1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Malta Uçak Bileti

Malta Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Ħal-Saflieni Katakompu
 2. Grandmaster Palace Courtyard
 3. Valletta
 4. Blue Grotto
 5. Tarxien Tapınakları
 6. Marsaxlokk
 7. Valletta
 8. Mosta Dome Kilisesi
 9. Mdina
 10. Vittoriosa Isla Bormla
 11. Hagar Qim & Mnajdra Tapınakları
 12. Ghajin Tuffieha Körfezi
 13. Popeye (Temel Reis) Kasabası
 14. Malta Falconry Centre
 15. Spinola Körfezi

1. Ħal-Saflieni Katakompu

Ħal-Saflieni Katakompu, Malta Adası'nda Paola kentinde bulunan tarihi bir gezi alanı. Saflieni döneminden kalma yeraltı oyukları ve tünellerden oluşan yapı görmeniz için sizi bekliyor. Arkeologların içeride 7 binden fazla kişinin kalıntısını bulduğunu da eklememiz gerek. Arkeologlar bu yapının inşa edildiği dönemde kutsal bir alan olduğunu düşünüyor. Eğer Malta’ya uğrarsanız ve tarihe de ilginiz de varsa burayı kaçırmayın.

Ħal-Saflieni Katakompu

2. Grandmaster Palace Courtyard

Grandmaster Palace Courtyard, Malta'da bulunan ve adı Türkçeye "Büyük Usta Sarayı" olarak çevrilen bir yapı. Malta'nın başkenti olan Valletta şehrinde bulunur. 16 - 18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olduğu tahmin edilen bu yapı mimarisiyle pek çok turisti kendisine çekiyor. Günümüzde bir bölümü Malta Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılmakta.

Grandmaster Palace Courtyard

3. Valletta

Aziz John Katedrali, Malta'nın başkenti Valetta'da yaşamış Vaftizci Aziz John adına yapılmış bir yapı. 16. yüzyılda Aziz John Nişanı tarafından yaptırılan bu görkemli katedral her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Katedralin özellikle çeşitli resimlerle bezenmiş tavanı dikkat çekiyor.

Valletta

4. Blue Grotto

Fotoğrafçıların en sevdikleri yerlerden birisi olan Blue Grotto manzarasıyla büyüleyen bir mağaralar bütünü. Blue Grotto mağaralarının etrafı denizle çevrili olduğundan ortaya harika bir görüntü çıkıyor. Malta gezinizden buraları görmeden geri dönmemenizi öneriyoruz.

Blue Grotto

5. Tarxien Tapınakları

Adanın tarihi alanlarından birisi de Tarxien Tapınakları. Tarxien'in tarihi milattan önce 3100 yılına dek uzanıyor. Ayrıca tapınaklar UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunuyor. Tarxien Tapınakları, antik çağlarda yaşamış insanların ilkel yöntemlerle neler başarabileceğini görmek için harika bir yer.

Tarxien Tapınakları

6. Marsaxlokk

Renkli bir kasaba olan Marsaxlokk'un ana geçim kaynağı tabii ki balıkçılık. Malta'yı Malta yapan unsurlardan biri olan bu kasabayı özellikle ziyaret etmelisiniz. Kasabanın sahilinde çok sayıda balıkçı teknesini bir arada görebilirsiniz.

Marsaxlokk

7. Valletta

Malta Adası'na geldiğinizde ülkenin başkenti olan Valletta'ya uğramamanız biraz zor. Yine de bu güzel şehre listede bir yer ayırmamak saygısızlık olurdu. Valletta, ismini Jean Parisot La Valette'den yani Maltalı bir kumandandan alıyor. Malta'da görebileceğiniz pek çok tarih mirası da burada bulunuyor.

Valletta

8. Mosta Dome Kilisesi

Mosta Dome Kilisesi içinden ziyade dış görünüşüyle dikkat çeken bir kilise. Kilisenin ön cephesinde kullanılan Yunan tarzı sütunlar oldukça estetik bir görünüm yaratıyor. Mosta Dome Kilisesi mükemmel fotoğraflar çekmek için ideal bir nokta.

Mosta Dome Kilisesi

9. Mdina

Geçmişte Malta'ya başkentlik yapan Mdina kendine has bir kimliğe sahip. İsminde Arapça tınılar barındıran Mdina, Arap kültürünün bölgeyi etkilemesi ile bu ismi almış. Orta Çağ'dan beri varlığını sürdürmekle beraber UNESCO Dünya Mirasları arasında da yer alıyor.

Mdina

10. Vittoriosa Isla Bormla

Vittoriosa Isla Bormla aslında üç ayrı şehirden meydana geliyor. Eskiden ayrı ayrı kendi isimlerine sahip olan şehirler bugün aynı isim altında toplanmış. Valletta'ya komşu olan şehrin tarihi önemi de bulunuyor. Burada Osmanlı güçlerine karşı Malta'nın son savunması gerçekleşmiş.

Vittoriosa Isla Bormla

11. Hagar Qim & Mnajdra Tapınakları

Hagar Qim & Majdra tapınaklarının tarihi milattan önce 360 yılına kadar gitmekte. Tapınaklar Malta Havalimanı'na da oldukça kısa bir mesafede bulunuyor. Arkeologlara göre dünyadaki ilk dini yapılardan olan Hagar Qim & Mnajdra her yıl binlerce turisti misafir ediyor.

Hagar Qim & Mnajdra Tapınakları

12. Ghajin Tuffieha Körfezi

Körfezleriyle ünlü olan Malta'da Ghajin Tuffieha Körfezi çok popüler. Mellieha'da yer alan körfez hem yerli halk hem de ziyaretçiler tarafından çok seviliyor. Masmavi sularla buluşmak ve temiz havanın, denizin keyfini çıkarmak için buraya gelebilirsiniz.

Ghajin Tuffieha Körfezi

13. Popeye (Temel Reis) Kasabası

Mellieha'da bulunan başka bir gezi noktası da Popeye, yani Temel Reis Kasabası. Aslında bir temalı bir eğlence parkı olan Popeye Kasabası ziyaretçilerine harika bir deneyim vaat ediyor. Temel Reis temasına sahip olan Popeye Kasabası'nda çocukluğunuza geri döneceksiniz.

Popeye (Temel Reis) Kasabası

14. Malta Falconry Centre

Doğaya ve vahşi yaşama ilginiz varsa Malta Falconry Centre tam size göre. Adada görülmeye değer çok sayıda doğa ve vahşi yaşam parkı bulunuyor, ancak Falconry Centre'in yeri ayrı. Burada şahinlere yakınlaşabilir, gözlem yapabilirsiniz.

Malta Falconry Centre

15. Spinola Körfezi

Saint Julian's konumunda yer alan Spinola Körfezi nefes kesici güzellikte bir yer. Şehir körfezin etrafında da geliştiğinden bir kafede veya restoranda oturarak deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Körfezin binaların arasında kalması sizi korkutmasın. Çünkü yapıların güzel mimarisi körfez manzarasını en iyi şekilde tamamlıyor.

Spinola Körfezi

Daha Fazlasını Keşfet!

Malta Nerede Yenir?

Malta Nerede Yenir?

Malta'da hemen hemen her kültürden yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz. Nerede ne yenmeli, ne içmeli diye sorarsanız size önerebileceğimiz bazı mekanlar var. Malta gezinizi unutulmaz yapacak mekanları öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Otel Tavsiye

Malta Otel Tavsiye

Nerede konaklayacağınıza karar vermek zor olabilir. Sizin için en doğru oteli seçerken dikkat etmeniz gereken çok sayıda kriter bulunuyor. İşinizi kolaylaştırmak adına Malta bölgesinde konaklayabileceğiniz otelleri listeledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Malta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Seyahat etmek yeni kültürler tanımak için harika bir fırsat. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek de sizin elinizde. Malta'nın yerel festivallerine ve etkinliklerine katılmak sizi Malta halkıyla yakınlaştırabilir. Malta'da katılabileceğiniz bazı etkinlikleri maddeler halinde sıraladık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Alışveriş - Ne Alınır?

Malta Alışveriş - Ne Alınır?

Malta'ya kadar gelmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Burada alışveriş deneyimini mutlaka yaşamalısınız. Büyük alışveriş merkezleri ve küçük butik dükkanların yer aldığı Malta'da bu dükkanların çoğunun akşam erken saatlerde kapandığını unutmayın. Planlarınızı buna göre yaparsanız harika hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Malta'nın sembolü haline gelen şövalye biblolarından, şarap ve peynir gibi yerel yiyecek ve içeceklerden almanızı öneriyoruz.

Malta'da en popüler ürünlerin modayla ilgili olanlar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca adada günlük pazarlar da kuruluyor. Bunların en büyüğü ise Valletta'da pazar günleri kurulan 2. Monti Pazarı. Buradan hediye veya hatıra olarak alabileceğiniz çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malta Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece eğlencelerinden büyük beklentileriniz varsa Malta bunların hepsini karşılayabilir. Malta’da gece hayatı epey renkli geçer. Burada geceler sabaha kadar sınırsız eğlenceyle dolup taşar. Çeşit çeşit barlar, publar ve dans kulüplerinin her zaman cıvıl cıvıl olduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Ne Yenir?

Malta Ne Yenir?

Bir gezinin belki de en güzel yanı yörenin lezzetlerinden tatmak. Bu nedenle sizin için Malta'da ne yenilir ve içilir sorusunu yanıtladık. Malta'da yeme içme fiyatları da çok yüksek olmadığından gezi boyunca lezzet turuna çıkabilirsiniz.

Malta'da bölgenin kendine has yiyeceklerinin yanı sıra dünya mutfağından da pek çok yemeği bulmak mümkün. Bir ada ülkesi olduğundan Malta'da deniz mahsulleri çok sevilir. Ayrıca tavşan eti de sık tüketilir, hemen hemen her restoranda tavşan etinden çeşitli yemeklere rastlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malta Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Orta Akdeniz'de yer alan Malta'da kışlar genellikle ılık geçer. Akdeniz iklimine uygun olarak yaz aylarında sıcaklıklar yükselir. Yine konumu sayesinde Malta'da kar, don, sis gibi hava olayları neredeyse hiç görülmez. Hatta çoğu yerlinin bu kavramların ne anlama geldiğini dahi bilmediği rahatlıkla söylenebilir. Kış aylarında yağışlar görülse de Nisan ayından sonra yağışlar kesilir ve yerini güneşli havalara bırakır.

Bu nedenle Malta seyahati için en iyi dönemin yaz sezonu, yani Haziran-Ağustos arası olduğunu söyleyebiliriz. Bu zaman aralığında Malta capcanlı bir havaya bürünür ve ziyaretçilerine en güzel halini gösterir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Hakkında

Malta Hakkında

Yaklaşık 140 kilometre boyunca uzanan kıyıları ve mükemmel deniziyle Malta tıpkı bir rüyaya benziyor. Malta, toplam 5 adet adadan oluşan Malta Cumhuriyeti'nin de en büyük adası olma özelliğine sahip. Ülkenin fiili başkenti ve Avrupa'nın en küçük başkenti olan Valletta da burada bulunuyor. 2019 yılında elde edilen verilere göre 500 bine yakın insan Malta'da yaşamakta. Güney Avrupa'da konumlanan ülkede para birimi olarak Euro kullanılıyor.

Malta neyi ile ünlü derseniz eşsiz doğal güzelliklerinden bahsedebiliriz. Malta Adası kıyıları, koyları ve pırıl pırıl deniziyle görenleri büyülüyor. Oldukça düz bir alana kurulan Malta'da dağlık olarak nitelendirilebilecek herhangi bir yükselti bulunmuyor. Malta'nın bir diğer ilginç özelliği de ne Malta Adası'nda, ne de ülkenin geri kalanında hiç akarsu olmaması. Malta'nın güzellikleri dünyaca ünlü pek çok fotoğrafçıya da prestijli ödüller getirmiş.

Zaman içinde çeşitli halklara ev sahipliği yapan Malta tarihi yönüyle de ilgi çekiyor. Öyle ki Valletta'nın tarihi noktaları 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş. Neolitik Dönem'den beri insanların yerleşim yeri olarak seçtiği Malta Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar ve Normanlar'ı da ağırlamış. Yakın zamanlarda ise ada Fransız ve Britanyalıların hakimiyetine girse de 1964'ten beri bağımsız bir cumhuriyet olarak varlığını sürdürüyor. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Malta'nın mimarisi de görenleri eski zamanlara götürüyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz