1. Anasayfa
 2. New York Uçak Bileti

New York Uçak Bileti

New York Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında New York Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Maalesef ülkemiz şehirlerinden hiçbiri New York’a direkt uçuş yapmamaktadır. En az bir aktarma ile ulaşabileceğiniz şehir için kullanabileceğiniz uçak firmaları şu şekildedir: American Airlines, Türk Hava Yolları, Delta Air Lines, United Airlines ve Air Canada. Ülkemizden New York’a en sık uçuş yapılan şehrimiz İstanbul'dur öyle ki İstanbul’dan New York istikametine her gün neredeyse 60 uçak gitmektedir. Nisan, Mayıs ve Temmuz aylarında New York için en pahalı biletleri bulabilecekken; Şubat, Eylül ve Aralık aylarında ise en ucuz uçak biletlerini bulmanız mümkün.

Hâlâ nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız ve ucuz uçak bileti almadıysanız sitemiz üzerinden online uçak bileti satın alabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. New York'a Nasıl Gidilir?
 2. New York Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. New York'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. New York Hakkında
 5. New York Ne Yenir?
 6. New York Nerede Yenir
 7. New York Gezilecek Yerler
 8. New York Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. New York'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. New York'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. New York'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. New York Otel Tavsiye

New York Havalimanları Hakkında Bilgiler

New York içerisinde üç tane havalimanı bulunmaktadır ancak bunların yalnızca iki tanesi uluslararası hizmet vermektedir. New York LaGuardia Havalimanı, Queens bölgesine hizmet veren havalimanıdır ve uluslararası bir havalimanı değildir. John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı ve Newark Liberty Uluslararası Havalimanı ise şehre sivil havacılık alanında hizmet veren uluslararası havalimanlarıdır.

John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı

Şehir merkezi ile arasında 21 kilometre vardır. Long Island üzerinde yer alan havaalanı 1948 yılında New York Uluslararası Havalimanı adıyla kurulmuş olsa da daha snra Amerika’nın suikaste kurban gitmiş 35. Başkanı olan John Fitzgerrald Kennedy (JFK) adına, 1963 yılında adı değiştirilmiştir. Bu adlandırmalar dışında Idlewilde Havalimanı olarak da anılmıştır. Henüz New York’a gitmek için bilet almadıysanız sitemiz üzerinden ülkemizden JFK Havalimanı varışlı online uçak bileti satın alabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine gitmek istiyorsanız birkaç seçeneğiniz var: Taksi, araç kiralama, otobüs ve metro.

Metro: Kullanabileceğiniz en avantajlı toplu taşıma aracı metro aslına bakarsanız. Çünkü hakkında bölümünde bahsettiğimiz gibi New York City, hiç uyumayan bir şehir ve metrolar 24 saat boyunca çalışıyor. Metroyla şehir merkezine ulaşmak için:

Öncelikle havalimanından ring trenine binmeniz gerekiyor böylece tren sizi Jamaica istasyonuna ulaştıracak. Daha sonra ulaştığınız yerden Manhattan’a giden trene bineceksiniz. Yolcuların favori ulaşım ağı metrodur. 2,5 dolara tek kullanımlık MetroCard sahibi olmanız yeterli. Bunun dışında bir haftalık ve bir aylık MetroCard sahibi de olabilirsiniz. Bir haftalık kart için 29 dolar, bir aylık kart için ise 104 dolar gibi bir tutar ödemeniz gerekmektedir.

Otobüs: Direkt bir taşıma ağı mevcut değildir bu konuda birçok aktarma yapmanız gerekiyor. Super Shuttle Manhattan, kullanabileceğiniz otobüstür. 25 dolarlık ücret karşılığında istediğiniz durağa giderek vardığınız tren veya metro istasyonlarından gideceğiniz yere varabilirsiniz.

Taksi: Bu kadar seçenek arasında pahalı olduğu için az tercih edilen neredeyse son seçenek de taksidir. Taksiye binip 75-90 dolar arası bir fiyatla şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Ancak genellikle bu seçenek yerine Uber tercih ediliyor. Uber’de bir çeşit taksi sayılabilir ancak biraz daha ucuzdur ve taksiden daha çok tercih edilir.

Araç Kiralama: Araç kiralamak için JFK Havalimanı içerisinde bulunan şirketlerden de yardım alabilirsiniz ancak bu yolu tercih edenler genellikle internetten, ülkeye varmadan önce rezervasyon yaptırıp tercih ediyorlar. Böyle yaparsanız ve en az bir hafta önceden bu işlemi hallederseniz biraz daha ucuza gelecektir.

Newark Liberty Uluslararası Havalimanı

Şehir merkezi ile arasında 14 kilometre vardır. Eyalet içine hizmet veren bir diğer havalimanı ise Newark Havalimanıdır. Aslında özellikle metropoliten alana hizmet vermektedir. ABD’nin en yoğun 15. havalimanı ilan edilmiştir çünkü 2016 yılında yolcu trafiği 40,351,331 kişi olarak bildirilmiştir. Henüz New York City için bilet almadıysanız buradan, sitemiz üzerinden Newark Liberty Havalimanı varışlı online uçak bileti satın alabilir ve yolculuğunuz için ilk adımı atabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine yolculuk için mevcut olan seçenekler şöyledir: Otobüs, tren, araç kiralama ve taksi.

Otobüs: Newark Airport Express adı verilen sarı-mavi otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanı içerisindeki Terminal B’den kalkan bu otobüse bindikten sonra yaklaşık bir saat içerisinde Port Authority adı verilen durakta olacaksınız. Bu durakta indikten sonra ise her şey daha kolay zira istediğiniz yere gitmek için hatlar mevcut.

C hattını tercih ederseniz bu sizi Central Park tarafına götürecektir. Ancak ulaşmak istediğiniz yere bu duraktan aktarma yapmalısınız.

Tren: Havaalanı içerisinde bulunan Terminal C’den bindiğiniz tren sizi Manhattan’da bulunan Bryant Park İstasyonu’nda bırakacak. 45 dakikaya yakın bir yolculuk çekeceksiniz ve 12 dolar gibi bir ücret ödeyeceksiniz. Buradan sonrası otobüslerle yapılan aktarmayla istediğiniz yere gitmenize olanak sağlayacak.

Taksi: Havaalanının içinden kalkan taksilerle 50 ila 65 dolar arasında bir fiyatla şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Taksiler popüler taşıtlar değiller.

Araç Kiralama: JFK Havaalanı içerisinde bulunan araç kiralama şirketleri bu havaalanı içerisinde de mevcut. İstediğiniz türden ve markadan aracı bulabilirsiniz ya da internet üzerinden önceden bu işi halledebilirsiniz.

New York'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Güneşlenme süresi yüksek New York’ta, göreceğiniz iklim Subtropikal İklim olarak adlandırılmaktadır. Yazları oldukça sıcak ve bunaltıcı geçerken kışları oldukça sert geçmektedir. Kışın görülen kar yağışları oldukça uzun sürer ve soğuk rüzgarların etkisinde olduğu için de bu kışın olduğundan daha soğuk sezilmesine sebep olmaktadır. Kar yağışı dışında yağmur yağışı da alır ancak yağmurlar genel olarak bahar aylarında yağmaktadır. Sıkça yağmur yağsa da kış mevsiminden daha iyi durumda olacağınız kesindir.

Yılın 230 günü hatta belki de neredeyse daha fazla güneşlenme süresine sahip olan New York’ta en sıcak ay Temmuz ayıdır ve bu ayda ortalama sıcaklıklar 25 derece ile 30 derece arasında seyretmektedir. En soğuk ay ise Şubat ayı olup bu ayda ortalama sıcaklıklar -3 derece ile 5 derece arasındadır.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında New York City’e gitmek için en doğru zaman yaz aylarıdır. Dediğimiz gibi bahar ayları da tatil yapabileceğiniz zamanlar olsa da yağmurları sevmem diyorsanız, sıcağa da aldırmam diyorsanız yaz zamanı daha uygun. Turistlerin de en çok tercih ettiği zamandır. Yaz mevsiminin tadını çıkarmak için daha bilet almadıysanız sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

New York Hakkında

Dünya üzerindeki en kalabalık metropoliten bölgelerden biri ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri olan New York, aynı adla anılan eyaletin başkentidir. Bu karışıklığı gidermek için bu şehre New York City de denmektedir. The Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island ve Manhattan’ın birleşmesiyle oluşmuş bir şehirdir ve bu birleşme 1898 yılında gerçekleşmiştir. Şehirde yoğun gece hayatı, hiç durmadan çalışan metrolar olduğu için Hiç Uyumayan Şehir olarak da anılmaktadır.

1615 yılında Hollandalıların gelip kurduğu şehir bir süre Britanyalılar tarafından yönetilse de 1778’de, Britanya kolonisi olarak hayatına başlayan ancak daha sonra 1776 yılında bağımsızlığını ilan ederek bir ülke olmayı başarmış Amerika Birleşik Devletlerine 2 yıl başkentlik yapmıştır. Şehir göçmenlerin oldukça fazla olduğu bir yerdir bu nedenle içeride yüz yetmişe yakın dil konuşulmaktadır ve göçmenlerin kurduğu mahalleler vardır. Belki de bu yüzden birçok kültür hareketinin doğum yeri burasıdır. Sanat akımları, ideolojik söylemler genellikle New York City’den çıkmıştır.

Şehirde olmasa da New York’un göz bebeği Wall Street caddesidir. 1929 yılında meydana gelen ekonomik buhranın çıkış noktası burasıdır ve Wall Street Manhattan bölgesinde yer alır. Buradan çıkan bir borsa çöküşünün tüm dünyayı etkilemesi buranın belki de dünyanın ekonomik başkenti olduğunu göstermektedir. Bunların dışında Birleşmiş Milletler Genel Merkezi burada bulunmaktadır. Ve burası Dünyanın Kültür Merkezi olarak da anılmaktadır. Henüz New York için bilet satın almadıysanız sitemiz üzerinden online olarak biletinizi satın alabilirsiniz.

New York Ne Yenir?

New York yemek seçeneği bol olan ve asla aç kalmayacağınız yerlerden biridir. Amerikan kültürünün ortaya çıkardığı tatlar bir yana bir de farklı ırklardan insanların olması yani göçmen nüfusunun fazlalığı farklı damak tatlarının olduğunun göstergesidir. Yani buradaki yemek kültürüne karma ve zengin bir yemek kültürü diyebiliriz.

Hotdog

Hotdog

Öncellikle Amerika’nın klasik tatlarından başlamak gerekirse Hotdog’la başlamak doğru olacaktır. Bildiğimiz sosisli sandviç olan bu tat Amerika’nın favori yiyeceklerinden biridir. Özellikle sokakta yediklerinizin lezzeti damağınıza taht kuracaktır. Ekmeğin arasına konulmuş haşlanmış sosis ve üzerine kullanılan hardal, ketçap ve mayonez gibi soslarla tüketilir.

Hamburger

Hamburger

Hamburger, yine Amerikan yemek kültürünün baş tacı olan hamburgerleri bilmeyeniniz yok ancak New York’ta bunların çok daha farklı çeşitlerini göreceksiniz. Özellikle burada da bayılarak yediğimiz ıslak hamburgerler orada da oldukça meşhur.

Buffalo Wings

Buffalo Wings

Buffalo Wings, genelde etle tüketilen bir sos olan Buffalo sos ve tavuk kanadının birleşiminden oluşan bir yemektir ve bu yemek de oldukça popülerdir. Yine sokakta ve restoranlarda bulabileceğiniz yiyeceklerden biri.

Pancake

Pancake

Pancake, sabah kahvaltılarında tercih edilen bir çeşit kreptir. Akçaağaç şurubu ve tereyağıyla tüketilen pancakeler Amerikan kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden.

New York Nerede Yenir

Bu ve bunlar gibi birçok yiyecek New York’ta tüketilmektedir. Peki bu yiyecekleri nerelerde tüketmeliyiz?

Galaxy Diner

Galaxy Diner

Galaxy Diner, Times Meydanı’na yarım kilometre uzaklıkta, taş binanın alt katına yapılmış atmosferi iyi bir restoranttır ve burada özellikle popüler ve çok tüketilen yemekleri bulabilirsiniz. Brunch dahil tüm öğünlerinizi yapabileceğiniz yerde Amerikan lezzetlerinin tadına varacaksınız.

Bleecker Street Pizza

Bleecker Street Pizza

Bleecker Street Pizza, Sokakta yenen yemeklerin her zaman daha iyi olduğunu söylemiştik. Burası İtalyan pizzasını Amerikan damak tadına uyarlamayı başarabilmiş, fiyatları ucuz bir mekan olup özellikle öğrencilerin daha çok tercih ettiği yerlerden biridir.

5 Napkin Burger

5 Napkin Burger

5 Napkin Burger, Adından da anlaşılacağı gibi bir Burger restoranı olsa da yalnızca bunla kalmıyor. Sufleler, bazı tatlılar da menüdeki iyi ve tercih edilebilecek tatlardandır. Times Meydanı’na yakın bir mekandır. Fiyatlar, standart fiyatlardan belki biraz daha ucuzdur ancak yemek oldukça kaliteli.

Junior's Restaurant & Cheesecake

Junior's Restaurant & Cheesecake

Junior's Restaurant & Cheesecake, Times Meydanı’nın kalbinde olan restoranın gerek konum gereği gerek de menünün iyiliği ve kalitesinden dolayı fiyatları biraz yüksektir. İnce uzun Fransız tasarımı çok güzeldir ve ayrıca tüm Amerikan lezzetlerini bulabileceğiniz bir mekandır.

New York Gezilecek Yerler

New York’un gezilecek yerleri gez gez bitmez, iyisi mi siz aşağıdaki listeden turunuza başlayın!

Central Park

Central Park

Central Park, New York’un sembolü haline gelmiş park aynı zamanda dünyanın en ünlü parkıdır da. Yıllardır çok filme, diziye sahnelik yapmış olan yer 4 kilometre uzunluğundadır. Dünyadaki ilk peyzaj çalışması olarak anılan park, doğala yakın olması için özellikle yapılmıştır zira parkta bulunan her şey (nehir dahil) insan eseridir. Central Park’ta birçok farklı bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. İçeride yapı olarak kemerler, oyun alanları gibi yerler de vardır. 1853 yılında açılmıştır ancak tam anlamıyla Central Park olması 1870 yılına denk gelir.

Central Park’ı gezenlerin çoğunluğu bisikletle gezmektedir. Yaya olarak da gezebilirsiniz ve aynı zamanda hem yaya hem de bisikletli rehberler sizi bekliyor olacaklar. Bir de içerideki gölde sandal turu yapabilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Dünyaca ünlü Sırp bilim insanı ve muct Nikola Tesla’nın anısına yapılmış bir müzedir. Küçüktür ve oldukça ilginçtir, görülmesi gereken yerlerin de başında gelmektedir. Burada Tesla’nın dünyaya fark getirmiş birçok icadı ve bunların yanında özel eşyaları sergilenmektedir. Ayrıca Belgrad Üniversitesi’nden öğrencilerden rehberlik hizmeti almanız mümkün. Müze saat 10.00 ve 18.00 saatleri arasında açıktır.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali, Sırp Otadoks kilisesinin kurucusu olan hükümdarın oğlu Aziz Sava olarak bilinmektedir. Burası en büyük Ortodoks kilisesidir ve dünyadaki en büyüklerden biridir. Merkeze yakın olan Katedralin içinde sürekli bir restorasyon vardır. Dış mimari olarak Ayasofya Camii’ne benzetilmektedir. Osmanlı devlet adamı Sinan Paşa tarafından katedralin yaktırıldığı da söylentiler arasındadır ancak kanıtlanmış değildir. Kilisenin içi 10 bin kişi almaktadır.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumguriyet Meydanında yer alan müzede hem ulusal sanatçıların birçok eseri hem de Avrupa’nın büyük sanatçılarının eserleri yer almaktadır. Gustav Klimt, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso gibi sanatçıların birçok eserini içeride barındıran müze içinde 400 binden fazla eser bulundurmaktadır.

New York Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

New York gecenin nabzının tutulduğu yer. Hem sabahlara kadar ulaşım şansınızın olması hem de insan ve kültür çeşitliliği her türden eğlence mekanlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Hatta öyle ki buranın gece hayatı filmlere dahi konu olmuş, yıllarca dillere pelesenk olmuştur.

Bu gerçekten de abartılacak kadar vardır aslında zira her fiyattan, her türden ve her kişiye hitap edecek ayrı bir eğlence bulunmaktadır. Akşamlarınızı kültür sanatla geçirip Jazz konserlerine, tiyatroya da gidebilirsiniz ya da barlarda, publarda ve kulüplerde dilediğinizce içip dans edip eğlenebilirsiniz. Ya da yalnızca filmlerde gördüğünüz gibi bir Broadway Müzikali izleyebilirsiniz.

Terra Blues

Terra Blues

Terra Blues, Küçücük bir kapıdan içeri giriyorsunuz ve sol yanınızda bir bar, karşınızda ise bir sahne duruyor. Sabahın dördüne kadar eğlenebileceğiniz bu bar blues müzikle kulakların pasını silerken bir yandan size ışıklı be romantik bir ambiyans sağlıyor.

Rudy's Bar & Grill

Rudy's Bar & Grill

Rudy's Bar & Grill, Klasik bir Amerikan barı olarak nitelendirebileceğimiz yer oldukça meşhurdur zira New York City’nin merkezinde yer almaktadır.  

Carnegie Club

Carnegie Club

Carnegie Club, Burası içinse bir puro kulübü diyebiliriz. İçeride satılan purolar dışında kendi sevdiğiniz ve kullandığınız puroyu da getirip tüktebileceğiniz yer sıcak bir atmosfere sahip.  

Paradise Club

Paradise Club

Paradise Club, Kıpkırmızı canlı ışıklar altında efsane bir deneyime hazır olun. Bir tiyato oyunu içindeymişsiniz gibi hissetmenize sebep olacak şahane bir yer olan Paradise Club gerçekten VIP bir kulübe üyeymişsiniz gibi hissettirecek. Ortalamanın üstünde fiyatları ve birçok içki seçeneğiyle güzel bir tercih olacaktır.

New York'da Alışveriş - Ne Alınır?

Her bütçeye uygun alışveriş ürünü bulabileceğiniz New York’ta sokak tezgahlarından çok lüks caddelere kadar her yerde alışveriş yapma olanağınız vardır. Özellikle giyim ve moda konusunda ve hediyelik eşya konusunda buradan eliniz boş dönmeyeceğinize inanıyoruz.

Macy’s, Amerika içerisindeki ünlü mağaza zincirlerinden biri ne New York City içerisinde bulunan mağazaları tam 10 katlı. Bu şahane yerde birçok indirim oluyor ve aynı zamanda bulamayacağınız herhangi bir ürün olmayacaktır. SoHo, burası alışverişin ve kültürel çeşitliliğin olduğu bir yer ve en az yarım gününüzü ayırarak gezmenizi tavsiye ederiz SoHo’da vintage kıyafetler ve eşyalar bulabileceğiniz gibi çok ünlü markaların da ürünlerini görmek mümkün. Ama kim bilir belki de çok ünlü bir mağazanın az kullanılmış temiz bir ürününü vintage mağazalarından bulabilirsiniz... Brooklyn Reclamation, Vintage eşyalar satan bir mağaza. Hem uygun fiyatlı hem de bir hediyelik eşya ya da eviniz için dekoratif bir tamamlayıcı arıyorsanız burada bulmanız işten bile değil. The Strand, burası ise nadide kitapları bulabileceğiniz köklü bir kitapçı. Burayı veriyoruz çünkü eğer bir kitap kurduysanız veya kitap hediye etmenin değerini biliyorsanız burası tam sizlik. Belki de çok sevdiğiniz bir yazarın en sevdiğiniz romanının ilk basımını bulabilirsiniz.

Buralar dışında yine New York içerisinde alışveriş yapabileceğiniz tonlarca yer mevcuttur. Çok fazla indirimin olduğu bir yerdir bu sebeple indirimlere dikkat ediniz.

New York'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

New York’un festivalleri eğlencesi ve sınırsızlığıyla bilinen bir efsanedir. Festivaller genellikle yoğun katılımla geçer. Sadece halk değil turistler de çok fazla katılım sağlar.


New York'daki resmi tatil günleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Martin Luther King Günü – 16 Ocak
 • Başkan Günü - 20 Şubat
 • Paskalya Günü
 • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
 • İşçi Günü – 4 Eylül
 • Columbus Günü – 9 Ekim
 • Gaziler Günü – 10 Kasım
 • Şükran Günü
 • Hanukah - Kislev'in 25. Günü
Tümünü Göster

New York'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Kalacağınız yeri internet üzerinden ve aylar öncesinden ayarlamanız iyi olacaktır.

Online uçak biletinizi de aylar öncesinden almak çok daha ucuza gelecektir. Hâlâ uçak biletiniz yoksa sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

New York Otel Tavsiye

New York’a gelince nerede kalacağız diye mi düşünüyorsunuz hatta ya otel bulamazsak diye endişe mi ediyorsunuz? Hiç merak etmeyin sizler için seçtiğimiz oteller daima uygun fiyatlı ve çözüm odaklı otellerdir.

1. The NoMad Hotel

The NoMad Hotel

The NoMad Hotel, Kendine ait bir restoranı bulunan otel şehir manzarasını size sunmaktadır. Kütüphanesi ve ücretsiz gazete servisi bile bulunan bu otelde rahat edeceğinize eminiz. Bunlar dışında ücretsiz Wi-Fi hizmeti de vermektedir ve şehir merkezindeki birçok yere yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 

2. San Carlos Hotel New York

San Carlos Hotel New York

San Carlos Hotel New York, 24 saat açık spa merkezi ve iş merkezinin yanında bir de otelin kendine ait restoranı bulunmaktadır. Aynı zamanda odalar içerisinde çay kahve makinaları bulunur ve odanızdan ve otel sınırları içerisinde ücretsiz Wi-Fi avantajından faydalanabilirsiniz.

3. Hampton Inn Times Square Centra

Hampton Inn Times Square Centra

Hampton Inn Times Square Central, Bu otel şehir merkezinde bulunmaktadır ve bilinen bir otel zinciri bünyesinde açılmış bir oteldir. Yedi yirmi dört açık resepsiyonuyla, otoparkı ve spa merkeziyle popüler konaklama yerlerinden biridir. Ücretsiz Wi-Fi hizmeti mevcuttur. Aynı zamanda kullanabileceğiniz ütü ve çamaşırhane olanakları da mevcuttur.

Valencia