1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Macau Uçak Bileti

Macau Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Çin Yeni Yılı (21 Ocak - 20 Şubat)
 2. A-Ma Festivali (Nisan)
 3. Tanrı Tou Tei Bayramı (Mart)
 4. Buda Bayramı (Mayıs)
 5. Tam Kong (Mayıs)
 6. Sarhoş Ejderha Şöleni ()
 7. Fatima Meryem Ana Töreni (Mayıs)
 8. Macau Uluslararası Ejderha Tekne Yarışları (Haziran)
 9. Aşıklar Festivali (Ağustos)
 10. Aç Ruhlar Festivali (Ağustos)
 11. Sonbahar Ortası Festivali (Eylül)
 12. Uluslararası Havai Fişek Festivali (Eylül-Ekim)
 13. Macau Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)
 14. Macau Grand Prix (Kasım)
 15. Macau Uluslararası Film Festivali (Aralık)

1. Çin Yeni Yılı (21 Ocak - 20 Şubat)

Çin Yeni Yılı, Çin takvimine göre kutlandığından her sene günü değişmektedir.21 Ocak ve 20 Şubat arasında bir tarihe denk gelen Çin Yeni Yılı oldukça hareketli geçer. Macau'ya Çin Yeni Yılı'nda gelirseniz süslemeleri görebilir, geçit törenini izleyebilirsiniz.

Çin Yeni Yılı

2. A-Ma Festivali (Nisan)

Macau'nun en önemli tanrıçası A-Ma adına düzenlenen festival coşkuyla kutlanıyor. Nisan ayında düzenlenen festivalle Macau'nun kültürü de dünyaya tanıtılmaktadır. Festival kapsamında caddelerde yürüyüşler düzenlenir. A-Ma Festivali sırasında tüm Macau'nun rengarenk süslendiğini görebilirsiniz.

A-Ma Festivali

3. Tanrı Tou Tei Bayramı (Mart)

Macau inancına göre Tou Tei dünyanın tanrısıdır. Tou Tei en yüce ruhlardan birisidir ve her yerdedir. Mart ayında Tou Tei adına düzenlenen şenlikler ve şölenler, şehrin önemli olaylarındandır. Mart ayında buraya gelerek Tou Tei kutlamalarına katılabilirsiniz.

Tanrı Tou Tei Bayramı

4. Buda Bayramı (Mayıs)

Buda'nın doğuşunun yıldönümü, Mayıs ayında Macau'da sevinçle kutlanır. Bir prens olarak doğan ve kendi aydınlanma yolculuğuna çıkan Buda'nın anısı bu bayram ile her zaman yaşatılmaya çalışılır. Macau inanışlarını ve kültürünü daha yakından görmek için Buda Bayramı kutlamalarına katılabilirsiniz.

Buda Bayramı

5. Tam Kong (Mayıs)

Tam Kong, Mucau'nun bir başka balıkçı tanrısıdır. Tam Kong'un balıkçıları izlediğine ve koruduğuna inanılırdı. Her Mayıs ayında Tam Kong için düzenlenen festivaller ile tanrıdan sağlık, bilgelik ve zenginlik istenir. Bunun yanında tanrıdan, balıkçıların işlerinin rast gitmesi için denizi sakinleştirmesi de istenmektedir.

Tam Kong

6. Sarhoş Ejderha Şöleni ()

İsmiyle biraz garip gelse de, Sarhoş Ejderha Macau'nun en önemli etkinliklerindendir. Şölen sırasında uzun ömür vaat eden pirinçler halka dağıtılır. Tarihi Senado Meydanı'nda başlayan etkinlik, çeşitli tapınak ve pazar alanları gezildikten sonra yeniden Senado Meydanı'nda son bulur.

Sarhoş Ejderha Şöleni

7. Fatima Meryem Ana Töreni (Mayıs)

Mayıs ayında gerçekleşen önemli etkinliklerden birisi de Fatima Meryem Ana'nın anılmasıdır. Portekiz'de, Fatima şehrinde Meryem Ana'nın görülmesi olayını anmak için tören düzenlenir. 1913 veya 1917 yılında üç çoban çocuk tarafından rapor edilen bu olay Macau'da da yürüyüşlerle hatırlanmaktadır.

Fatima Meryem Ana Töreni

8. Macau Uluslararası Ejderha Tekne Yarışları (Haziran)

Macau'nun en eğlenceli etkinliklerinden Ejderha Teknesi Yarışları, Nam Van Gölü üzerinde gerçekleştiriliyor. Ejderha tipi tekneler ile yarışan takımlar, kıyasıya bir rekabet içine giriyor. Nam Van Gölü etrafından izlenebilen yarışlar hem yerel halkın, hem de turistlerin ilgisini çekmekte.

Macau Uluslararası Ejderha Tekne Yarışları

9. Aşıklar Festivali (Ağustos)

Ay takvimine göre yedinci ayın yedinci gününde kutlanır. Bu festival, geleneksel olarak evlenmemiş kadınlar için büyük bir anlam taşır. Festival, gökyüzünde iki aşık olarak düşünülen çoban yıldızı ve mitolojik bir kahraman olan Heavenly Waever'in buluştuğu günde kutlanır.

Aşıklar Festivali

10. Aç Ruhlar Festivali (Ağustos)

Bu festivalde, dünyada kalmış olan ruhları yatıştırmak için çeşitli yöntemler denenir. Ruhların kağıt yakılarak ve yiyecek teklif edilerek yatıştırılabileceğine inanılır. Her yıl, ay takvimine göre ruhların ölüler diyarından çıkarak serbest kaldığı zaman diliminde gerçekleştirilir.

Aç Ruhlar Festivali

11. Sonbahar Ortası Festivali (Eylül)

Macau'da kutlanan en önemli festivallerden birisi Sonbahar Ortası Festivali'dir. Festivalde, Çin'in 14. yüzyılda Moğollara karşı gerçekleştirdiği ayaklanma kutlanır. Anlatılanlara göre, 14. yüzyılda Çinliler ayaklanmayı duyurmak için keklerin ve kurabiyelerin içine küçük kağıtlar yerleştirmişlerdir. Bu şekilde örgütlenen halk ayaklanmayı başarmıştır.

Sonbahar Ortası Festivali

12. Uluslararası Havai Fişek Festivali (Eylül-Ekim)

Uluslararası Havai Fişek Festival, geleneksel olarak Eylül sonunda başlar ve Ekim başında biter. Festival boyunca farklı ülkeler, havai fişek gösterileri aracılığıyla birbirleriyle yarışırlar. İzleyiciler de bu güzel gösterinin keyfini çıkartır.

Uluslararası Havai Fişek Festivali

13. Macau Uluslararası Müzik Festivali (Ekim)

Batı ve Doğu müziğinin harika bir karışımı olan Macau Uluslararası Müzik Festivali, Ekim'de gerçekleştiriliyor. Sanat dolu bir gezi programı için Macau'ya Ekim ayında gelebilir, Macau'nun en güzel kültürel etkinliklerinden birine dahil olabilirsiniz.

Macau Uluslararası Müzik Festivali

14. Macau Grand Prix (Kasım)

Kasım ayında Macau, oldukça heyecanlı bir yarışa ev sahipliği yapar. Macau Grand Prix sırasında Formula 3 ve motosikletlerin kendi aralarındaki yarışlarına tanık olabilirsiniz. Guia Circuit'te gerçekleştirilen yarışlara mutlaka katılmalı, nefes kesici atmosferini görmelisiniz.

Macau Grand Prix

15. Macau Uluslararası Film Festivali (Aralık)

İlk defa 2009 yılında düzenlenen Macau Uluslararası Film Festivali, Macau'nun en önemli sanat ve kültür etkinliklerindendir. Festivalde ayrıca Altın Lotus Ödülleri de dağıtılır. Pek çok kategoride ödüllerin dağıtıldığı festival her yıl Çin ve diğer ülkelerden çok sayıda katılımcıyı ağırlar.

Macau Uluslararası Film Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Macau Nerede Yenir?

Macau Nerede Yenir?

Macau'da deneyebileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Macau'un yerel yemeklerini buralarda tadabilir, Macau kültürü ve mutfağını yakından görebilirsiniz. Hangi restoranları denemeniz gerektiği konusunda sorularınız varsa, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Otel Tavsiye

Macau Otel Tavsiye

Macau'da konaklayabileceğiniz çok sayıda otel bulunuyor. Her bütçeye uygun otelleri ile Macau, misafirperver bir şehir. Burada en lüks otellerden, gezginler için uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine kadar her türlü alternatifi bulabilirsiniz. Hizmet sektöründe oldukça gelişmiş bir şehir olan Macau'da aradığınız konforu bulacaksınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Alışveriş - Ne Alınır?

Macau Alışveriş - Ne Alınır?

Macau'ya geldiğinizde buradan hatıra eşyaları almak isteyebilirsiniz. Kendiniz veya sevdikleriniz için alacağınız hediyelikler, muhteşem Macau gezinizin hatırlatıcıları olacaktır.

Macau'dan bazı yöresel ürünler alabilirsiniz. Örneğin Çin porseleni oldukça iyi bir fikirdir. Porselen haricinde Çin kurabiyesi veya badem kurabiyesi de hediyelik olarak düşünülebilir. Kurabiyeleri Taipa'da,152 Rua de Braganca'da bulunan Kafka'dan alabilirsiniz.

Macau temalı hediyelik eşyalar almak isterseniz Nam Van Gölü'nün yakınlarında bulunan M Dimensions mağazasına uğrayabilirsiniz. Burada Macau konseptine sahip rozetler, giyim eşyaları, taş baskı resimler ve daha birçok şeyi bulabilirsiniz.

Macau'da alışveriş merkezi gezmek isterseniz pek çok alternatifiniz bulunuyor. Buradaki alışveriş merkezleri arasında City of Dreams, Fortune Diamond, Shoppes at Parisian (The Parisian Macau içinde) sayılabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Macau Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Macau'nun en önemli özelliklerinden birisi, Çin'de kumara izin verilen tek bölge olmasıdır. Macau'da özellikle 21. yüzyıldan itibaren kumar sektörü büyük bir hızla gelişmiştir. Kumarın yanı sıra, eğlence sektörü de Macau'da önemli bir yer tutmaktadır. Macau'ya geldiğinizde şehrin eğlence hayatını yakından görmeyi isteyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Gezilecek Yerler

Macau Gezilecek Yerler

Portekiz ve Çin kültürünün birleştiği Macau'da gezilecek çok fazla yer bulunuyor. Yine de, küçük bir şehir olan Macau gezinizi 1-2 günde tamamen bitirebilirsiniz. Dolu dolu bir gezi için Macau'da görmenizi önerdiğimiz bazı belli başlı noktalar var.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Ne Yenir?

Macau Ne Yenir?

Macau'yu tüm yönleriyle görmek istiyorsanız, buranın yerel mutfağıyla da tanışmalısınız. Macau'da birbirinden farklı mutfakları bir arada bulabilirsiniz. Koloni yıllarından kalma Portekiz mutfağı ile Çin ve Japon mutfağı, Macau yerlilerinin mutfağına karışmıştır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Macau Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Oldukça küçük bir ada ülkesi olan Macau'nun iklimi, şehrin her yerinde aynıdır. Çevresindeki diğer ada ülkelerinde olduğu gibi Macau'da da muson iklimi görülür. Muson ikliminde yılın her mevsimi yağışlı geçer. Ilıman bir iklime sahip olan Macau'da kışlar soğuk geçmez. Ayrıca yıl içindeki en düşük nem oranı kış ayında görülür. Pek çok destinasyonun aksine Macau'yu kış aylarında ziyaret etmek mantıklı olacaktır.

Macau'nun en sıcak zamanı ise Temmuz ayıdır. Bu ayda hava sıcaklığı ortalama 30 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay ise ortalama 15 derece ile Ocak'tır. 15 derece sizin için soğuksa, Macau'ya ilkbahar/sonbaharda da gelebilirsiniz. Fakat yaz aylarında tayfun görülebildiğinden Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında buraya gelmeniz önerilmemektedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Genel Bilgiler

Macau Genel Bilgiler

Güney Çin Denizi'ne kıyısı bulunan Macau, Çin Cumhuriyeti'nin özel idari bölgelerindendir. Macau'nun yönetimsel sistemleri Çin'den bağımsızdır. Çin'in diğer özerk bölgesi olan Hong Kong gibi Macau'nun da kendi 'baş yöneticisi' bulunmaktadır. Ayrıca Macau kendi ekonomik sistemine de sahiptir. Para birimi de Çin'den farklı olan bölgede Macau Patakası (MOP) kullanılır.

Macau, küçük bir ada üzerinde kurulu olmasına karşın nüfusu oldukça fazladır. Bu da Macau'yu dünya üzerinde 'nüfusu en yoğun bölge' yapmaktadır.

Macau tarihinde bir de Portekiz hakimiyeti bulunmaktadır. Macau'nun bugün hem Avrupai, hem de Asyalı özelliklere sahip olmasının temel nedeni budur. 1557 yılında, Ming Hanedanı tarafından Portekiz'e kiralanan Macau, 1999 yılında tekrardan Çin'e bağlandı. Uzun bir süre Portekiz kolonisi olarak varlığını sürdüren Macau'da Portekiz mimarisinin izlerini görmek de mümkündür.

Macau şehrinin ismi 'Ma Kok' kelimelerinden gelir. Macau ve etrafını bir deniz tanrıçası olan Mazu, ya da diğer ismiyle A-Ma'nın koruduğuna inanılırdı. Ayrıca bölgede A-Ma adına inşa edilmiş bir tapınak da bulunuyordu. Ma Kok Miu olarak anılan tapınak, şehre bugünkü isminin verilmesine sebep olmuştur. Bölgeye gelen Portekizliler buranın ismini sorduklarında bir yanlış anlaşılma yaşanmıştır. Yerliler, Portekizlilerin tapınağı sorduğunu düşünür ve 'Ma Kok' cevabını verirler. Uzun süre bölgenin ismi Portekizliler tarafından Macao veya Amacao olarak kullanılmıştır. 1911 yılında yapılan imla reformu ile şehrin ismi Macau olarak belirlenmiştir.

Macau'da eğlence sektörü, özellikle de kumarhane kültürü büyük bir gelişim göstermiştir. Bölge bugün Uzak Doğu'da eğlence ve kumar turizminin merkezi konumundadır. Macau bu yönüyle Las Vegas'a benzetilmektedir.

Yine de, Macau'da sadece kumar turizmi yapıldığı düşünülmemelidir. Bölgede müzeler,kiliseler, tapınaklar ve savunma merkezleri gibi noktalar da bulunmaktadır. Macau'da hem Çin, hem de Portekiz kültüründen kalan eserleri görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Macau Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz