1. Anasayfa
 2. Köln Uçak Bileti

Köln Uçak Bileti

Köln Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Köln Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

22 Haziran 2021 12:08

Köln uçak bileti alarak gezinize başlayabilirsiniz. Köln ucuz uçak bileti almak istiyorsanız en az 70 gün önceden biletinizi almanızı öneririz. Biletbak ile Köln uçuşlarını arayabilir, çeşitli hava yolları firmalarını karşılaştırarak biletinizi kolayca edinebilirsiniz.

Türkiye’deki birçok havalimanından Köln'e direkt uçulabilir. Örneğin Antalya, İstanbul, Bodrum, Ankara ve Trabzon’dan direkt uçuş yaparak Köln’e ulaşabilirsiniz. Aktarmasız uçuş bulamazsanız da genellikle tek aktarma ile hızlıca Köln'e uçmanız mümkün. Köln’e sık sefer düzenlenen şehirler ise Ankara, İstanbul ve Antalya olarak sıralanabilir.

Türkiye-Köln destinasyonunda en fazla uçan hava yolları firmaları ise Sun Express, Corendon ve Türk Hava Yolları.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Köln Nasıl Gidilir?
 2. Köln Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Köln Hakkında
 5. Köln Ne Yenir?
 6. Köln Nerede Yenir?
 7. Köln Gezilecek Yerler
 8. Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Köln Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Köln Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Köln Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Köln Otel Tavsiye

Köln Havalimanları Hakkında Bilgiler

Köln’e şu anda aktif olarak hizmet veren bir adet havalimanı var. Köln Bonn Havalimanı, uluslararası uçuşlarda kalkış-varış noktası olarak kullanılıyor. Bu havalimanı Köln haricinde Almanya'nın eski başkenti olan Bonn'a da yolcu taşıyor.

Köln Bonn Havalimanı

Köln Bonn Havalimanı 1938 yılından beri hizmet veriyor. Bu havalimanına aynı zamanda Cologne Havalimanı da denir. Dünya üzerindeki 130 farklı uçuş noktasına bu havalimanından ulaşılabiliyor.

Köln Bonn Havalimanı, Köln merkezine 12 kilometre mesafede yer alır. Havalimanından Köln merkezine gitmek için şu vasıtalardan birini seçebilirsiniz:

Tren ile havalimanından merkeze ulaşımınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için S19 numaralı tren hattını kullanmalısınız. Havalimanı içerisinde bulunan tren istasyonuna 5 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tren ile yaklaşık 15 dakika sürecek olan yolculuğunuzun sonunda Köln Merkez Tren İstasyonu’nda inmelisiniz.

Otobüs de kullanabileceğiniz ekonomik yöntemlerden. Otobüsler havalimanının önünden yarım saatte bir kalkar. 161 numaralı otobüs hattıyla Köln merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs ile Köln merkezinin tam ortasına ulaşamasanız da yakın bir nokta olan Bf. Porz’a kadar gelebilirsiniz. Sonrasında yürüyebilir veya tren durağına gidip RE 10820 Rommerskirchen trenine binebilirsiniz.

Taksi kullanmak en konforlu seçeneklerden birisi. Köln Bonn Havalimanı’nın önünde bekleyen beyaz taksilerden birini çevirebilirsiniz. Yaklaşık 17-21 dakika içerisinde merkezde olacaksınız. Taksi fiyatları ortalama 30 Euro'dan başlar.

Araç kiralamayı da tercih edebilirsiniz. Enterprise, Budget, Sixt gibi kiralama şirketlerinin havalimanındaki ofislerinden aracınızı kiralayabilirsiniz. A559 ve Östliche Zubringerstrasse/L 124 karayolu takip edilerek Köln merkezine gidilebilir.

Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Okyanus ikliminin görüldüğü Köln'e yıl boyunca çok fazla yağış düşer. Özellikle artan nem oranının da etkisiyle yağışlar yaz mevsiminde artar. Bunun yanında ilkbaharda yağışlar yılın en az seviyesine ulaşır.

Köln'ün en soğuk olduğu zaman dilimi ise Ocak ayı. Ocak ayında sıcaklık -2 dereceye kadar düşebilir. Köln, en sıcak zamanlarını Temmuz'da yaşar. Temmuz ayında sıcaklıklar ortalama 25-27 derece civarında seyreder.

Yaz ayları bunaltıcı bir sıcaklığa sahip olmasa da yağışlar sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden Köln’e gitmek için en ideal zamanın ilkbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde hem yağış miktarı azalır, hem de havalar kış ayları kadar soğuk olmaz.

Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Köln Hakkında

Almanya'nın dördüncü en büyük şehri olan Köln, Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti'nde yer alıyor. Ren Nehri'nin ortadan ikiye ayırdığı Köln, özellikle ulaşım alanındaki başarısı ile öne çıkmakta. Köln’ü gezerken gelişmiş ulaşım ağı sayesinde bir yerden bir yere kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca Köln bulunduğu eyaletin kültür, sanat, bilim, ticaret ve eğlence alanlarındaki merkezi de sayılıyor.

Bugün nüfusu 1 milyonu geçen Köln için kozmopolit bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Bölgenin nüfusunun hatırı sayılır bir kısmını yabancı uyruklu gruplar oluşturuyor. Bu nedenle Köln'e ziyarete geldiğinizde farklı kültürlerin etkisiyle oluşmuş bir mozaikle karşılaşacaksınız.

Köln, Almanya’da yer alan en eski yerleşim yerlerinden birisi. Köln'ün kuruluşu MÖ 50 yılına kadar gidiyor. O zamanlar bir koloni olan Köln, İmparator Claudius tarafından Aşağı Ren Bölgesi'ni korumak amacıyla kurulmuş. Köln'ün ilk ismi de Claudius'un eşi Agrippa'dan geliyordu. Köln'ün adı MS 425 yılına kadar Colonia Claudia Ara Agrippinensium olarak kaldı. Bir süre sonra sadece Colonia, yani 'koloni' kısmı kullanılmaya başlanır. Böylelikle Köln bugünkü ismini alır.

Orta Çağ'a gelindiğinde Köln Avrupa'nın en büyük merkezi oldu. Öyle ki, 12. yüzyılda Hristiyanlık için kutsal olan şehirlerinden birisi olarak ilan edilmişti. Kutsal ilan edildikten sonra 'Sancta Colonia', yani Kutsal Köln olarak anılmaya başlandı.

1794 yılına gelindiğinde Köln Fransız hakimiyetine girdi. Daha sonra Prusya egemenliğinde varlığını devam ettirdi. Bu dönemde Köln'de önceden inşa edilmiş olan surlar da yıkıldı. Böylelikle Köln'ün daha da fazla gelişmesinin önündeki engeller kaldırılmış oldu.

Köln I. Dünya Savaşı'nı hasar almadan atlasa da II. Dünya Savaşı'ndan büyük yıkımla ayrıldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra nüfus sadece 104 bin kişi kaldı. Bu sayı savaştan önce 800 bini aşıyordu. Nüfus kaybının da etkisiyle Köln dışarıdan işçi aldı ve böylelikle bölgede varlık gösteren etnik gruplar artış gösterdi.

Köln gerek tarihi, gerekse de mimarisi ve kültürel alandaki etkinlikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. Burada gezebileceğiniz çok sayıda müze de bulunuyor. Bir tatilden beklentiniz sizi kültürel açıdan geliştirmesiyse Köln'ü çok seveceksiniz.

Köln Hakkında

Köln Ne Yenir?

Bir yeri tam olarak gezdim, gördüm diyebilmek için yerel yemeklerden de tatmanız gerektiğini düşünüyoruz. O zaman Köln'e geldiğinizde ne yiyebileceğinizi, hangi lezzetleri tadabileceğinizi inceleyelim. Burada özellikle et içeren yemeklerin çok sevildiği söylemeliyiz.

Rievekoochen Reibekuchen

Rievekoochen Reibekuchen

Rievekoochen reibekuchen, Köln’ün popüler akşam yemeklerinden birisi. Domuz eti Köln’de yaygın olarak tüketilir. Bu yemekte de domuz eti kullanılır, bu nedenle sipariş ederken dikkatli olmak isteyebilirsiniz. Rievekoochen reibekuchen, domuz etinin sos ve patatesle birlikte pişirilmesiyle hazırlanır.

Soorbrode Sauerbraten

Soorbrode Sauerbraten

Soorbrode sauerbraten, Köln’e gittiğinizde yemenizi ısrarla tavsiye ettiğimiz bir çeşit et yemeği. Bu yemeği diğer et yemeklerinden ayıran şey ise kırmızılahana ve üzüm sirkesi ile elde edilen sosu. Etler bu sosta bekletilir ve ortaya harika bir lezzet çıkar. Köln’e gittiğinizde domuz eti tüketmek istemezseniz sığır ve at eti kullanılarak yapılan bu yemeği tercih edebilirsiniz.

Kölsch

Kölsch

Almanya denilince akla ilk gelen içeceğin bira olduğunu biliyoruz. Kölsch, yalnızca Köln'de üretilen özel bir bira. Bu birayı başka hiçbir yerde bulamayacaksınız. Bu yüzden Köln'e kadar gelmişken bu biradan da mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Himmel un Aad

Himmel un Aad

Himmel un aad, patates ve sosisle hazırlanan ve Köln'de çok sevilen bir yemek. Yemeğin içine patates haricinde elma ve soğan da katılır. Yemeğin ismiyse oldukça ilginç. Himmel un aad, 'Cennet ve cehennem' anlamını taşır.

Köln Nerede Yenir?

Geziye kısa bir mola vermek ve dinlenmek isterseniz size önerebileceğimiz bazı restoranlar var. Buralarda ister Alman yemeklerini, isterseniz de başka kültürlerin lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hangi restoranlara gidebileceğinizi öğrenmek için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. 

Bei Oma Kleinmann

Bei Oma Kleinmann

Bei Oma Kleinmann, Köln’de uzun yıllardır hizmet veren bir restoran. Alman mutfağına özgü tüm yemekleri burada bulabilirsiniz. Bu restoranda Köln’de sıklıkla tüketilen beyaz bira ve kölsch biralarını tatma fırsatınız da olacak. Bei Oma Kleinman, Zuelpicher konumunda bulunuyor.

La Societe

La Societe

La Societe, Köln’de bulunan en lüks ve doğal olarak da en pahalı restoranlardan. Köln’ün ünlü şeflerinin büyük bir titizlikle hazırladıkları yemekleri bu restoranda yiyebilirsiniz. La Societe’ye gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın. La Societe, Kyffhauser üzerinde kapılarını açıyor.

Glashaus Restaurant

Glashaus Restaurant

Glashaus Restaurant, özellikle manzarası ve ferah iç mekanı sayesinde dillerden düşmeyen bir yer. Ren Nehri’nin hemen yanında yer alan Glashaus Restaurant, Hohenzollern Köprüsü’ne ve Köln’ün ihtişamlı yapılarına bakıyor. Akşam ışıklandırmalarıyla daha da şık bir görünüm kazanan bu restoranda sevdiğinizle romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Menz Burger

Menz Burger

Menz Burger merkezi bir noktada yer alan, kolayca ulaşabileceğiniz bir restoran. Yemek için fazla zaman harcamayı sevmeyen biriyseniz bu restoran tam size göre. Lezzetli hamburgerler hazırlayan bu restoranın hızlı servisi sayesinde yemeğinizi hiç beklemeyeceksiniz.

Köln Gezilecek Yerler

Köln'ü gezmeye karar verdiyseniz nerelere gidebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse bu güzel kentte nereleri görebileceğinize, neler yapabileceğinize bakalım. Köln'e gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri sizin için listeledik. Listeye göz atarak Köln'ün güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Altstadt

Altstadt

Altstadt yani Eski Şehir, Köln'ün en eski yerleşim yeri. Burada Alman mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Kentin ünlü bira fabrikaları da yine bu bölgede yer alıyor. Altstadt'ın Arnavut kaldırımı döşenmiş dar yollarında yürüyerek Köln’ün tarihi dokusunu yakından görebilirsiniz. Özellikle Belçika Mahallesi'ni ve renkli evlerini görmenizi öneriyoruz.

Köln Katedrali

Köln Katedrali

Köln Katedrali, Köln’ün en dikkat çekici yapısı olarak görülüyor. Bu katedrale Kölner Dom ve Cologne Katedrali dendiğini de duyabilirsiniz. Yüzyıllardır ayakta duran Köln Katedrali toplamda iki kuleden oluşur. Uzun ve görkemli bir mimariye sahip olan bu kulelerde Hristiyanlık tarihine ait birçok eser de yer alır.

Hohenzollernbrücke

Hohenzollernbrücke

Hohenzollernbrücke, Ren Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan bir köprü. Tasarımıyla dikkat çeken bu köprü üç kemerli bir tasarıma sahip. Hohenzollern Köprüsü’nü görmeye gittiğinizde Ren Nehri ve Köln Katedrali manzaraları da size eşlik edecek.

Ludwig Müzesi

Ludwig Müzesi

Köln'e gelen sanatseverler mutlaka Ludwig Müzesi'ne de uğramalı. Bu müzede yakın tarihte ünlü ressamlar tarafından yapılmış birçok eseri inceleme fırsatını yakalayacaksınız. Picasso’nun bazı eserleri de yine bu müze içerisinde sergileniyor.

Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln’ün gece hayatı oldukça hareketli. Burada pek çok bar ve pub var. Ayrıca çoğu restoranın bar bölümü de bulunuyor. Almanya'nın bira konusundaki ününü de göz önüne alırsak, burada dünyanın en güzel biralarından bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

Nachtflug

Nachtflug

Nachtflug, Köln’deki en büyük gece kulüplerinden. Yaklaşık bin kişi kapasiteli bu gece kulübü neredeyse her gün tıklım tıklım olur. Bu kadar kalabalık olmasının en önemli sebeplerinden birisi de her gün düzenlenen canlı müzik eğlenceleri. Burada pek çok ünlü grup ve sanatçı konser veriyor. Nachtflug, Hohenzollernring konumunda bulunuyor.

Barney Vallely's

Barney Vallely's

Güzel bir İrlanda pubında eğlenmek için Barney Vallely's uygun bir mekan. Burası Köln'ün en başarılı publarından ve eğlence mekanlarından birisi olarak görülüyor. Buraya geldiğinizde sizi güler yüzlü personeller karşılayacak. Barney Vallely's Irish Pub'ı Kleine Budengasse'de bulabilirsiniz.

Papa Joe’s Jazz Bar

Papa Joe’s Jazz Bar

Papa Joe’s Jazz Bar, Köln’de samimi, sevecen bir ortam arıyorsanız tercih edebileceğiniz bir yer. Burada sık sık canlı müzik etkinlikleri yapılır. Papa Joe's Jazz Bar'da swing, caz ve blues tarzlarında müzikler çalınır. Siz de bu müzik türlerinden hoşlanıyorsanız Buttermarkt'ta yer alan mekana gelebilirsiniz.

Legends Bar

Legends Bar

Legends Bar, sessiz sakin ve kaliteli içki içebileceğiniz nezih bir bar. Burada yıllanmış şaraplardan, lezzetli Köln birasına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Tabii Legends Bar’ın içkileri kadar manzarasının da çok güzel olduğunu söylemeliyiz. Legends Bar'da Ren Nehri’ni ve Hohenzollern Köprüsü’nü izleyerek içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Köln Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş yapmak isteyenlere doğru adreste olduklarını söyleyelim. Köln'de dünyaca ünlü markaların yanı sıra küçük butik dükkanlar da bulunuyor. Özellikle de Alman markalarını bulabileceğiniz yerel butikleri çok seveceğinizi düşünüyoruz. Araç girişine kapalı olan ve sadece yayaların girebildiği Schildergrasse Caddesi'ni alışveriş yapmak isteyenlere öneririz. Bu cadde Almanya'nın en kalabalık alışveriş sokaklardan birisi.

Köln'de bulunan Belçika Mahallesi’nde de birçok küçük butik yer alır. Köln’de hediyelik eşya olarak genellikle güzel kokular ve çikolata tercih edilir. Ayrıca yılbaşından önce gittiyseniz, her yıl 24 Kasım’da kurulan Noel Marketleri de ilginizi çekebilir.

Köln Alışveriş - Ne Alınır?

Köln Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin kültür ve sanat merkezi kabul edilen Köln'de pek çok etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerden mutlaka katılmanız gerekenleri sizin için bulup, listeledik. Özellikle dünyaca ünlü Köln Karnavalı'na katılmanızı tavsiye ederiz.

Tümünü Göster

Köln Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Köln’ün her daim nemli bir havası var. Ne zaman yağmur yağacağı belli olmayan Köln’de her ihtimale karşı yanınızda yağmurluk veya şemsiye taşımalısınız.

Ayrıca Ren Nehri'nde yüzmenizi de önermiyoruz. Ren Nehri üzerinde suya girmeniz için izin verilen noktalar olsa da uzak durmak yararınıza olabilir. Nehir kargo gemilerinden dolayı oldukça kirli bir suya sahip.

Köln’ü tanıdım, gezdim demek içinse en az 3 gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Köln Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Köln Otel Tavsiye

Otel sektörünün büyük gelişim gösterdiği Köln’de aradığınız kriterlere uygun oteli kolaylıkla bulabilirsiniz. Merkezi noktalara ve gezilecek yerlere yakın otellere öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz. Yine de Köln'de ulaşım ağı mükemmele yakın olduğundan daha uzak yerlerde de konaklamanız mümkün.

Excelsior Hotel Ernst

Excelsior Hotel Ernst

Excelsior Hotel Ernst, Köln'ün 5 yıldızlı otellerinden. Otelin binası tarihi değer taşıyan eski bir bina olduğundan oldukça ilgi çekici. Köln’deki en lüks otellerden biri olan bu otelde balkonlu bir odada kalmayı istediğinizi belirtebilirsiniz. Excelsior Hotel Ernst, 5 yıldızlı bir otel olmasına rağmen havuz, spa ve spor salonu gibi hizmetleri yok. Bir gecelik ücreti yaklaşık 2.000 lira.

Maritim Hotel Köln

Maritim Hotel Köln

Maritim Hotel Köln, ulaşım konusunda size avantaj sağlayacak bir otel. Maritim gezilecek yerlere 9-10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Köln Bonn Havalimanı’na ise arabayla sadece 21 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Maritim Hotel Köln’de kalmayı tercih ederseniz havuz, spa ve spor salonu hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bir gecelik ücretleri ise ortalama 750-950 arasında değişiyor.

Hardrock Motown Hostel

Hardrock Motown Hostel

Hardrock Motown Hostel, param cebimde kalsın diyenlerin tercih edebileceği bir otel. Çünkü bu otelin gecelik ücretleri yalnızca 650 liradan başlıyor. Hardrock Motown Hostel, Köln’ün en görkemli yapısı olan Köln Katedrali’ne sadece 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor.

Hilton Cologne

Hilton Cologne

Hilton Cologne, Köln'de turistlerin popüler tercihlerinden birisi olmayı başarıyor. Marzellenstrasse üzerinde yer alan otelin ücretleri 1.200 liradan başlıyor. Ren Nehri'ne de yakın bir konumda bulunan otele evcil hayvanlar da girebiliyor.

Valencia