1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Podgorica Uçak Bileti

Podgorica Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Ribnica Köprüsü
 2. Stara Varos
 3. Modern Sanatlar Merkezi
 4. Podgorica Müzesi
 5. Sipcanik Winery
 6. Niagara
 7. Karadağ Hayvan Barınağı
 8. Duklija Harabeleri
 9. Hram Hristog Vaskrsenja
 10. Gorica Orman Parkı
 11. Vladimir Vysotsky Anıtı
 12. Millenium Köprüsü
 13. St. Petar Anıtı
 14. Saat Kulesi
 15. Kral Nikola Parkı

1. Ribnica Köprüsü

Ribnica Köprüsü, diğer ismiyle Adzi Paşa Köprüsü, Podgorica'nın tarihi açıdan en değerli yapılarından. Orijinal olarak Romalılar tarafından inşa edilen köprü, Osmanlı zamanında yenilenmiştir. Bu nedenle köprünün ismi aynı zamanda Adzi Paşa Köprüsü olarak bilinir.

Ribnica Köprüsü

2. Stara Varos

Staro Varos, Podgorica'nın tarihi bölgelerindendir. Osmanlı döneminde burada çeşitli mağazalar, kuyumcular ve restoranlar açılmıştır. Bu bölgenin 15 ve 19. yüzyıllar arasında oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Stara Varos bugün bakımsız kalmış olsa da, tarihi atmosferini hala koruyor.

Stara Varos

3. Modern Sanatlar Merkezi

Eskiden Kral Nikola Petrovic'in kış sarayı olan bina, bugün Modern Sanatlar Merkezi olarak hizmet vermekte. Krusevac üzerinde yer alan merkezde yıl boyu pek çok sergi düzenleniyor. Sergilerde yerel sanatçıların eserlerinin yanı sıra farklı coğrafyalardan da sanatçıların eserleri de bulunmakta.

Modern Sanatlar Merkezi

4. Podgorica Müzesi

Müze gezmeyi seviyorsanız, Podgorica Müzesi'ni çok beğeneceksiniz. Karadağ'ın sahip olduğu tarihi eserlerden bazılarını burada görebilirsiniz. Podgorica Müzesi'nde tarihi eserlerin yanı sıra etnografik sergilere de rastlayabilirsiniz. Müze, Marka Miljanova 4 üzerinde bulunmaktadır.

Podgorica Müzesi

5. Sipcanik Winery

Sipcanik Winery, Podgorica'da yer alan bir şaraphanedir. Burayı özel yapan şey, şaraphanenin eskiden uçak hangarı olarak kullanılması. Yeraltında yer alan hangar 1999 yılında bombalandıktan sonra terk edilmiştir. Sonraları ikinci bir şansa sahip olan hangar, bugün şaraphane olarak varlığını devam ettiriyor. Burada çeşitli şarapları deneyebilir, eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Şaraphaneye gelmeden önce burayla iletişime geçerek randevu almanızı öneririz.

Sipcanik Winery

6. Niagara

Niagara, Cijevna Nehri'nde akan harikulade güzellikte bir şelale. Podgorica'ya geldiğinizde Niagara'yı da ziyaret etmeyi ve restoran bölümünde güzel bir yemek yemeyi es geçmeyin. Özellikle fotoğraf çekmek için bulunmaz bir fırsat olan şelale, Karadağ'ın en güzel yanlarından.

Niagara

7. Karadağ Hayvan Barınağı

Hayvan barınağı, Podgorica gezinizi planlarken aklınıza gelen bir nokta olmayabilir. Fakat, burası bir hayvan barınağından çok daha fazlası. Geniş bir alanda kurulu olan barınak, hayvanların rahat hareket etmesi için açık alana sahip. Burada kedi, köpek ve diğer hayvanları sevebilir, hatta besleyebilirsiniz. Burada deve ve keçi gibi hayvanları da görebilirsiniz. Podgorica'ya çocuklarınızla bir gezi yapmayı planlıyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Karadağ Hayvan Barınağı

8. Duklija Harabeleri

Dukljica Harabeleri, Roma döneminden kalma antik bir yerleşim alanı. UNESCO Dünya Mirasları listesine giren Duklija Harabeleri, merkezin 5 kilometre dışında bulunuyor. Podgorica'nın tarihini daha yakından görmek isterseniz Duklija Harabeleri harika bir fırsat. Buradan çıkarılan arkeolojik eserler Podgorica Müzesi'nde sergilenmektedir.

Duklija Harabeleri

9. Hram Hristog Vaskrsenja

Hram Hristog Vaskrsenja, Podgorica'da bulunan bir Ortodoks katedrali Yapımına 1993 yılında başlanan katedral, 10 yıllık inşa süresiyle dikkat çekiyor. Açık alanda inşa edilen Hram Hristog Vaskrsenja, mimarisiyle ünlü. Kariyeri boyunca yüzden fazla kilise tasarlayan Predrag Ristic, Hram Hristog Vaskrsenja'nın da mimarı. Burayı ziyaret ederken giyim kurallarına uymanız beklenir.

Hram Hristog Vaskrsenja

10. Gorica Orman Parkı

Podgorica'nın doğal güzelliklerinden olan Gorica, içinde pek çok çam ağacı türünü barındırıyor. İçinde koşu parkuru ve bisiklet yolu da bulunan park, yeme içme mekanlarına da sahip. Burada güzel doğa manzarasını gören bir restoranda oturarak yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Gorica Orman Parkı

11. Vladimir Vysotsky Anıtı

Vladimir Vysotsky Anıtı, Jovana Tomasevica Bulvarı'nda bulunuyor. Elinde gitarıyla bir müzisyeni temsil eden anıt, 1980 yılında ölen Vladimir Vysotsky anısına yapılmıştır. Mİlennium Köprüsü'nün hemen yanında bulunan anıtın ayna görünümü oldukça ilgi çekici.

Vladimir Vysotsky Anıtı

12. Millenium Köprüsü

Millenium Köprüsü, Podgorica'nın ikonik yapılarındandır. Moraca Nehri üzerinde kurulan köprü, 2005 yılında açılmıştır. 13 Temmuz'da, Karadağ'ın bağımsızlık gününde açılan köprü bugün pek çok turisti kendisine çekiyor. Toplam uzunluğu 173 metre olan köprü, modern tasarımıyla oldukça hoş bir görünüme sahip.

Millenium Köprüsü

13. St. Petar Anıtı

Podgorica'nın anıtlar ve heykeller konusunda gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin önemli karakterlerinden olan St. Petar'ın anıtı da bunlardan birisi. St. Petar, modern Karadağ'ın kurucusu olarak kabul edilmekte. Dzordza Vasingtona Bulvarı'nda bulunan anıt, Podgorica Üniversitesi'nin önünde yer alıyor.

St. Petar Anıtı

14. Saat Kulesi

Saat Kulesi, Osmanlı döneminden kalan bir eser olmasıyla tarihi değere sahip. Bugün kulenin üstünde saat bulunmasa da, çevresindeki restoranlar için Saat Kulesi bölgesine gelebilirsiniz. Kule, Staro Varos'ta yer alıyor.

Saat Kulesi

15. Kral Nikola Parkı

Kral Nikola Parkı, merkezi bir noktada yer alan oldukça güzel bir dinlenme alanı. Parkın içinde bulunan Kral Nikola Anıtı'nı da mutlaka görmelisiniz. Kral Nikola'yı at üzerinde tasvir eden anıt, dikkat çekici bir yapıya sahip. Park hem Moraca Nehri'ne, hem de turistik noktalara yakın.

Kral Nikola Parkı

Daha Fazlasını Keşfet!

Podgorica Nerede Yenir

Podgorica Nerede Yenir

Podgorica'da buranın yöresel yemeklerini deneyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Karadağ'ın sevilen lezzetlerini yerinde denemek, gezinize başka bir boyut kazandıracaktır. Podgorica'da yerel mutfak haricinde dünya yemeklerini de kaliteli restoran ve kafelerde bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Otel Tavsiye

Podgorica Otel Tavsiye

Bir gezinin ne kadar iyi geçeceğini belirleyen unsurlardan birisi de oteldir. Podgorica'da konaklamak için kaliteli ve misafirperver otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Pek çok turistin gezi için tercih ettiği Podgorica'da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunmakta. Burada daha rahat gezmek için konaklarken merkezi noktaları tercih etmenizi öneriyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Podgorica Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Karadağ ve Podgorica geleneklerini, kültürünü detaylarıyla görmek isterseniz, burada düzenlenen festivallere katılabilirsiniz. Podgorica'da katılabileceğiniz bazı etkinlikler ve festivaller, fuarlar bulunuyor. Gezi tarihinizi katılmak istediğiniz etkinliğe göre ayarlamak iyi bir fikir olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Alışveriş | Ne Alınır?

Podgorica Alışveriş | Ne Alınır?

Podgorica gezinizde alışveriş yapmak iyi bir fikir olabilir. Hem hediyelik almak, hem de kendinize gezinizi hatırlatacak bazı şeyler almak isteyebilirsiniz. Günlük hayatınızda kullanmak üzere giysi gibi ürünler almak isterseniz, seçkin mağazaların bulunduğu Podgorica alışveriş merkezlerini deneyebilirsiniz.

Delta City Podgorica'nın en popüler alışveriş merkezidir. Aynı zamanda Podgorica'nın ilk ve en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor. 2008 yılında açılan AVM, Podgorica'nın imar sonrası gelişen modern kesimlerinde bulunmaktadır. Cetinjiski üzerinde yer alan alışveriş merkezi, bünyesinde farklı markaları ve eğlence olanaklarını barındırıyor.

The Capital Plaza da tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezi. Ayırt edici cam mimarisiyle öne çıkan AVM, St. Sheikh Zayed 13 üzerinde yer alıyor. Plazada hem alışveriş merkezi hem de otel bir arada bulunuyor.

Bazar bölgesi, daha geleneksel bir alışveriş deneyimi için ideal. Şehrin merkezinde yer alan Bazar'da gıda alışverişinizi de yapabilirsiniz.

Güzel bir hediyelik dükkanı arıyorsanız, GEA size yardımcı olabilir. Njegoseva Caddesi'nde yer alan GEA, yüksek kalite kristaller satıyor. Buradan kristal takılar, biblolar veya dekoratif taşlar satın alabilirsiniz. Ayrıca yerel sanatçıların eserlerine de yer veren GEA, sanatçıları desteklemek için iyi bir fırsat olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Podgorica Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Seyahatinizi renklendirmek için uğrayabileceğiniz pek çok bar ve eğlence mekanı bulunuyor. Podgorica'da hem yemek yiyip, hem de içki içebileceğiniz noktalar yer almakta. Bunun yanında sadece eğlenceye odaklanan kulüpler de bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Ne Yenir?

Podgorica Ne Yenir?

Podgorica ve Karadağ kültürünü daha yakından tanımak isterseniz, buradayken yöresel Karadağ yemeklerini deneyebilirsiniz. Podgorica, uzun yıllar Osmanlı hükümdarlığında kaldığından burada Osmanlı mutfağının izleri görülebilir. Karadağ ve Türkiye'nin yemek kültürleri de doğal olarak birbirlerine oldukça benzerdir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Podgorica Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Yıl içinde Podgorica havası çok çeşitli özellikler göstermektedir. Nem konusunda yıl boyunca şanslı olan Podgorica, zaman zaman çok soğuk haftalar geçirmektedir.

Podgorica'nın en sıcak zamanları Haziran sonundan Ağustos sonuna kadarki zaman dilimidir. Podgorica'ya yazın gelmeyi planlıyorsanız, havaların çok sıcak olmadığı Haziran'ın ilk iki haftasını tercih etmek daha uygun olacaktır. En sıcak zaman genellikle Temmuz ortalarında yaşanmaktadır.

Podgorica'da kış aylarının ortalama sıcaklığı 5-6 derece arasında seyretmektedir. İlkbahar ve sonbahar, Podgorica'yı gezmek için daha uygun hava koşullarına sahip olabilir. Havaların ısınmaya başladığı Mayıs veya havaların biraz serinlediği Eylül iyi bir tercih olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Genel Bilgiler

Podgorica Genel Bilgiler

Karadağ'ın başkenti olan Podgorica, kelime olarak 'küçük tepenin altında' demektir. Podgorica'nın hemen bitişiğindeki Gorica tepesinin altında kurulduğu için şehre bu isim verilmiştir. Yine de, Podgorica'nın tarih boyunca farklı isimleri olmuştur. Osmanlı döneminde Böğürtlen ve böğürtlen anlamına gelen Burguriçe isimleri şehre uygun görülmüştür. Yugoslavya zamanında ise buraya Titograd ismi verilmiştir.

Karadağ'ın en büyük şehri olan Podgorica, gün geçtikçe nüfusunu arttırmaktadır. Podgorica'nın bugünkü nüfusu 190 bini geçmiştir. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Podgorica'da Karadağlılardan sonra en büyük nüfusa Sırplar sahiptir. Daha sonra Arnavutlar ve Bosnalılar önemli bir etnik grup olarak göze çarpmaktadır. Podgorica'da Müslüman oranının ise %2 civarında olduğu bilinmektedir.

Tarihinde çeşitli milletlerin hakimiyeti altında kalan Podgorica'da çeşitlilik, kendisini mimari alanda da göstermiştir. Buraya geldiğinizde çeşitli dönemleri yansıtan binaları, anıtları ve meydanları görebilirsiniz. Karadağ'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra Podgorica, Batı Avrupa tarzında gelişme göstermiştir. Geniş caddeleriyle Batı Avrupa tarzında inşa edilen bölgeleri rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz