1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Köln Uçak Bileti

Köln Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Altstadt
 2. Köln Katedrali
 3. Hohenzollernbrücke
 4. Ludwig Müzesi
 5. Köln Triangle
 6. Cologne Teleferik
 7. St. Martin Kilisesi
 8. Köln Uygulamalı Sanat Müzesi
 9. Köln Çikolata Müzesi
 10. Kathe Kollwitz Müzesi
 11. Rheinauhafen
 12. Blackfoot Plajı
 13. Rheinpark
 14. Volksgarten
 15. Brühl Kalesi

1. Altstadt

Altstadt yani Eski Şehir, Köln'ün en eski yerleşim yeri. Burada Alman mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Kentin ünlü bira fabrikaları da yine bu bölgede yer alıyor. Altstadt'ın Arnavut kaldırımı döşenmiş dar yollarında yürüyerek Köln’ün tarihi dokusunu yakından görebilirsiniz. Özellikle Belçika Mahallesi'ni ve renkli evlerini görmenizi öneriyoruz.

Altstadt

2. Köln Katedrali

Köln Katedrali, Köln’ün en dikkat çekici yapısı olarak görülüyor. Bu katedrale Kölner Dom ve Cologne Katedrali dendiğini de duyabilirsiniz. Yüzyıllardır ayakta duran Köln Katedrali toplamda iki kuleden oluşur. Uzun ve görkemli bir mimariye sahip olan bu kulelerde Hristiyanlık tarihine ait birçok eser de yer alır.

Köln Katedrali

3. Hohenzollernbrücke

Hohenzollernbrücke, Ren Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan bir köprü. Tasarımıyla dikkat çeken bu köprü üç kemerli bir tasarıma sahip. Hohenzollern Köprüsü’nü görmeye gittiğinizde Ren Nehri ve Köln Katedrali manzaraları da size eşlik edecek.

Hohenzollernbrücke

4. Ludwig Müzesi

Köln'e gelen sanatseverler mutlaka Ludwig Müzesi'ne de uğramalı. Bu müzede yakın tarihte ünlü ressamlar tarafından yapılmış birçok eseri inceleme fırsatını yakalayacaksınız. Picasso’nun bazı eserleri de yine bu müze içerisinde sergileniyor.

Ludwig Müzesi

5. Köln Triangle

Köln Triangle, Köln'ün imza yapılarından birisi. 2005 yılında inşası biten Köln Triangle bölgenin en yüksek binaları arasında yer alıyor. Merkezi bir noktada yer alan Köln Triangle Ren Nehri'ne nazır bir konumda ziyaretçilerini bekliyor.

Köln Triangle

6. Cologne Teleferik

Harika bir Köln manzarası izlemek isterseniz Cologne Teleferik'e binmelisiniz. Teleferikle Ren Nehri'ni kuş bakışı izleyebilir, nehir boyunca yolculuk edebilirsiniz. Cologne Teleferik'e Sachsenbergstraße'den binebilirsiniz. Teleferik ücreti gidiş dönüş için 7.50 Euro şeklinde.

Cologne Teleferik

7. St. Martin Kilisesi

St. Martin Kilisesi Altstadt'ta yer alıyor. Eski Şehir bölgesinin ikonik yapılarından olan St. Martin Kilisesi'nin tarihi Orta Çağ'a dayanmakta. Roma İmparatorluğu zamanında yapılan kilise II. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüştü. Hasarlı kilisede daha sonraları arkeolojik kazılar başlar. Kazılar sayesinde kilisenin eski bir depo üzerinde inşa edildiği fark edilir. Bugün kiliseyi ziyaret ederseniz depodan kiliseye yapılan yumuşak geçişi kendi gözlerinizle inceleyebilirsiniz.

St. Martin Kilisesi

8. Köln Uygulamalı Sanat Müzesi

Müzeleriyle ünlü olan Köln'de burayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Köln Uygulamalı Sanat Müzesi 1988 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Burada beş bin yıllık mücevherlerden modern sanat eserlerine kadar giden geniş bir koleksiyonla karşılaşacaksınız.

Köln Uygulamalı Sanat Müzesi

9. Köln Çikolata Müzesi

Dünyadaki en lezzetli müzelerden birini gezmeye hazır olun. Köln Çikolata Müzesi, 31 Ekim 1993'te açılmış. Buraya her yıl ortalama 600 bini aşkın ziyaretçi geliyor. Müzede çikolatanın tarihi hakkında çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Müze girişinde 3 metrelik bir çikolata şelalesi sizi karşılıyor. Girişte bu şelalenin çikolatasından misafirlere de ikram ediliyor.

Köln Çikolata Müzesi

10. Kathe Kollwitz Müzesi

Kathe Kollwitz, Alman modern sanatının adeta simgesi olarak kabul ediliyor. Kathe Kollwitz Müzesi'ne gelerek sanatçının eserlerini görebilirsiniz. Müzede Kollwitz'in eserlerine dair en kapsamlı sergiyi inceleyebilirsiniz. Müze Neumarkt konumunda yer alıyor.

Kathe Kollwitz Müzesi

11. Rheinauhafen

Rheinauhafen oldukça modern çizgilere sahip bir liman bölgesi. Burası restorasyon geçirdiği için çağdaş bir görünüm yakalamayı başarıyor. Toplamda 210.000 metrekarelik bir alanda kurulan Rheinauhafen Ren Nehri üstünde bulunuyor. Burada pek çok kafe ve restoran da yer almakta.

Rheinauhafen

12. Blackfoot Plajı

Köln'de çeşitli sahilleri de gezebilirsiniz. Stallagsbergweg konumunda yer alan Blackfoot Plajı deniz kıyısında değil, Fühlinger See Gölü'nün kıyısında bulunuyor. Suya girmek isterseniz özellikle belirlenmiş noktalara gitmelisiniz. Sahilde bir adet eğlence parkı da var.

Blackfoot Plajı

13. Rheinpark

Rheinpark, Ren Nehri'nin kıyısında bulunan yemyeşil bir alan. Burada mükemmel bir Altstadt manzarası da var. Tam 40 dönümlük arazisi olan park yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek veya sadece dinlenmek için harika bir yer.

Rheinpark

14. Volksgarten

Volksgarten, 1889'dan beri halka açık bir park olarak hizmet veriyor. Burası özenle tasarlanan peyzajı ile hem Köln halkının hem de turistlerin sevgilisi olmayı başarıyor. Volksgarten'e geldiğinizde kendinizi minyatür bir köydeymiş gibi hissedeceksiniz.

Volksgarten

15. Brühl Kalesi

Brühl Kalesi, Köln'de ziyaret edebileceğiniz tarihi yerlerden. Kale Rokoko tarzı mimarinin en güzel örneklerinden birisi olarak görülüyor. 1725 yılında inşa edilen kale önceleri Augusturburg olarak anılıyordu. 1949 yılına gelindiğinde sarayda önemli ziyaretçiler ağırlanmaya başlandı. Brühl Kalesi 1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

Brühl Kalesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Köln Nerede Yenir?

Köln Nerede Yenir?

Geziye kısa bir mola vermek ve dinlenmek isterseniz size önerebileceğimiz bazı restoranlar var. Buralarda ister Alman yemeklerini, isterseniz de başka kültürlerin lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hangi restoranlara gidebileceğinizi öğrenmek için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Otel Tavsiye

Köln Otel Tavsiye

Otel sektörünün büyük gelişim gösterdiği Köln’de aradığınız kriterlere uygun oteli kolaylıkla bulabilirsiniz. Merkezi noktalara ve gezilecek yerlere yakın otellere öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz. Yine de Köln'de ulaşım ağı mükemmele yakın olduğundan daha uzak yerlerde de konaklamanız mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Köln Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin kültür ve sanat merkezi kabul edilen Köln'de pek çok etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerden mutlaka katılmanız gerekenleri sizin için bulup, listeledik. Özellikle dünyaca ünlü Köln Karnavalı'na katılmanızı tavsiye ederiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Alışveriş - Ne Alınır?

Köln Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş yapmak isteyenlere doğru adreste olduklarını söyleyelim. Köln'de dünyaca ünlü markaların yanı sıra küçük butik dükkanlar da bulunuyor. Özellikle de Alman markalarını bulabileceğiniz yerel butikleri çok seveceğinizi düşünüyoruz. Araç girişine kapalı olan ve sadece yayaların girebildiği Schildergrasse Caddesi'ni alışveriş yapmak isteyenlere öneririz. Bu cadde Almanya'nın en kalabalık alışveriş sokaklardan birisi.

Köln'de bulunan Belçika Mahallesi’nde de birçok küçük butik yer alır. Köln’de hediyelik eşya olarak genellikle güzel kokular ve çikolata tercih edilir. Ayrıca yılbaşından önce gittiyseniz, her yıl 24 Kasım’da kurulan Noel Marketleri de ilginizi çekebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln’ün gece hayatı oldukça hareketli. Burada pek çok bar ve pub var. Ayrıca çoğu restoranın bar bölümü de bulunuyor. Almanya'nın bira konusundaki ününü de göz önüne alırsak, burada dünyanın en güzel biralarından bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Ne Yenir?

Köln Ne Yenir?

Bir yeri tam olarak gezdim, gördüm diyebilmek için yerel yemeklerden de tatmanız gerektiğini düşünüyoruz. O zaman Köln'e geldiğinizde ne yiyebileceğinizi, hangi lezzetleri tadabileceğinizi inceleyelim. Burada özellikle et içeren yemeklerin çok sevildiği söylemeliyiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Okyanus ikliminin görüldüğü Köln'e yıl boyunca çok fazla yağış düşer. Özellikle artan nem oranının da etkisiyle yağışlar yaz mevsiminde artar. Bunun yanında ilkbaharda yağışlar yılın en az seviyesine ulaşır.

Köln'ün en soğuk olduğu zaman dilimi ise Ocak ayı. Ocak ayında sıcaklık -2 dereceye kadar düşebilir. Köln, en sıcak zamanlarını Temmuz'da yaşar. Temmuz ayında sıcaklıklar ortalama 25-27 derece civarında seyreder.

Yaz ayları bunaltıcı bir sıcaklığa sahip olmasa da yağışlar sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden Köln’e gitmek için en ideal zamanın ilkbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde hem yağış miktarı azalır, hem de havalar kış ayları kadar soğuk olmaz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Hakkında

Köln Hakkında

Almanya'nın dördüncü en büyük şehri olan Köln, Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti'nde yer alıyor. Ren Nehri'nin ortadan ikiye ayırdığı Köln, özellikle ulaşım alanındaki başarısı ile öne çıkmakta. Köln’ü gezerken gelişmiş ulaşım ağı sayesinde bir yerden bir yere kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca Köln bulunduğu eyaletin kültür, sanat, bilim, ticaret ve eğlence alanlarındaki merkezi de sayılıyor.

Bugün nüfusu 1 milyonu geçen Köln için kozmopolit bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Bölgenin nüfusunun hatırı sayılır bir kısmını yabancı uyruklu gruplar oluşturuyor. Bu nedenle Köln'e ziyarete geldiğinizde farklı kültürlerin etkisiyle oluşmuş bir mozaikle karşılaşacaksınız.

Köln, Almanya’da yer alan en eski yerleşim yerlerinden birisi. Köln'ün kuruluşu MÖ 50 yılına kadar gidiyor. O zamanlar bir koloni olan Köln, İmparator Claudius tarafından Aşağı Ren Bölgesi'ni korumak amacıyla kurulmuş. Köln'ün ilk ismi de Claudius'un eşi Agrippa'dan geliyordu. Köln'ün adı MS 425 yılına kadar Colonia Claudia Ara Agrippinensium olarak kaldı. Bir süre sonra sadece Colonia, yani 'koloni' kısmı kullanılmaya başlanır. Böylelikle Köln bugünkü ismini alır.

Orta Çağ'a gelindiğinde Köln Avrupa'nın en büyük merkezi oldu. Öyle ki, 12. yüzyılda Hristiyanlık için kutsal olan şehirlerinden birisi olarak ilan edilmişti. Kutsal ilan edildikten sonra 'Sancta Colonia', yani Kutsal Köln olarak anılmaya başlandı.

1794 yılına gelindiğinde Köln Fransız hakimiyetine girdi. Daha sonra Prusya egemenliğinde varlığını devam ettirdi. Bu dönemde Köln'de önceden inşa edilmiş olan surlar da yıkıldı. Böylelikle Köln'ün daha da fazla gelişmesinin önündeki engeller kaldırılmış oldu.

Köln I. Dünya Savaşı'nı hasar almadan atlasa da II. Dünya Savaşı'ndan büyük yıkımla ayrıldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra nüfus sadece 104 bin kişi kaldı. Bu sayı savaştan önce 800 bini aşıyordu. Nüfus kaybının da etkisiyle Köln dışarıdan işçi aldı ve böylelikle bölgede varlık gösteren etnik gruplar artış gösterdi.

Köln gerek tarihi, gerekse de mimarisi ve kültürel alandaki etkinlikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. Burada gezebileceğiniz çok sayıda müze de bulunuyor. Bir tatilden beklentiniz sizi kültürel açıdan geliştirmesiyse Köln'ü çok seveceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz