1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Macau Uçak Bileti

Macau Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:21
 1. A-Ma Tapınağı
 2. St. Paul Kilisesi
 3. Senado Meydanı
 4. Macau Kulesi
 5. Monte Hisarı
 6. Macau Müzesi
 7. Macau Şarap Müzesi
 8. Taipa Evleri Müzesi
 9. St. Francis Xavier Kilisesi
 10. Kun Lam Tapınağı
 11. Jorge Alvares Anıtı
 12. Dört Yüzlü Buda Heykeli
 13. Nam Van Gölü
 14. Macau Dev Panda Köşkü
 15. Maritime Museum

1. A-Ma Tapınağı

Macau'ya ismini veren A-Ma Tapınağı, gezi planınızda mutlaka yer almalı. Portekizlilerin Macau'da ayak bastıkları ilk yer de burasıdır. A-Ma Tapınağı, buradaki ilk Budist tapınağı olmasının yanı sıra Macau'nun da en eski binası. 1488 yılında, balıkçıları koruyan deniz tanrıçası A-Ma (diğer ismiyle Mazu) için inşa edilmiştir. Tapınak St. Lawrance's Parish semtinde bulunuyor.

A-Ma Tapınağı

2. St. Paul Kilisesi

Tarihi 1602 yılına dayanan kilise, ilginç kalıntılarıyla da dikkat çekiyor. Aslında 26 metrekarelik bir alana kurulan kilisenin bugün sadece ön cephesi ayakta kalabilmiş. Bu nedenle tarihi kiliseyi ziyarete geldiğinizde sadece ön cephesinin harabelerini görebiliyorsunuz. Hıristiyanlığı Asya'da yaymak için inşa edilen kilisede Portekiz mimarisinin izleri görülmektedir.

St. Paul Kilisesi

3. Senado Meydanı

Macau'nun önemli meydanlarından Senado Meydanı'nın büyüklüğü tam 4 bin metrekare. Şehrin en işlek noktası olan Senado Meydanı mimari özelliğiyle de dikkat çekiyor. Ming Hanedanlığı döneminden bu yana kullanılan meydan, bugün Avrupa ve Çin mimarilerinin birbirine karıştığı bir nokta.

Senado Meydanı

4. Macau Kulesi

Macau'yu kuş bakışı seyretmek isterseniz Macau Kulesi'ne gelmelisiniz. Aslında bir telekomünikasyon kulesi olsa da, 2001 yılından beri hizmet vermektedir. Seyir terası ile harika bir manzara sunan Macau Kulesi'nde restoran ve alışveriş imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca adrenalin tutkunları bungee jumping yapma imkanını da burada bulabilirler.

Macau Kulesi

5. Monte Hisarı

Monte Hisarı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunmaktadır. 1617 yılında yapımına başlanan hisar, Macau'nun en yüksek noktasında şehri izlemektedir. Hisar, Uzak Doğu'ya Hristiyanlığı yaymak için gelen misyonerler tarafından yapılmıştır. Etrafına örülen 9 metrekarelik duvarlar ile saldırılardan korunmuştur.

Monte Hisarı

6. Macau Müzesi

Macau Müzesi, sergilediği eserleri kadar binasıyla da tarihi açıdan önemlidir. 17. yüzyılda inşa edilen bina, 1998 yılında müze olarak açılmıştır. Cizvit misyonerler tarafından savunma amaçlı inşa edilen bina üç asır boyunca Macau savunmasının merkezi olmuştur.

Macau Müzesi

7. Macau Şarap Müzesi

Görmeniz gereken müzelerden birisi de farklı konseptiyle Macau Şarap Müzesi. Taipa'da bulunan Macau Şarap Müzesi'nde 115 farklı şarap türü görülebilir. 1995 yılından beri ziyaretçilerini kabul eden müzede şarap tadımları da yapılmaktadır. Burada sergilenen şarapların çoğunluğu Portekiz şarabıdır.

Macau Şarap Müzesi

8. Taipa Evleri Müzesi

Macau'nun renkli kasabası Taipa'nın evleri de çok ünlü. Her yıl pek çok turistin gezmeye geldiği Taipa Evleri, Portekiz mimari anlayışına göre inşa edilmiştir. Toplamda beş adet pastel renkli evden meydana gelen bir komplekstir. 1921'de inşa edilen evlerden dört tanesine koloni zamanlarına dair sergiler bulunmaktadır. Evlerden birindeyse çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Taipa Evleri Müzesi

9. St. Francis Xavier Kilisesi

Macau'nun kutsal mekanlarından birisi de St. Francis Xavier Kilisesi. Coloane bölgesinde yer alan kilise, Portekizliler tarafından inşa edilmiştir. Tarihi 1928 yılına kadar giden yapı, sarı cephesi ile hemen dikkatinizi çekecek.

St. Francis Xavier Kilisesi

10. Kun Lam Tapınağı

Macau'da kutsal mekanlar açısından da ikiliğe rastlamak mümkün. Macau, kiliselerin yanında budist tapınaklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Tapınağın tarihi 13. yüzyıla kadar gitmektedir. Macau'nun en eski ve önemli tarihi yapılarındandır.

Çin ve Amerika arasında yapılan ilk ticaret anlaşması 1844 yılında gerçekleşmiştir. Tarihi açıdan oldukça önemli olan anlaşma belgesi, tapınakta yer alan masa üzerinde imzalanmıştır.

Kun Lam Tapınağı

11. Jorge Alvares Anıtı

Portekizli Jorge Alvares, Çin'e deniz yoluyla ulaşan ilk Avrupalı kaşiftir. Macau'da görebileceğiniz az sayıdaki heykel birisi, Alvares adına yapılan bu anıttır. Praia Grande bölgesinde bulunan anıt, Senado Meydanı'na oldukça yakın bir konumda.

Jorge Alvares Anıtı

12. Dört Yüzlü Buda Heykeli

Taipa'da yer alan Dört Yüzlü Buda Heykeli, diğer turistik alanlardan biraz uzak. Heykelin üstünde onu örten ve klasik Çin mimarisini yansıtan bir çatı da bulunmaktadır. Taipa'daki Jockey Club'ın önünde yer alan heykele hafif raylı sistemleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Dört Yüzlü Buda Heykeli

13. Nam Van Gölü

Avenida Dr Sun Yat Sen bölgesinde bulunan Nam Van Gölü, Macau'daki kumarhanelerin yakınında bulunuyor. Gölün etrafındaki gezinti alanında yürüyüşler yapabilir, göl etrafında sık sık düzenlenen festival, sergi ve fuarlara katılabilirsiniz.

Nam Van Gölü

14. Macau Dev Panda Köşkü

Coloane bölgesinde bulunan Macau Dev Panda Köşkü, bu şirin hayvanları görmek için iyi bir fırsat olabilir. Pandaları ziyaret ederken flaşlı fotoğraf çekmemeye ve gürültü yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çocuklarınızla Macau'ya geliyorsanız burası gezi için ideal bir nokta olacaktır.

Macau Dev Panda Köşkü

15. Maritime Museum

Maritime Museum, denizcilik konseptindeki eserlerin sergilendiği bir müzedir. Burada minyatür gemi modellerini görebilirsiniz. Macau'nun tarihinden esinlenerek hazırlanan minyatürler size şehrin tarihi hakkında da geniş bilgiler verecek. Maritime Museum hem eğitici, hem de eğlenceli bir gezi isteyenler için uygun bir müze. Maritime, 1 Largo do Pagode da Barra üzerinde bulunuyor.

Maritime Museum

Daha Fazlasını Keşfet!

Macau Nerede Yenir?

Macau Nerede Yenir?

Macau'da deneyebileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Macau'un yerel yemeklerini buralarda tadabilir, Macau kültürü ve mutfağını yakından görebilirsiniz. Hangi restoranları denemeniz gerektiği konusunda sorularınız varsa, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Otel Tavsiye

Macau Otel Tavsiye

Macau'da konaklayabileceğiniz çok sayıda otel bulunuyor. Her bütçeye uygun otelleri ile Macau, misafirperver bir şehir. Burada en lüks otellerden, gezginler için uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine kadar her türlü alternatifi bulabilirsiniz. Hizmet sektöründe oldukça gelişmiş bir şehir olan Macau'da aradığınız konforu bulacaksınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Macau Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Uzakdoğu'nun en eğlenceli şehirlerinden Macau'da pek çok festival kutlanıyor. Fuarlarıyla da dikkat çeken Macau'da herkese göre bir etkinlik alternatifi bulunuyor. Macau gezinizi istediğiniz etkinliğin tarihine göre planlayarak seyahatinizi renklendirebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Alışveriş - Ne Alınır?

Macau Alışveriş - Ne Alınır?

Macau'ya geldiğinizde buradan hatıra eşyaları almak isteyebilirsiniz. Kendiniz veya sevdikleriniz için alacağınız hediyelikler, muhteşem Macau gezinizin hatırlatıcıları olacaktır.

Macau'dan bazı yöresel ürünler alabilirsiniz. Örneğin Çin porseleni oldukça iyi bir fikirdir. Porselen haricinde Çin kurabiyesi veya badem kurabiyesi de hediyelik olarak düşünülebilir. Kurabiyeleri Taipa'da,152 Rua de Braganca'da bulunan Kafka'dan alabilirsiniz.

Macau temalı hediyelik eşyalar almak isterseniz Nam Van Gölü'nün yakınlarında bulunan M Dimensions mağazasına uğrayabilirsiniz. Burada Macau konseptine sahip rozetler, giyim eşyaları, taş baskı resimler ve daha birçok şeyi bulabilirsiniz.

Macau'da alışveriş merkezi gezmek isterseniz pek çok alternatifiniz bulunuyor. Buradaki alışveriş merkezleri arasında City of Dreams, Fortune Diamond, Shoppes at Parisian (The Parisian Macau içinde) sayılabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Macau Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Macau'nun en önemli özelliklerinden birisi, Çin'de kumara izin verilen tek bölge olmasıdır. Macau'da özellikle 21. yüzyıldan itibaren kumar sektörü büyük bir hızla gelişmiştir. Kumarın yanı sıra, eğlence sektörü de Macau'da önemli bir yer tutmaktadır. Macau'ya geldiğinizde şehrin eğlence hayatını yakından görmeyi isteyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Ne Yenir?

Macau Ne Yenir?

Macau'yu tüm yönleriyle görmek istiyorsanız, buranın yerel mutfağıyla da tanışmalısınız. Macau'da birbirinden farklı mutfakları bir arada bulabilirsiniz. Koloni yıllarından kalma Portekiz mutfağı ile Çin ve Japon mutfağı, Macau yerlilerinin mutfağına karışmıştır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Macau Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Oldukça küçük bir ada ülkesi olan Macau'nun iklimi, şehrin her yerinde aynıdır. Çevresindeki diğer ada ülkelerinde olduğu gibi Macau'da da muson iklimi görülür. Muson ikliminde yılın her mevsimi yağışlı geçer. Ilıman bir iklime sahip olan Macau'da kışlar soğuk geçmez. Ayrıca yıl içindeki en düşük nem oranı kış ayında görülür. Pek çok destinasyonun aksine Macau'yu kış aylarında ziyaret etmek mantıklı olacaktır.

Macau'nun en sıcak zamanı ise Temmuz ayıdır. Bu ayda hava sıcaklığı ortalama 30 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay ise ortalama 15 derece ile Ocak'tır. 15 derece sizin için soğuksa, Macau'ya ilkbahar/sonbaharda da gelebilirsiniz. Fakat yaz aylarında tayfun görülebildiğinden Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında buraya gelmeniz önerilmemektedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Genel Bilgiler

Macau Genel Bilgiler

Güney Çin Denizi'ne kıyısı bulunan Macau, Çin Cumhuriyeti'nin özel idari bölgelerindendir. Macau'nun yönetimsel sistemleri Çin'den bağımsızdır. Çin'in diğer özerk bölgesi olan Hong Kong gibi Macau'nun da kendi 'baş yöneticisi' bulunmaktadır. Ayrıca Macau kendi ekonomik sistemine de sahiptir. Para birimi de Çin'den farklı olan bölgede Macau Patakası (MOP) kullanılır.

Macau, küçük bir ada üzerinde kurulu olmasına karşın nüfusu oldukça fazladır. Bu da Macau'yu dünya üzerinde 'nüfusu en yoğun bölge' yapmaktadır.

Macau tarihinde bir de Portekiz hakimiyeti bulunmaktadır. Macau'nun bugün hem Avrupai, hem de Asyalı özelliklere sahip olmasının temel nedeni budur. 1557 yılında, Ming Hanedanı tarafından Portekiz'e kiralanan Macau, 1999 yılında tekrardan Çin'e bağlandı. Uzun bir süre Portekiz kolonisi olarak varlığını sürdüren Macau'da Portekiz mimarisinin izlerini görmek de mümkündür.

Macau şehrinin ismi 'Ma Kok' kelimelerinden gelir. Macau ve etrafını bir deniz tanrıçası olan Mazu, ya da diğer ismiyle A-Ma'nın koruduğuna inanılırdı. Ayrıca bölgede A-Ma adına inşa edilmiş bir tapınak da bulunuyordu. Ma Kok Miu olarak anılan tapınak, şehre bugünkü isminin verilmesine sebep olmuştur. Bölgeye gelen Portekizliler buranın ismini sorduklarında bir yanlış anlaşılma yaşanmıştır. Yerliler, Portekizlilerin tapınağı sorduğunu düşünür ve 'Ma Kok' cevabını verirler. Uzun süre bölgenin ismi Portekizliler tarafından Macao veya Amacao olarak kullanılmıştır. 1911 yılında yapılan imla reformu ile şehrin ismi Macau olarak belirlenmiştir.

Macau'da eğlence sektörü, özellikle de kumarhane kültürü büyük bir gelişim göstermiştir. Bölge bugün Uzak Doğu'da eğlence ve kumar turizminin merkezi konumundadır. Macau bu yönüyle Las Vegas'a benzetilmektedir.

Yine de, Macau'da sadece kumar turizmi yapıldığı düşünülmemelidir. Bölgede müzeler,kiliseler, tapınaklar ve savunma merkezleri gibi noktalar da bulunmaktadır. Macau'da hem Çin, hem de Portekiz kültüründen kalan eserleri görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz