1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Prag Uçak Bileti

Prag Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

28 Mart 2021 19:03
 1. Yeni Yıl (1 Ocak)
 2. St. Stephen Günü (26 Aralık)
 3. Çek Bağımsızlık Günü (28 Ekim)
 4. İyi Cuma (Mart-Nisan)
 5. İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 6. Jan Hus Günü (6 Temmuz)
 7. Özgürlük ve Demokrasi Mücadele Günü (17 Kasım)
 8. Prag Kış Müzik Festivali (Ocak)
 9. Bohemya Karnavalı (Şubat-Mart)
 10. Çek Bira Festivali (Mayıs)
 11. United Island Festivali (Mayıs-Haziran)
 12. Prag Yazarlar Festivali (Kasım)
 13. Prag Uluslararası Caz Festivali (Ekim-Kasım)

1. Yeni Yıl (1 Ocak)

Prag'da yeni yıl zamanı için yılın en güzel günleri diyebiliriz. Yeni yıla girileceği zamanlarda Prag baştan aşağı süslenir ve rengarenk ışıklarla bezenir. Prag kış aylarında biraz soğuk olsa da, buraya Aralık'ta ve Ocak'ta yeni yıl coşkusuna katılmak için gelebilirsiniz.

Yeni Yıl

2. St. Stephen Günü (26 Aralık)

Tüm Çek Cumhuriyeti'nde kutlanan bir gün olan St. Stephen Günü, her yıl 26 Aralık'ta gerçekleşiyor. St. Stephen Günü Prag'da da tüm coşkusuyla kutlanmaya devam ediliyor. Noelin ikinci günü kutlanan St. Stephen Günü, buradaki Hristiyanlar için önemli bir gün.

St. Stephen Günü

3. Çek Bağımsızlık Günü (28 Ekim)

Her yıl 28 Ekim Çek Bağımsızlık Günü olarak kutlanır. Bu gün, 28 Ekim 1918'de Çekoslavakya'nın Avusturya-Macaristan'dan ayrılması anısına tatil günü olarak ilan edilmiş. Prag'da da Bağımsızlık Günü tüm ülkede olduğu gibi çeşitli etkinlikler ile kutlanır.

Çek Bağımsızlık Günü

4. İyi Cuma (Mart-Nisan)

İyi Cuma, Çek Cumhuriyeti'nin tamamında pek çok iş yeri ve okulun kapandığı resmi bir tatil günü. Her sene tam tarihi değişen İyi Cuma, Mart veya Nisan aylarına denk geliyor. İyi Cuma gününde Hz. İsa'nın çarmıha gerilişi anılır.

İyi Cuma

5. İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Tüm dünyada olduğu gibi Çek Cumhuriyeti'nde de İşçi Bayramı 1 Mayıs günü kutlanıyor. Çek Cumhuriyeti'nde ve tabii ki Prag'da 1 Mayıs günü resmi tatil olarak kabul edilir. Bu nedenle 1 Mayıs'ta pek çok işletmenin kapalı olduğunu görebilirsiniz.

İşçi Bayramı

6. Jan Hus Günü (6 Temmuz)

Her yıl 6 Temmuz'da gerçekleşen Jan Hus Günü, şehit Jan Hus anısına ilan edilmiş bir resmi tatil günü. 1415'te şehir olan Jan Hus, ülke için önemli bir kişiliktir. Protestan Hareketi'nin başlıca önderlerinden birisi olarak kabul görür.

Jan Hus Günü

7. Özgürlük ve Demokrasi Mücadele Günü (17 Kasım)

Özgürlük ve Demokrasi Mücadele Günü, 1939 yılında Nazi yandaşlarının Prag Üniversitesi'ni bastığı günde gerçekleşir. Bu nedenle her yıl 17 Kasım'da bu acı olay tekrar anılır ve özgürlüğün, demokrasinin önemi halk tarafından bir kez daha anlaşılır.

Özgürlük ve Demokrasi Mücadele Günü

8. Prag Kış Müzik Festivali (Ocak)

Müzik etkinliklerinden hoşlanıyorsanız, Prag Kış Müzik Festivali'ne de mutlaka katılmalısınız. Prag Kış Müzik Festivali, her sene Ocak ayında gerçekleşir ve Prag'ın soğuk kışına adeta ışık olur. Bu festivale katılmayı düşünüyorsanız festival takvimini resmi sitelerden takip edebilirsiniz.

Prag Kış Müzik Festivali

10. Bohemya Karnavalı (Şubat-Mart)

Bohemya Karnavalı, her yıl Şubat ayında kutlanıyor. Şubat sonunda başlayan festival, kimi zaman Mart ayına da sarkabiliyor. Festival genellikle beş gün sürmekle beraber tam tarihler internet sitesinden öğrenilebilir. Festival kapsamında renkli maskeler takan kişilerin sokaklarda gezdiğini görebilirsiniz. Prag yerlileri bu festivalden orijinal adı olan 'Masopust' ismiyle bahsederler.

Bohemya Karnavalı

11. Çek Bira Festivali (Mayıs)

Çek Bira Festivali, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük festival olarak sayılıyor. Her sene 17 gün boyunca devam eden festival, Mayıs ayında gerçekleşiyor. Festival boyunca 10.000 kişilik kapasiteye sahip olan bira tadım çadırları kurulmakta. Siz de biradan anlarım diyorsanız Çek Bira Festivali'ne katılabilirsiniz.

Çek Bira Festivali

12. United Island Festivali (Mayıs-Haziran)

United Island Festivali, Prag'ın sevilen müzik festivalleri arasında sayılıyor. Mayıs ve Haziran aylarında devam eden festival, tüm Çek Cumhuriyeti'nin müzik severleri bir araya toplamayı başaran bir etkinlik. Festival boyunca coşku hiçbir zaman düşmüyor. United Island Festivali, Slovansky ve Strelecky Adaları'nda gerçekleştirilmekte.

United Island Festivali

13. Prag Yazarlar Festivali (Kasım)

Edebiyata gönül verenler, Prag Yazarlar Festivali'ne tam anlamıyla bayılacak. Prag Yazarlar Festivali, Prag'ın ve Çek Cumhuriyeti'nin en kapsamlı edebiyat etkinlikleri arasındaki yerini almayı başarıyor. 1991 yılından beri düzenlenen festivale uluslararası yazarlar katılım gösteriyor. Festivale bugüne kadar katılan yazarlara John Banville, Nadine Gordimer ve Salman Rushdie örnek gösterilebilir.

Prag Yazarlar Festivali

14. Prag Uluslararası Caz Festivali (Ekim-Kasım)

Prag'e sonbaharda gelmeyi planlıyorsanız, Ekim veya Kasım aylarını değerlendirmek isteyebilirsiniz. Çünkü Ekim sonunda başlayan Prag Uluslararası Caz Festivali, özellikle caz severlerin çok seveceği bir kültür sanat etkinliği olarak öne çıkmakta. Bu festivale katılarak Prag halkının kültürel ve sanatsal etkinliklere verdiği değeri dana net görebilirsiniz.

Prag Uluslararası Caz Festivali

Prag hakkında daha fazla şey keşfet!

Prag Nerede Yenir?

Prag Nerede Yenir?

Öncelikle, Prag’da tadına bakılabilecek daha onlarca yemek olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ancak en popüler olanlarını paylaştık. Şimdi de bu yemekleri nerede yiyebileceğinizden bahsedelim. Prag'da geleneksel yemeklerin yanı sıra çeşitli ülke mutfaklarından da farklı tatları bulabilirsiniz.

berilaslaner
28 Mart 2021 Pazar
Prag Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Prag Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Havanın kararmasıyla yapay ışıklarla aydınlanmaya devam eden Prag, dünya üzerinde gece hayatının en parlak olduğu yerlerden birisi. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden eğlence hayatı içerisinde her kesimden, her meşrepten insanı tatmin edebilecek birçok mekan bulunuyor.

berilaslaner
28 Mart 2021 Pazar
Prag Otel Tavsiye

Prag Otel Tavsiye

Prag’da kalabileceğiniz yerler konusunda o kadar fazla seçeneğiniz olacak ki siz de şaşıracaksınız. Yine de bu değerlendirmeniz gereken daha fazla seçeneğiniz olduğu anlamına da geliyor. Otel seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa listemizden yardım alabilirsiniz.

berilaslaner
28 Mart 2021 Pazar
Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler

Prag, hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikler açısından kuşkusuz şahane bir şehir. Kendine takılan isimlerin hakkını veren şehirde yapabileceğiniz birçok şey, mahrum kalmamanız gereken birçok güzellik var. Buraya kadar gelip Prag’da nelerin görülmesi gerektiğini okuyorsanız sizin için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
28 Mart 2021 Pazar
Prag Ne Yenir?

Prag Ne Yenir?

Özellikle sokak lezzetleri bakımından olabileceğinin en iyisi haline gelmiş Prag’da gözünüzü doyurduğunuz kadar karnınızı da doyuracaksınız. Prag'da her damak tadına uygun, özenle hazırlanan lezzetleri bulabilirsiniz. Buraya geldiğinizde muhteşem bir gastronomi turuna da çıkmış olacaksınız.

berilaslaner
28 Mart 2021 Pazar
Prag Uçak Bileti