1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Muş Uçak Bileti

Muş Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
  1. Helimaşı
  2. Hez dolması
  3. Muş böreği
  4. Muş köftesi

1. Helimaşı

Helimaşı, Muş’ta başlangıç olarak tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Helimaşının ana malzemeleri ise nohut, et ve mercimektir. İsteğe göre soğan da katılan helimaşını Muş’a gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.


Helimaşı

2. Hez dolması

Hez dolması, Muş’un yöresel yemeklerinden biridir. Lahana dolmasına benzeyen bu dolma, iç harcına kuşbaşı et ve pirinç katılması yönüyle lahana dolmasından ayrılmaktadır. Muş’a gittiğinizde bu lezzeti tatmanızı öneririz.

Hez dolması

3. Muş böreği

Muş böreği, iç harcı kıyma ve soğan olan ve özel yapılışıyla Muş’a özgü olan bir tür börektir. Muş’a gittiğinizde incecik hamur ile hazırlanmış Muş böreğini mutlaka tatmalısınız.

Muş böreği

4. Muş köftesi

Muş köftesi, ana yemek olarak tercih edebileceğiniz Muş’a özgü bir lezzettir. İçli köfteye benzeyen bu yemek suda haşlanarak yapılmaktadır. Muş’a gittiğinizde bu lezzeti tatmanızı öneririz.

Muş köftesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Muş Nerede Yenir

Muş Nerede Yenir

Muş'un birbirinden leziz yöresel yemeklerini saydıktan sonra sıra geldi bu yemekleri nerede yiyeceğinize. Muş ziyaretinizde gitmenizi tavsiye ettiğimiz Muş'ta ünlü restoranları sizin için bir araya getirdik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş Otel Tavsiye

Muş Otel Tavsiye

Muş’ta şehir merkezinde konaklamak için birçok otel seçeneği bulabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Muş'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş’ta Alışveriş - Ne Alınır?

Muş’ta Alışveriş - Ne Alınır?

Muş’ta alışveriş yapmak isterseniz Muş Mega ve Beyaz Saray alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Alışveriş için Tarihi Muş Çarşısı’nı da tercih edebilirsiniz. Muş’tan sevdikleriniz için bu şehre özgü eski kaşar yiyeceğinden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Muş Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Eğlence yeri olarak kafelerin yoğunlukta olduğu Muş şehrinde tercih edebileceğiniz bazı mekanlar ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Muş tarihi mirasları ve doğal güzellikleriyle zengin bir şehirdir. Muş’a gittiğinizde görmeniz gereken önemli yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Muş'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Muş’ta sert kara ikliminin özellikleri hüküm sürmektedir. Muş’ta kış ayları çok çetin geçmektedir, dondurucu soğuklar Muş’ta görülmektedir. Kış mevsiminde en soğuk ay ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık -33 dereceye kadar düşebilmektedir. Yaz mevsimi ise oldukça sıcak ve bunaltıcı geçmektedir. Yaz mevsiminde en sıcak ay temmuz ayıdır. Temmuz ayında sıcaklık 41 dereceye kadar çıkabilmektedir. Yılın her döneminde yağışların görüldüğü Muş’ta yaz aylarında yağış miktarı daha azdır. Muş’u ziyaret etmek için en ideal aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu zamanda hem yağış azdır hem de Muş’un yemyeşil doğasına bu zamanda şahit olabilirsiniz. Yağmur severlerdenseniz Muş şehrine her zaman seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz ve her zaman ucuza Muş uçak biletlerini ise sitemizde bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş Hakkında

Muş Hakkında

Muş, Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer alan bir şehrimizdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin merkezi bir noktasında bulunan Muş, birçok şehir ile komşu konumda yer almaktadır. Muş’un komşu şehirleri ise Erzurum, Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Batman, Bingöl şehirleridir. Muş şehrinin en önemli özelliği ise Türklere Anadolu’nun kapılarının açıldığı Malazgirt Savaşı’nın bu şehrin çevresinde olmasıdır. Muş uçak biletinizi sitemizden kolaylıkla alabilirsiniz. Muş şehrinin ismi ise Muşa kelimesinden gelmektedir. Muşa kelimesinin anlamı, sulak ve verimli topraktır. Muş şehrinin bulunduğu bu bölgeye Muşa ismini İbrani kabileleri vermiştir. Daha sonra telaffuz ile şehrin ismi değişmiş ve Muş olmuştur. Muş şehrinin merkez ilçesi ile birlikte toplam 6 ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırası ile Merkez, Bulanık ve Malazgirt ilçeleridir. Muş’un toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 409 bine yaklaşmıştır. Muş birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Murat Irmağı, Haçlı Gölü ve Kaz Gölü bu doğa güzelliklerinin başında yer almaktadır. Muş, köklü bir tarihe sahiptir. Konumu nedeniyle pek çok savaşa şahitlik etmiş bir şehirdir. Urartular, Medler, Persler ve Romalılar gibi birçok önemli uygarlık Muş şehrine egemen olma mücadelesi vermiştir. 1071 yılında ise Muş şehri, Malazgirt Savaşı’na şahitlik etmiştir. 1514 yılında ise Muş, Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. 1929 yılında ise vilayet olmuştur. Muş şehrinin simgesi ise bu şehre özgü olan Muş lalesidir. Muş’a 2007 yılında kurulmuş olan Muş Alparslan Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

Tarihin önemli bir dönüm noktasına şahitlik etmiş olan Muş’a seyahatinizi gerçekleştirmek istiyorsanız online uçak biletinizi hemen alabilirsiniz!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Muş Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz