prag için kullanılan isimlerden. Dünyaca ünlü yazar Franz Kafka'nın da Prag için en güzel kelimelerini sarf ettiği biliniyor.

Buranın güzellikleri kadar, tarihi dokusu da oldukça ön planda olan bir özelliği. Dünya üzerinde en çok şehir içi suru olan kentler arasında Prag'ı sayabiliriz. Prag, tam beş adet Nobel ödülüne de sahip.

Prag’ın gelişimi 9. yy’da kurulan Bohemya Devleti’nin başkenti olduğu andan itibaren başlar. Bu, Prag’ın asıl hikayesini başlatan olayların başında gelir. Daha sonraları birkaç kez Prag üzerinde başka hanedanların da hakimiyet kurduğu görülür. Roma Cermen İmparatorluğu’nun zayıflamaya başlamasıyla Prag, Avusturya-Macaristan’ın bir parçası haline gelmeye başlar. II. Dünya Savaşı sırasında Prag’a girmek için çokça çaba sarf eden Adolf Hitler, 1939 yılında şehre girmeyi başarır. Prag, savaşın sıçradığı ülkeler ve şehirler içerisinde en az zarar görenlerden biri olarak tarihe adını yazmıştır.  savaştan çıkmayı başarır.

Dünyanın kuşkusuz en güzel şehirlerinden olan, Masal Şehri Prag’a gittiğinizde burada adeta sihirli bir havanın estiğini göreceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Prag Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz