1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Podgorica Uçak Bileti

Podgorica Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:21
  1. Alternatif Tiyatro Festivali (Eylül)
  2. Uluslararası Kuklacılık Festivali (Eylül)
  3. Podgorica Film Festivali (Aralık)
  4. Podgorica Kitap Fuarı (Eylül)
  5. Podgorica Altın Dilim Festivali (Ekim)
  6. Underhill Fest Podgorica (Haziran)

1. Alternatif Tiyatro Festivali (Eylül)

Karadağ'ın en önemli kültürel etkinliklerinden olan Alternatif Tiyatro Festivali, 30 yılı aşkın süredir devam ediyor. Pek çok bölgesel tiyatronun da gelişmesine yardım eden festival, dünya genelinde, farklı milletlerden katılımcılarla devam ediyor. Festival, sanatsal fikirleri göstermek için yeni bir alana ihtiyaç duyulmasıyla ortaya çıkmıştır. Festival sonunda çeşitli ödüller de sahiplerine dağıtılmaktadır.

Alternatif Tiyatro Festivali

2. Uluslararası Kuklacılık Festivali (Eylül)

Uluslararası Kuklacılık Festivali, Eylül ayında toplam dört gün sürüyor. Dünyanın pek çok noktasından kuklacının katıldığı festival, renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Festivalde Türkiye'den, Ukrayna'dan, Sırbistan'dan ve Polonya'dan kuklacıları görebilirsiniz. Uluslararası Kukla Festivali'nin en büyük destekçisi de Podgorica'daki Yunus Emre isimli Türk Kültür Merkezi.

Çocuklar için eğlenceli bir etkinlik olabilecek kukla festivali, Podgorica'ya çocuklarıyla gelenler için iyi bir seçenek.

Uluslararası Kuklacılık Festivali

3. Podgorica Film Festivali (Aralık)

Podgorica Film Festivali, film sektöründeki tüm gelişmeleri yakalamayı ve sektörün ihtiyaç duyduğu yeniliği karşılamayı amaçlayan bir kültür sanat festivali. Devlet desteği olmadan düzenlenen festival, kar amacı gütmeyen bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Her yıl Aralık ayında düzenlenen festival, Karadağ'ın en genç, en dinamik kültür sanat etkinlikleri arasında yer alıyor.

Podgorica Film Festivali

4. Podgorica Kitap Fuarı (Eylül)

Bemas Arena'da gerçekleştirilen kitap fuarı, ülkenin kültürünü daha yakından görmek için bir fırsat olabilir. Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen festivale pek çok Karadağlı yazar da katılım gösteriyor. Genellikle Eylül'ün son haftası başlayan festival, kimi zaman Ekim başlarında da devam ediyor. Özellikle edebiyata ilginiz varsa, farklı coğrafyalardan da yazarlarla tanışmak için fuara katılabilirsiniz.

Podgorica Kitap Fuarı

5. Podgorica Altın Dilim Festivali (Ekim)

Podgorica Altın Dilim Festivali, aslında teması peynir üstüne kurulu olan bir etkinlik. Ekim ayında düzenlenen Altın Dilim Festivali, Kasım ayının başlarına kadar devam ediyor. Yerel üreticileri desteklemek amacıyla düzenlenen festivalde pek çok peynir çeşidini bir arada görebilirsiniz. Festival boyunca ziyaretçiler peynirleri deneyebilir ve satın alabilirler. Karadağ ve Podgorica mutfağına dair özel bir ilginiz varsa bu festivale katılabilirsiniz.

Podgorica Altın Dilim Festivali

6. Underhill Fest Podgorica (Haziran)

Underhill Fest, kısaca 'UF!', 2020 yılından beri devam ediyor. Çeşitli belgesellerin yarıştığı festivalin sonunda juri, belirlenmiş kategorilerde en iyi olanlara ödüllerini dağıtıyor. Podgorica'nın önemli kültür festivallerden olan UF!, Haziran ayının sabırsızlıkla beklenen etkinlikleri arasında yer almakta. UF! sadece Podgorica'nın değil, genel olarak Karadağ'ında en başarılı kültür sanat etkinlikleri arasında gösterilmektedir.

Underhill Fest Podgorica

Daha Fazlasını Keşfet!

Podgorica Nerede Yenir

Podgorica Nerede Yenir

Podgorica'da buranın yöresel yemeklerini deneyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor. Karadağ'ın sevilen lezzetlerini yerinde denemek, gezinize başka bir boyut kazandıracaktır. Podgorica'da yerel mutfak haricinde dünya yemeklerini de kaliteli restoran ve kafelerde bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Otel Tavsiye

Podgorica Otel Tavsiye

Bir gezinin ne kadar iyi geçeceğini belirleyen unsurlardan birisi de oteldir. Podgorica'da konaklamak için kaliteli ve misafirperver otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Pek çok turistin gezi için tercih ettiği Podgorica'da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunmakta. Burada daha rahat gezmek için konaklarken merkezi noktaları tercih etmenizi öneriyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Alışveriş | Ne Alınır?

Podgorica Alışveriş | Ne Alınır?

Podgorica gezinizde alışveriş yapmak iyi bir fikir olabilir. Hem hediyelik almak, hem de kendinize gezinizi hatırlatacak bazı şeyler almak isteyebilirsiniz. Günlük hayatınızda kullanmak üzere giysi gibi ürünler almak isterseniz, seçkin mağazaların bulunduğu Podgorica alışveriş merkezlerini deneyebilirsiniz.

Delta City Podgorica'nın en popüler alışveriş merkezidir. Aynı zamanda Podgorica'nın ilk ve en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini de taşıyor. 2008 yılında açılan AVM, Podgorica'nın imar sonrası gelişen modern kesimlerinde bulunmaktadır. Cetinjiski üzerinde yer alan alışveriş merkezi, bünyesinde farklı markaları ve eğlence olanaklarını barındırıyor.

The Capital Plaza da tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezi. Ayırt edici cam mimarisiyle öne çıkan AVM, St. Sheikh Zayed 13 üzerinde yer alıyor. Plazada hem alışveriş merkezi hem de otel bir arada bulunuyor.

Bazar bölgesi, daha geleneksel bir alışveriş deneyimi için ideal. Şehrin merkezinde yer alan Bazar'da gıda alışverişinizi de yapabilirsiniz.

Güzel bir hediyelik dükkanı arıyorsanız, GEA size yardımcı olabilir. Njegoseva Caddesi'nde yer alan GEA, yüksek kalite kristaller satıyor. Buradan kristal takılar, biblolar veya dekoratif taşlar satın alabilirsiniz. Ayrıca yerel sanatçıların eserlerine de yer veren GEA, sanatçıları desteklemek için iyi bir fırsat olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Podgorica Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Seyahatinizi renklendirmek için uğrayabileceğiniz pek çok bar ve eğlence mekanı bulunuyor. Podgorica'da hem yemek yiyip, hem de içki içebileceğiniz noktalar yer almakta. Bunun yanında sadece eğlenceye odaklanan kulüpler de bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Gezilecek Yerler

Podgorica Gezilecek Yerler

Geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bazı yerler var. Podgorica'da bu noktaları gezmek, size Podgorica kültürü hakkında daha kapsamlı bilgiler verebilir. Karadağ'ın başkenti olan Podgorica'da gezerken, ülke hakkında da çeşitli ipuçları yakalayacaksınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Ne Yenir?

Podgorica Ne Yenir?

Podgorica ve Karadağ kültürünü daha yakından tanımak isterseniz, buradayken yöresel Karadağ yemeklerini deneyebilirsiniz. Podgorica, uzun yıllar Osmanlı hükümdarlığında kaldığından burada Osmanlı mutfağının izleri görülebilir. Karadağ ve Türkiye'nin yemek kültürleri de doğal olarak birbirlerine oldukça benzerdir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Podgorica Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Yıl içinde Podgorica havası çok çeşitli özellikler göstermektedir. Nem konusunda yıl boyunca şanslı olan Podgorica, zaman zaman çok soğuk haftalar geçirmektedir.

Podgorica'nın en sıcak zamanları Haziran sonundan Ağustos sonuna kadarki zaman dilimidir. Podgorica'ya yazın gelmeyi planlıyorsanız, havaların çok sıcak olmadığı Haziran'ın ilk iki haftasını tercih etmek daha uygun olacaktır. En sıcak zaman genellikle Temmuz ortalarında yaşanmaktadır.

Podgorica'da kış aylarının ortalama sıcaklığı 5-6 derece arasında seyretmektedir. İlkbahar ve sonbahar, Podgorica'yı gezmek için daha uygun hava koşullarına sahip olabilir. Havaların ısınmaya başladığı Mayıs veya havaların biraz serinlediği Eylül iyi bir tercih olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Genel Bilgiler

Podgorica Genel Bilgiler

Karadağ'ın başkenti olan Podgorica, kelime olarak 'küçük tepenin altında' demektir. Podgorica'nın hemen bitişiğindeki Gorica tepesinin altında kurulduğu için şehre bu isim verilmiştir. Yine de, Podgorica'nın tarih boyunca farklı isimleri olmuştur. Osmanlı döneminde Böğürtlen ve böğürtlen anlamına gelen Burguriçe isimleri şehre uygun görülmüştür. Yugoslavya zamanında ise buraya Titograd ismi verilmiştir.

Karadağ'ın en büyük şehri olan Podgorica, gün geçtikçe nüfusunu arttırmaktadır. Podgorica'nın bugünkü nüfusu 190 bini geçmiştir. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Podgorica'da Karadağlılardan sonra en büyük nüfusa Sırplar sahiptir. Daha sonra Arnavutlar ve Bosnalılar önemli bir etnik grup olarak göze çarpmaktadır. Podgorica'da Müslüman oranının ise %2 civarında olduğu bilinmektedir.

Tarihinde çeşitli milletlerin hakimiyeti altında kalan Podgorica'da çeşitlilik, kendisini mimari alanda da göstermiştir. Buraya geldiğinizde çeşitli dönemleri yansıtan binaları, anıtları ve meydanları görebilirsiniz. Karadağ'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra Podgorica, Batı Avrupa tarzında gelişme göstermiştir. Geniş caddeleriyle Batı Avrupa tarzında inşa edilen bölgeleri rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Podgorica Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz