1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. New York Uçak Bileti

New York Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Central Park
  2. Nikola Tesla Müzesi
  3. Aziz Sava Katedrali
  4. Sırbistan Ulusal Müzesi

1. Central Park

Central Park, New York’un sembolü haline gelmiş park aynı zamanda dünyanın en ünlü parkıdır da. Yıllardır çok filme, diziye sahnelik yapmış olan yer 4 kilometre uzunluğundadır. Dünyadaki ilk peyzaj çalışması olarak anılan park, doğala yakın olması için özellikle yapılmıştır zira parkta bulunan her şey (nehir dahil) insan eseridir. Central Park’ta birçok farklı bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. İçeride yapı olarak kemerler, oyun alanları gibi yerler de vardır. 1853 yılında açılmıştır ancak tam anlamıyla Central Park olması 1870 yılına denk gelir.

Central Park’ı gezenlerin çoğunluğu bisikletle gezmektedir. Yaya olarak da gezebilirsiniz ve aynı zamanda hem yaya hem de bisikletli rehberler sizi bekliyor olacaklar. Bir de içerideki gölde sandal turu yapabilirsiniz.

Central Park

2. Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Dünyaca ünlü Sırp bilim insanı ve muct Nikola Tesla’nın anısına yapılmış bir müzedir. Küçüktür ve oldukça ilginçtir, görülmesi gereken yerlerin de başında gelmektedir. Burada Tesla’nın dünyaya fark getirmiş birçok icadı ve bunların yanında özel eşyaları sergilenmektedir. Ayrıca Belgrad Üniversitesi’nden öğrencilerden rehberlik hizmeti almanız mümkün. Müze saat 10.00 ve 18.00 saatleri arasında açıktır.

Nikola Tesla Müzesi

3. Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali, Sırp Otadoks kilisesinin kurucusu olan hükümdarın oğlu Aziz Sava olarak bilinmektedir. Burası en büyük Ortodoks kilisesidir ve dünyadaki en büyüklerden biridir. Merkeze yakın olan Katedralin içinde sürekli bir restorasyon vardır. Dış mimari olarak Ayasofya Camii’ne benzetilmektedir. Osmanlı devlet adamı Sinan Paşa tarafından katedralin yaktırıldığı da söylentiler arasındadır ancak kanıtlanmış değildir. Kilisenin içi 10 bin kişi almaktadır.

Aziz Sava Katedrali

4. Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumguriyet Meydanında yer alan müzede hem ulusal sanatçıların birçok eseri hem de Avrupa’nın büyük sanatçılarının eserleri yer almaktadır. Gustav Klimt, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso gibi sanatçıların birçok eserini içeride barındıran müze içinde 400 binden fazla eser bulundurmaktadır.

Sırbistan Ulusal Müzesi

New York hakkında daha fazla şey keşfet!

New York Nerede Yenir

New York Nerede Yenir

Bu ve bunlar gibi birçok yiyecek New York’ta tüketilmektedir. Peki bu yiyecekleri nerelerde tüketmeliyiz?

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
New York'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

New York'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

New York’un festivalleri eğlencesi ve sınırsızlığıyla bilinen bir efsanedir. Festivaller genellikle yoğun katılımla geçer. Sadece halk değil turistler de çok fazla katılım sağlar.


berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
New York Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

New York Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

New York gecenin nabzının tutulduğu yer. Hem sabahlara kadar ulaşım şansınızın olması hem de insan ve kültür çeşitliliği her türden eğlence mekanlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Hatta öyle ki buranın gece hayatı filmlere dahi konu olmuş, yıllarca dillere pelesenk olmuştur.

Bu gerçekten de abartılacak kadar vardır aslında zira her fiyattan, her türden ve her kişiye hitap edecek ayrı bir eğlence bulunmaktadır. Akşamlarınızı kültür sanatla geçirip Jazz konserlerine, tiyatroya da gidebilirsiniz ya da barlarda, publarda ve kulüplerde dilediğinizce içip dans edip eğlenebilirsiniz. Ya da yalnızca filmlerde gördüğünüz gibi bir Broadway Müzikali izleyebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
New York Ne Yenir?

New York Ne Yenir?

New York yemek seçeneği bol olan ve asla aç kalmayacağınız yerlerden biridir. Amerikan kültürünün ortaya çıkardığı tatlar bir yana bir de farklı ırklardan insanların olması yani göçmen nüfusunun fazlalığı farklı damak tatlarının olduğunun göstergesidir. Yani buradaki yemek kültürüne karma ve zengin bir yemek kültürü diyebiliriz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
New York Uçak Bileti