1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Malta Uçak Bileti

Malta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Muhafızların Değişimi (Ayın Son Cuması)
 2. Valletta Uluslararası Barok Festivali (Ocak)
 3. Karnaval (Şubat)
 4. Paskalya Haftası (Nisan)
 5. Malta Uluslararası Müzik Festivali (Eylül)
 6. Rock The South (Nisan)
 7. Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali (Temmuz - Ağustos)
 8. Malta Çilek Festivali (Nisan)
 9. Malta Moda Haftası (Mayıs)
 10. Lost & Found Festival (Eylül)
 11. Għanafest (Haziran)
 12. Malta Uluslararası Sanat Festivali (Haziran - Temmuz)
 13. Malta Caz Festivali (Temmuz)
 14. Farsons Great Bira Festivali (Temmuz - Ağustos)

1. Muhafızların Değişimi (Ayın Son Cuması)

Büyük Usta Sarayı'nın ön avlusunda gerçekleşen Muhafız Değişimi her ayın son Cuma günü yapılıyor. İlk kez 17. yüzyılda gerçekleşen Muhafız Değişimi o tarihten beri Malta'da gelenekselleşmiş bir tören olarak düzenlenmeye devam ediyor.

Muhafızların Değişimi

2. Valletta Uluslararası Barok Festivali (Ocak)

Köklü bir tarihe sahip olan Malta, tarihini yüceltmek için pek çok etkinlik düzenliyor. Bu etkinlikler arasında Valletta Uluslararası Barok Festivali de sayılabilir. Her yıl Ocak ayında düzenlenen festival genellikle Ocak ortasında başlayıp bir buçuk - iki hafta devam ediyor.

Valletta Uluslararası Barok Festivali

3. Karnaval (Şubat)

Şubat ayının sonunda dört gün boyunca devam eden karnaval Malta'nın en eğlenceli etkinliklerinden. Şubat'ın nispeten soğuk günleri karnavalda kullanılan kostümler ve süsler sayesinde renkleniyor. Malta'ya Şubat sonunda yolunuz düşerse bu heyecanlı etkinliğe katılmayı ve doyasıya eğlenmeyi ihmal etmeyin.

Karnaval

4. Paskalya Haftası (Nisan)

Her Hristiyan ülkede olduğu gibi Malta'da da Paskalya coşkuyla kutlanıyor. Nisan ayında gerçekleşen Paskalya haftasının tarihi her yıl değişmekte. Malta'ya Paskalya zamanı seyahat ederseniz bu zamana özel hazırlanan kurabiyelerden tadabilirsiniz.

Paskalya Haftası

5. Malta Uluslararası Müzik Festivali (Eylül)

Eylül'ün ilk haftası başlayan ve dört gün boyunca devam eden bu festivalle müziğe doyacaksınız. Her milletten insanın katılım gösterdiği Malta Uluslararası Müzik Festivali her yıl kapılarını misafirlerine açıyor. Festival boyunca Malta'nın doğal güzellikleri eşliğinde ünlü sanatçıların şarkılarına eşlik edebilirsiniz.

Malta Uluslararası Müzik Festivali

6. Rock The South (Nisan)

Malta'nın en büyük müzik etkinliklerinden Rock The South Nisan ayında gerçekleşiyor. Görkemli sahneleri ve şovlarıyla Rock the South genellikle gençlerin ilgisini çeken bir festival. Festival boyunca katılımcılar birbirinden yetenekli rock sanatçılarını canlı izleme fırsatı yakalıyor.

Rock The South

7. Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali (Temmuz - Ağustos)

Temmuz sonu ve Ağustos başında birbirinden güzel ve yaratıcı havai fişekler Malta semalarını doldurur. Yediden yetmişe herkesin severek izlediği havai fişek gösterileri Malta'da bir başka güzel. Temmuz veya Ağustos ayında Malta'ya gelmek için bir sebep arıyorsanız bu festival iyi bir bahane olabilir.

Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali

8. Malta Çilek Festivali (Nisan)

On yılı aşkın süredir devam eden Malta Çilek Festivali'nde en taze çilekleri bulabilirsiniz. Üreticilerin çileklerini halkın beğenisine sunduğu bu festivalde üretici ve alıcılar yüz yüze gelme fırsatı da buluyor. Siz de Nisan'da Malta'ya gelirseniz festivale katılmayı ve adanın güzel çileklerinden tatmayı unutmayın.

Malta Çilek Festivali

9. Malta Moda Haftası (Mayıs)

Moda severleri Malta Moda Haftası'na alalım. Malta'nın en önemli moda etkinliği olan Malta Moda Haftası'nda dünyaca ünlü tasarımcılar en yeni koleksiyonlarını sergiliyor. Etkinlik bitiminde tasarımcılara çeşitli kategorilerde ödüller de takdim ediliyor.

 Malta Moda Haftası

10. Lost & Found Festival (Eylül)

St Paul's Körfezi'nde gerçekleşen Lost & Found Festival Malta'da mutlaka görmeniz gereken etkinliklerden. Eylül ayının başlarında düzenlenen festival genellikle üç veya dört gün sürüyor. Festival boyunca katılımcılar hem müzikle eğleniyor hem de Malta'nın güzel havasının keyfini çıkarıyor.

Lost & Found Festival

11. Għanafest (Haziran)

İki gün boyunca süren bir müzik festivali olan Ghanafest'te halk müziklerinden ezgileri çalınmakta. Haziran ayının genellikle ortasında veya sonunda düzenlenen festival tüm müzik severleri bir araya getiriyor. Festivalde özellikle Akdeniz türküleri söyleniyor.

Għanafest

12. Malta Uluslararası Sanat Festivali (Haziran - Temmuz)

Malta sanata verdiği önemle de meşhur. Festival kapsamında tiyatro, dans, müzik ve diğer sanat formları kendisini gösterme imkanı yakalıyor. Birden fazla mekanda sergiler ve gösteriler şeklinde gerçekleşen festival Valletta'yı sanatla süslüyor.

Malta Uluslararası Sanat Festivali

13. Malta Caz Festivali (Temmuz)

Caz müziğe ilgisi olanlar Malta Caz Festivali'ne katılabilirler. Tüm dünyadan caz sanatçılarının buluştuğu festivale özellikle Akdenizli sanatçılar katılıyor. Malta Vaz Festival'i Temmuz'da beş gün boyunca, Valletta Büyük Liman'ında düzenleniyor.

Malta Caz Festivali

14. Farsons Great Bira Festivali (Temmuz - Ağustos)

Neredeyse kırk yıllık bir geçmişi olan Frasons Great Bira Festivali harika bir müzik etkinliği. Festivalin en güzel yanı girişin ücretsiz olması. Malta'ya festival zamanı bir gezi düzenleyerek festivale katılabilir, müzik ve bira eşliğinde yeni anılar yaratabilirsiniz.

Farsons Great Bira Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Malta Nerede Yenir?

Malta Nerede Yenir?

Malta'da hemen hemen her kültürden yiyecek bir şeyler bulabilirsiniz. Nerede ne yenmeli, ne içmeli diye sorarsanız size önerebileceğimiz bazı mekanlar var. Malta gezinizi unutulmaz yapacak mekanları öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Otel Tavsiye

Malta Otel Tavsiye

Nerede konaklayacağınıza karar vermek zor olabilir. Sizin için en doğru oteli seçerken dikkat etmeniz gereken çok sayıda kriter bulunuyor. İşinizi kolaylaştırmak adına Malta bölgesinde konaklayabileceğiniz otelleri listeledik.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Alışveriş - Ne Alınır?

Malta Alışveriş - Ne Alınır?

Malta'ya kadar gelmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Burada alışveriş deneyimini mutlaka yaşamalısınız. Büyük alışveriş merkezleri ve küçük butik dükkanların yer aldığı Malta'da bu dükkanların çoğunun akşam erken saatlerde kapandığını unutmayın. Planlarınızı buna göre yaparsanız harika hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Malta'nın sembolü haline gelen şövalye biblolarından, şarap ve peynir gibi yerel yiyecek ve içeceklerden almanızı öneriyoruz.

Malta'da en popüler ürünlerin modayla ilgili olanlar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca adada günlük pazarlar da kuruluyor. Bunların en büyüğü ise Valletta'da pazar günleri kurulan 2. Monti Pazarı. Buradan hediye veya hatıra olarak alabileceğiniz çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malta Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece eğlencelerinden büyük beklentileriniz varsa Malta bunların hepsini karşılayabilir. Malta’da gece hayatı epey renkli geçer. Burada geceler sabaha kadar sınırsız eğlenceyle dolup taşar. Çeşit çeşit barlar, publar ve dans kulüplerinin her zaman cıvıl cıvıl olduğunu görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Gezilecek Yerler

Malta Gezilecek Yerler

Tertemiz sahilleri ve koylarıyla Malta'da gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Tüm bunların yanında Malta’nın köklü tarihsel geçmişini de göz önünde bulundurursanız gezilecek çok sayıda tarihi alan olduğunu da göreceksiniz. Geziye nereden başlamalı, özellikle nereleri görmeli diyenler için kapsamlı bir liste hazırladık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Ne Yenir?

Malta Ne Yenir?

Bir gezinin belki de en güzel yanı yörenin lezzetlerinden tatmak. Bu nedenle sizin için Malta'da ne yenilir ve içilir sorusunu yanıtladık. Malta'da yeme içme fiyatları da çok yüksek olmadığından gezi boyunca lezzet turuna çıkabilirsiniz.

Malta'da bölgenin kendine has yiyeceklerinin yanı sıra dünya mutfağından da pek çok yemeği bulmak mümkün. Bir ada ülkesi olduğundan Malta'da deniz mahsulleri çok sevilir. Ayrıca tavşan eti de sık tüketilir, hemen hemen her restoranda tavşan etinden çeşitli yemeklere rastlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malta Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Orta Akdeniz'de yer alan Malta'da kışlar genellikle ılık geçer. Akdeniz iklimine uygun olarak yaz aylarında sıcaklıklar yükselir. Yine konumu sayesinde Malta'da kar, don, sis gibi hava olayları neredeyse hiç görülmez. Hatta çoğu yerlinin bu kavramların ne anlama geldiğini dahi bilmediği rahatlıkla söylenebilir. Kış aylarında yağışlar görülse de Nisan ayından sonra yağışlar kesilir ve yerini güneşli havalara bırakır.

Bu nedenle Malta seyahati için en iyi dönemin yaz sezonu, yani Haziran-Ağustos arası olduğunu söyleyebiliriz. Bu zaman aralığında Malta capcanlı bir havaya bürünür ve ziyaretçilerine en güzel halini gösterir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Hakkında

Malta Hakkında

Yaklaşık 140 kilometre boyunca uzanan kıyıları ve mükemmel deniziyle Malta tıpkı bir rüyaya benziyor. Malta, toplam 5 adet adadan oluşan Malta Cumhuriyeti'nin de en büyük adası olma özelliğine sahip. Ülkenin fiili başkenti ve Avrupa'nın en küçük başkenti olan Valletta da burada bulunuyor. 2019 yılında elde edilen verilere göre 500 bine yakın insan Malta'da yaşamakta. Güney Avrupa'da konumlanan ülkede para birimi olarak Euro kullanılıyor.

Malta neyi ile ünlü derseniz eşsiz doğal güzelliklerinden bahsedebiliriz. Malta Adası kıyıları, koyları ve pırıl pırıl deniziyle görenleri büyülüyor. Oldukça düz bir alana kurulan Malta'da dağlık olarak nitelendirilebilecek herhangi bir yükselti bulunmuyor. Malta'nın bir diğer ilginç özelliği de ne Malta Adası'nda, ne de ülkenin geri kalanında hiç akarsu olmaması. Malta'nın güzellikleri dünyaca ünlü pek çok fotoğrafçıya da prestijli ödüller getirmiş.

Zaman içinde çeşitli halklara ev sahipliği yapan Malta tarihi yönüyle de ilgi çekiyor. Öyle ki Valletta'nın tarihi noktaları 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş. Neolitik Dönem'den beri insanların yerleşim yeri olarak seçtiği Malta Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar ve Normanlar'ı da ağırlamış. Yakın zamanlarda ise ada Fransız ve Britanyalıların hakimiyetine girse de 1964'ten beri bağımsız bir cumhuriyet olarak varlığını sürdürüyor. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Malta'nın mimarisi de görenleri eski zamanlara götürüyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malta Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz